​VIDEO INTERVIU Dan Șuiaga, neurochirurgul care ascultă rock în sala de operații: ”Problema în sănătate e că au crescut salariile medicilor, nu și bugetele spitalelor/Homeopatia e apa cu zahăr, iar vaccinurile au salvat vieți”

de Daniela Mihai     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2019, 22:12 Actualitate | Sanatate


Neurochirurgul Dan Suiaga
Foto: Hotnews
A făcut parte din echipa care l-a operat pe premierul israelian Ariel Sharon, ascultă muzică rock în timp ce operează, a lucrat în Africa de Sud, Israel, Elveția și Germania și a ales să se întoarcă acasă nu ”din patriotism”, ci pentru că aici simte că poate face mai multe, profesional. Într-un interviu Hotnews.ro, neurochirurgul Dan Șuiaga a explicat cum este sistemul medical românesc, comparativ cu alte țări și ce solutii trebuie găsite.






”Am fugit tot timpul de România”


Medicul Dan Șuiaga recunoaște că nu și-a dorit nicio clipă să rămână în România. ”Așa am fost crescut eu, să plec de acasă. Am fost crescut într-o familie în care a scăpa de comunism era o chestie pe care și-o dorea mama mea, bunicul meu (care n-a putut să fugă) iar eu am crescut tot timpul cu ideea că trebuie să plec. De fiecare data m-am întors, pentru că nu mă regăseam în locurile în care am fost”. Faptul că medicii pleacă din țară, în opinia sa, este un lucru bun, ”Este foarte bine. Pleci pentru ca vrei să înveți, că nu ești mulțumimt. Oamenii care caută sunt oamenii care nu sunt mulțumiți și care avansează, după mine. Oamenii mulțumiți stau într-un loc și tot acceptă”.

”Creșterea salariilor nu rezolvă problemele din sistemul medical”

;Dan Șuiaga a explicat că, în România, medicii au tendința de a rămâne în centrele universitare mari, care sunt suprapopulate: București, Cluj, Timișoara, Iași, Târgu Mureș. În schimb, în orașele mai mici, medicii nu sunt atrași de nimic, nici de perspectiva vieții, nici de calitatea profesională a actului medical. ”Trebuie găsită o strategie în care să fie stimulați medicii să lucreze peste tot. Acum, practic le-au crescut salariile la stat destul de mult și te-ai aștepta să fie un boom, să nu mai vrea nimeni să plece dar nu neapărat asta a fost motivul pentru care medicii pleacă. Salariile reprezintă un motiv, dar după mine cel mai important este calitatea vieții ca medic în România, aparatură, ce servicii medicale poți să faci tu, accesul la resursele medicale. Au crescut salariile, dar după câte știu eu, bugetul spitalului nu a crescut și practic a scăzut cantitatea de materiale medicale ce le poți avea pentru a trata pacienții. Primești mai mulți bani ca medic, dar nu ai cu ce-ți trata pacienții și tot nu e bine pentru pacient, până la urmă”






”Când sunt în situații disperate, românii speră în orice.”

Dan Șuiaga s-a referit și la încrederea pe care o au românii în vaccinuri sau homeopatie. ”Noi, românii, suntem needucați în general, ca masă. Adică, avem vârfuri și avem o medie mai needucată decât restul Europei, zic eu. Acum suntem mult mai predispuși la a înghiți toate balivernele acestea care apar acum. Internetul a venit așa, ca și cutia Pandorei. Unii își spun părerea total neavizat: nu te vaccina că o să faci autism, care e total aiurea. Vaccinurile au salvat o grămadă de vieți. Homeopatia în secolul 18-19 era mai tare ca medicina tradițională pentru că se murea mai puțin după homeopatie. Atunci, medicina era mai puțin dezvoltată din punct de vedere al profilației infecțiilor, oamenii nu se spălau pe mâini.. dacă mergeai la un medic, te opera și pățeai ceva.. nu prea supraviețuiai în același procent ca și acum. Făcând homeopatie, e ca și cum nu făceai nimic și trăiai mai bine și atunci s-a păstrat impresia că homeopatia e bună. Dar homeopatia e diluția diluției diluției…practic, e apă cu zahăr”, consideră Dan Șuia.

”Sunt o mulțime de pietre magice, cristale și, de obicei, oamenii când ajung în situații oncologice disperate, apelează la toate nebuniile astea și sunt site-uri care vând tratamente extrem de scumpe. Pentru anumite tumori cerebrale, tratamente ajung și la o sută de mii de euro pe lună, știu atâția oameni care au făcut rost de bani, au făcut sacrificii și tot nu s-a întâmplat nimic. Dar, speră. Când ajungi într-o situație disperată, speri în orice”.


”Unui pacient cu boală oncologică, trebuie să îi spui adevărul”


Neurochirurgul Dan Șuiaga a povestit că unul dintre cele mai grele momente este atunci când dă o veste proastă. ”De obicei, sunt destul de direct, dar nu îi trântesc în față, diagnosticul, pentru că ei știu de fapt ce au și încercăm să găsim soluții împreună. Orice bolnav în stadiul ăsta are dreptul să știe, pentru că unii oameni își fac ordine în viață și fac chestii pe care nu le-au mai făcut. Nu poți să îi ascunzi până în ultimul moment, să îi zici că e răcit și, în final, săracul, să fi trăit șase luni fără să fi făcut nimic din ce ar fi făcut dacă ar fi știut”


”Elvețienii pun accent mai mult pe calitatea vieții, nu vor neapărat să trăiască mai mult”

Dan Șuiaga a descris care este mentalitatea pacientului elvețian. ”Vezi oameni care vin cu mâinile muncite, nu le e rușine de chestia asta, nu sunt snobi, nu vor să își arate bunurile. Nu o să vezi niciodată într-o țară gen Elveția, pe cineva care are bani mulți și vrea să arate chestia asta. Din contră, nu o să își cumpere niciodată cea mai nouă mașină, ci o să meargă cu mașina pe care o are până se rupe și o repară de zece ori și după aceea își cumpără cea mai tare mașină la momentul respectiv. La noi, e invers. La noi e mai degrabă: n-ai, dar vrei să pari că ai. Acolo, au și vor să nu deranjeze pe ceilalți, să sară în ochi”, spune Dan Suiaga.

”Aveau mulți refugiați din Kosovo și când aveai un pacient cu boală oncologică terminală din Kosovo, toată familia dorea să faci orice, doar să trăiască oricum. Și făceai totul să trăiască. Un pacient elvețian, aflat într-o situație similară, nu își dorea chestia asta deloc, nici el, nici familia. Semna de la început că dacă ajunge să intre într-o stare vegetativă, preferă să oprim orice act medical” - a adăugat neurochirurgul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














83875 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    ce sa zic nu-l cunosc dar generalizarea (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 7:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    ”Medicii din România sunt mult mai umani, mai ataşaţi de pacient” cam descalifica tot articolul , pacat !
    • 0 (2 voturi)    
      sunt atasati clar (Duminică, 20 ianuarie 2019, 16:09)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Prin intermediul plicului.
      Unul mimeaza ca ii pasa de pacient iar celalalt mimeaza ca ii este recunoscator pentru atentia fata de bolnav ...
  • -22 (28 voturi)    
    Cu alte cuvinte UE este o pacaleala. (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 10:34)

    Marionette [utilizator]

    Toate legile UE cu cetateni europeni, cu drepturi egale de munca pot fi incalcate bine-merci de orice guvern nou venit fara nici o reactie a mamaligilor Bruxelleze sau Strassbourgeze. Totul nu a fost decat o palavrageala prin care statele est-europene au fost decavate de teritorii, de industrii, au fost transformate in consumatoare de mizerii vandute sub aceeasi firma.
    Cine crede ca ce magarii fac acum italienii sau ce magarii propun nemtii (ministrul care spunea ca doctorii sa nu aiba drept de munca in germania daca sunt polonezi), cine crede ca situatia va ramane asa se inseala grav. Pentru orice actiune exista si o reactiune. Cand or ajunge milioanele de romani sa se simta discriminati si vor da comanda in tara votati antiUE se va inchide cercul.
    Cu alte cuvinte nu exista principii si autoritati care sa le impuna. Se folosesc de principii sa decaveze statele est-europene si cand le vine randul sa le respecte baga o palavrageala in loc prin care principiul nu mai e principiu. OK. Frumoasa pacaleala acum. Dar roata se invarte.
    • +6 (10 voturi)    
      6 ani de fsn au distrus industria tarii (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 15:02)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu ti-ai vandut tara...ai dat-o de pomana la fier vechi sau ti-au dat-o rusi, if you know what I mean, Laminoarele adica.
  • +13 (19 voturi)    
    hmmm (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 11:04)

    liviu_ [utilizator]

    eu stiam ca homeopatia e apa cu putin alcool.... but still same shit :D

    evident ca vaccinele au salvat vieti... dar na... daca o sa supravietuiasca ceva dupa ce murim noi ca specie... o sa fie prostia noastra!

    mda.... normal ca trebuiau crescute si bugetele spitalelor... inca se cer medicamente pacientilor.... sa nu mai vb de lipsa de echipamente!
    • +10 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 12:35)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

  • -6 (10 voturi)    
    !!!! (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 12:44)

    nlln [utilizator]

    Apreciez tot ce spune.
    Un singur lucru nu inteleg.
    Intr-o sala de operatie lucreaza o echipa nu doar chirurgul.

    In timpul unei operatii se comunica, inclusiv verbal.
    Cum asculta muzica?
    Toti colaboratorii dansului sunt iubitori de muzica rock?
    • +6 (6 voturi)    
      fyi (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 15:23)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      chirurgul pp poate alege ca in sala sa asculte muzica care-i place lui, mai mult sau mai putin in surdina, atata timp cat nu impiedica comunicarea dintre medici + restul personalului.
      • +3 (5 voturi)    
        ? (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 17:56)

        nlln [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

        Vrei sa spui ca , spre exemplu, timp de..3 ore personalul este obligat sa asculte ,chiar si in surdina,muzica preferata de chirurg?

        Sa speram ca nu apare vreunul care prefera manele.
        • +3 (3 voturi)    
          in general, (Duminică, 20 ianuarie 2019, 16:46)

          Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui nlln

          chirurgii nu asculta manele. Exista exceptii, dar sunt rarisime.
  • +8 (12 voturi)    
    Sac fara fund .. (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 12:51)

    bubaru [utilizator]

    Poti sa maresti de 10 ori bugetele spitalelor ca tot nu vor avea bani.
    Se stie, sau nu (?), ca spitalele sifoneaza banii primiti de la buget prin achizitionarea de medicamente de 2 ori mai scumpe, produsele pentru hrana, dezinfectanti, etc de 3,4 ori mai scumpe. Totul se achizitioneaza mai scump. Si daca stai o noapte in spital, fara medicamentatie, pretul este mai mare ca la hotel.
  • -4 (14 voturi)    
    apa cu zahar (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 16:53)

    Larix1492 [utilizator]

    Fiul meu s-a vindecat in cateva luni de o alergie ciudata cu tratament homeopatic prescris de un medic generalist care se ocupa si cu homeopatia.
    Medicul dermatolog la care am fost initial i-a prescris cateva pastile pe zi ,printre care si Singulair.Dermatologul a zis ca tratamentul poate dura si 5 ani.Am plecat cu reteta la farmacie.
    Cand am vazut plasa cu medicamente pe care trebuia sa o dau unui copil de trei ani , am cautat si cure alternative ,si din fericire am gasit un medic mai putin inchis la minte.
    • +6 (12 voturi)    
      Generalizarile sunt periculoase (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 20:20)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Larix1492

      Poate a fost o intamplare fericita, poate a fost efect placebo, poate totusi e ceva cu homeopatia ce stiinta medicala mainstream inca nu intelege; are mai putina importanta. Pana la urma important e ca fiul dvs. s-a vindecat repede si intrutotul, sper.
      E de dorit totusi sa nu aruncati medicina alopata la gunoi datorita acestei experiente. Nu sunt calificat sa emit judecati de valoare in acest domeniu, dar pentru orice observator neutru e limpede ca, in special in ultima suta de ani, medicina alopata a facut progrese imense si a obtinut succese uriase, certe, demonstrate si materializate in salvarea a sute de milioane de vieti. Ideea ca tot acest progres de fapt nu exista si trebuie eliminat in favoarea unor terapii alternative insuficient intelese si documentate mi se pare extrem de periculoasa.
      Pot sa coexiste, dar in opinia mea medicina alopata trebuie sa ramana deocamdata prima optiune. De altfel, multi homeopati, naturisti, bio-energeticieni etc. - sau cel putin cei onesti - spun chiar ei acest lucru, ca tratamentele lor nu inlocuiesc tratamentul alopat si ca nu trebuie renuntat la cel din urma.
    • +9 (9 voturi)    
      alergiile (Duminică, 20 ianuarie 2019, 9:36)

      masterhaos [utilizator] i-a raspuns lui Larix1492

      Daca te-ai documenta putin despre alergii ai vedea ca acestea apar in urma expunerii la un alergen. Cel mai probabil expunerea la acel alergen a fost intrerupta si astfel s-a vindecat si fiul tau.
      Acum macar sti ca nu e alergic la lactoza, pentru ca atunci starea lui s-ar fi inrautatit, mare parte (asta ca sa nu zic tot) din continutul pastilei homeopate e lactoza.
      Daca erai religios, probabil spuneai ca s-a vindecat datorita rugaciunilor
  • 0 (12 voturi)    
    Deci asculta rock in sala de operatii (Duminică, 20 ianuarie 2019, 1:54)

    Intermezzo [utilizator]

    Norock ca pacientul este sub anestezie si n-o poate auzi. Altminteri n-am fi surprinsi sa se dea jos de pe masa si s-o ia la fuga.
  • -8 (10 voturi)    
    vaccinurile au salvat vieti (Duminică, 20 ianuarie 2019, 11:16)

    Kosmos [utilizator]

    Dar au si inoculat SP40 de la maimute