IML, despre copilul de 1 an și 8 luni care a murit la Sanador: A suferit o hemoragie internă după ce o arteră a fost ”ciupită” în timpul operației

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 10:29 Actualitate | Sanatate


Spital
Foto: Pixabay
Copilul de 1 an și 8 luni care a murit în octombrie la Sanador a suferit o hemorogie internă, după ce o arteră a fost ciupită în timpul operației, arată Insititutul de Medicină Legală, citat de
Digi24.

Potrivit IML, medicul care a făcut operația ar fi atins cu bisturiul o arteră. Nu şi-ar fi dat seama în timpul operaţiei, iar copilul a sângerat lent ore-n şir până a murit.

Astfel, cauza morţii este hemoragie acută lentă.

Rezultatele de la IML au ajuns şi la anchetatorii care au deschis un dosar pentru ucidere din culpă, dosar în care este suspect medicul care s-a ocupat de operaţia copilului.


Reprezentanții Spitalului Sanador precizau atunci că documentația și declarațiile medicilor implicați arată că au fost respectate procedurile și protocoalele medico-chirurgicale aferente afecțiunilor respective.











Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










16772 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 10:55)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    superficialitate si spoiala ... exact ce-ar trebui sa nu se gaseasca nicidecum in actul medical ...
    • +4 (10 voturi)    
      Doctori! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 11:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

      Ciupesc la bani,ciupesc la viață.Așa sunt educați.
  • +2 (12 voturi)    
    Sorana Pintea (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 10:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Inca o victima pe constiinta ei de carierista care vorbeste, minte, si nu face nimic pentru a opri DEZASTRUL din sanatate creat de MAFA DIN CARE FACE PARTE ca poitruca incompetenta ce este.
    • -1 (7 voturi)    
      ce vina are Sorina Pintea ? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 15:24)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Scrii ca sa nu taci cum se spune..
      Ce vina are Sorina Pintea ca intr-un spital PRIVAT s-a intamplat nenorocirea asta?

      PS
      "MAFA din care face parte" ? Ce e MAFA ?
      • 0 (2 voturi)    
        Probabil (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:06)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

        Probabil ca spitalele private din de Ministerul Agriculturii, iar miile de medici buni au plecat din Ro. din cauza climei, nu pentru sistemul ticalos sin sanatate sub guvernarea MAFIEI din care Pintea face parte.
  • +12 (14 voturi)    
    Cam neplacut! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 10:59)

    complet_ret [utilizator]

    Daca era o eroare umana,oricand posibila, atunci puteam spera ca alta data nu se va mai intampla.

    Dar asa?

    "au fost respectate procedurile și protocoalele medico-chirurgicale aferente afecțiunilor respective." - inseamna ca oricand este posibil, in pofida respectarii stricte a protocolalelor, sa mai fie "ciupita" artera unui pacient!
    • +8 (12 voturi)    
      Adică proceduri și protocoale proaste. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 11:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      Ca de obicei.La noi ,tot ce este prost rămâne neschimbat.Se schimbă numai ce este bun.Principiile de guvernare ale PSD-ALDE.
    • +3 (3 voturi)    
      E normal sa gresesti (Duminică, 13 ianuarie 2019, 10:31)

      Moi1 [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      Exact! Doctorii sunt oameni, orice operatie chiar si de rutina presupune un risc.
      Problema e ca o astfel de greseala trebuia depistata rapid in reanimare, ca asta e scopul medicilor si asistentelor de acolo, sa vada daca totul e ok dupa operatie!
      Reguli si protocoale facute sa fie facute nu sa salveze vieti. Vina e exclusiv a spitalului si merita sa plateasca cu varf si indesat.
      • +2 (2 voturi)    
        CORECT! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 19:59)

        complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui Moi1

        "asta e scopul medicilor si asistentelor de acolo, sa vada daca totul e ok"

        Sigur ca da!
        Daca te uiti la "Dezastrea in aer" vezi ca dupa fiecare accident major, indiferent daca s-a soldat sau nu cu victime, se fac analize, se trag conclusii, se schimba echipamentele sau cel putin PROCEDURILE: instruirea personalului, modul de lucru, regulile referitoare la ce trebuie sa faca si ce sa NU faca pilotii!
        Nu exist asa, "au fost respectate procedurile si protocoalele", dar copilasul a murit, si nimeni nu este de vina ...
  • +7 (13 voturi)    
    uite d-aia (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 12:16)

    nahir [utilizator]

    am ajuns un popor eminamente credincios. Doame-ajută să fim sănătoși, pt. că doctorii te omoară. Doame-ajută să nu falimenteze întreprinderea (să nu fiu restructurat) pt. că unde mă mai angajez acum, la 59 ani (atât am eu, dar socoteala puteți să o începeți cu 50 ani). Ș.a.m.d.
  • +5 (7 voturi)    
    In America, medicii sunt a 3-a cauza (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 13:17)

    justin puscasu [utilizator]

    a mortalitatii generale, dupa bolile cardiovasculare si cancer.
    Si acolo raportarile sunt corecte.
    Probabil ca la noi, daca s-ar face o raportare riguroasa si daca socotim si infectiile intraspitalicesti, am constata - fara prea mare surprindere - ca sistemul medical e prima cauza a mortalitatii.
    Si treaba asta costa 10 m,iliarde de euro pe an din buget.
    Intr-o tara normala, toti ministrii sanatatii resposabili de aceasta situatie ar fi fost demult inculpati pentru ucidere din culpa si neglijenta grava in serviciu.
    • +1 (1 vot)    
      Acum vreo cativa ani (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:42)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Am fost in US si un american cu functie de conducere in companie imi spunea ca un medic in SUA are in medie 10 procese pentru malpraxis in decursul carierei. Normal ca asigurarile sunt uriase, responsabilitatile sunt uriase si in consecinta salariile medicilor sunt colosale acolo si cu toate astea se fac greseli dar acolo dupa o greseala ca asta , cariera ti s-a incheiat.
  • +5 (5 voturi)    
    trist... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 15:05)

    Enofereus [utilizator]

    .. sa omori un om (fie si neintentionat) respectand procedurile si normele spitalicesti