Senatorul PSD Virginel Iordache a fost adus cu elicopterul SMURD de la Suceava la București pentru o enteroviroză (presă)

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 mai 2019, 19:47 Actualitate | Sanatate


Virginel Iordache
Foto: Senatul Romaniei
Senatorul PSD Virginel Iordache a cerut să fie dus la București cu elicopterul SMURD de la spitalul județean Suceava, unde fusese diagnosticat cu enterovirus, deoarece „nu a avut încredere” în diagnosticul medicilor suceveni, scrie Obiectiv de Suceava. Potrivit sursei citate, la București a primit același diagnostic.

Ziarul sucevean scrie, sub titlul „Habar n-aveți ce mișto e să fii senator! Când te strici la burtă, în loc să bei ceai, te plimbi cu elicopterul SMURD”, că Virginel Iordache „nu a ținut cont de recomandările medicilor suceveni, ba mai mult, le-ar fi vorbit urât și ar fi menționat în repetate rânduri că el nu va fi tratat aici, în provincie”.

Ajuns cu elicopterul SMURD la Institutul Național de Boli Infecțioase “Matei Balș“, a primit același diagnostic, „de virus aerogen, prezentând o formă foarte ușoară”.

„În concluzie, senatorul PSD a fost transferat cu un elicopter SMURD, către un spital bucureștean pentru o durere de cap și un episod de diaree”, arată Obiectiv de Suceava, care notează că medicul Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), a contactat redacția pentru a preciza că nu el personal a autorizat deplasarea elicopterului SMURD la Suceava și că solicitarea a venit de la medicii Spitalului Județean Suceava.

Senatorul Virginel Iordache nu a putut fi contactat de reporterii “Obiectiv” pentru un punct de ve­de­re, deși a fost apelat de mai multe ori.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















62724 vizualizari

  • +44 (44 voturi)    
    . (Miercuri, 22 mai 2019, 19:57)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Virginel :))))))))
    • +10 (10 voturi)    
      Deocamdata (Miercuri, 22 mai 2019, 22:13)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Speram ca pentru putin timp.
    • +14 (14 voturi)    
      l-a speriat moartea (Joi, 23 mai 2019, 0:27)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      si a fugit cu elicopterul (platit de noi )sa se trateze la spital la Bucuresti (platit tot de noi). Noroc ca macar asa mai aude lumea de tine... ca activitate paralementara... canci.
      • +7 (7 voturi)    
        mare teapa si-a luat el ptr ca (Joi, 23 mai 2019, 10:17)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        a fost la Matei Bals...acolo te duci cu o boala si pleci acasa cu 3 (sau mai multe). Spitalul asta colcaie de virusi, am avut o colega internata care apoi a facut luni de zile tratamente sa scape de virusii si bacteriile luate de la Bals.
        O enteroviroza trece in 3-5 zile...daca dl senator s-a dus la Bals ptr atata lucru, mare greseala a facut. E posibil sa fi luat chestii de care sa nu mai scape in ani de zile.
    • +6 (6 voturi)    
      CNASS !!! (Joi, 23 mai 2019, 11:26)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Are obligatia morala sa REFUZE decontul acestui transport.

      Si sper sa o faca, iar presa sa stea calare pe caz, sa se asigure ca e suficient mediatizat cazul si se intampla

      Asta e definitia statului corect
    • +3 (3 voturi)    
      Cufurel mai degraba (Joi, 23 mai 2019, 13:47)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Cufurel P.L. Iordache.
  • +48 (48 voturi)    
    Ciuma Roshie (Miercuri, 22 mai 2019, 19:57)

    un domn [utilizator]

    Afecteaza Grav Sanatatii
    • +24 (24 voturi)    
      Pentru o diaree animalul chema elicopterul (Miercuri, 22 mai 2019, 22:49)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa-l duca la Bucuresti, sa fie tratat special, ca este membru al ciumei rosii- el este boier, nu populime. Romanii platesc taxe ca prostii si mor in spitale ca n-au aparatura si medicamente si baronii se rasfata plimbandu-se cu elicopterul pentru ca iese moale la WC. Mi-e scarba de aceste creaturi bolsevice !!!!
      • +16 (16 voturi)    
        sa-ti fie scarba (Joi, 23 mai 2019, 4:43)

        drop [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        de animalele care-i voteaza
    • +10 (10 voturi)    
      nici (Joi, 23 mai 2019, 8:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      măcar nu a început votarea și pe ăsta l-a apucat cufureala numai la gândul că vor pierde alegerile.
      Restul, din partea lui, e doar mitocănie politică și bătaie de joc la adresa oamenilor și a bunurilor publice.
  • +41 (43 voturi)    
    binebine, l-a apucat diareea, dar... (Miercuri, 22 mai 2019, 19:58)

    sobolan [utilizator]

    ...îi decontează partidul kerosenul?
  • +56 (56 voturi)    
    Spitalul (Miercuri, 22 mai 2019, 20:11)

    florinos [utilizator]

    Dar Spitalul Suceava ce avea ? Nu spunea PSD-ul ca la Spitalele de Stat este ca la Privat, aceleasi conditii de lux ?
    • +6 (6 voturi)    
      Daca spunea Pintea (Miercuri, 22 mai 2019, 20:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Asta singur minte. Asta face de cănd s-a ajuns minista aceasta carierista - minte si ascunde mizeria sub preș. Nu degeaba e inhaitata cu hotii si complice cu ei,
  • +29 (29 voturi)    
    Cum se poate (Miercuri, 22 mai 2019, 20:12)

    mitg [utilizator]

    Sa ai asa prenume si sa nu faci o schimbare urgenta de prenume ...
    • +10 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 mai 2019, 21:20)

      [anonim] i-a raspuns lui mitg

    • +20 (20 voturi)    
      Pai a incercat (Miercuri, 22 mai 2019, 22:14)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      -De ce vreti sa va schimbati numele?
      -Rad toti de mine.
      -Si cum vreti sa va cheme?
      -Virginel Popescu.
    • +4 (4 voturi)    
      bine (Joi, 23 mai 2019, 8:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      că nu-l cheamă El Futadores Virginel.
  • +22 (22 voturi)    
    .......... (Miercuri, 22 mai 2019, 20:32)

    Andpr [utilizator]

    Ce jeg de om..si lumea rade si face bascalie...
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 mai 2019, 21:20)

      [anonim] i-a raspuns lui Andpr

    • +16 (16 voturi)    
      pai si ce poti face in afara de a vota contra PSD? (Miercuri, 22 mai 2019, 22:36)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Andpr

      romanii mereu se caca pe urmasi la vot!
  • +1 (9 voturi)    
    S-ar putea sa-l trimitem curand sa fiue tratat in (Miercuri, 22 mai 2019, 20:33)

    Habermas [utilizator]

    Turcia. Si va zbura nu cu elicopterul ci cu sutul in cur. Dupa care ar trebui sa bagam Bucurestiul in carantina pana se vindeca de marlanism turco-otoman, si sa nu mai fie capitala, pentru ca nu este apt pentru acest rol.
  • +6 (6 voturi)    
    virginel (Miercuri, 22 mai 2019, 20:36)

    SoosVilmos [anonim]

    Virginel si virginica , doua personaje de desene animate.
  • +7 (9 voturi)    
    Doar trompetista Pintea... (Miercuri, 22 mai 2019, 20:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ...e de-a lor, inhaitata cu hotii, incompetentă si mincinoasa,cu mii de morti pe constiinta ei de ciumata. Ce conteaza pentru ea sa dea odin sa mearga elicopterul pentru un hot sau complice de-al ei din psd?Ca nu sunt citostatice pentru copii, ca oamenii internati in lagarle mortii numite spitale trebuie sa aduca ser fiziologic de acasa, de asta o doare exact in (...) ca o carierista jalnica ce este,
  • +8 (8 voturi)    
    Și în continuare (Miercuri, 22 mai 2019, 20:57)

    fdaniel [utilizator]

    pensionarii din SV și de oriunde altundeva îi vor da cu emoție în suflet și simțiti votul lor acestui om dintre oameni și penntru oameni .... asta după ce se întorc de la coada pentru medicamente compensate, compensare care acoperă cu greu costul transportului în discuție.

    Mă întreb (cu durere) : ca neam, am fost atât de idioți, umili, proști, hoți șamd, șcl dintotdeauna (și Caragiale îmi spune că da) sau subcultura rusească camuflată sub numele de comunism ne-a adus aici?
  • -5 (9 voturi)    
    Tot exista o problema ... (Miercuri, 22 mai 2019, 21:20)

    xxy [utilizator]

    Medicii n-ar fi trebuit sa dezvaluie diagnosticul. Secretul medical...si protectia datelor
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 mai 2019, 8:42)

      [anonim] i-a raspuns lui xxy

    • +3 (3 voturi)    
      medicii (Joi, 23 mai 2019, 8:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xxy

      nu, dar dâra de miasme cufurești lăsate în aer de elicopterul cu care a fost transportat, oricum îl dădea de gol, că e un căc*cios.
  • +6 (8 voturi)    
    Sunt curios (Miercuri, 22 mai 2019, 21:33)

    omezu [utilizator]

    Ce sluga fricoasa i-a aprobat lui Virginel un zbor cu elicopterul? Sa fi sunat Calafat personal? Ca doar nu chemi elicopterul ca pe ambulanta.
    • +5 (5 voturi)    
      Arafat (Joi, 23 mai 2019, 8:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      a declarat că nu a avut nimic de a face cu transportul pestilențial.
      Elicopterul a fost solicitat de medicii de la Suceava, mai mult ca sigur amenințați de fiorosul virginel
      • +5 (5 voturi)    
        Arahat (Joi, 23 mai 2019, 11:07)

        florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Seful suprem al SMURD, in calitate si de secratar de stat MAI - sef departament SU , in acest caz, s-a ascuns de responsabilitatea pe care o are. Nu este de competenta medicilor SJU SV sa puna la dispoziti elicopterul. Ei pot cere si ser fiziolaogic si sa nu primeasca, decat de la pacienti la internare sau inainte de intrarea in blocul operator. Sa nu mai vorbim de citostatice.
        La orice zbor al elicopterului Arahat, este informat, ca doar inca este ayatolahul SMURD. Apoi apare pe "sticla" cu laude. Acum "s-a dat in porumb" si scoate vinovati medicii Sorinei Pinteasi nu cadrele MAI obediente lui si secretarei - minisetrioase.
  • +10 (10 voturi)    
    Virginel? (Miercuri, 22 mai 2019, 21:39)

    fat.cat [utilizator]

    Va rog sa recunoasteti, HN, ca asta e principalul motiv pentru care l-ati prezentat pe domnul opiniei publice. Cand te cheama Virginel meriti din plin sa fii adus cu elicopterul la Bucale si pentru ceva mult mai putin decat o cufureala. Intreaga ta viata sociala e o urgenta de adus cu elicopterul.
  • +15 (15 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 22 mai 2019, 22:24)

    VARCIOROVA [utilizator]

    cand se urca scroafa in copac !!!!
  • +18 (18 voturi)    
    Nu radeti (Miercuri, 22 mai 2019, 22:24)

    ipolitic [utilizator]

    e o chestie absolut serioasa. Cand la un pesedist chestia iese pe alte cai decat gura, e motiv de ingrijorare.
  • +10 (10 voturi)    
    si cand te gandesti (Miercuri, 22 mai 2019, 23:36)

    trandafil [utilizator]

    ca acest ins arogant este profesor. Pe ce maini au ajuns bietii copii...
    Noroc ca nu mai pratica, de cand a devenit "ales psd".
    • +8 (8 voturi)    
      Looooool (Joi, 23 mai 2019, 4:29)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Sa-mi fie iertat ca spun, dar cred ca si din cancelarie veneau rasete ...
    • +4 (4 voturi)    
      o fi și (Joi, 23 mai 2019, 8:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      ăsta vreunul care cică preda tehnologia materialelor, ca vasilica la Videle.
  • +6 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 23 mai 2019, 9:54)

    qwerasdf [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    Si SMURD-ul ce zice? (Joi, 23 mai 2019, 10:07)

    Doby [utilizator]

    Am tot respectul pentru lucratorii SMURD dar sunt curios cum s-a aprobat acesta deplasare!
    Daca era un om simplu, cand chemi salvarea, ti se pun o mie de intrebari: nume, prenume, afectiuni, varsta, ce simti, etc etc, si abia apoi vine cineva. As fi foarte curios cum a sunat apelul la SMURD; “avem aici un smecher care are o mica migrena si vrea elipcopter! Si SMURD a raspuns prompt - “da, sa traiti, venim imediat!”. Fara prea multe intrebari, nu?
    Arafat sustine ca exista proceduri stricte si deplasarea ajutoarelor se face prioritizat, in functie de gravitate, locatie, etc.
    Cate alte interventii au fost lasate la de izbeliste cat timp elicopterul era in aer cu magarul asta?
    Si de ce la Bucuresti? De ce nu la Iasi, Cluj?
    As crea sa stiu cine a decis deplasarea si ce masuri s-au luat
  • +6 (6 voturi)    
    plata (Joi, 23 mai 2019, 10:45)

    Ilidia [utilizator]

    Sa plateasca ...Ar fi, poate, suficient ca sa priceapa ca domnia si prostia se platesc. In cazul lui amandoua....
    • +1 (1 vot)    
      Nu este caz de (Joi, 23 mai 2019, 17:41)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      prostie, ci doar de mafie!
  • +7 (7 voturi)    
    SMURD SA-i trimita factura acasa! (Joi, 23 mai 2019, 10:54)

    anonim_2017 [utilizator]

    daca nu era o urgenta solicitam SMURD sa-i trimita factuta acasa! nu se poate, traim in vreo tara africana sa nu stim ce fac unii, altii? pe bune? pe banii mei asta sa se plimbe cu elicopteru?

    Jos PSD, iesiti la vot oameni buni, ca deja tot ce s-a intamplat la Topoloveni, Targoviste, 10 august la Bucuresti, asta e dictatura!

    Cine va vota Psd-ul va gira tot ceea ce s-a intamplat pana acum, si tot ce va urma de acum incolo!
  • +7 (7 voturi)    
    Data viitoare cand ma sparg la burta (Joi, 23 mai 2019, 11:02)

    Vinceroy [utilizator]

    chem si eu elicopterul SMURD.
    In fond, suntem toti egali cf. Constitutiei si beneficiem de aceleasi drepturi, iar eu sunt sigur ca am platit in total din salariu mult mai multi bani catre sistemul de asigurari de sanatate decat jigodia asta.
  • +11 (11 voturi)    
    Un scandal (Joi, 23 mai 2019, 11:04)

    Vade Retro [utilizator]

    1. Sobolanul sa ramburseze costul deplasarii
    2. Sluga care a aprobat zborul sa fie trasa la raspundere
    3. Sa se verifice daca aceasta deplasare inutila nu a privat un bolnav in stare de urgenta de transport
  • +8 (8 voturi)    
    Foarte interesant (Joi, 23 mai 2019, 11:14)

    Delicatu [utilizator]

    1. Obiectiv de Suceava a sters materialul de pe site-ul lor, fapt ce duce la influenta lui asupra unui ziar.
    2. Monitorul de Suceava nu scrie nimic despre subiect, lucru interesant ce denota culoarea politica a ziarului.
    3.. Verginel iordache a fost Inspector Sef la Inspectorat ani buni de zile.
  • +4 (4 voturi)    
    misto... (Joi, 23 mai 2019, 12:01)

    liviu_ [utilizator]

    arafat s-a discreditat complet... foloseste SMURD in interesu partidului. Mai lipsea sa o duca pe veorica sau liviu in campanie cu SMURD

    Stiu caz in care cineva cu AVC facut la constanta a fost transportat cu elicopterul la timisoara (Ca la buc nu erau locuri, desi persoana era din bucuresti). Asa doar ca fapt divers despre minunatul sistem medical!
  • +4 (4 voturi)    
    Prenumele lui (Joi, 23 mai 2019, 13:12)

    Alexa.99. [utilizator]

    spune totul despre nivelul de educatie al familiei din care provine.
    Ti se face groaza cand vezi cine a ajuns sa ne conduca.
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 mai 2019, 16:39)

      [anonim] i-a raspuns lui Alexa.99.

      • +2 (2 voturi)    
        Sigur, (Joi, 23 mai 2019, 17:42)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui

        irefutabil! ::))
        • +2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 mai 2019, 19:15)

          [anonim] i-a raspuns lui 2016

    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 mai 2019, 16:40)

      [anonim] i-a raspuns lui Alexa.99.