Facebook va lua măsuri împotriva propagandei anti-vaccin

de A.Z.     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2019, 8:25 Actualitate | Sanatate


Facebook
Foto: Pexels

Facebook nu va mai aproba campanii publicitare care dezinformează cu privire la efectele vaccinurilor. Compania spune că a venit vremea să pună capăt ,,farselor cu vaccinuri” de pe platformă, potrivit unui comunicat făcut public joi, informează The Guardian.


Facebook va controla numărul de oameni la care vor ajunge informații despre grupuri și pagini care fac propagandă anti-vaccin prin eliminarea opțiunii de sugestii din bara de căutare și prin eliminarea grupurilor de acest tip din recomandările de grup la care persoanele se pot alătura.


Anunțul companiei a fost făcut după ce Facebook s-a confruntat cu mai multe critici care au vizat modul în care platforma socială amplifică fenomenul anti-vaccinare și finanțează mișcarea anti-vaccinuri.


Pentru implementarea noii politici de funcționare a recomandărilor, Facebook se va baza pe informațiile transmise de Organizația Mondială a Sănătății și Centrul pentru Controlul și Prevenția Bolilor din SUA.


Schimbarea de politică va afecta și platforma Instagram. Dezinformarea cu privire la vaccinuri va fi exclusă din paginile recomandate de algoritmii folosiți de companie.


Alte platforme au acționat mult mai rapid decât Facebook în efortul de a contracara campaniile de dezinformare. Pintrest, o rețea socială populară cu precădere în rândul femeilor, a interzis explicit în 2017 ,,promovarea falselor tratamente pentru boli terminale sau cronice și sfaturi anti-vaccin”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1777 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    in sfarsit! (Vineri, 8 martie 2019, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    incet incet poate se trezeste si FB!
  • 0 (20 voturi)    
    Trebuie Desfintata pagina Oliviei Steer (Vineri, 8 martie 2019, 9:34)

    un domn [utilizator]

    Si urmarita sa nu creeze alta

    Sute de Romani au murit!
    • -4 (14 voturi)    
      la cat de zapacita e aia... (Vineri, 8 martie 2019, 10:33)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ... vezi ca posteaza dupa contu' lu barbacsu.. daca il baneaza pe al ei.
      • -6 (12 voturi)    
        Nu cred ca Andi Moisescu (Vineri, 8 martie 2019, 10:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        Mai are treaba cu Tuta Aia Mincinoasa de Latrina trei
  • -3 (17 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 8 martie 2019, 9:42)

    marvel [utilizator]

    Poate iau masuri si impotriva celor care neaga incalzirea globala.
    • +1 (13 voturi)    
      eu zic.... (Vineri, 8 martie 2019, 10:34)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui marvel

      ... pe Flat Earth-eri eu zic sa-i lase in pace, macar sunt amuzanti....
    • -3 (17 voturi)    
      Partial corect (Vineri, 8 martie 2019, 10:48)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui marvel

      Sunt unii care sunt de acord cu incalzirea globala, dar neaga infleunta omului. Eu i-as interzice pe aia care zic ca planeta nu se incalzeste si vin cu argumentul ca anul asta a nins mai mult decat anul trecut (gen Trump cu faza aia "it's freezing here, were is the global warming?"
      • +5 (13 voturi)    
        da (Vineri, 8 martie 2019, 15:26)

        Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Te-as pune sa explici asta cu incalzirea globala, dar mi-e ca te faci de ras.
        Pe de alta parte, ar trebui ca Facebook sa interzica si propaganda celor care spun "climate change, consensus etc" fara baza stintifica. Ce zici?
        • -3 (11 voturi)    
          fara baza stiintifica (Vineri, 8 martie 2019, 15:49)

          himself [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

          "climate change, consensus etc" fara baza stintifica

          serios ? stii tu ca e fara baza stiintifica ?

          te-as pune sa dovedesti asta dar mi-e ca te faci de ris.
        • +6 (6 voturi)    
          Ecologistii sint ca pepenii (Vineri, 8 martie 2019, 21:33)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

          Verzi la exterior, rosii la interior.
          Cine nu crede in ideile lor e impotriva lor si trebuie eliminat sau in cel mai fericit caz reeducat.
  • +1 (25 voturi)    
    Toată lumea crede știe (Vineri, 8 martie 2019, 13:50)

    Un cititor [utilizator]

    ce e acela un vaccin, din ce e făcut și ce efect are, nu-i așa? E mai greu cu demonstratul.
    Nivelul de cultură și cunoștințe al progresiștilor e invers proporțional cu fanatismul lor.

    P.S. 1. Dacă îl întrebi pe un fanatic progresist rezistont ce știe el despre vaccin, te trimite la wikipedia sau pur și simplu nu răspunde pentru că e de notorietate că vaccinurile sunt necesare și nepericuloase, nu-i așa?
    2. Cu ce-l deranjează pe rezitont faptul că eu cred altceva decât ce crede el?
    • -2 (14 voturi)    
      hm (Vineri, 8 martie 2019, 14:40)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Doare :))?
      Ramaneti fara finantare de tot sau va redistribuie pe alte domenii? Doar sunteti profesionisti, ce conteaza domeniul.
      • +2 (12 voturi)    
        spre deosebire de voi (Vineri, 8 martie 2019, 15:22)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        care rezolvati finantarea cu zeciuiala :)
    • +1 (13 voturi)    
      rezitont (Vineri, 8 martie 2019, 15:52)

      himself [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      In momentul cind folosesti expresii ca "rezitont" te descalifici din orice dialog.

      P.S. Asta e nivel maxim de clasa 4-a
    • +5 (9 voturi)    
      Spre deosebire de tine (Vineri, 8 martie 2019, 15:52)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      care ai fost nominalizat la Nobel pt Biologie, nu? Trebuie sa fii ''progresist'' sa fii normal? Pana si batranii de la tara, ii duceau pe parintii nostri sa-i vaccineze pt ca asa le spunea doctorul ca e bine! Doctorul, care are o facultate, un rezidentiat, nu a terminat jurnalism la Spiru si se crede ''influnencer'' pe internet! Evident, ca oricine are macar 5 la biologie la liceu(luat fara copiuta) stie cum si de ce functioneaza vaccinul, spre deosebire de voi! Bine, daca nu-ti dai seama de ce ma ''deranjeaza'', e clar care e nivelul - iti mai explic o data, sa intelegi si tu: imi poti da si mie o boala pe care nu ai avea-o daca te-ai vaccina! Priceput?
  • +4 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 8 martie 2019, 17:20)

    gorky.park [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Dezinformarea (Vineri, 8 martie 2019, 19:59)

    ACP [utilizator]

    adica fake news ar trebui marcata evident pentru a atrage atentia cititorului ca nu este fundamentata stiintific. Dezbaterea in schimb nu trebuie sa fie cenzurata. Daca o luam pe calea asta am cenzura si campaniile electorale ca si acolo nu se spun prea multe adevaruri.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte interesant (Sâmbătă, 9 martie 2019, 1:07)

    Observatory [utilizator]

    .... unii poluează si alți plătesc taxe de poluare.
    Șmecherie pentru taxe.
    Cu banii de la taxe repara atmosfera ?
    • +1 (1 vot)    
      Nu, dar se pot finanta anumite companii (Sâmbătă, 9 martie 2019, 8:31)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ...care altfel n-ar fi fost viabile economic. Interesant intr-adevar cine a stiut sa bage bani in ele mizand pe o subventie pe termen lung de la stat.