Sorina Pintea anunță că ar putea cere retragerea acreditării unor spitale. Despre problemele din sistem: Ne-am săturat să fim arătați cu degetul doar noi, autoritățile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2019, 10:54 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Controalele făcute în ultima perioadă de Ministerul Sănătății "nu au fost un exercițiu de imagine" și vor continua, a declarat, luni dimineață, ministrul Sănătății, la dezbaterea Profit Health Forum. Sorina Pintea a spus că aceste unități sunt acreditate și că ea ar retrage acreditarea unor spitale și probabil că va cere acest lucru, fără a preciza despre ce spitale este vorba. Ministrul Sănătății a trimis, săptămâna trecută, controale despre care a spus că au fost neanunțate, la spitalele din Târgu Jiu și Ploiești.

În ceea ce privește problemele din sistemul sanitar, Sorina Pintea a mai spus că "ne-am săturat să fim arătați cu degetul doar noi, autoritățile, pentru că toți suntem parte a acestui sistem - pacienți, medici, aparținători" și a subliniat că, pentru reformarea sistemului, este nevoie ca toți aceștia să formeze o echipă.

"Am recunoscut că sistemul este bolnav și am spus că trebuie să fim doctori pentru sănătate", a afirmat luni dimineață Sorina Pintea la dezbaterea Profit Health Forum pe tema "Cât de bolnav este sistemul?", unde a mărturisit, că, "personal", este de părere că acreditarea unor spitale ar trebui retrasă și că "probabil că o să o cer".

"Controalele făcute în spitale nu au fost un exercițiu de imagine", a mai spus ministrul Sănătății.

Ea a afirmat că cea mai gravă problemă i se pare necunoașterea: toată lumea vrea reformarea sistemului, dar nu știe ce: "Ne-am săturat să fim arătați cu degetul doar noi, autoritățile, pentru că toți suntem parte a acestui sistem: pacienți, medici, aparținători. A trecut un an și îmi mențin aceeași părere: avem nevoie să fim doctori pentru sănătate, să schimbăm mentalități.În drumurile mele, din păcate, am întâlnit blazarea: este bine și așa, e mai bine decât înainte. Am întâlnit medici care spun e adevărat că uneori nu avem materiale, uneori aparatele nu merg, ar putea fi și mai bine, dar e bine. Nu îmi doresc să fiu patetică de dimineață, dar trebuie să fim o echipă și încă nu am demonstrat asta. Cea mai gravă problemă mi se pare necunoașterea: ne dorim cu toții reformarea sistemului, dar nu știm ce".

Sorina Pintea spune că în ultimul an s-au schimbat multe în sistem și că îi place să creadă că s-au schimbat și mentalități.

"Prin majorarea salariilor am redat demnitatea celor mulți din sistem. Vom face investiții în aparatură, am introdus molecule noi și vom continua acest proces, am interacționat foarte mult cu asociațiile de pacienți, am făcut modificări legislative care să îmbunătățească viața pacienților", a adăugat Pintea.

















2003 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Reprezentanta unui partid de hoti (Luni, 1 aprilie 2019, 11:06)

    iCalin [utilizator]

    .. vrea sa faca echipa cu cei din sistemul medical, adica sa fure impreuna ma gandesc.
    Femeia asat a fost pusa politic de PSD ca manager de spital zeci de ani si inca nu s-a gandit nimeni inca sa o verifice la avere, sa vedem ce justifica si ce nu.
    • +2 (2 voturi)    
      O inchiderea a spitalelor, mascata! (Luni, 1 aprilie 2019, 11:32)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      Sa intelegem ca PSD nu poate gestiona spitale cu problem,

      Mai mult, investitiile in spitale pot fi dirijate catre Directori agreati PSD!

      In anii 70, cine nu era membru de partid, nu primea de la doctori tratament cu antibiotic...
      La fel e si acum... regiunea care nu voteaza PSD nu primeste investitii!
  • 0 (2 voturi)    
    bine ati venit in capitalism (Luni, 1 aprilie 2019, 11:16)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    unde responsabilitatea e a managementului.

    sau doar vreti sa culegeti salariile grasa fara sa faceti nimica, iar cand apare o belea, nu-si da nimeni demisia iar vinovata e tot infirmiera si femeia de serviciu, nu? ... pe care o dati iute afara, iar voi va mai dati un bonus/pensie speciala, pentru cat de repedede ati identificat problema.
    • +1 (1 vot)    
      ce capitalism? (Luni, 1 aprilie 2019, 12:11)

      iCalin [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

      Pai managerii de spital sunt numiti de PSD, despre ce vorbim?
  • 0 (0 voturi)    
    Manageri hrăpăreţi si incompetenti... (Luni, 1 aprilie 2019, 11:41)

    Olyx [utilizator]

    achizitii la preturi mult peste cele din piata, lipsa proiectelor cu fonduri europene, subfinantare cronica din partea autoritatilor publice, mita perceputa in spitale = reteta dezastrului in sistemul de sanatate romaneasc...
  • 0 (0 voturi)    
    Brăila sa fie primul fara acreditare (Luni, 1 aprilie 2019, 11:52)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Si Ploiesti etc.
    Dar cel mai usor e sa scimbati întreg personalul.
    1.Reorganizare prin schimbare denumire sau a competențelor la data de..
    2.La data de ..desființarea tuturor posturilor.
    3. La data de .. scoaterea la concurs a posturilor necesare.
    4. La data de .. concur scris . Cu dosar , cu atestări, certificari etc. Sa nu vina pseudomedici.
    5 Angajarea celor care trec peste un standard stabilit la data organizării concursului.
    In mod sigur daca concursul e riguros vor ramane multi pe afara.
    Se reseteaza sistemul din mers.
    E usor, maxximum 2 luni per spital se face schimbarea.
    Presiunea pe locul de munca va determina schimbarea de atitudine a personalului
    Pentru ca in fapt aceasta e problema principala
    Personalul medical .
    Sa rămână cei care pot!
    Asistente de pe Salvarea Brăila care duc pacienții si uita sa lase reteta pacientului de ce sa mai lucreze in sistem?
    Investitii?
    Cine stie?
    Dar resursă umană în sistem e prost gestionată, mult personal inutil si obedient.
    Reticent cu pacienții.
    Si multa indolența.
    Superficialitate profesională.
    La particular sunt multi si inutili dar tarifele sunt pe masura!
    Si aici e haos organizat!
  • 0 (0 voturi)    
    Fadoino, poate demnitatea psd-ista e pe bani ! (Luni, 1 aprilie 2019, 13:19)

    deval [utilizator]

    Aia care erau oameni, au ramas oameni, cei care erau vite, au ramas, vite !
    Ati facut un lucru bun ca ati incercat sa optiti hemoragia de medici in afara care cred ca e mult mai grava decat credem caci nu avem nici un fel de statistici cu numarul de medici pe specialitati si zone geografice !!
    Nu suntem deloc de aceeasi parte noi, platitorii (uneori si cu viata) si teoretic beneficiari ai acestui sistem cu voi, sefii/calaii sistemului !
    Știm ca știi, ce patronezi !!