Sorina Pintea despre șpaga din spitale: Fenomenul nu este eradicat şi este încă de mare amploare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:20 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Fenomenul şpăgii în spitalele din România este unul de mare amploare, a afirmat marți ministrul Sănătății, Sorina Pintea, adăugând că intenționează să facă, împreună cu federaţiile din sănătate, un plan de măsuri pentru a limita obiceiul de a se oferi bani în plic în spitalele românești.

"Astăzi, la această discuţie pe care am avut-o cu cele două federaţii am deschis şi această problemă (şpaga în spitale - n.red.). Concluzia a fost că împreună vom lua nişte decizii, poate chiar conştientizate într-un plan de măsuri astfel încât să limităm foarte mult acest fenomen care din păcate nu este eradicat şi (...) este încă de mare amploare. În permanenţă, mesajele care îmi vin scot în evidenţă acest aspect", a afirmat Sorina Pintea, citată de Mediafax.

Sorina Pintea a adăugat că a discutat cu reprezentanţii sindicatelor din sănătate şi au stabilit că vor încerca să întărească rolul sindicatului, pentru ca acesta să poată lua decizii în rezolvarea unor probleme care ţin de organizarea muncii salariaţilor din spitale.


Citeste mai multe despre   
















3820 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    in ro , "spaga".. (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:59)

    exilatul [utilizator]

    va dispare , din toate domeniile , odata cu disparitia acelui popor...pt ca e in adn-ul lui...asa ca nu o sa dispara prea curind...
    • +2 (2 voturi)    
      Cine a pus-o sa dea salariile alea ametitoare? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:09)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Trebuia ca toti doctorii sa dea in alb o declaratie in care sa fie de acord sa intre in puscarie daca sunt prinsi cu spaga si sa renunte la aceasta cariera. Apoi sa le dai salarii ca in Occident! Majoritatea doctoriilor sunt niste mizerabili care conditioneaza actul medical de spagi proportionale cu spaga. Acum au bani mai multi si continua sa ia spaga. Mi-e scarba de populistii din PSD-ALDE care salarizeaza electoral o categorie la fel de penala ca ei.
  • -1 (9 voturi)    
    Cand esti bolnav . . . . (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:11)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . te uiti la doctor ca la Dumnezeu si ai da orice numai sa te faca sanatos, sau pe aproape! Ar fi bine ca Doamna Ministru sa faca diferenta intre conditionarea actului medical(caz absolut penal) si dreptul pacientului de a oferi, sau nu, recompense personalului medical ce il ingrijeste. In definitiv nimeni nu ma poate opri sa ofer ceva altcuiva! La noi s-a mers prea departe statuând prin lege ca pacientul care ofera un dar doctorului drept recunostinta va fi considerat infractor si supus legii penale! Cu banii pentru care am platit impozite, am dreptul sa fac orice vreau si pe nimeni nu ar trebui sa intereseze acest lucru! Problema este la personalul medical care poate refuza politicos ce li se ofera si sa trateze in mod egal si echitabil pe toti pacientii lor! Dar, pentru ca asa am fost invatati de decenii, in momentul in care ti se refuza recompensa, imediat intri in panica si gandesti ca nu cei fi tratat cu atentia cuvenita!
    • +5 (5 voturi)    
      Cercul vicios! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:21)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      In situatia in care "personalul medical" reactioneaza (consecvent!) intr-o maniera gretos-binecunoscuta - dezinteres, dispret, agresivitate, neimplicare, superficialitate etc. -, ce ar mai fi de spus si de facut pentru ca actul medical din Romania sa semene cu cel intalnit "afara", in Lumea Civilizata?
      • -3 (3 voturi)    
        Ca sa fii tratat . . . (Marţi, 8 ianuarie 2019, 23:13)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

        . . . ca afara! Am auzit de multe ori aceasta retorica! Este falsa. De ce? Pentru ca sistemul sanitar al unei tari depinde de bogatia ei. Daca tara e saraca si sistemul medical va fi sarac. Cum credeti ca functioneaza sistemul sanitar in majoritatea tarilor africane si o buna parte dintre cele asiatice? Ca pe roate? Ei as, in comparatie cu ele sistemul nostru e farfum! Iar noi la rândul nostru nu ne putem compara ca sistem sanitar cu cele ,,de afara" Revenind la polemica noastra am spus de la inceput ca problema,,spagii" din spitale o poti intelege doar daca esti bolnav! Chiar si de o gripa! Daca esti sanatos poti tuna si fulgera impotriva plicului, pentru ca nu simti povara bolii care te poate dobora!
  • +6 (8 voturi)    
    Soluția este simplă să nu se mai dea spagă, (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:14)

    Con_stan_tin [utilizator]

    să privatizeze spitatele de stat. Sistemul de asigurări râmâne la stat și decontează servicii medicale private.
  • +5 (7 voturi)    
    Cum așa? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar s-au mărit salariile! Si cum sa nu fie, cand Rom. e condusa de un GUVERN AL HOTIEI NATIONALE din care si propagandista politruca Pintea face parte?
  • +6 (6 voturi)    
    tovarasa Pintea (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:31)

    carmen_i [utilizator]

    Imi pare bine ca tot "constatati" existenta problemelor in sistemul sanitar, fara sa luati nici cea mai mica masura.

    Tovarasa Pintea, primirea de spaga, in esenta, este o fapta penala, iar eradicarea se face prin aplicarea corecta a legilor, nu prin discutii sterile cu sindicatele si cu negocieri penibile de genul "va mai marim lefurile dar cereti si voi mai putin de la pacienti".

    Un ministru nu este pus doar sa "constate", ci sa rezolve problema. In concluzie, stimata tovarasa, nu faceti decat sa protejati coruptia medicala sub o masca penibila de ipocrizie.
  • +6 (6 voturi)    
    Cat de greu poate fi (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:37)

    the-jackall [utilizator]

    Sa dai o lege care interzice spaga/ciubucul/plicul/MITA intr-o societate?!? Nu foarte greu, daca in acea societate traiesc, in majoritate, oameni care vor asta. Asta este motivul pentru care in Romania inca se da MITA. Ar trebui sa existe peste tot, in spatiile publice, postere guvernamentale care anunta pedeapsa cu inchisoarea si linii telefonice speciale pentru cei care vor sa demaste astfel de practici. Probabil ca exista ceva similar insa nimeni nu mai stie de ele si nici nu sunt intens mediatizate. O troaca de porci in care toata lumea miroase a laturi dar in care nimeni nu recunoaste ca traieste...
  • +2 (4 voturi)    
    D-na ministru, (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:51)

    Jar [utilizator]

    medicamentele sunt neachitate din Iulie...
    • +1 (1 vot)    
      sunt in salar (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:17)

      drop [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      banii de medicamente s-au dus pe salarii
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar sa? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 22:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      Propagandista va da din meliza si va spune ca nu e chhiar asa. Stie sa minta ca o politruca incompetenta ce e pusa peste un sistem care produce anual MII DE MORTI!
  • -1 (1 vot)    
    Spitale (Marţi, 8 ianuarie 2019, 22:55)

    transilvania [utilizator]

    Cate spitale de stat s-au facut in ultimii 30 de ani? Niciunul. Si atunci de unde sa ai performanta?
  • 0 (2 voturi)    
    Vad ca primesc minusuri la . . . . (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 14:13)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . postarile anterioare! Nu e rau asa e democcratic sa ai dreptul sa nu fii de acord cu parerea celuilalt! Numai ca problema pusa in discutie nu o veti rezolva neadmitand o situatie existenta acum si in viitor in spitale invartindu-va in jurul cozii! Daca vreti sa rezolvati problema trebuie sa luati in considerare toate variantele spagii si cele impuse si cele voluntare. Doar asa veti putea gasi solutia cea mai buna.nu punând ochelari de cal ca sa nu vedeti decat ce vreti., In fond ce este o atentie acordata medicului sau asistentului? Un baccsis! Baccsis care este realmente tolerat ba chiar incurajat, in cazul restaurantelor, desi si ele ca si spitalele sunt ofertante de servicii. De ce intr-un caz este acceptat si in celalalt nu? Daca medicul sau asistenta au o anumita mandrie pot foarte usor sa nu-l accepte si gata! Dar nu puteti impune unui pacient bolnav, cu spaima mortii in ochi, maniera de comportare in spital in ce priveste acordarea de stimulente financiare personalului medical care il ingrijeste! El poate gasi mijloace de a-si atinge scopul, oricate camere de supraveghere ati pune.( camere care ar fi ilegale, pentru ca ar intercepta si viata intima a pacientului). P.S. Nu ma supar pentru minusuri!