Ion Iliescu, internat la secția de Terapie Intensivă a Institutului de Boli Cardiovasculare C.C. Iliescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2019, 16:48 Actualitate | Sanatate


Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Ion Iliescu este internat la Secția de Terapie Intensivă a Institutului de Boli Cardiovasculare "Prof. Dr. C.C. Iliescu" din București. Din informațiile HotNews.ro, fostul președinte ar urma să fie supus unei operații pe cord. El a ajuns inițial la Spitalul Elias, dar medicii de acolo l-au direcționat către Institutul "C.C. Iliescu".

Medicii urmează să decidă în cursul zilei de luni dacă îl vor opera sau nu pe fostul șef al statului, care se simțea rău încă de duminică, potrivit informațiilor obținute de HotNews.ro.

Potrivit lui Şerban Bubenek, managerul Institutului de Boli Cardiovasculare "Prof. Dr. C.C. Iliescu" din București, Ion Iliescu nu dorește să fie transmise în spațiul public informații privind starea sa de sănătate.

Sorin Oprescu, medicul care îl tratează pe Iliescu, a declarat la Antena 3 că în acest moment lui Ion Iliescu i se fac analize. Diagnosticul a fost confirmat, și anume cel de pericardită. Oprescu susține că inflamația nu are legătură cu stenturile care i s-au pus anterior fostului președinte.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Elias din Capitală, Silvius Negoiță, a declarat, pentru Mediafax, că Ion Iliescu s-a prezentat la unitatea spitalicească luni, pentru un control periodic, însă medicii au decis să-l transfere la Institutul C.C. Iliescu. Starea fostului președinte nu era gravă, a spus medicul.

"Ion Iliescu s-a prezentat luni, la ora 11.00, la spitalul nostru, pentru un control periodic, însă medicii au decis să transfere pacientul la C.C. Iliescu, asta pentru că domnul Iliescu prezenta o respirație greoaie, dispnee. Pentru siguranța dumnealui s-a decis transferul. Nu era în stare gravă", a precizat Silvius Negoiță, purtător de cuvânt al Spitalului Elias din Capitală.

Ion Iliescu are 89 de ani. El a mai fost operat la inimă în trecut, fiindu-i montate câteva stenturi. Una dintre operațiile pe inimă a fost făcută la Paris, în anul 2007.

Iliescu a fost supus, de asemenea, unei operații pentru un polip la colon, în anul 2012, la Spitalul Elias din București.

Fostul președinte s-a retras de câțiva ani din viața publică, el nemaifiind văzut la evenimente publice în ultimii ani.

Ion Iliescu s-a născut la 3 martie 1930 și a fost președintele României în perioada 1990-1992, 1992-1996 și 2000-2004.

Pe 21 decembrie 2018, Ion Iliescu a fost inculpat în dosarul Revoluției din 1989, fiind acuzat de crime împotriva umanităţii, alături de Gelu Voican Voiculescu, Iosif Rus şi Emil (Cico) Dumitrescu.

De asemenea, în iulie 2017, Ion Iliescu a fost trimis în judecată în Dosarul Mineriadei din 13-15 iunie 1990, alături de fostul premier Petre Roman, fostul director al SRI Virgil Măgureanu, fostul viceprim-ministru Gelu Voican Voiculescu, Nicolae Dumitru, fost prim-vicepresedinte al Frontului Salvarii National și Mugurel Florescu, fost adjunct al procurorului general al Romaniei si sef al Directiei Procuraturilor Militare. Ei sunt acuzați de infracţiuni contra umanităţii, respectiv pentru reprimarea violentă a manifestaţiei din Piaţa Universităţii, din 13-15 iunie 1990, soldată cu decesul a patru persoane, rănirea prin împuşcare a altor trei, precum şi vătămarea corporală şi lipsirea de libertate a peste 1.200 de persoane.


Citește și:






Citeste mai multe despre   
















27188 vizualizari

  • +1 (23 voturi)    
    păcăleală (Luni, 1 aprilie 2019, 16:51)

    Mazeta [utilizator]

    de 1 aprilie.
    • +4 (10 voturi)    
      ! (Luni, 1 aprilie 2019, 18:09)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu sigur ai fi trist daca ar crapa kgb istul ca doar e coleg cu tine :))
    • +3 (7 voturi)    
      maine (Luni, 1 aprilie 2019, 18:15)

      mazgalici [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      il vedem sprinten si zambaret la TV, iar babele se vor uda toate cand il vor vedea mai tanar ca niciodata
    • +3 (5 voturi)    
      lasa, ma! (Luni, 1 aprilie 2019, 19:32)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa-l tina doamne-doamne pe nea nelu` sanatos... cat sa auda cum face ciocanelul "poc!" si catusele "clic!"
    • +1 (1 vot)    
      dinte (Marţi, 2 aprilie 2019, 11:17)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu-i problema... a fost sa isi scoata un dinte de lapte
  • +19 (23 voturi)    
    Fostul președinte (Luni, 1 aprilie 2019, 16:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Fost președinte si CRIMINAL care a organizat masacrul din 1989/90 in urma căruia PCR=FSN=PSD si-a anexat tara ca sa o jefuiasca si sa o distruga.
    • -3 (5 voturi)    
      de unde stii ? (Luni, 1 aprilie 2019, 19:13)

      muscha [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      de unde stii ca n-a fost si tatal tau acolo ?jura-te ca n-a avut carnet rosu !
      • +2 (2 voturi)    
        Cam greu (Luni, 1 aprilie 2019, 21:08)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui muscha

        Taica-meu a fost detinut politic si a murit in anii 80, bolshevikule
    • +2 (4 voturi)    
      a fost un Caritas (Luni, 1 aprilie 2019, 19:36)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      general . Ilici kgb si-a creeat cu ajutorul lui Brucan , Sarbu, Roman o adevarata clica la nivel national de sorginte mafiota..putem astfel redenumi rasa care ocupa acest tinut - romanus captivus...
  • +16 (20 voturi)    
    sper (Luni, 1 aprilie 2019, 16:57)

    Timbuku [utilizator]

    ca nu este gluma de 1 Aprilie. Trebuie sa faca si ceva puscarie individul asta.
    • +3 (7 voturi)    
      în cazul (Luni, 1 aprilie 2019, 18:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Timbuku

      în care ajunge prea devreme la Scaraoțchi, fiți sigur că i-a pregătit supercazanul de smoală. De unde credeți că e atâta poluare în București? De la menținerea instalației în standby, la temperatura potrivită, să poată constata pe pielea lui, liber cugetătorul de la ape, existența celui căruia i-a vândut sufletul.
  • +6 (12 voturi)    
    eee (Luni, 1 aprilie 2019, 17:00)

    liviu_ [utilizator]

    e 1 aprilie.... sa nu ne facem griji... mai are cateva mii de ani de trait...
  • +1 (5 voturi)    
    ce-a mai buna de 1 aprilie (Luni, 1 aprilie 2019, 17:01)

    s4rg0n [utilizator]

    .
  • +10 (16 voturi)    
    Nu se poate! (Luni, 1 aprilie 2019, 17:02)

    dandra [utilizator]

    Zi-mi ca nu e pacaleala.
    Va rog sa nu ma bateti joc de sentimenele noastre si de aspiratiile noastre!
    Ma duc sa pun sampania la rece.
    Sper ca nu e pacaleala.
  • +6 (12 voturi)    
    Scapa necondamnat distrugatorul tarii? (Luni, 1 aprilie 2019, 17:02)

    UnOarecare [utilizator]

    ....eu sper sa nu!
  • +8 (16 voturi)    
    Oare se intampla? ;) (Luni, 1 aprilie 2019, 17:05)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Indraznesc sa sper si am pus la frigider o sticla de vin alb. Ar fi buna o sampanie, dar in caz de surpriza foloseste omul ce are prin casa.
  • +5 (11 voturi)    
    Dacă nu făceați revoluție... (Luni, 1 aprilie 2019, 17:06)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... și prelua Iliescu conducerea în '89 fără scandaluri, anul acesta am fi aniversat 30 de ani de mandat prezidențial și de „stabilitate” politică :D
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Luni, 1 aprilie 2019, 18:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

      era împlinirea a încă 30 ani de ...
  • +3 (9 voturi)    
    ! (Luni, 1 aprilie 2019, 17:06)

    europeanul2 [utilizator]

    Hai ca se poate!
  • +7 (11 voturi)    
    Nu... nu acum! (Luni, 1 aprilie 2019, 17:06)

    farty [utilizator]

    Sper sa nu moara (desi, tare mi-e ca pana aici i-a fost). Vreau sa il vad in viata: condamnat la inchisoare cu executare pentru crimele comise la revolutie si mineriada din iunie 1990.
    • +1 (3 voturi)    
      să sperăm (Luni, 1 aprilie 2019, 18:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui farty

      că dacă dă colțul, bandiții din conducerea țării nu vor face ”rătăcite” (precum contractul cu Bechtel) procesele care și așa, trebuia să fi fost finalizate iar el în pușcărie, de ani de zile.
      • 0 (0 voturi)    
        In nici un caz (Marţi, 2 aprilie 2019, 2:24)

        farty [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Astia abia asteapta ca Ilici sa dea coltul. Il vor scoate vinovat pentru tot, pun pariu. Doar ca post-mortem. Fiecare va primi ceea ce vrea sa primeasca. Justitia va spune "uite, noi ne facem treaba corect", iar noi "bine ca a fost condamnat, chiar daca a murit". Evident, chestia asta nu ma va multumi in nici un fel. Iliescu trebuie sa moara inbracat in zabrele, precum bunul sau camarad: Alexandru Visinescu!
  • +2 (8 voturi)    
    Eu cred că ... (Luni, 1 aprilie 2019, 17:06)

    eurodaniel [utilizator]

    ... e păcăleală de 1 aprilie.
    Si dacă lu' iliescu chiar îi miroase respirația a tămâie, apoi... csf ncsf.
    P.S. Șampanii la rece este?
  • -6 (8 voturi)    
    se tine de glume mosul (Luni, 1 aprilie 2019, 17:08)

    cucuveaua mov [utilizator]

    pai asta este vestea pe care o astepta comunitatea rezist?
    • +3 (7 voturi)    
      Vestea asta o asteptam (Luni, 1 aprilie 2019, 18:10)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      "Il condamna pe inculpatul Iliescu Ilici Ion, definitiv, la o pedeapsa privativa de libertate cu executare"
    • +4 (6 voturi)    
      cata scarba imi e de tine (Luni, 1 aprilie 2019, 18:22)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      si de comentariile tale jalnice
  • +6 (10 voturi)    
    hai ca se poate! (Luni, 1 aprilie 2019, 17:09)

    adrian_rolland [utilizator]

    Din pacate nu va plati pentru cum a distrus tara..
  • +11 (17 voturi)    
    Multa sanatate, tovarase! (Luni, 1 aprilie 2019, 17:11)

    omezu [utilizator]

    Nu muri acum, bolsevic batran! Macar ziua in care vei fi condamnat in prima instanta pentru crimele comise s-o apuci!
  • +2 (6 voturi)    
    Gluma? (Luni, 1 aprilie 2019, 17:11)

    Georgiana Popescu [anonim]

    1 aprilie?
  • +3 (7 voturi)    
    ........ (Luni, 1 aprilie 2019, 17:12)

    Andpr [utilizator]

    Poate poate ne face si noua o bucurie...
  • -1 (5 voturi)    
    daca nu e de 1 aprilie (Luni, 1 aprilie 2019, 17:13)

    wodan [utilizator]

    Inseamna ca sufera rau dupa Volguta
  • +2 (6 voturi)    
    Punem pariu... (Luni, 1 aprilie 2019, 17:16)

    FlorinAndrei [utilizator]

    ... ca PSD îi va construi un mausoleu după trecerea în neființă ? :(
  • +1 (3 voturi)    
    1 aprilie (Luni, 1 aprilie 2019, 17:17)

    getmyextip [utilizator]

    Sper ca nu e o gluma
  • 0 (8 voturi)    
    Sa-i dea Dumnezeu... (Luni, 1 aprilie 2019, 17:17)

    grongobar [utilizator]

    ...sanatate si viata lunga sa poata face macar cateva zile de puscarie.
  • 0 (6 voturi)    
    Sampanie (Luni, 1 aprilie 2019, 17:23)

    RoJackal [utilizator]

    Am cumparat o sampanie.
    Daca e fake news vin si va dau cu ea in cap .....
  • 0 (4 voturi)    
    Din pacate (Luni, 1 aprilie 2019, 17:23)

    tarabost [utilizator]

    o sa mai traiasca exact cat trebuie ca sa nu apuce inchisoarea...
  • 0 (6 voturi)    
    Sper sa nu crape... (Luni, 1 aprilie 2019, 17:24)

    raulito [utilizator]

    ...măcar 24 de ore de pușcărie sa prindă.
  • -1 (5 voturi)    
    Hai nea Nelu (Luni, 1 aprilie 2019, 17:25)

    ady77 [utilizator]

    Acu in ceasul al 12-lea, poate ne zici si noua, cam ce a fost in Decembrie '89, ca procuratura tot plimba hartiile din stanga in dreapta.
    Poate aflu si eu, ca multi altii, de catre cine au fost omorati oamenii, printre care si taica-miu.
  • +1 (7 voturi)    
    Sănătate maestre! (Luni, 1 aprilie 2019, 17:28)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator]

    Nu fenta așa pușcăria!
  • -1 (5 voturi)    
    acum pe patul de moarte (Luni, 1 aprilie 2019, 17:37)

    Frank777 [utilizator]

    sa se spovedeasca si sa marturiseasca cine a asasinat 1000 de romani in decembrie 1989.
  • 0 (2 voturi)    
    1 Aprilie? (Luni, 1 aprilie 2019, 17:38)

    ciubex [utilizator]

    E pacaleala?
  • -1 (3 voturi)    
    lool (Luni, 1 aprilie 2019, 17:41)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cumparati-va sampanie pana nu sare pretul !
  • +1 (3 voturi)    
    Glume (Luni, 1 aprilie 2019, 17:42)

    florinos [utilizator]

    Glume de 1 Aprilie, auzi Iliescu bolnav tratat de medicul Sorin Oprescu.
  • 0 (4 voturi)    
    sa nu crape (Luni, 1 aprilie 2019, 17:44)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa i se judece dosarul
    merita sa crape in penitenciar. in plus de asta nu as vrea sa opreasca metroul in vreo statie 'ion iliescu'
  • 0 (2 voturi)    
    1 Aprilie (Luni, 1 aprilie 2019, 17:46)

    Kornell [utilizator]

    Pacaleala - Iliescu ne va ingropa pe toti !!
  • 0 (2 voturi)    
    degeaba... (Luni, 1 aprilie 2019, 17:48)

    Martha Logu [utilizator]

    e sanatos tun...
  • -1 (1 vot)    
    rautate: (Luni, 1 aprilie 2019, 17:49)

    ggogu [utilizator]

    iese unu”, intra altu”. o fi de bine?
  • +2 (6 voturi)    
    Sa'i dea zeii sanatate ! (Luni, 1 aprilie 2019, 17:50)

    sfarleaza [utilizator]

    Sa se externeze, ca vrem sa apucal sa'l vedem in zeghe
  • +2 (6 voturi)    
    nu, nu vreau sa moara! (Luni, 1 aprilie 2019, 17:57)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    vreau sa traiasca inca 20 de ani si sa fie judecat pentru sangele varsat in decembrie 1989 si la mineriade!... asta ca sa nu mai zic de legaturile cu Moscova si distrugerea sistematica a Romaniei in anii '90.... imi pare rau, dar aia nu a fost revolutie, a fost lovitura de stat organizata de la Moscova (n-ai cum sa nu vezi asta daca te interesezi un pi cine a fost Iliescu, cine a fost gen. Militaru, etc)! Ceausescu trebuia sa plece, dar nu sa vina oamenii KGB in locul lui...
  • -1 (3 voturi)    
    Bună păcăleala (Luni, 1 aprilie 2019, 18:05)

    johnesku2 [utilizator]

    Prea subtilă gluma pentru speranțele multora dintre noi ...
  • +3 (5 voturi)    
    Dau de baut? (Luni, 1 aprilie 2019, 18:10)

    Alex Parincu [anonim]

    E de 1 aprilie sau pot sa dau de baut?
  • +2 (4 voturi)    
    rasul carpatilor a ajuns de plans? (Luni, 1 aprilie 2019, 19:53)

    ...!?! [utilizator]

    uite asa se curata o lepra vanitoasa si lasa-n urma sa o-ntreaga tara distrusa cu o populatie paupera imbecilizata de el si clica pe care a perpetuat-o la putere prin minciuna,impostura si furt.