Copilul de un an și jumătate a cărui familie a acuzat medicii din Vâlcea de malpraxis este în moarte cerebrală

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2019, 9:56 Actualitate | Sanatate


Spital din Romania
Foto: AGERPRES
​Copilul în vârstă de un an și jumătate a cărui familie a acuzat medicii de la Spitalul Judeţean din Vâlcea de malpraxis este în moarte cerebrală la Spitalul Marie Curie din București, anunță Digi 24. Copilul a fost transferat în stare gravă în capitală după ce, spun părinții săi, medicii vâlceni i-au pus diagnosticul de laringită și i-au făcut analizele abia la o zi după internare, când starea sa se agravase.

Rudele micuțului spun că au fost anunțate de medicii bucureșteni că acesta este în moarte cerebrală de gradul III și nu își va mai reveni.

Copilul a ajuns la spitalul judeţean din Râmnicu Vâlcea cu febră, iar după internare, starea lui s-a înrăutăţit, spune familia.

Conducerea spitalului din Vâlcea a anunțat că va face o anchetă internă doar în cazul în care familia va depune o plângere în scris.

















5105 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Jos protocoalili, jos procurorii stalinisti (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:00)

    ruskimushki [utilizator]

    in schimb pastram spaga bine instituita si respectata de sus pana jos, spitalele infecte pospaite la greu, cu bude mizere, paturile vechi second in cel mai bun caz, medicii corupti pana-n maduva (sic) - si usile din iepoca de aur.
  • +7 (7 voturi)    
    Spital în România (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:16)

    florinos [utilizator]

    Sper ca atunci cand Liviu Dragnea se va intoarce din Mauritius sa facă o conferință de presă si sa plangă situatia pacientilor care mor cu zile in spitalele din România, spitale conduse de oameni din PSD.
    • +5 (5 voturi)    
      cunosc spitalul judetean Valcea, (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      in afara de UPU nu s-au mai facut investitii de pe timpul lui Ceausescu. La camera septica stau gandacii pe pereti si nu s-a zugravit din 1986. Am dus-o pe bunica-mea cu o problema, si a plecat acasa cu 5, plus escare de gradul 3 si infectii cu stafilococul auriu. Am platit mii de lei la doctori din sistemul privat sa vina acasa sa o trateze de problemele dobandite la camera septica de la spitalul jud Valcea.
      Funny este ca bani sunt, spitalul nu e asa sarac cum se crede, a primit destule fonduri. Dar nu inteleg pe ce s-au cheltuit acesti bani...saloanele, grupurile sanitare, bancile de pe hol, totul arata ca in 1986. (spun 1986 ptr ca atunci am mai avut o ruda internata acolo si am fost in vizita si pot sa spun ca spitalul arata mai bine in 1986; da, e tragic dar asa este; singura diferenta in bine este ca sunt o gramada de farmacii pe langa spital, de unde poti sa cumperi medicamente pentru rudele internate acolo).
      asa ca vai de pacientii care ajung la spitalul judetean Valcea...sunt condamnati inca de la intrare.
  • +6 (6 voturi)    
    ca sa vezi... (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:18)

    liviu_ [utilizator]

    intrebare: ce osa pateasca medicii care au gresit?!
    evident ca nu o sa pateasca nimic... la noi asigurarile de malpraxis ale medicilor sunt taxe de protectie...
    asiguratorii ii apara si fac tot posibilul ca sa nu plateasca nici un sfant!
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:18)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu exista posibilitatea legala de a efectua o expertiza independenta. Iar lupii nu se mananca intre ei pentru ca ar dauna "imaginii".
  • +6 (6 voturi)    
    PS: (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:18)

    liviu_ [utilizator]

    o sa dea si astia rudele in judecata ca au indraznit sa critice medicii?!
  • +7 (7 voturi)    
    O... (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:44)

    dragos_k [utilizator]

    ...plangere in scris, depusa intr-un dosar cu sina si cu timbru fiscal de 3 lei...
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:53)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      Pe care se va pune praful. Sau o vor folosi sa dea in judecata familia ca a indraznit sa ii conteste. Si din cauza stresului vor mai cere o marire de salariu si vor ameninta cu plecarea.
      Pe urma ne miram de ce atata lume isi gaseste singura speranta in credinta. Poate chiar e legat de nivelul de civilizatie.
  • +5 (5 voturi)    
    Auzi (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:29)

    MinDepous [utilizator]

    "Conducerea spitalului din Vâlcea a anunțat că va face o anchetă internă doar în cazul în care familia va depune o plângere în scris."
    Sa mori tu? De fapt, de ce ma mir? Un spital care permite asa ceva nici macar nu este de asteptat sa faca altceva decat asta.

    Bai, inteleg ca nu au consumabile si altele. Inteleg ca n-au ambulante, inteleg multe. DAR NU-L INTERNA, pune-i-l inapoi in brate parintelui si zi-i "am sunat la spitalul X din capitala, luati legatura cu Vlad Voiculescu sau orice alta persoana care v-ar putea ajuta sa stati in Bucuresti cateva nopti, daca nu gasiti la vreun hotel, NU RAMANETI AICI cu el, ca n-avem de nici unele".
    Pana la urma, dictatura exercitata asupra oricarei populatii este permisa de populatie. Medicii si asistentii/asistentele care lasa asa ceva sa se intample sunt la fel de vinovati precum conducerea care mentine spitalul (ala, dar in general zic) in halul ala. Complici la crima.
    • +1 (1 vot)    
      Universitatea din Alba Iulia (Joi, 10 ianuarie 2019, 14:30)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      nu mai avea bani de-un cartus de imprimanta cu ros, color adica, si asa i-au scris sotiei pe diploma cu pixul… complet illegal, nu stiu daca aia are vreo valoare ca si act oficial dovada ca "se poate" in "tzarishoara". Diploma oficiala fusese furata la o facultate privata unde i-au dus cu japca/amageala - ala a plecat cu tolba de diplome originale, aia ramasi s-au dispersat, si uite-asa secureii au mai avut o tura de diplome de falsificat…
      Sta in tara cine nu vrea sa mearga altundeva, macar cu gandul. Multi nici macar cu gandul nu vor sa plece. Patriotism nu e, prostie si incremenire in timp, nu precum piatra de cremene ci precum fatbergul, asta e.