Liderul PNL Cluj cere demiterea miniștrilor Sorina Pintea și Rovana Plumb pentru că ar fi mințit în legătură cu spitalele regionale

de DG     HotNews.ro
Duminică, 13 ianuarie 2019, 13:47 Actualitate | Sanatate


Daniel Buda
Foto: AGERPRES
Preşedintele PNL Cluj, europarlamentarul Daniel Buda, i-a solicitat duminică premierului Viorica Dăncilă să le demită pe Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, pentru că ar fi minţit în legătură cu fondurile europene pentru construirea spitalelor regionale de urgenţă, dar şi pe Rovana Plumb, ministrul Fondurilor Europene.

"Punând cap la cap cele două declaraţii, a doamnei Sorina Pintea, care vine şi spune în 26 noiembrie că s-au făcut solicitări în 27 septembrie din partea Ministerului Sănătăţii către Comisia Europeană şi că li s-a comunicat că nu sunt bani pentru finanţarea suplimentară, eu cred că suntem în faţa unei minciuni inadmisibile la nivel guvernamental, drept pentru care îi solicit public doamnei Viorica Dăncilă să o demită de îndată pe doamna ministru Sorina Pintea, pe de o parte, şi pe de altă parte, s-o demită de îndată şi pe doamna Rovana Plumb, cea care este deţinătoarea portofoliului de absorbţie a fondurilor europene. Mi se pare inadmisibil ca de la înălţimea funcţiei de ministru, de la înălţimea funcţiei guvernamentale, să vii şi să spui în spaţiul public că Guvernul, ministerul a solicitat fonduri suplimentare la Comisia Europeană şi că această comisie îi spune că nu sunt fonduri suplimentare şi tu să nu depui măcar o simplă cerere către Comisie", a spus Daniel Buda, într-o conferinţă de presă, citat de Agerpres.

Pentru susţinerea afirmaţiilor sale, Daniel Buda a prezentat o declaraţie din 26 noiembrie 2018 a ministrului Sorina Pintea şi răspunsul pe care el l-a primit pe 20 decembrie 2018 din partea comisarului european Corina Creţu.

Totodată, Daniel Buda cere Guvernului să transfere proiectul spitalului regional de urgenţă către CJ Cluj. "Am o solicitare publică către Guvernul României - şi anume de a lua toate măsurile necesare şi suficiente astfel încât să fie transferat acest proiect de la Ministerul Sănătăţii către Consiliul Judeţean Cluj, astfel încât acest proiect să






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3722 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    ei si? (Duminică, 13 ianuarie 2019, 13:51)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si Klaus a mintit privind pregatirea pentru presedintia europeana si nimeni nu i-a cerut demisia....
    • +1 (9 voturi)    
      Compari mere cu pere (Duminică, 13 ianuarie 2019, 15:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Dar stiu ca tie nu iti pasa sa fie si corect ceea ce spui.
      • -1 (7 voturi)    
        poti fi mai explicit? (Duminică, 13 ianuarie 2019, 15:10)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        De ce ceri de la un ministru ceea ce nici presedintele nu face/respecta?
        • +2 (4 voturi)    
          daca unul minte, toti pot minti ?! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 20:07)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Daca este adevarat ca Pintea a spus in noimbrie ca a facut solicitarea pentru suplimentare de fonduri si de fapt nu a facut nici o solictare, atunci inseamna ca a mintit si, mai mult, ca nu vrea sa faca spitale regionale cu fonduri europene.
          In ce priveste afirmatia lui Klaus Iohanis referitoare la incapacitatea guvernului de a face fata presedentiei Consiliului UE, deocamdata guvernul nu a demonstrat nici ca este in stare sa faca fata, nici ca nu este. In acest moment minciuna de care vorbesti tu si kingdavidhotel nu exista, Abia la sfarsitul mandatului de 6 luni de la presedentia Consiliului UE vei putea spune daca a mintit sau nu Iohanis.
          Oricum, minciuna nimanui nu scuza minciuna altuia.
        • +3 (3 voturi)    
          Asa e (Duminică, 13 ianuarie 2019, 21:48)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Cu logica asta: daca fura ala sa furam si noi. Pai ce, ala ne explica sa nu furam si el fura si noi stam ca prostii fara sa furam?!

          Te rog frumos, nu procrea!
          • +1 (1 vot)    
            recunosti ca klaus a mintit, deci? (Duminică, 13 ianuarie 2019, 23:33)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            felicitari! nu te credeam in stare.
            • 0 (2 voturi)    
              la ce te referi ? (Luni, 14 ianuarie 2019, 0:46)

              ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

              La ce te referi cand spui ca Iohanis a mintit ?
              • 0 (0 voturi)    
                Nu te mai obosi (Luni, 14 ianuarie 2019, 12:34)

                imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                Nu vezi cum sare de la una la alta fara o consecventa in text?
  • +4 (12 voturi)    
    Ambele sunt (Duminică, 13 ianuarie 2019, 13:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    politruce, incompetente si carieriste de doi lei. Evident ca mint, că doar de aceea sunt in GUVERNUL HOTIEI NATIONALE condus de sluga Multi-Penalului din Teleorman
    • +4 (8 voturi)    
      Da (Duminică, 13 ianuarie 2019, 15:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Tocmai d-aia vor fi si pastrate, ca si to'arasha Secretara. Slugile se recompenseaza intotdeauna.
      • -2 (6 voturi)    
        presedintele nu le-a respins! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 15:11)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        deci, nu sunt incompetente. Asa a zis El!
  • 0 (4 voturi)    
    Sorina asta (Duminică, 13 ianuarie 2019, 14:07)

    john06 [utilizator]

    da din gura,se razboieste cu lumea,mai ales cu cei care vor sa faca,o duduie care ar putea sta cel mult cratitza,acasa.
  • 0 (8 voturi)    
    Romanii vor sa fie mintiti! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 14:26)

    emil bobu [utilizator]

    De aceea voteaza cu PSD. Daca vroiau spitale si caldura in apartament, nu mai votau PSD.
    • +1 (9 voturi)    
      corect, ca pe vremea lui Boc! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 14:51)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Cand spitalele au fost......aaa....inchise!
  • +2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 13 ianuarie 2019, 15:23)

    DiDiRo [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    psd nu aplica recomandarile comisiei de la Venetia (Duminică, 13 ianuarie 2019, 20:21)

    ics_11 [utilizator]

    nu incerc sa fac o pledoarie pentru pnl, astzai sunt multe alte optiuni in afara de psd si pnl, dar :
    - psd a spus ca mareste pensiile si salariile fara sa introduca noi taxe sau sa le mareasca pe cele vechi
    - psd a vrut (si vrea in continuare) sa dezincrimineze angajarea fictiva la stat
    - psd a schimbat 3 prim-ministri intr-un an de zile
    - psd ia partea infractorilor prin modificarea legilor
    - coalitia psd-alde a emis zeci de legi neconstitutionale in 2 ani de zile
    - la psd vine unul oarecare si face o propunere in Cex si toti aproba in unanimitate, ca pe vrema lui nea Nicu, iar Dragnea zice ca asa a hotarat cex-ul, el nu are ce face
    - psd este impotriva multinationalelor
    Si multe altele.
    • 0 (0 voturi)    
      poftim? (Luni, 14 ianuarie 2019, 2:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      PSD este impotriva multinationalelor? pai si Comisia Europeana a fost nevoita sa ia pozitie impotriva talhariilor comise de aceste firme, praleo! cum pana mea sa fii in favoarea lor?
      • 0 (0 voturi)    
        oricine vrea poate fi impotriva multinationalelor (Luni, 14 ianuarie 2019, 11:31)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        eu incercam sa-i raspund utilizatorului DiDiRo care vroia sa stie de ce pnl e diferit de psd.
        atitudinea fata de multinationale este una dintre diferente.
        Oricine vrea poate fi contra multinationalelor si in acelasi timp sa sustina ca nu trebuie pedepsita angajarea fictiva la stat.