Teodorovici anunță că România ar putea legaliza consumul de canabis în scop medicinal. „O comisie se întrunește la Ministerul Sănătății pentru a analiza”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2019, 14:29 Actualitate | Sanatate


Eugen Teodorovici, ministrul finantelor
Foto: Guvern
România ar putea legaliza consumul de canabis în scop medicinal. Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a anunțat miercuri că la Ministerul Sănătății există o comisie care analizează acest lucru.

„Am discutat și eu cu ministrul Sorina Pintea și am aflat și eu că o astfel de comisie se întrunește la Ministerul Sănătății pentru a se analiza și a se argumenta legalizarea utilizării canabisului în scopuri medicinale, pentru cei diagnosticați, în special în zonă de cancer, în fază terminală se ia în calcul legalizarea pentru a se utiliza. Medical este un argument care justifică o astfel de procedură de legalizare”, a spus Teodorovici.

Ministrul Finanțelor a precizat că „e deja o practică europeană și justificarea o are, fiind în fază terminală pacienții, probabil că e o cale de a diminua din suferință”.

Întrebat de legalizarea consumului de canabis pentru recreere, el a răspuns că este prematur să se pronunțe acum. „Noi tot timpul ne raportăm la ce e în alte state, sunt practici care au avantaje. În România mulți văd dezavantaje, nu doar pe subiectul acesta. E prematur să ne pronunțăm”, a spus el.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










9099 vizualizari

  • +20 (38 voturi)    
    Orlando (Miercuri, 20 martie 2019, 14:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pare că Orlando a consumat din plin și cunoaște problema.
    • +24 (38 voturi)    
      Masura este pentru electoratul PSD (Miercuri, 20 martie 2019, 14:38)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Unii sunt producatori altii vanzatori si altii consumatori. Orlando are el catva prieteni in Constanta si Bucuresti gata sa inceapa afacerea.
      • +1 (15 voturi)    
        ar fi bine (Miercuri, 20 martie 2019, 15:14)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        sa nu ai nevoie niciodata de canabil in scop medical...
    • +10 (24 voturi)    
      e responsabil (Miercuri, 20 martie 2019, 14:41)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cu animatia din Discoteci !
    • +10 (12 voturi)    
      PSD fumat (Miercuri, 20 martie 2019, 15:28)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      PSD își face curaj sa impoziteze BOR asa ca trebuie sa fumeze ceva înainte.

      Păcat că PSD a început construcția Autostrăzii Moldovei, tot terenul ala putea fi folosit pentru plantarea Canabisului.
    • 0 (4 voturi)    
      nieeeee.... (Miercuri, 20 martie 2019, 16:29)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Orlando e in campanie :) Fraierii pun botu', cred ca le legalizeaza drogurile... Teapa!
    • -2 (2 voturi)    
      păi d-aia (Miercuri, 20 martie 2019, 16:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      e așa năuc guvernul ăsta.
      Acum se explică toată brambureala. Băieții din guvern se droghează haotic și le trebuie un ghid, o schemă ca aia de medicamentație, că poate nu o mai dau cu mucii în fasole. De aici și dorința de legalizare.
      Parcă-i văd cum vor întrerupe ședințele parlamentare sau pe cele guvernamentale ca să dea o fugă până în budă, cu seringa și garoul în mână. ”Ne scuzați, e ora de medicamentație.”
    • +2 (4 voturi)    
      Pai nu erau hashtagii cu legalizarea? (Miercuri, 20 martie 2019, 17:12)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Acum dintr-o data sunt impotriva? Cum de s-au sucit? Doar ca propune psd-ul?
    • -1 (3 voturi)    
      Mică leafa la finanțe. (Miercuri, 20 martie 2019, 18:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Teodorovici mai câștigă un ban lucrând ca purtător de cuvânt la Ministerul Sănătății.Muncitor băiat, Teodorovici.
  • +29 (39 voturi)    
    E un inceput (Miercuri, 20 martie 2019, 14:35)

    emil bobu [utilizator]

    Mi-as lua si eu daca ar fi legal, pentru depresia provocata de prostia colosala a romanilor care nu voteaza.
    • +14 (28 voturi)    
      Mazara vine personal din Madagascar (Miercuri, 20 martie 2019, 14:41)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      sa se ocupe de problema. va fi numit sceretar de stat la Sanatate si la Finante si la Turism ca are experienta.El va fi si candidat la prezidentiale PSD. In aburii marihuana. Ca e bolnav de hernie de disc si are "dureri atroce" ca si Nicolae Ceausescu. zis Dragnea
  • +13 (27 voturi)    
    Ministru Sanatatii (Miercuri, 20 martie 2019, 14:36)

    Frank777 [utilizator]

    e contabil. Madam ministru cu pletele in vant ca la 16 ani se mira si acum cum a ajuns ministrul Sanatatii fara sa aiba habar de medicina. Ministru de finante de discotecar. Ei vor sa introduca"iarba" "canabisul" in consum "medical" la cluburi si discoteci medicale unde cluberi suferinzi toti cu patalama de la doctorii incoruptibili ai Romaniei ca sunt caz graf ca au suferinte atroce de hernie de disc si ca le trebuie marijuana canabis ca sa treaca noaptea cu bine la club dansand manele.
    • +1 (1 vot)    
      De când nefericitul cluber Orlando a fost (Joi, 21 martie 2019, 12:59)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      numit Ministrul Sănătății!? Vedem că ipochimenul
      se pronunță pe tot felul de probleme care nu fac parte din fișa postului său.In acest timp MFP și
      ANAF-ul său sunt un dezastru planetar!
  • +14 (28 voturi)    
    Era si cazul (Miercuri, 20 martie 2019, 14:37)

    Ro_Land [utilizator]

    Sunt multe persoane cu boli grave , si dureri cumplite. Este o masura decenta.
  • +6 (14 voturi)    
    Leeeeegalizeeee ... (Miercuri, 20 martie 2019, 14:40)

    Carcalete [utilizator]

    ... joy
  • -5 (11 voturi)    
    coca si ina (Miercuri, 20 martie 2019, 14:53)

    mmmircea [utilizator]

    de-abia asteapta legalizarea. Dam petrecere. Pana atunci, ne vedem de 1 mai la Summerland.
  • +17 (19 voturi)    
    Pai... (Miercuri, 20 martie 2019, 14:56)

    ElDiablo [utilizator]

    ...legalizati-o, chiparosule. Puteti sa dati canabis gratis cu ocazia alegerilor, in loc de faina, zahar si galeti. Nici nu trebuie sa mai promiteti sau sa faceti efectiv ceva, veti avea un popor fericit cu costuri minime.
  • +16 (18 voturi)    
    of, presa mea! (Miercuri, 20 martie 2019, 14:58)

    Remarque [utilizator]

    Chiparosului ii place asa de mult atentia presei, incat nu stie cu ce petarde de declaratii sa mai vina. Ba cu o taxa, ba cu o candidatura, ba cu o injuratura, ba cu ceva ce tine de alte ministere, nu conteaza, important e sa fie el pe prima pagina.
  • +5 (11 voturi)    
    CBD (Miercuri, 20 martie 2019, 15:00)

    Toni_Romania [utilizator]

    nu "cannabis" se pare ca vindeca unele, ci derivatul CBD, unul din multii canabinoizi continuti in planta

    https://www.theguardian.com/society/2018/may/28/what-is-cbd-cannabidiol-cannabis-medical-uses
  • +11 (19 voturi)    
    Felicitari Presedintelui! (Miercuri, 20 martie 2019, 15:03)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Dl. Teodorovici chiar ca nu mai poate rata fotoliul de la Cotroceni!

    Faza de saptamana trecuta, cu "Chiparosule! Esti prost?"era pentru uzul electoratului traditional al pedesereului, persoane mai in varsta.
    Cu legalizarea drogurilor si a prostitutiei, Dl. Teodorovici a castigat si electoratul TANAR, din care o mare parte nu au votat in 2016.
    Ei bine, acum se vor prezenta la vot!
    Mai ales ca prezervativele si bong-urile se vor distribui gratuit ...
  • -2 (12 voturi)    
    Postaceala (Miercuri, 20 martie 2019, 15:16)

    noi2013 [utilizator]

    tipica, dar ce sa-i faci....

    Sa nu aiba nimeni dintre comentatori nevoie de canabis in scop medical, ca apoi v-ati dori sa fie luata masura!
  • +4 (10 voturi)    
    Discotecarul tot discotecar! (Miercuri, 20 martie 2019, 15:16)

    Marionette [utilizator]

    Es se preocupa de argoul de interlopi, "chiparaoase mancati-as esti si prost", cu discotecile, cu drogurile, cu prostitutia.
    Sper ca cei care au votat PSD sunt mandri.
  • 0 (8 voturi)    
    Mda (Miercuri, 20 martie 2019, 15:26)

    TheFaime [utilizator]

    O alta solutie de avarie pentru a aduce bani la bugetul de stat, pentru ca sunteti incapabili sa asigurati un buget, sa va indepliniti targetul la venituri..in schimb, premiul nobel pentru furt. In alta ordine de idei, consider ca actualul guvern nu are nici cea mai mica grija fata de pacienti in aceasta cauza. Brusc devenim o tara cu ''viziune occidentala'' cand vine vorba de legalizarea consumului de canabis,..
  • -7 (9 voturi)    
    e bine (Miercuri, 20 martie 2019, 15:39)

    vodatepes [utilizator]

    E bine e ffff bine. Sa vezi pe aia din parlament ce legi vor da dupa ce au tras o tigara cu canabis. Poate asa o scapa si pe madam Tarcea de la inalta curte care spunea ca a avut vise urate si cu personaje urate. De atatea tigari madam Tarcea a luat haina lui Dorneanu, a uitata sa constituie legal completurile de 5 judecatori si a completurile specializate pe coruptie asa cum prevede legea. E super madam chiar a tras zilnic cite o tigara cu canabis se vede cum vb si ce face. Bine ca a venit chiparosul cu ideea de a legifera.
    • +1 (1 vot)    
      stii de ce ai luat minus? (Miercuri, 20 martie 2019, 16:18)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      pentru ca ai incurcat-o pe doamna Tarcea cu doamna Iulia Stanciu
      • -1 (1 vot)    
        Tarcea (Miercuri, 20 martie 2019, 16:33)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Nu am incurat nimic. Tarcea are vise pe care le povesteste la raportul de activitate. Si tot ea a uitat de completurile de 5 judecatori sa fie desemnate conformlegi si nimic nu o oprea sa infiinteze completurile specializate pe coruptie. Asa ca e madam Tarcea care a luat si haina lui Dorneanu. Mai citeste , informaza-te si lasa canabisul
  • +3 (9 voturi)    
    le da canabis ... (Miercuri, 20 martie 2019, 15:45)

    olariub2005 [utilizator]

    sa fie fericiti si sa voteze PSD; nu mai conteaza nimic apoi, canabis sa fie; poate il pun si pe lista de gratuite ...
  • -2 (2 voturi)    
    Hai sa fim seriosi.. (Miercuri, 20 martie 2019, 16:30)

    Martha Logu [utilizator]

    ... Chiparosu' face misto de voi, iar voi puneti botu' cu gandu ca o sa va drogati si voi.. ca ati auzit pe net la unii ca e misto...
  • 0 (2 voturi)    
    ce rol are min. finatelor? (Miercuri, 20 martie 2019, 16:48)

    CIP03 [utilizator]

    de cand ministrul finatelor anunta legalizarea unor plante?
    Mai urmeaza ca ministrul sanatatii sau invatamantului sa anunte legalizarea prostitutiei. Desi pentru aceasta legea indicat ar fi UDMR sau Tariceanu.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 20 martie 2019, 17:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    acum inteleg si eu perfect de unde ii vin ideile nastrusnice lui teodorovici...

    fumeaza cate un joint, si ii vin idei colorate in cap :D
  • -2 (2 voturi)    
    inca o problema stringenta pt. Romania (Miercuri, 20 martie 2019, 18:20)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    pe langa cea a albirii hotilor, consumul de droguri.
    asa ca ma intreb, astia din pezde, fura ca sa aiba bani de droguri ?
  • +4 (4 voturi)    
    o masura populista darpozitiva (Miercuri, 20 martie 2019, 18:30)

    1A [utilizator]

    Dupa ce Canada (si state din SUA ) a legalizat canabisul, poate inteleg si idiotii de neocomunisti ca e o mizerie fara margini si o crima sa bagi copii in puscarie pentru ca au fumat un joint.
    Planta asta a fost recomandata in insomnie, depresie, stres, angoasa, lipsa poftei de mancare si anumite dureri articulare de mii de ani in medicina traditionala chineza si indiana.
    Toate studiile arata ca alcoolul si tutunul sunt mult mai periculoase decat canabisul pentru societate si ca in cantitati moderate, planta are proprietati medicinale curative indiscutabile.
  • 0 (2 voturi)    
    de acord (Miercuri, 20 martie 2019, 18:40)

    zicsieu [utilizator]

    doar de data asta. sa facem bani si sa dam jos PSD. oricum e plin de conservatori pe aici. intrebatii pe cei bolnavi de cancer care isi iau CBD-ul din bulgaria si ungaria ce cred? cat de mult le alina suferinta acest compus? + ca depresia pare boala nr.1 in societate asa ca nu ar strica sa mai vedem zambete pe strada.
  • -2 (2 voturi)    
    locul 1 la cancer (Miercuri, 20 martie 2019, 18:48)

    CIP03 [utilizator]

    daca trece legea, Romania va avea cei mai multi "purtatori de cancer" din lume...hahaha
  • +1 (3 voturi)    
    astuia, de a canabis i se trage.... (Miercuri, 20 martie 2019, 19:08)

    ...!?! [utilizator]

    sau de la congenitala oligofrenie!?
  • 0 (2 voturi)    
    Canabis (Miercuri, 20 martie 2019, 19:40)

    Arkantas [utilizator]

    Si de ce se baga-n seama chiparosul cu chestia asta.... ca musca-n.... intelegeam sa comunice ministrul sanatatii .... nu gigolo....
  • 0 (2 voturi)    
    Dealeri cu pedigrees psd & alde (Miercuri, 20 martie 2019, 20:31)

    Plagarus [utilizator]

    Pot sa traga pe nas toti infractorii din politica.
  • +1 (3 voturi)    
    E clar de unde vine asta! Manevre politice! (Miercuri, 20 martie 2019, 21:35)

    MisterE [utilizator]

    Singurul motiv pentru care au venit de nicaieri cu o asemenea propunere, sau "promisiune" e pentru a-i cumpara/santaja pe fumatorii de iarba sa voteze PSD daca vor legalizarea ei!
    E incredibil de sociopata manevra, diabolic gandita!
    Mai ales faptul ca un ministru de finante - Orlando, nu de sanatate, vine la inaintare cu asa ceva, mai ales ca anterior a zis ca sigur va candida la Presedintie "candva" - e clar, isi pregateste terenul prostind fraierii sa-l voteze pe "promisiunea" ca va legaliza iarba, dar ca intotdeauna, PSD nu se va tine de cuvant.
    Nu puneti botul!
  • +1 (1 vot)    
    Se recomanda pentru dureri de spate (Joi, 21 martie 2019, 0:30)

    John_english [utilizator]

    habar n-aveți voi.

    :))