O femeie de 37 de ani din Marea Britanie a murit după ce a refuzat tratamentul pentru cancer și a ales medicina alternativă și dieta vegană

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 5 iunie 2019, 17:12 Actualitate | Sanatate


Katie Britton Jordan
Foto: Facebook
Katie Britton-Jordan, o femeie de 37 de ani din Marea Britanie, diagnosticată în anul 2016 cu cancer la sân, a murit la finalul lunii mai. Tânăra era mama unei fetițe în vârstă de 5 ani. Cu toate că medicii au avertizat-o că riscă să moară dacă nu urmează tratamentul convențional - mastectomie, chimioterapie și radioterapie - Katie Britton-Jordan a ales medicina alternativă și dieta vegană, crezând că acestea o vor vindeca de boală, relatează New Zealand Herald.

Katie Britton-Jordan descoperise că are cancer la sân în iulie 2016, când avea doar 34 de ani, iar fiica ei 2 ani.

Femeia din Dalbury Lees, Derbyshire (Marea Britanie) a refuzat încă de la început tratamentul convențional în favoarea medicinei alternative, iar în anul 2017, ea a decis să urmeze și o dietă vegană, sperând că o va ajuta să învingă boala.

Atât soțul, cât și părinții femeii au susținut-o pe aceasta în decizia de a ignora sfaturile medicilor.

"Mă simt foarte bine și am reușit să lucrez și să-mi îngrijesc fiica. Dieta mea, care implică în principal fructe și legume crude, a ajutat cu adevărat. Dacă aș fi făcut chimioterapie, cred că nu m-aș fi dat jos din pat. Îți otrăvești corpul. În opinia mea, există o mulțime de alte opțiuni", spunea Katie Britton-Jordan, în anul 2017.

În februarie anul acesta, Katie Britton-Jordan a aflat că tratamentul alternativ nu a funcționat, iar boala a ajuns în stadiul 4, cel mai grav. Femeia a încercat, în ultimele luni de viață, să strângă fonduri pentru a putea urma un tratament bazat pe imunoterapie - un tratament inovator, personalizat, pentru bolnavii de cancer - pe care nu a mai apucat, însă, să îl urmeze.

















10642 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Alooo Olivia Steer (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:15)

    un domn [utilizator]

    Un share la acest articol se poate ?
  • +1 (7 voturi)    
    and (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:30)

    liviu_ [utilizator]

    the darwin awards goes to..... (ma rog are deja copil, deci nu are sanse sa primeasca acest premiu)...

    ce sa zic... este cu adevarat o surpriza ca nu a mers "medicina" alternativa si veganismul!
    din pacate oamenii incearca astfel de "Tratamente" in continuare si... well.... asta e rezultatul!
  • +4 (8 voturi)    
    Dezamagire (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:43)

    NoFive [utilizator]

    Cum? Nu a functionat? O dieta atit de sanatoaaasa? Incredibil. Mai incercati si altii, medicina poate fi revolutionata. Nu faceti jocul multinationalelor care vor sa ne forteze sa le cumparam medicamentele otravitoare. Cancerul poate fi invins doar cu patrunjel, morcovi, telina si mere. Zice si la tv. Si pe net.
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 iunie 2019, 23:14)

      [anonim] i-a raspuns lui NoFive

  • 0 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:47)

    [anonim]

  • -1 (7 voturi)    
    Trist (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:55)

    CristianG [utilizator]

    Avand in vedere ca cele care iau chimioterapie si radioterapie scapa cu siguranta...
  • +1 (7 voturi)    
    asta se intimpla daca nu te informezi (Miercuri, 5 iunie 2019, 18:03)

    stupidu [utilizator]

    trebuia sa incerce cu bicarbonat de sodiu. vindeca orice cancer :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Si mamaliga vartoasa! (Joi, 6 iunie 2019, 15:24)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      Olivia recomanda mamaliga vartoasa, dar Katie Britton-Jordan a facut greseala de a nu apel la acest panaceu!
  • +1 (5 voturi)    
    csf,ncsf (Miercuri, 5 iunie 2019, 19:56)

    banel [utilizator]

    De remarcat tupeul de la final.
  • 0 (10 voturi)    
    Dumnezeu s-o ierte (Miercuri, 5 iunie 2019, 20:26)

    cchris [utilizator]

    Alimentatia e esentiala si doamna Katie nu cred ca a gresit foarte mult, dar din pacate nu a fost suficient.
    Ca sa fim corecti insa, as dori sa stiu cate femei fac tratamentul si totusi mor.
    As dori foarte mult o statistica clara si sincera legata de rata de supravietuire dupa 5 ani a persoanelor care fac tratament de cancer, pe categorii: la stomac, la plamani, la san, la col uterin, etc.
    E foarte usor sa formezi opinii cu astfel de stiri, la fel o faceti cu vaccinurile, dar e mai greu sa fii impartial.
  • -1 (9 voturi)    
    interesant (Miercuri, 5 iunie 2019, 20:45)

    gelu antigelu [utilizator]

    Ar fi interesant de publicat care este procentul de reusita al chimioterapiei. Pentru ca metoda este uluitor de distructiva pentru organism.
    • +2 (4 voturi)    
      chemo survival rates (Joi, 6 iunie 2019, 5:07)

      gigimargot [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4516355/
  • +2 (4 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 5 iunie 2019, 21:25)

    tudor74 [utilizator]

    Pacat de fetita ca a ramas fara mama, de mama nu zic ce imi trece prin cap ca mna, de morti numai de bine.

    Vorbesc in cunostiinta de cauza, te simti rau (slabit, greata, vertigo) vreo 3 zile dupa chimio, dupa care iti revii relativ la normal, dupa 2-3 sapt cand incepi urmatoarea sedinta de chimio o iei de la capat si o tii asa vreo 6 luni. Nu e nici pe departe asa rau cum a crezut tipa asta. Si chiar daca ai vomita non-stop 6 luni cand ai un copil nu iti mai pasa ca iti cade parul si ca ti-e rau, faci orice sa ramai in viata langa copil.

    Ca sa nu mai zic ca in ziua de azi (nu in spitalele din Romanistan) cancerul de san nu mai e o sentinta la moarte ci e similar cu diabetul (pastile zilnice vreo 5 ani si controale periodice), sansele de supravietuire dupa 5 ani sunt 90% (80% in cazul cancerului triplu negativ).

    Mare prostie a facut femeia asta, dar mna, e adulta si vaccinata cu access la net si facebook unde cretini gen Olivia Steer raspandesc aberatii care te pot costa viata.
  • -3 (13 voturi)    
    Stire cu valoare ZERO! (Miercuri, 5 iunie 2019, 22:01)

    UncleSam [utilizator]

    Asta este din ciclul VAX si pro big pharma, ehe, ce buni sunt banii de la industria farmaceutica.
    De ce nu dati si stirile cu femeile moarte dupa chimio si tratamente conventionale, ori cele care mor la 3-5 ani dupa ce cancerul revine si chimio nu mai merge.
    De ce nu dati si stirile cu cele care s-au vindecat prin tratamentul cu vit C/D intravenos si medicina alternativa.
    Hai ca poate as fi acceptat o stire despre o paciente vindecata prin imunoterapie, dar de aici pana sa faci recalam la chimio este drum lung.
    Oricum in spitalele din Romania murea din 2017, asa a mai prins 3 ani pe picioare cu fetitia ei.
    Solutia la cancer este sistemul imunitar, mama natura ne-a dat cel mai bun mod de a invinge orice boala, nu chimio care omoara chiar singurul lucru care te poate ajuta, ehe...
    Cum ramane cu vaccinul anti diabet?, ce se mai aude?, ah nimic, pai normal, cum sa ucizi o industrie de peste 600 de MILIARDE anual. Asa si cu industria chimio si anti-cancer, nici vorba de cura, totul este sa iasa banul.
    Nu mai manipulati prostimea!
  • +1 (3 voturi)    
    Alegerea ei... si nu prea (Joi, 6 iunie 2019, 1:11)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Fara copil, era indiscutabil alegerea ei. Era viata ei si facea ce vroia cu ea. Copilul adauga o responsabilitate grea a alegerii. Nu mai decizi pentru tine, ci pentru copil in primul rind. Diferenta dintre tratamentele medicale clasice si cele alternative este ca primele sint insotite de statistici. Pacientul stie ca pentru cutare cancer si in cutare conditii, sansele de supravietuire atitia ani sint atit.
  • -2 (2 voturi)    
    tony bourdain despre vegetarieni (Joi, 6 iunie 2019, 12:10)

    Toni_Romania [utilizator]

    Chef Anthony Bourdain

    "Vegetarienii, precum și secta lor de tip Hezbollah, veganii, sunt o entitate persistentă si suparatoare pentru orice bucătar care are cat de cat competenta in domeniu. Pentru mine, viața fără carne de vită, grăsime de porc, cârnați, carne din organe, “demi-glace” sau chiar brânză care pute este o viață care nu merită să fie trăita. Vegetarienii sunt dușmanul a tot ceea ce este bun și decent în spiritul omului, un afront la tot ceea ce reprezintă bucuria pură a mâncării. Corpul, asa cum isi imagineaza acesti ciudati, este un templu care nu trebuie poluat cu proteine animale. Este mai sănătos sa nu mananci carne, insista ei, deși toți chelnerii vegetarieni cu care am lucrat sunt dărâmați de orice val modest de frig. Dar da, daca ma roaga, o sa le fac pe plac, o să mă duc să le dau sa mănânce ceva cum le place, un "platou vegetarian". Paisprezece dolari pentru câteva felii de vinete la grătar și dovlecei? Imi convine pretul!”.