VIDEO „Un infern al mizeriei cu neputință de descris în cuvinte”. Imaginile de la Spitalul de Boli Psihice Borșa, publicate de deputatul USR Emanuel Ungureanu. GALERIE FOTO

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2019, 9:06 Actualitate | Sanatate


Spital borsa
Foto: Facebook
Mizerie de nedescris, câte 22 de bolnavi într-o cameră în condiții insalubre,într-o clădire veche de 200 de ani. Așa descrie deputatul USR Emanuel Ungureanu condițiile de la Spitalul de Boli Psihice Borșa din județul Cluj. Parlamentarul publică mai multei imagini care surprind ceea ce este, spune el, „un infern al mizeriei cu neputință de descris în cuvinte”.



„Nu am văzut așa ceva niciodată, nicăieri, în niciun film horror! 179 de bolnavi cu probleme psihice înghesuiți în camere insalubre, într-o clădire veche de 200 de ani, retrocedată Bisericii Reformate de către moștenitorii familiei Banffy. 22 de bolnavi într-o cameră. Un infern al mizeriei cu neputință de descris în cuvinte. (...) Nu vă puteți imagina ce infern am găsit! Nu aveți cum... Personalul medical mi-a mărturisit că în acest univers al GROAZEI nu a intrat până astăzi niciun deputat, niciodată! Adevărul descoperit este unul crunt, dureros, năucitor, bolnavii psihici din România sunt tratați mai rău ca animalele. Nu am văzut în viața mea atâta mizerie și dezumanizare. Personalul acestui infern al groazei lucrează în condiții extreme, sunt adevărați eroi. Am vorbit și cu doamna manager, am simțit îngrijorare în vocea ei, mi-a mărturisit că de 12 ani se chinuie să schimbe lucrurile, cu eforturi uriașe. Consiliul Județean Cluj are planuri de investiții în zonă, începând cu anul 2014, se chinuie să termine o clădire nouă, de aproape 5 ani... Nu au reușit decât să ridice o clădire care nu este conectată la nicio stație de epurare, satul Borșa, nu are canalizare... Stat mafiot, politicieni indiferenți, dezastru național. Nu am cuvinte...”, a scris Ungureanu pe Facebook.
























Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8990 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    umilitor (Miercuri, 21 august 2019, 9:20)

    sorvas [utilizator]

    De oamenii astia saraci nu-si mai face griji PSDu? Doar de conditiile din puscarii ca acolo e problema reala. Spitalele nu sunt o prioritate. E important ca cei care intra in puscarii sa aiba conditii bune, ca doar merita pentru a se putea reabilita si a se intoarce ca oameni demni si onesti pentru a pune umarul la dezvoltarea societatii si a fi exemple pentru generatii viitoare.
    • -15 (23 voturi)    
      Scopul acestei stiri este revendicarea cladirii (Miercuri, 21 august 2019, 9:54)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      In spitalul acela nu s-au mai facut renovari exact de asta. Au chiar si o aripa noua renovata care nu a fost deschisa din acelasi motiv. Cladirea, castelul Banffy este in process de revendicare.
      Practic stirea favorizeaza revendicarea prin reclama negativa si cauta sa inchida o institutie foarte greu de gasit in tara asta.
      • 0 (12 voturi)    
        evident (Miercuri, 21 august 2019, 10:24)

        pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Tu cu ce crezi ca se ocupa Consiliul Judetean Cluj? Care este alcatuit din 30% unguri, 30% pocaiti si 30% fratia penticostala? Toti din pnl/udmr?! Asta fac de vreo 10 ani incoace... afaceri imobiliare. Oamenii pot sa crape. Nu e prima data cand in Cluj se fac astfel de mizerii cu complicitatea prea maritului Boc.
        • -4 (8 voturi)    
          E de mult.. dar a intrat si USR in hora? (Miercuri, 21 august 2019, 10:56)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

          Ca stirea asta e de la a lui Ungureanu.
        • 0 (0 voturi)    
          repet! (Miercuri, 21 august 2019, 12:15)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

          Adica NU este MIZERIA aia in acel asa-zis "spital"? >:
          • +1 (1 vot)    
            Ma repet si eu. (Miercuri, 21 august 2019, 13:12)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Un perete exterior avariat de la infiltratii.... cladire de 200 de ani neintretinuta din cauza revendicarii.
            Chiuveta curata... cu o scurgere improvizata in cada, care prezinta urme de uzura.
            Dar unde e mizeria?
            Inteleg ca nu ai accepta asa ceva acasa, dar nu poti sa imi aratai pereti vechi si elemente sanitare uzate sa ii spui MIZERIE.
          • 0 (0 voturi)    
            @ Codruta N (Miercuri, 21 august 2019, 13:45)

            XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            I-am raspuns unuia mai sus, uite care e realitatea:
            https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-23324226-spitalul-boli-psihice-borsa-reactioneaza-dupa-imaginile-publicate-deputatul-ungureanu-noua-cladire-spitalului-data-folosinta-doua-luni-imagini-saloanele.htm
            Din cate am citit in decursul vremii pe acest forum, stiu ca sunteti o persoana decenta, de aceea am ales sa va dau aceasta informatie.
        • 0 (0 voturi)    
          Pardalianului rrosu (Miercuri, 21 august 2019, 13:43)

          XtrO [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

          Padalianeeeee... te trais bahtalo mexicane, daca esti prost (informat), macar nu mai si semnaliza, faraoane! Ia uite care e realitatea: https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-23324226-spitalul-boli-psihice-borsa-reactioneaza-dupa-imaginile-publicate-deputatul-ungureanu-noua-cladire-spitalului-data-folosinta-doua-luni-imagini-saloanele.htm
          Na, dar ce sa faci cand te obsedeaza unul precum primarul Boc? Scrii tampenii pe forumuri, evident.
      • +9 (11 voturi)    
        troll (Miercuri, 21 august 2019, 10:52)

        Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Draga Lok, esti deja cunoscut ca un cal breaz pentru postarile tale care te denunta ca un postac PSD-ist sau putinist.
        De ce nu-ti schimbi contul?
        Sau si mai bine, de ce nu faci tu o munca cinstita? Hai, surprinde-ne.
        • -4 (10 voturi)    
          Pentru ca deranjez. (Miercuri, 21 august 2019, 11:03)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

          Si daca nimeni nu deranjeaza voi faceti doar ce doriti.
        • +7 (7 voturi)    
          Absurda cerere! (Miercuri, 21 august 2019, 11:53)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

          Cum sa ceri unui troll pedeserist sa faca o munca cinstita?

          in primul rand, daca era cinstit, nu primea bani de la kremilin!

          apoi, ca sa faci o munca, fie si sapat santuri, trebuie s ate PRICEPI!

          or evident, postacii pedeseristi nu se pricep la nimic, de aceea sunt nevoiti sa accepte meseria aceasta!
          • -3 (3 voturi)    
            Kremlinul nu are bani. Am intrebat deja. (Miercuri, 21 august 2019, 11:58)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

            Is foarte parliti. Nici nu stiu cum ar putea cineva sa ii creada bogati si influenti.
      • +5 (7 voturi)    
        gata (Miercuri, 21 august 2019, 10:57)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ai prins conspiratia.."cauta sa inchida o institutie foarte greu de gasit in tara asta." normal.. la cum arata , e f greu sa mai gasesti asa ceva, e monumentala.
        • -7 (9 voturi)    
          Statul presupune sa tii bolnavii psihic acasa. (Miercuri, 21 august 2019, 11:02)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui alex34

          Am auzit odata aceasta fraza. A fost hilar.
      • 0 (0 voturi)    
        Deci cum...? (Miercuri, 21 august 2019, 12:14)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Adica in acel SPITAL nu exista MIZERIA aia? sau ce vrei sa zici?
        • 0 (0 voturi)    
          Arata-mi spitalul si iti arat Mizeria. (Miercuri, 21 august 2019, 13:07)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Daca vrei iti pot fotografia mizerie in orice spital. Pete de igrasie, de ce nu. Paturi vechi, cate vrei.
          Contrar asteptarilor, nu vad insecte nici sobolani, doar peretii vechi ai unui castel de 200 de ani prost intretinut. Chiuveta aia nici nu este murdara, vana nu mai are email, o fi veche. Dar e mizerie? Unde?
      • +1 (1 vot)    
        practic, aberezi.. (Miercuri, 21 august 2019, 12:54)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        1. chiar daca este in proces de revendicare, asta nu inseamna ca trebuie sa-l lasi in paragina.

        2. statul roman poate rascumpara "castelul" (practic, este o vila cu o ferma) din Borsa, nu este obligatorie cedarea catre urmasii familiei Banffy.

        3. ce vina au bolnavii internati acolo? in conditiile alea nu mi-as tine nici cainii.
        • -1 (1 vot)    
          Sa aberam in continuare. (Miercuri, 21 august 2019, 13:32)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          1. Sunt planuite reparatiile doar ca trebuie sa terminam intai autostrazile sa nu ne aglomeram lucrarile asa toate odata.
          2. Mai citeste articolul odata.
          3. Unde e mizeria? Ca eu vad doar vechime si uzura.
    • +1 (1 vot)    
      de ce-ar fi interesanti pentru pesede? (Miercuri, 21 august 2019, 13:37)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      Bolnavii psihic sint foarte, foarte necajiti, dar nu voteaza,
  • +3 (15 voturi)    
    pai normal... (Miercuri, 21 august 2019, 9:30)

    Martha Logu [utilizator]

    ... pe noi ne preocupa soarta puscariasilor si a cainilor.
    • +5 (13 voturi)    
      Câinii scoate-i, nu fi jigodie. (Miercuri, 21 august 2019, 9:48)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Cu ce sunt ei vinovați? Problema-i cu pârnăiașii.
  • +13 (15 voturi)    
    Pentru ei nu sunt bani, doar pentru bugetari. (Miercuri, 21 august 2019, 9:50)

    prec [utilizator]

    Pentru pensii „speciale”, vouchere de vacanță, pensionat haite la 45 de ani.
  • +5 (7 voturi)    
    prea puţin (Miercuri, 21 august 2019, 9:56)

    tiana [utilizator]

    D-nul Boc a greşit că a închis spitale, e prea puţin, trebuiau demolate!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Singura problema !!!! (Miercuri, 21 august 2019, 10:02)

    iomvvd [utilizator]

    Nu se accepta nici o explicatie. Singura problema o reprezinta oamenii. Orice se poate face in lumea si chiar si in tara asta doar daca vrei. Sunt foarte multe exemple de succes, care prin implicare au iesit lucruri extraordinare.

    Explicatia e ca Oamenii sfintesc locurile si asta e un exemplu elocvent.
  • +12 (12 voturi)    
    Astia sunt cei mai utili (Miercuri, 21 august 2019, 10:09)

    cicci [utilizator]

    Nu fac scandal in afara perimetrului spitalului, nu e nimeni interesat de soarta lor. De la aceste persoane e cel mai usor de furat alimente, bunuri, etc.
    Se mai intampla rar, cate un accident ca si cel de zilele trecute, dar apare altceva si lumea uita iar de ei.

    Si, ce e cel mai important, cu un pachet de tigari, dai mita electorala la tot salonul.
  • +1 (9 voturi)    
    Gluma (Miercuri, 21 august 2019, 11:08)

    RobertRO [utilizator]

    Poate Clujul muta anul viitor Untold-ul la spitalul respectiv. In felul acesta, poate se vor gasi bani pentru renovarea lui
  • 0 (0 voturi)    
    Un mic cutremur (Miercuri, 21 august 2019, 22:54)

    Alexa.99. [utilizator]

    si cade gramada spitalul pe ei. Groaznic.