Șapte dintre șoferii Ambulanței Corabia acuzați că furau combustibil revin pe funcții - decizie definitivă a Tribunalului Olt

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2019, 14:51 Actualitate | Sanatate


Ambulanta
Foto: Facebook
Șapte dintre șoferii Ambulanței Corabia acuzați că furau combustibil au obținut dreptul de a reveni pe funcții, decizia aparținând Tribunalului Olt și este definitivă, transmite Mediafax.

Practic, Tribunalul Olt a dispus încetarea unor obligaţii, printre care aceea ca șoferii să îşi exercite profesia. Ceilalți ambulanțieri rămân sub control judiciar pentru că au formulat contestație în afara termenului.

Ambulanțierii vor fi cercetați în continuare, cauza fiind disjunsă în trei dosare. Anchetatorii verifică inclusiv dacă în perioada în care s-au înregistrat furturile de motorină au murit oameni, în condițiile în care ambulanțele ar fi circulat mai încet pentru a face economie de combustibil.

În august 2018, poliţiştii din judeţul Olt au făcut 17 percheziţii la sediul Ambulanţei şi la locuinţele mai multor persoane bănuite că, în perioada 2015-2018, şi-ar fi însuşit, în mod repetat, combustibil din cota alocată lunar autospecialelor din dotare, prejudiciind astfel bugetul instituţiei. Apoi, 13 ambulanțieri au fost puși sub control judiciar, fiind cercetați pentru delapidare, fals și uz de fals.

















3284 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Furatul este obicei national (Vineri, 29 martie 2019, 15:09)

    Frank777 [utilizator]

    si daca furau erau acoperiti politic.
    Cum a spus Veorica - Fara de frica- Dacila de romani ca la noi coruptia - spaga face parte din " cultura romanilor" laudandu-ne in acest mod in EU.
    Cei care nu sunt in pozitia de a pretinde sau a lua spaga sunt dezavantajati si cum Constitutia proclama egalitatea in drepturi - daca cei care sunt sefi cer si primesc spaga atunci pentru egalitate ceilalti fura si ei de pe unde pot.
    Asta este Statul pe care il incurajaza PSD/ALDE/PCR care fura e destept si jmeker - care nu fura e prost si fraer
  • +15 (17 voturi)    
    Numa' în Oltenia pesedistă e posibil așa ceva. (Vineri, 29 martie 2019, 15:15)

    prec [utilizator]

    Ai furat: PA! Interdicție totală de a mai lucra „la stat”.
    Dar, nu, la olteni hoția-i o stare naturală a lucrurilor!
    • -1 (5 voturi)    
      ce sa ti spun!!!!!!!! (Vineri, 29 martie 2019, 17:03)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ca in restul romaniei psd iste cinstea e "stare naturala a lucrurilor"!??!?!....ai facut tu calcul si ai ajuns la concluzia ca in oltenia sunt mai multi hoti decit , de ex. in bucuresti si imprejurimi??...de aia traiti in mocirla pt ca aveti mentalitate de ra-at , imb-cililor!!
  • +11 (13 voturi)    
    justitia sub PSD (Vineri, 29 martie 2019, 15:19)

    un oarecare [utilizator]

    DNA trebuie ingropat.
    Sa fie liber la furat!
    Hai ca am facut rime
    Dar mila mi-e de mine
  • +13 (13 voturi)    
    Justitia e de partea hotilor (Vineri, 29 martie 2019, 15:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Incepand cu ministrul Toader, fost procuror ceausist turnator la Secu si după 89 inhaitat cu gruparea infractionala uslașă. Groparul statului de drept in Romania
  • +11 (13 voturi)    
    Unde a ajuns justitia (Vineri, 29 martie 2019, 15:33)

    Delavale [utilizator]

    Hoțiile mărunte nu sunt considerate infracțiuni de către judecători.
    • +1 (1 vot)    
      wrong (Vineri, 29 martie 2019, 20:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      Acolo a fost tot timpul, nu doar sub astia. Asta este justitia in dependenta din Romania.
  • +9 (11 voturi)    
    votati psd... atunci cand veti face vreun infarct (Vineri, 29 martie 2019, 15:49)

    qwerasdf [utilizator]

    sa stiti de ce ambulanta nu are combustibil sa ajunga la voi!
    • 0 (2 voturi)    
      nu are treaba psd, asta e "sistemul" (Vineri, 29 martie 2019, 21:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Daca te uiti, furturile sunt din 2015. Pe logica ta, ar insemna sa-i injuram pe ciolos si pe ponta ca nu au miscat nimic in 2015-2016 si sa o laudam pe viorica pentru ca a miscat lucrurile.

      Asta este sistemul indiferent de cine este la putere. Ar trebui dati afara in corpore si restructurat de la zero, nu salarii mari pe munca de 2 lei si pensii speciale. Va cramponati in partidul x sau y si va scapa realitatea, adica jegul numit justitie
  • 0 (4 voturi)    
    Vorba lui Iohannis (Vineri, 29 martie 2019, 16:41)

    Irina25 [utilizator]

    Le datoram foarte mult magistratilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Sensibilitati culturale (Vineri, 29 martie 2019, 16:51)

    JustinCase [utilizator]

    Dupa cum spunea analafbeta: asta este cultura specifica la romani.