Adriana Cotel este noul președinte al Casei de Asigurări de Sănătate. CV-ul noii șefe a CNAS, o apropiată a lui Darius Vâlcov, este un mister

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:58 Actualitate | Sanatate


Adriana Cotel
Foto: Facebook
Adriana Cotel, foștă șefă a Agenției Naționale a Medicamentului, instituție pe care a condus-o în ultimele 4 luni, este noul președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate. Adriana Cotel a fost numită în funcție printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă, publicată vineri seară în Monitorul Oficial. Adriana Cotel fusese numită la conducerea Agenției Naționale a Medicamentului în urmă cu doar patru luni.

Adriana Cotel îl înlocuiește la conducerea CNAS pe Răzvan Teohari Vulcănescu, cel care a condus instituția începând din septembrie 2017 până în prezent.

Potrivit surselor HotNews.ro, Adriana Cotel ar fi o apropiată a lui Darius Vâlcov, fost ministru al Finanțelor, în prezent consilier al premierului Viorica Dăncilă.

CV-ul Adrianei Cotel nu apare pe site-ul Agenției Naționale a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, cu toate că a condus timp de patru luni această instituție. Site-ul CNAS nu este actualizat în acest moment, ca președinte figurând în continuare Răzvan Vulcănescu.

Potrivit profilului de Linkedin, Adriana Cotel a studiat la "Universitatea din București", fără alte precizări. La capitolul "experiență profesională" figurează doar perioada de 4 luni în care a condus Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (octombrie 2018 - ianuarie 2019).

Din informațiile HotNews.ro, Adriana Cotel a lucrat, înainte de a fi numită șefă a Agenției Naționale a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, la Alvogen Romania, companie producătoare de medicamente.

Casa Națională de Asigurări de Sănătate este una dintre cele mai "bogate" instituții din România, având unul dintre cele mai mari bugete din țară.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27890 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:18)

    [anonim]

    • +15 (15 voturi)    
      Întrebare-ntrebătoare...??? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 7:51)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui

      Este traseistă din punct de vedere politic sau...?
      Răspuns: Și!
  • +34 (38 voturi)    
    Abia de acum (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... să te ții furturi in Sanatate. Dacă e apropiata a BORFAȘULUI penal Vlasov si clienta pezedista nu poate fi decât o BORFAȘA si ea.
  • +38 (40 voturi)    
    Pai da, ca principala ei calitate si motivul care (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:19)

    cartofil [utilizator]

    o califica pentru functie nu pot fi scrise in CV.
    • +21 (21 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:20)

      [anonim] i-a raspuns lui cartofil

  • +23 (23 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:55)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    e plin cam peste tot cu amaraciuni de-astea, platite degeaba foarte mult ...
  • -5 (17 voturi)    
    :-) (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:56)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Drăguța ;-)
  • +24 (24 voturi)    
    Prietena buna cu blonda de la anaf , (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:03)

    kokos [utilizator]

    si supercompetente amandoua , au prestat bine la valcov!
  • -8 (16 voturi)    
    myHotNews (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:18)

    lider [utilizator]

    Ce de oameni gelosi!
  • +30 (30 voturi)    
    Da' un post... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:25)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... pentru Irinuca nu se gaseste, ce naiba?!?
    Adica:
    - Dancila poate sa-si faca fiul ce l-a facut pe-acolo pe la Curtea de Conturi, post pentru care este absolut cert ca a dat si concurs si dispune si de toate competentele necesare;
    - Vasileasca cu amantul in comisia SRI;
    - Iulian Iancu si-a proptit nora la ANRE, intr-un post pentru care este absolut cert... vezi mai sus;
    - Orly si-a pus blonda la ANAF, post pentru care...;
    - pana si Daea si-a rostuit fatuca la MinAgri, pe un post...;
    - iar acum pana si-un neica nimeni ca Dariusica si-a propulsat pupila in fruntea bucatelor, pe un post...

    Adica toti se descurca si tocmai Daddy, care, cf propriilor declaratii, nu vrea sa pice de prost, tocmai el sa fie obligat s-o in tretina pe Irinuca din banii pe care nu-i are, ca doar stie toata lumea ca e sarman, poate doar Ilescu sa fie mai sarac ca el?!?

    Tara asta nu stie sa-si pretuiasca elitele, valorile, marii oameni de stat...
  • +17 (19 voturi)    
    Fetele lui tata! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:34)

    Mirain [utilizator]

    Nu mai fiti carcotasi....cand esti parinte faci ce trebuie pentru odrasle. Nu?
  • +24 (24 voturi)    
    rotirea cadrelor (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 0:03)

    jorj_bv [utilizator]

    ca in plin comunism. Competenta zero
  • +26 (26 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 0:56)

    Yo_yo [utilizator]

    mda... se pun baiatii sa fure tot. rezerva bnr-ului de aur si valuta e expusa. au facut jocurile sa o distruga. cateva miliarde de eurosi cateva zeci de tone de aur nu strica. si acum sanatate si virtute.......
  • +24 (24 voturi)    
    se coafeaza cv-ul (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 1:22)

    Antenistontel [utilizator]

    si o transforma din olgutza vasilescu in maica tereza!
  • +26 (26 voturi)    
    CV-ul se poate gasi pe Strada Felinarelor Rosii (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 1:30)

    Savitar [utilizator]

    Unde si-a cladit Cariera!!!
    • -11 (15 voturi)    
      Ai dat si tu pe-acolo de-o (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 9:10)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      recunosti, sau numai arunci si tu o soparla?
      • +7 (9 voturi)    
        Fatucile recente si mai vechi (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 9:57)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Is dovada suprema ca invatamantul in Romania este “bun”. S-au realizat c’un post caldut la stat.
      • +4 (8 voturi)    
        A dat si el pe-acolo. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 10:37)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        O recunoaste. Dar el a trecut pe-acolo doar ca turist, sa te vada pe tine la lucru...
        • 0 (2 voturi)    
          Se scalambaia ca maimutza in vitrina (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 18:23)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          cu tatuajul Bolshevick Whore pe frunte.
  • +19 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 7:55)

    [anonim]

  • +15 (17 voturi)    
    O altă borfelină oltenească pusă șefă. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 8:28)

    prec [utilizator]

    „Calificările” pițipoancei nu pot fi scrise, ele se dau la proba practică în locuri ferite de ochi indiscreți.
    • 0 (2 voturi)    
      A foat tare la proba orala (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 18:25)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Calificativ maxim.
  • +18 (20 voturi)    
    Viitor de aur tara noastra are (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 8:32)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    II prevad un viitor stralucit prin Costa Rica, la fel ca si celelalte 2 femei de succes din viata publica a acestei tari plina de prosti si idioti
    • +6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 12:30)

      [anonim] i-a raspuns lui Tara_lu_Peste

      • +1 (1 vot)    
        Ce știa Bica??? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 16:03)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui

        Hai nu zău....
  • +20 (20 voturi)    
    fiti calmi (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 9:23)

    zigot [utilizator]

    ca urmeaza sa fie numita la conducerea bnr si atunci o
    sa vedeti si cv ul pregatit de valcov; asta numai daca
    darius se intelege cu dady care, probabil, o pregateste
    pe irinuca care tocmai a absolvit un program intensiv in
    ianuarie 2019.
    bune fete, sarmana Romanie!