Sorina Pintea susține că "nu a cerut niciodată" Asociației Dăruiește Viață să vireze statului român banii strânși pentru spitalul oncologic și "nu s-a pus problema" să sesizeze procurorii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:03 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Ministrul interimar al Sănătății, Sorina Pintea, susține că "nu a cerut niciodată" Asociației Dăruiește Viață să vireze statului român banii strânși din donații și sponsorizări pentru construirea spitalului oncologic pentru copii - sumă care se ridică la aproximativ 26 de milioane de euro. Pintea mai spune că "nu s-a pus niciodată problema" să facă plângere la procurori împotriva ONG-ului fondat de Carmen Uscatu și Oana Gheorghiu.

Fondatoarele Asociației Dăruiește Viață, Carmen Uscatu și Oana Gheorghiu, au declarat public că Sorina Pintea le-a amenințat, într-o întâlnire care a avut loc recent la Spitalul Marie Curie, că va sesiza procurorii în cazul în care ONG-ul care construiește din donații și sponsorizări primul spital din România dedicat copiilor bolnavi de cancer nu va vira statului român cei 26 de milioane de euro strânși pentru acest proiect.

Sorina Pintea a admis că în timpul întâlnirii cu cele două fondatoare ale Asociației Dăruiește Viață, la care au participat "15 persoane", inclusiv "managerul spitalului, doctorul Cîrstoveanu, doctorul Stanciu", au existat și "momente tensionate". Ea i-a îndemnat pe jurnaliști să îi întrebe pe cei prezenți la întâlnire ce s-a discutat.

"Au fost 3 ore de discuții, tensionate pe alocuri, în contradictoriu. Concluzia la final a fost că trebuie să mergem înainte", a spus Sorina Pintea. Întrebată care a fost motivul pentru care "discuția a fost tensionată", Sorina Pintea a replicat că "fiecare dintre noi vrem să facem bine".

"Eu nu cred că a fost un scandal. Eu cred că a fost o ședință de lucru pe care o au oamenii care doresc să facă lucruri, o ședință de lucru care a durat trei ore. E adevărrat, uneori mai tensionate, dar până la, urmă scopul e acela de a face bine. Tot ceea ce a apărut în spațiul public, care mărturisesc, pe mine m-a surprins, însă nu am dorit să comentez, nu aș vrea să comentez. Sunt documente care probează ceeea ce aș putea să spun, am fost acolo 15 persoane. Deci comentariile mele ar fi de prisos, important e să se facă ceva bun pentru copii. Dacă considerați că semnarea acestui acord, pe care l-am negociat cu indicatori, pentru că acești indicatori i-am adăugat, reprezintă un soi de contrapondere, credeți-mă, eu nu aș amesteca copiii în aceste povești", a afirmat Sorina Pintea.

Ministrul interimar al Sănătății a adăugat că "în primul rând vreau să vă spun că nu știam nici eu, nici ceilalți de acolo că e vorba de o sumă de 26 de milioane, niciodată nu s-a pronunțat o cifră, în intervalul celor trei ore. Nicio clipă, niciodată. Repet, au fost trei ore de discuții tensionate pe alocuri, în contradictoriu, care cred eu că la final au dus la ceva bun, pentru că în final am rămas cu managementul spitalului, cu doctorul Cîrtsoveanu, cu ceilalți și concluzia a fost, de fapt, că trebuie să mergem înainte pentru că întâlnirea a fost organizată cu scopul de a sprijini și a întreba ce se întâmplă cu anumite chestiuni, de exemplu de ce nu e montat încă RMN-ul aprobat acum doi ani și livrat din 20 martie 2019, care nici în acest moment nu funcționează, pentru că ploaia de azi noapte l-a indundat de exemplu. A costat 3 milioane de lei. E luat prin fonduri Banca Mondială și noi trebuie să dăm explicații Băncii Mondiale de ce am achiziționat și n-am montat."

"Eu pot să vă spun că statul român nu se poate implica în a gestiona bani privați, dar el are obligația să se implice în gestionarea banilor publici și atunci când trebuie să facă o investiție din bani publici, trebuie să se asigure că totul e în regulă. S-a spus că noi nu vrem să dăm bani pentru aparatură, am dat un RMN, peste care plouă în acest moment", a mai spus Sorina Pintea.

Asociația Dăruiește Viață construiește de la zero, din donații și sponsorizări, primul spital de oncologie pediatrică din România, în curtea Spitalului Marie Curie din București.

De asemenea, fondatoarele Dăruiește Viață au anunțat, ieri, că lucrează la un masterplan pentru refacerea de la zero a Spitalului Marie Curie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6731 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Pintea Viteaza se reesapeaza degeaba ! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:07)

    Plagarus [utilizator]

    Este din acelasi aluat cu Pandelica, Plumbuita, Vasileasca,Grapineza samd
  • +15 (17 voturi)    
    martorii aia e prosti, nu ? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    facem pariu ca iese in curand si inregistrarea? idiotii astia de secol 19 ne cred prosti si prostibili pe toti!
  • -31 (37 voturi)    
    What's cooking, doc? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:16)

    newlook [utilizator]

    Ma roade curiozitatea: care este scopul cu tzoapele alea doua, de ce zi de zi presa SRI mai inventeaza un articol despre nimic care sa implice tzoapele.
    • +15 (23 voturi)    
      Toparlan esti tu! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:09)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cum poti sa spui despre doua femei care au strans 26 mil euro pentru o cauza nobila ...ca sunt toape?!
      Ai deschis gura ...si a inceput sa-ti curga laturi din ea!
      Voi nemernici psd-isti ati reusit vreodata sa stangeti ceva de la oameni pentru o cauza nobila?
      Voi stiti doar sa promiteti si sa dati ...ca sa va pastrati puterea!
      Ca doar nu dati de la voi...!
      • -12 (16 voturi)    
        Ieri erau 15 milioane; azi sunt 26 (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:31)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        In articolul de ieri erau 15 milioane; azi sunt 26.
        Ce zici, intr-o saptamana, HN ajunge la 100?

        Ca tot veni vorba, ai donat si matale un leu, o chifla, o gogoasa, ceva? Micile tzoape par primitoare, la fel ca aia de la FNI care promiteau viitorul luminos! Cate injuraturi si-au luat la vremea respectiva "tzoparlanii" care au spart balonasele de sapun ale cauzei nobile!

        Da' donatia pentru Brancusi, ca e mai recenta? A ajuns "la popor" opera aia sau nu?
        • -4 (8 voturi)    
          Am si uitat de Brancusi. (Vineri, 1 noiembrie 2019, 16:23)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Cica ar fi returnat banii. Dar i-a verificat careva? Ma indoiesc.
      • -13 (17 voturi)    
        Pentru ca cancerul la copii este prea rar (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:31)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        pentru un spital.
        • +6 (10 voturi)    
          prea rar (Vineri, 1 noiembrie 2019, 17:07)

          Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Lok, ce ai spus tu acolo nu e doar un record personal. Cred ca este lucrul cel mai idiot si mai nesimtit pe care l-am citit vreodata.
          Cu greu ma stapanesc sa-ti doresc sa cunosti cancerul mai bine, ca sa stii despre ce vorbesti.
          • 0 (2 voturi)    
            Sa fim netoti pana la capat. (Vineri, 1 noiembrie 2019, 22:40)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

            https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/incidence/age#heading-Zero
            Da, copii cu cancer sunt rari, foarte rari. Si cum apare unu cum il pune mass-media pe sticla, is ca gastele care fac oua de aur. medical vorbind, sunta atat de putini ca nu necesita un spital al lor, nu au aparatura diferita sau medicatie si chirurgical au deja la pediatrie.
    • +17 (17 voturi)    
      Fii si tu tzoapa si construieste un spital (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:18)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Mai mult. Mai gaseste cateva tzoape care sa ne faca si autostrada si scoli si te votam presedinte.

      Astea's tzoape si doamna Viorica este o doamna care insa nu face nici cat o tzoapa (n'am vazut spital facut de ea)
    • +7 (9 voturi)    
      pai bre niuloace (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Tura asta madama ta nesereista a facut declaratia care a generat articolul. Acu ce-ai vrea? Toata presa sa taca malc cand vro matracuca de-a voastra debiteaza cate-o tampenie? Asha o fi la foi in bolsevism. Si ca sa va asigurati ca nimeni nu misca in front ati cumparat toata presa scrisa si audio/video. Doar ca mirlanii din astea functionau acu 20-30 de ani. Azi exista retele sociale pe care nhu le mai puteti controla, decat daca va apucati sa restrictionati internetul. Ceea ce nu se poate ca aprte a UE.
    • +8 (12 voturi)    
      "Toapele" merita un minim respect (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:40)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Stiu ca nu te intereseaza un raspuns logic, dar SRI face parte din statul roman - asa ca incercarea de a fi in acelasi timp si erou ( dancila cu maririle ei) si victime ( ne face si ne drege sri-ul) este o fractura logica.

      Dar lasand logica laoparte, ceea ce faceti este absolut gratuit. "Toapele" cum le numesti , nu aveau nimic de-a face cu voi, asa ca aruncatul asta de mizerie este absolut inutil si va face rau voua insiva.

      Sper ca imaginile si fantomele copiilor cheliosi sa va urmareasca in vise pe restul vietii, pentru mizeria gratuita de care sunteti capabili
      • +4 (6 voturi)    
        minim? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 17:09)

        Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

        Merita maxim de respect.
        Ce roman in viata merita mai mult respect decat cele doua doamne si cei care au donat?
    • +8 (14 voturi)    
      Daca ar fi un minim de justitie... (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:45)

      Monstrulica [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      pe lumea asta...
      Tie ti-ar muri un copil de cancer si altul ars de viu in chinuri groaznice intr-un incendiu stins si gestionat de amicii tai din ISU si din PSD. Amicii tai din jandarmerie ar veni sa te "sustina moral" cum stiu ei mai bine, cu gaz si cu bastoane. Ca am auzit ca marele mester diaconu, care vrea, mancati-as, sa devina dom' presedinte, zice ca are dreptul sa dea la goale daca dai foc. Iar tu ai avea multe lumanari de aprins. Ai numa' grija sa le cumperi din biserica-ca daca le iei de la coltul strazii moare popa de ciuda si se roaga sa nu-ti mai ajunga copiii in rai.
      Iar la finalul inmormantarilor ai realiza in sfarsit ceea ce esti si te-ai duce sa te arunci pe sinele de cale ferata, asa cum cadea rahatul din budele vagoanelor de pe vremea impuscatului. Stii tu, ala care va dadea la toti "uischi", masini, apartamente si joburi bune dupa ce va turnati rudele si prietenii la politie sau dupa ce omorati in bataie pe "elementele turbulente".
      Daca cumva ajunge sa se intemple macar jumate din ce am scris mai sus, nu uita sa ne dai de veste... ca cica in cazul asta ar exista un dumnezeu...
    • +5 (7 voturi)    
      De asta o sa piarda PSD alegerile (Vineri, 1 noiembrie 2019, 17:11)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Pentru ca, pe langa faptul ca sunt inculti si corupti, mai sunt si mitocani pana dincolo de orice limita acceptabila.

      Ei chiar se cred stapanii tarii, restul sunt iobagii.

      Uita-te la tine cum vorbesti despre aceste femei, exact cum o face Firea, modelul tau in viata, presupun.

      PSD nu merita sa prinda nici macar turul doi la alegerile astea.
  • -3 (23 voturi)    
    ai cui sunt banii stransi din donatii? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:17)

    Razvan_M [utilizator]

    Banii sunt in continuare ai donatorilor si trebuie cheltuiti exclusiv pentru spitalul in numele caruia au fost stransi (si donati) si la preturi competitive si corecte.

    Banii nu sunt in niciun caz:
    - ai Primariei Bucuresti
    - ai Statului Roman
    - sau ai celor ce-i administreaza in numele proiectului pentru care au primit donatiile

    Autoritatile publice din Romania au obligatia sa verifice prin institutiile abilitate buna gestionare si cheltuire a banilor, chiar daca au fost stransi la initiativa unor ong-uri. In fond, donatorii de toate culorile politice se asteapta la buna gestionare si cheltuire a banilor si pentru asta exista institutii abilitate. Bune sau rele, astea-s institutiile pe care am reusit noi sa le cream ca oameni.

    Vad ca se politizeaza excesiv un efort financiar major facut de cetateni si de locuitorii Bucurestiului prin Primaria Bucuresti. Banii nu apartin asadar celor care i-au strans ca sa-si faca pe spatele lor campanie electorala, iar terenul dat cu titlu gratuit de PMB pentru constructia spitalului nu apartine lu' tanti Firea, ci bucurestenilor. Sa le fie rusine tuturor celor care au transformat un efort colectiv transpartinic si apolitic in lupta politica.
    • +12 (16 voturi)    
      Pai de ce nu zici cu subiect si predicat? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:02)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Sa-i fie rusine putoretului pesedist format din Firea, Vacila, Pintea, Dana Budeanu este, care sunt autoarele subiectului; daca taceau macar nu se umpleau de un scandal in plus!...nu ajunge la ce nivel au adus prostia in RO?...
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca esti infierbantat (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 10:15)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Criscat

        Donatorii sunt cel putin 25% pesedisti. Nu vad de ce matale ai decide cine este bun si cine este rau dintre donatori. Mi se pare o atitudine mizerabila.

        Strada pe care umbli este asfaltata cu 25% bani de la votanti PSD. Tie ti s-ar parea normal ca *administratorii* cu simpatii PSD ai unei donatii sa se apuce sa injure in public USR-ul?

        Eu inteleg ca exista multa nervozitate si frustrare printre opozantii PSD. Le traiesc si eu. Dar nu trebuie sa uitam ca suntem oameni in primul rand. Spitalul ala se face la *initiativa* unor oameni cu intentii bune, insa initiativa asta este murdarita de atitudini politizate, care nu au nicio legatura cu un spital romanesc. Oare ar fi okay ca la intrarea in spital sa fie ceruta parintilor aderenta la un anumit partid si declaratii ca nu voteaza PSD?

        Revocarea donaţiei
        Art. 1020
        Cauzele de revocare
        Donaţia poate fi revocată pentru ingratitudine şi pentru neexecutarea fără justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul.

        Daca se ajunge in justitie, s-ar putea ca banii donati sa fie dati altcuiva in administrare, daca se dovedeste proasta administrare. Si aici intervin institutiile statului, fie ca ne place sau nu. Este foarte simplu pentru cativa membri PSD care au donat bani sa faca plangeri penale pentru cheltuire proasta a banilor. Scandalul si politizarea proiectului sunt pur si simplu o prostie. Daca se ajunge sa fie dati oameni afara de la serviciu dupa lobby facut de ong-isti, atunci se trece la nivelul la care administratorii donatiei abuzeaza de increderea donatorilor.
    • +3 (9 voturi)    
      Cum sa fie un bun DONAT (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:23)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Cum sa fie un bun DONAT in continuare al donatorului?

      Cand donezi sange iei punga de sange si ti-o bagi in vene?? Ai putea insa ar fi furt pt ca ai semnat ca donezi deci ti-ai CEDAT dreptul asupra proprietatii?

      De unde veniti cu astfel de logica??
      A ca organele si autoritatile trebuie sa si faca treaba asta e altceva.. Ce leg are asta cu sub prefectura?
    • +5 (7 voturi)    
      hai bre las-o ca macane (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Deci sa vina nea functionarul de la stat sa verifice cat a costat caramida? Ma lasi? Au cerut donatorii control de la stat si nu stim noi? Iar scandalul a aparut de la tsoapa generala care s-a apucat sa injure ONG-ul si sa se laude ca ea a dat terenul, de parca era a lu' barba'su personal.
    • +10 (12 voturi)    
      Esti in eroare! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:52)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      “Efort major facut de cetateni si de locuitorii Bucurestiului prin PMB”
      Ce prostii debitezi omule ?!
      Cum adica...efort major?
      Cum adica prin PMB?
      Donatiile au fost facute de persoane private, de societati comerciale si nu prin PMB.
      Terenul nu a fost “dat cu titlu gratuit” pentru constructia spitalului....terenul era deja al spitalului Marie Curie.
      Terenul respectiv (impreuna cu cel pe care exista spitalul Marie Curie)este proprietatea PMB si era administrat de spitalul mai sus amintit.
      PMB a dat o hotarare a consiliului sa se demoleze niste anexe si constructii dezafectate de pe terenul respectic!
      Primaria sector 4 a dat autorizatia de constructie a spitalului pe terenul respectiv.
      Dupa ce va fi gata, spitalul construit din donatii va fi la randul lui donat Spitalului Marie Curie!
      Retine o data pentru totdeauna: Firea nu a avut nici o contributie la constructia acestui spital...ca daca avea vreo contributtie se alegea praful!
      Vezi spitalul Gomoiu finantat din banii PMB unde sau cheltuit sume uriase prin umflarea uriasa a facturilor...
      A iesit la iveala (din controalele facute ulterior) de exemplu ca un vas de wc care costa in realitate 230 de lei a fost trecut in deviz cu 2800 lei...
      Termina cu marsavenia...!
      Cea care politizeaza este tocmai Firea...se vrea si ea bagata in seama, vrea si ea sa arate ca a facut ceva pentru Bucuresti!
      Isi face reclama la Tv si radio (platind milioane de lei) ca sa arate realizarile....
      Ca asa fac psd-istii!
      Initiativa celor doamne este mai mult decat laudabila!
      Da, institutiile abilitate este normal sa faca controale eficiente sa se vada cum au fost cheltuiti banii din donatii de catre ONG-uri!
  • -18 (22 voturi)    
    Normal ca nu a cerut (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:19)

    Unforgiven [utilizator]

    Doar impostorii si securistii de la #coruptiarezist sunt in stare de asemenea degradari morale si perversitati la adresa societatii!
  • +23 (25 voturi)    
    Pintea a mai mintit si acum cateva zile (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:27)

    Deja [utilizator]

    Referitor la tragedia de la Colectiv, cand cu "nu am zis niciodata ca Banicioiu si Arafat mi-au reprosat ..." si era inregistrata. Dupa acel episod penibil, cine o mai crede pe cuvant?
  • +15 (17 voturi)    
    PSD=FSN=PCR (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Trompeta de partid, mincinoasa si complice cu infractorii Ciumei Rosii. Are MII DE MORTI pe constiinta ei de ticaloasa/
  • -4 (10 voturi)    
    FAKE NEWS (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:48)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Ma da cine arunca stirile astea pe piata? E un haos la noi ce n-ai vazut. Scrie unu ceva pe FB si devine stire si pe urma chiar daca neaga ramane stirea ca asa vor internautii.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu, taticu, nu scrie cineva pe facebook (Vineri, 1 noiembrie 2019, 18:33)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      E declaratia oficiala a persoanelor ce conduc asociatia "Daruieste Viata"

      ”A vorbit foarte mult despre ilegalitățile pe care noi le-am fi făcut. Doamna Sorina Pintea ne-a spus că banii pe care noi i-am strâns ar fi trebuit să-i vărsăm în conturile spitalului (Spitalul Marie Curie -n.r), în conturile statului român. Ne-a spus foarte clar că o să sesize toate organele competente, Parchet, DNA, Curtea de Conturi. Sugera cumva că noi nu am făcut legal construcţia şi că trebuia să o facă statul român prin licitaţii și prin urmare, trebuia să dăm banii statului român. Discuţia a avut loc vinerea trecută, în şedinţa de administraţie a Spitalului Marie Curie. Ne-a chemat special. Noi ne-am închipuit că ne-am întâlnit să discutăm despre cum putem face mai bine acest proiect şi cu sprijinul Ministerului Sănătăţii. Doamna Sorina Pintea ne-a chemat ca să ne ameninţe şi să ne certe”, a declarat pentru G4Media.ro, Oana Gheorghiu, reprezentanta ong-ului „Dăruieşte Viaţa”.

      A, si inca ceva:

      "Sorina Pintea a refuzat să răspundă unei întrebări punctuale adresate de G4Media.ro legată de acuzațiile celor două fondatoare ale Asociației Dăruiește Viață. "

      Adica nici macar Pintea nu a dezmintit. Stie si ea ca deja a fost prinsa de mai multe ori cu minciuri grosolane, dupa ce a fost inregistrata si i s-a aratat in fata ce a declarat.

      PSD-ul asta chiar a depasit orice limita. Trebuie aruncat la lada de gunoi, Trebuie facut orice efort sa nu prinda turul 2 de la alegerile urmatoare, ar fi groaznic pentru tara ca PSD-ul sa fie in continuare un partid politic major in tara asta.
  • +12 (12 voturi)    
    "fiecare dintre noi vrem să facem bine" (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:16)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    A facut PSDul atata bine in 30 de ani d'au plecat 4 milioane din tara asta. Nu mai putem de bine ce ne este.

    Avem spitale ca'n Elvetia, scoli ca'n state, autostrazi ca'n Italia si cu toatea astea romanii emigreaza pt ca vor salarii mai mici si servicii mai proaste
    • -1 (3 voturi)    
      trebuie sa fim mai buni romani (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:33)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

      sa purtam ia
      sa bem palinka
      carti romanesti exclusive
      dacii
      romanii
      leii
      sa fim inmiit mai buni decat dan ci la
      la pr o stie

      si-atunci, dupa cateva campanii de epurare fizica, urmasii vor sti ce bine ne este, noua, nerecunoscatorilor - care vom mai misuna pe-aici, in buricul pamantului.

      in alte tari dan ci la era maturatoare sau casierita
      cu greu si alea
      • 0 (2 voturi)    
        Pana una alta (Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:42)

        Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Furam ca italienii
        Bem ca rusii
        Ne scuipam ca tiganii

        Neam cosmopolit
    • -3 (7 voturi)    
      Nu esti "ca afara, ca poporul nu-i ca afara! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:55)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

      "A facut PSDul atata bine in 30 de ani d'au plecat 4 milioane din tara asta."
      ========================
      Nu ai, nu esti "ca afara" pentru ca poporul nu-i ca afara!

      In afara de propaganda imbecila, oricum ai lua-o, cei 30 de ani sunt impartiti frateste intre stanga (PSD si ce-o mai fi fost ) si dreapta (PNL si ce-o mai fi fost).
      (Apropos, pari mai spalat decat descreieratii #rezist; te prinde propaganda asta imbecila, de ce o faci?)

      Dar si Sf Petru daca venea Prim Ministru, dadea peste acelasi popor. Convingerea mea e ca mai mult nu facea nici el si e intarita tocmai de postarea ta, de o imbecilitate greu imaginabila prin alte locuri ale planetei, dar o imbecilitate total digerabila si chiar iubita de romanasi.
      • +1 (3 voturi)    
        Saracii psd-isti, cate au facut ei pentru tara (Vineri, 1 noiembrie 2019, 18:39)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nici Sf Petru nu putea guverna mai bine decat PSD-ul. Doamne, m-au dat lacrimile...

        Bai, chiar nu va e rusine? Cine a distrus sistemul justitiei din tara asta? Nu PSD-ul cu macelarirea legilor justitiei si a codului penal? Cine a dat drumul a 20.000 de condamnati pe strazi inainte de termen? CIne a gazat si batut zeci de mii de oameni care protestau pasnic? Cine a tocat banii numai pe prostii 8 ani de zile, toti ani cu crestere economic, ani in care am avut la dispozitie si zeci de miliarde de euro fonduri europene?

        Unde sunt autostrazile care leaga provinciile istorice? Unde sunt ale 8 spitale regionale si spitalul ala metropilitan? Unde e metroul ala spre Otopeni? Unde sunt scolile alea de la tara care sa aiba toata macar WC-ul in cladire? Unde sunt toate astea? Ce a facut PSD-ul cu banii?

        Saracul Sf Petre, ce a ajuns, etalon pentru coruptia si incompetenta psd-istilor.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce spune omu', ce intelege vita! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:54)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          Ce spune omu', ce intelege vita!
      • +2 (2 voturi)    
        Scuze. Mea culpa. (Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:45)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Scuze pentru eroare.
        Am gresit cand am spus ca "pari mai spalat decat descrfeieratii #rezist". Te-am confundat cu altcineva; n-am fost atent.
        Mea culpa.
  • +5 (5 voturi)    
    Acum cateva saptamai le certa acid! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:20)

    Marionette [utilizator]

    De ce n-as crede ca a pus si procuratura pe urmele lor? Eu cred ca doamna Pintea a ratat ocazia de a fi cel mai bun ministru al sanatatii cu aceste manjiri! A intrat in clubul golanilor. In loc sa-si foloseasca puterea benign a pierdut controlul. Abia astept sa dispara in anonimat!
    • +4 (4 voturi)    
      Da, a parut altceva la inceput (Vineri, 1 noiembrie 2019, 18:40)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Dar a fost doar o pacaleala de imagine.

      Deja a ajuns cu totul si cu totul reprezentativa pentru guvernarea PSD, cot la cot cu Dragnea, Dancila, Iordache, Nicolicea, Vlacov sau Orlando.
  • +3 (3 voturi)    
    hmmm (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:29)

    rdi_ [utilizator]

    Probabil ca le-a spus celor doua doamne de la asociatia Daruieste Viata sa taca daca vor aparat de radioterapie la noul spital.
  • +3 (3 voturi)    
    a se citi exact invers (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:31)

    cristi_an [utilizator]

    altfel era deja ditamai plangerea penala
    asa ca pe cine credeti dumneavoastra ca prostiti???