Virginel Iordache, drept la replică: Nu am făcut nici o cerere referitoare la un transport preferențial pentru transferul intraspitalicesc

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 mai 2019, 17:20 Actualitate | Sanatate


Virginel Iordache
Foto: Senatul Romaniei
Senatorul PSD Virginel Iordache afirmă că nu a făcut „nici o cerere referitoare la un transport preferențial pentru transferul intraspitalicesc”, după ce presa din Suceava a relatat în urmă cu o zi că acesta a fost adus cu elicopterul SMURD de la Suceava la București pentru o simplă enteroviroză.

„Senatorul Virginel Iordache nu a făcut nici o cerere referitoare la un transport preferențial pentru transferul intraspitalicesc, interacțiunea cu personalul medical a fost una de respect reciproc, neexistând nici un episod din cele relatate nerealist în presă. Parlamentarul PSD este recunoscător faptului că face parte din comunitatea suceveană formată din oameni deosebiți și valoroși”, a transmis joi biroul de presă al senatorului Virginel Iordache, într-un drept la replică.

Potrivit sursei citate, „Virginel Iordache a fost internat la Spitalul Sfântul Ioan cel Nou din Suceava în data de 14 mai 2019, unde a fost supus unor investigații medicale. Ca urmare a lipsei diagnosticului concludent și fiind suspectat de meningită bacteriană, cu o stare de sănătate vizibil alterată, în data de 16 mai 2019 medicii au hotărât transferul acestuia la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș din București”.

La București „a fost infirmată suspiciunea de infecție cu meningococ”, dar „decizia transportării de urgență cu elicopterul a pacientului, dată fiind starea degradată a sănătății acestuia, a aparținut exclusiv medicilor spitalului Sfântul Ioan cel Nou din Suceava”, spune biroul de presă al senatorului PSD.

Potrivit sursei citate, „starea de sănătate a senatorului este stabilă, cu diagnostic endocardită infecțioasă, acesta se află internat la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș din București”.

Senatorul PSD Virginel Iordache a cerut să fie dus la București cu elicopterul SMURD de la spitalul județean Suceava, unde fusese diagnosticat cu enterovirus, deoarece „nu a avut încredere” în diagnosticul medicilor suceveni, a scris în urmă cu o zi Obiectiv de Suceava. Potrivit sursei citate, la București a primit același diagnostic.

Ziarul sucevean scrie, sub titlul „Habar n-aveți ce mișto e să fii senator! Când te strici la burtă, în loc să bei ceai, te plimbi cu elicopterul SMURD”, că Virginel Iordache „nu a ținut cont de recomandările medicilor suceveni, ba mai mult, le-ar fi vorbit urât și ar fi menționat în repetate rânduri că el nu va fi tratat aici, în provincie”.

Ajuns cu elicopterul SMURD la Institutul Național de Boli Infecțioase “Matei Balș“, a primit același diagnostic, „de virus aerogen, prezentând o formă foarte ușoară”.

„În concluzie, senatorul PSD a fost transferat cu un elicopter SMURD, către un spital bucureștean pentru o durere de cap și un episod de diaree”, arată Obiectiv de Suceava, care notează că medicul Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), a contactat redacția pentru a preciza că nu el personal a autorizat deplasarea elicopterului SMURD la Suceava și că solicitarea a venit de la medicii Spitalului Județean Suceava.

















4760 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    cel tarziu in 2024 (Joi, 23 mai 2019, 17:26)

    un domn [utilizator]

    P$D Sa NU mai fie in Parlament !

    Asa Sa Ne Ajute Dumnezeu !
  • +12 (12 voturi)    
    Minte ca un pesedos. (Joi, 23 mai 2019, 17:26)

    prec [utilizator]

    Normal, nu a făcut o cerere scrisă, datată și cu număr de înregistrare.
    Oricum, cineva trebuie să plătească această cursă. Cu bani sau cu serviciul!
  • +11 (11 voturi)    
    jigodie mincinoasa (Joi, 23 mai 2019, 17:30)

    voxpopulix [utilizator]

    dar si proasta. In loc sa taca si sa asteapta sa treaca mai si atrage atentia.

    Astia sunt atat de rupti de realitate incat chiar au impresia ca-i mai crede cineva.
  • +12 (12 voturi)    
    bai (Joi, 23 mai 2019, 17:31)

    dum_i [utilizator]

    bai gunoiule, te-au dus cu elicopterul ca te-a durut burta de la shaorma.

    in timp ce copii romani mor in bratele mamelor lor si nu ii salveaza nimeni.

    PUIE MSD! PUIE!!
  • +11 (11 voturi)    
    Și daca totul e o minciună? (Joi, 23 mai 2019, 17:34)

    finutza [utilizator]

    Dacă eminența sa domnul senator a vrut să ajunga într-o oră la București și a găsit aceasta soluție? Totul înfășurat într-o urgență medicală greu de probat, greu de dovedit.
  • +11 (11 voturi)    
    Virginel... (Joi, 23 mai 2019, 17:38)

    Jolly Roger [utilizator]

    (numai nume unul și unul in pesdeul asta)
    Măi Virginel măi!

    Îmi aduc aminte de povestea cu ministrul german care in ultima zi de mandat a lasat pe birou banii pentru cerneala folosita la redactarea scrisorilor personale.
    Povești...

    Realitatea românească e cu totul alta. Una total paralela.

    Virginel... Cu dreptul tau la replica ai omis un lucru care mie, ca simplu votant, mi se pare tare important:
    Daca treaba era atât de urgenta (sa nu spun c///să), cat a durat zborul până la București si cum ai rezolvat treaba in elicopter?
    Scutece, pelincute, pamperși?
    Sau pur și simplu asa, dincolo de nori si in bataia vantului spre bucuria si norocul celor de dedesubt?
  • +9 (9 voturi)    
    cati alti pacienti sunt transportati cu elicopter? (Joi, 23 mai 2019, 17:42)

    Razvan_M [utilizator]

    Si cati pacienti crapa cu zile in spital din lipsa de diverse?

    Cat a costat transportul porcusorului zburator?
  • +10 (10 voturi)    
    Ce individ dezgustator (Joi, 23 mai 2019, 17:57)

    trandafil [utilizator]

    auzi la el " face parte din comunitatea suceveană formată din oameni deosebiți și valoroși". Iti vine sa-l dai cu capul de pereti.
  • +8 (8 voturi)    
    vorba lui Tudorel: trebui de vazut! (Joi, 23 mai 2019, 18:09)

    ber [utilizator]

    Trebuie vazut cine a cerut si apoi cine a aprobat transportul cu elicopterul pentru o usoara viroza intestinala. Sunt ei medici sau politicieni? Se impune justificarea legala a costurilor, altfel platim noi toti.
    • +3 (3 voturi)    
      Viroză datorată lăcomiei. (Joi, 23 mai 2019, 20:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ber

      După vizita Vioricăi Dăncilă a rămas mâncare neconsumată.Ca să nu o dea la săraci sa îmbuibat Verginel,până sa intoxicat.Așa sunt pesedeii,fură,nu dau la nimeni și se intoxică.Ar trebui să-l cheme Dumnezeu la el să-l judece,pentru-că au avut grijă să legalizeze abuzul.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa-i zice mai nou (Joi, 23 mai 2019, 21:44)

    fat.cat [utilizator]

    Meningita (sic!). Si eu, cand am o surpriza digestiva, chem imediat elicopterul, ca sa-mi exclud toate suspiciunile la Viena.
    Asta e primul lucru la care se gandeste orice doctor cand ii vine un cufurit politic in batatura. Meningita.
    Nici sa mintiti nu stiti, bre!
  • +3 (3 voturi)    
    Mare nesimtire (Joi, 23 mai 2019, 22:08)

    Popandau [utilizator]

    Astia sunt. I-am facut parlamentari sa se c...ce in elicopter. Si cine stie ce fantezii mai au...
    Domnu' senator al melcilor mergeti acasa ca ne costati cam mult.