Viorica Dăncilă: Spitalele regionale vor fi făcute pe următoarea proiecţie bugetară. Statul român nu îşi permite

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 19 iunie 2019, 16:21 Actualitate | Sanatate


Viorica Dancila
Foto: Facebook/ Viorica Dancila
În acest exerciţiu bugetar nu au mai rămas bani suficienţi pentru construirea celor trei spitale regionale, banii alocaţi fiind cheltuiţi pe documentaţie, a declarat premierul Viorica Dăncilă la România Tv, precizând că a propus ca sumele necesare să fie accesate pe următorul exerciţiu bugetar. "Un spital este evaluat la 460 milioane euro. Trei spitale se duceau la un miliard şi ceva de euro. Statul român nu îşi permite", spune Viorica Dăncilă.

Viorica Dăncilă a declarat, la România TV, că a avut o discuţie, pe acest subiect, cu comisarul European Corina Creţu: "Am avut o discuţie cu doamna comisar european Corina Creţu, la Guvern, legată de cele trei spitale regionale, pentru mine ca premier, pentru Guvernul României era foarte important să avem cele trei spitale. Pentru cele trei spitale a fost alocată suma de 150 milioane euro. Toată documentaţia a fost 130 milioane de euro. Un spital este evaluat la 460 milioane euro. Trei spitale se duceau la un miliard şi ceva de euro. Statul român nu îşi permite. Atât au costat. Am vorbit cu doamna Corina Creţu ca din suma rămasă să facem studii de fezabilitate, documentaţia şi în următoarea proiecţie bugetară să accesăm cele 460 milioane de euro", a afirmat Viorica Dăncilă, citată de News.ro.

Următorul exercițiu financiar pentru construirea spitalelor cu co-finanțare europeană înseamnă 2021-2027.

Premierul a mai precizat că se poartă discuţii ca unele spitale să fie construite în parteneriate: "Căutăm ca spitalul de la Constanţa să îl facem împreună cu Guvernul din Turcia, căutăm ca alt spital să îl facem prin parteneriat public-privat. Nu a fost indolenţa guvernului, nu a fost lipsa noastră de acţiune sau să nu vrem să facem aceste spitale, dar asta e realitatea şi este corect ca atunci când acuzi pe cineva să ai toate cifrele reale."

  • Construcția a 8 spitale regionale trebuia să înceapă în 2017
Construcția a 8 spitale regionale și a unui spital "gigant, după modelul AKH Viena", dar "mai mare" în București, ar fi trebuit să înceapă în anul 2017, conform programului de guvernare al PSD și promisiunilor făcute chiar de Liviu Dragnea în campania electorală din 2016. Începerea proiectelor s-a amânat, iar doi ani mai târziu, nimeni nu știe cu exactitate pentru când.

De asemenea, numărul spitalelor regionale care ar urma să fie construite a scăzut, între timp, de la 8 la doar 3. Ministrul Sănătății, Sorina Pintea (PSD), a declarat public că Guvernul a amânat construirea acestora pentru exercițiul financiar 2021-2027. Explicația ministrului Sănătății: România a solicitat o majorare a procentului de co-finanțare din bani europeni (de la 50% la 85%), iar cu cât se vor face mai târziu, spitalele ar urma să fie mai ieftine.

Spitalul metropolitan din București, "după modelul AKH Viena, dar mai mare, cu 2.500 de paturi" este deocamdată în faza în care s-a aprobat terenul pe care ar urma să fie construit, în zona Pipera. Este singurul lucru care se știe în acest moment. Data începerii construcției și dacă există bani rămân niște necunoscute.


















3239 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    BANII S-AU DUS PE POMENI!!! (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:27)

    prec [utilizator]

    Nu pe alceva. Pe pensii „speciale” și vouchere de vacanță pentru bugetari!!!!
  • +10 (12 voturi)    
    Casa Poporului aka Parlamentul (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:28)

    un domn [utilizator]

    consuma Annual 150 milioane de euro ( de cand ? de multa vreme, cel putin de la referendumul 2009 )

    NUMAI gestionarea sub jumatate a acestor costuri rezolva banii unui spital in max 5 ani !

    se vrea ? NU se vrea spune P$D !

    de ce ? pentru ca Mandru ca Sunt Roman ! Mort si Bolnav ! Nu Viu !
  • +8 (10 voturi)    
    In campanie (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:30)

    Frank777 [utilizator]

    PSD manca cu gura plina ca spitale regionale cu fonduri UE si parteneriate public-privat dau buluc investitorii. Hopa ,au vazut investitori ca nu este sansa de furaciuni si nu se mai baga.
    Statul Roman nu isi permite zice cu "modestie" Dancila si lasa pe urmatoarea guvernare si atentie DNA Documentatia a costat 130 milioane !!! S-au dat niste tunuri mari !! si nu se lasa PSD zice ca a "vorbit cu Corina Cretu in ce calitate ca nu mai e comisar EU, sa mai tranteasca niste studii de fezabilitate de restul de bani....care rest ? Se cunoaste ca furaciunile se fac la studii de fezabilitate care se fac se expira si se fac din nou acelasi schimba numai data si zboara milioanele...
  • +10 (12 voturi)    
    Stați cuminte... (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:30)

    modream [utilizator]

    ...că n-o să se facă niciodată. Sunt mai importante pensiile speciale
    • +3 (5 voturi)    
      Și voucherele de vacanță. Pensionarea la 45 de ani (Miercuri, 19 iunie 2019, 20:58)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui modream

      La fel de importantă mai sunt e și uriașa masă de milogi (nepoți, țiitoare și membri PSD) ce s-a angajat la stat.
  • +9 (11 voturi)    
    Nenorocitii! (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:40)

    trandafil [utilizator]

    Pe cine mai aburesc cu minciunile lor?
    In perioada de crestere maxima cu care se lauda psd, nu sunt in stare sa faca un spital, dar nici pe altii nu-i lasa (vezi cazul Cluj).
    Mai vine si dj orlando si ne spune sa uitam de fondurile europene, ca banii sunt la ei si daca vor sa ne dea ne dau, iar daca nu, nu (depinde cum votam).
  • +7 (9 voturi)    
    aha (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:44)

    liviu_ [utilizator]

    ati ajuns la fundul sacului mai?!
    nu urlati voi ca duduie economia?!
    oricum ma bucur ca aveti bani de borduri si pavele! clar mai importante decat infrastructura si spitale!
  • +9 (11 voturi)    
    Ei, dar sunt bani pentru pensii speciale (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:52)

    midufi [utilizator]

    si se majoreaza pensiile si...

    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +8 (10 voturi)    
    Proiectie (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:57)

    CarlosKent [utilizator]

    Sau pe urmatoarea proiectie cinematografica de la Teatrul Tandarica.
    • 0 (4 voturi)    
      Esti Nou P acilea (Miercuri, 19 iunie 2019, 21:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      Care ii agenda ta ?
  • +8 (10 voturi)    
    Stat CRIMINAL (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Altceva nu se paote spune. Sistemul de sanatate e unul de EXTERMINARE iar regimul psd e unul CRIMINAL.
  • -7 (7 voturi)    
    investitii (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:44)

    codrean [utilizator]

    uriase ! Trebuie sa fim rabdatori; un asemenea proces dureaza, pe langa cladiri urmeaza dotarea, asigurarea cu personal, organizarea unui management profesionist, sustinerea financiara a activitatii ( salarii, utilitati, medicamente, intretinerea aparaturii, etc). Sunt sume foarte mari ce trebuie angajate dupa constructia propriu-zisa. Nu ne putem juca ! Important e , oricum, sa inceapa si sa se asigure constructia-dezvoltarea care oricum dureaza ani ...
    Pana atunci hai sa administram, intretinem si sa dezvoltam spitalele pe care le avem, sa asiguram o administrare corecta si eficienta ! Si nu in ultimul rand sa scolarizam-indrumam- controlam personalul medical si ajutator. Esential ! Nu se poate face decat de catre oameni competenti, cu autoritate, care au lucrat-vazut cum e pe la altii ...
  • +7 (9 voturi)    
    oare cand le-ai promis (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:57)

    Mistrelutz [utilizator]

    nu stiai ca nu sunt bani ?
  • +7 (9 voturi)    
    Cum adica , statul roman nu-si permite? (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:58)

    kokos [utilizator]

    Pai atunci de ce v-ati angajat prin programul de guvernare ca pana in 2020 veti construi NOUA spitale , nu TREI?
  • +7 (7 voturi)    
    130 de mil de euro pe documentatie? (Miercuri, 19 iunie 2019, 18:21)

    AndJorj [utilizator]

    aproape toti banii de la UE.. din care mai cerem voie sa folosim suma ramasa pentru alte studii de fezabilitate si... documentatie (!!). Din pacate banii care vin de la UE se scurg doar in anumite buzunare, si prea putin se vede pe teren.
  • +7 (9 voturi)    
    nimic pentru spitale (Miercuri, 19 iunie 2019, 19:23)

    sbangi [utilizator]

    banii sunt pentru pensii speciale.
  • +6 (8 voturi)    
    Program (Miercuri, 19 iunie 2019, 19:24)

    Arkantas [utilizator]

    Dar , cand le anuntati cu surle si trambite in 2017 , nu stiati ca guvernul nu isi permite ? Deci a fost o minciuna electorala , ca atatea altele .....
  • +9 (11 voturi)    
    Politicieni nenorociti (Miercuri, 19 iunie 2019, 19:35)

    bigbrother [utilizator]

    Spitalele alea nu sunt un moft, o dorinta frumoasa pentru ca avem deja zeci de spitale si sistemul de sanatate este perfect dar n-ar strica inca vreo 3 spitale regionale si unul mare, mai mare decat cel din Viena, asa ca sa moara vecinii de invidie..

    Nenorocitii astia de politicieni nu sunt in postura bolnavului care a cotizat o viata intreaga dar e tratat ca o carpa, pus pe drumuri, plimbat pentru hartogaraie, pentru sistemul care nu merge azi si nici maine. Politicianul nu sta cu alti doi bolnavi in pat si nici nu e vizitat de gandaci in miez de noapte. Politicianul doar promite si mai ales, amana cat mai mult timp.

    Am mai spus-o si repet, declaratia asta este de un sadism ingrozitor, de o lipsa totala de empatie din partea unui politician: "..cu cât se vor face mai târziu, spitalele ar urma să fie mai ieftine".

    Si vedem de fapt motivul din spatele declaratiilor din campania electorala: BANII. Nu banii pentru spitale ci banii pe care politicianul ii poate folosi ca unealta pentru voturi. Totul se rezuma la bani si puterea care o dau acesti bani. Inclusiv puterea de a decide cine si pana cand traieste ca sa prinda un loc in acele spitale fantoma.
  • +3 (3 voturi)    
    pai de ce nu-si permite? (Miercuri, 19 iunie 2019, 23:48)

    revo [utilizator]

    nu era romania pe crestere nemaivazuta? nu era tigrul europei?
  • +3 (3 voturi)    
    Statul român nu îşi permite (Joi, 20 iunie 2019, 3:03)

    Filbert [utilizator]

    "Trei spitale se duceau la un miliard şi ceva de euro".
    Din fericire, statul roman isi permite sa dea peste 2 MILIARDE DE EURO ca pensii speciale! An de an!
    • +2 (2 voturi)    
      Ma enerveaza doua lucruri (Joi, 20 iunie 2019, 9:44)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      1. "Documentatie" de 150 milioane de euro? Jaf pe fata.
      2. Ipocrizia celor care se plang ca banii se duc pe pomeni, pensii speciale sau mai stiu eu ce. Dar 3,9 mld de euro aruncate pe rachetutze Patriot sunt bune? De ce nu a facut Iohannis referendum cu "vreti sa cumparam tiriplici-uri de la americani sau sa construim spitale?". Pentru ca majoritatea romanilor sunt prea prosti sa isi dea seama ce e important si ce nu e.
  • +2 (2 voturi)    
    am lucrat (Joi, 20 iunie 2019, 13:18)

    Toreador [utilizator]

    in proiectare (sunt inginer) timp de 11 ani de zile si de 6 ani lucrez in executie unde am functia de Project Manager ... va spun sincer si deschis ca NICIODATA, subliniez ca poate nu se vede, NICIODATA documentatiile alea nu au cum sa coste 130 de milioane de euro .... este ABSURD ... un proiect de rezistenta la faza PTh/DE nu are cum sa coste mai mult de 200000 de euro ... sa mai punem 200000 de euro arhitectura, sa mai punem 200000 de euro instalatiile si ajungem la 600000 de euro ... sa mai punem 400000 de euro ca sunt eu prost si nu stiu nimica si sa zicem ca ajungem la 1 milion de euro pret de proiectare .... sa zicem ca sunt 3 spitale ... deci 3 milioane de euro ... restul banilor sunt sifonati prin metodele clasice gen: SF-uri, avize, documentatii delicitatie, documentatie pt fonduri ... dar chiar si asa, toate astea la un loc nu fac mai mult de 2 milioane de euro (daca ar fi facute pe bune) ... deci 6 milioane de euro pt 3 spitale ... adunam 3 milioane proiectele de executie si ajungem la 9 milioane de euro ... mai bag 1 milion de euro pe aceleasi considerente ca sunt eu prost si nu stiu nimica si se ajunge la 10 000 000 de euro ... restul banilor se duc pe clientela politica, spagi, etc ... stati linistiti, nu va grabiti sa injurati, toti au furat ca in codru ... toti ... nu ati vrea sa stiti cat costa un studiu de fezabilitate pe vremea lui Basescu ... vai de capul meu ....