Bebelușul din Cluj născut cu o malformație gravă a inimii va fi operat de o echipă de medici englezi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 6 ianuarie 2019, 10:36 Actualitate | Sanatate


Bebelus
Foto: sxc.hu
​Bebelușul născut pe 2 ianuarie la Spitalul de Obstetrică-Ginecologie "Dominic Stanca" din Cluj cu o malformație gravă a inimii (transpoziția vaselor mari si defect septal) va fi operat pe 14 ianuarie de o echipă de medici englezi din Bristol, care vor opera gratuit pe cord mai mulți copii cu grave malformații la o clinică privată din Sibiu, anunță deputatul USR Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, într-o postare pe Facebook. Emanuel Ungureanu este cel care a semnalat public cazul, după ce singurii doi medici din Transilvania care l-ar fi putut opera pe micuț erau în concediu la început de an.

Emanuel Ungureanu a lansat, în urmă cu două zile, "un apel public la medicii care sunt capabili să-l opereze pe acest copil să intervină și să încerce să-i salveze viața".

"Nu este niciun secret că România are o problemă uriașă pe multe specializări, chirurgia cardiacă este una din ele. Suntem datori să ne mobilizăm pentru a salva cât mai multe vieți", a scris deputatul USR pe pagina sa de Facebook.


Postarea lui Emanuel Ungureanu pe Facebook:

"Vești proaspete despre Ștefan Zoltan!

Am vorbit cu tatăl lui Ștefan acum câteva minute pentru a face un bilanț al modului în care s-au mobilizat de aseară medicii și structurile de specialitate din Ministerul Sănătății pentru a găsi soluții rapide și eficiente pentru acest copil grav bolnav

Prima soluție și propunere concretă de ajutor a venit de la doctorul Costache.

Mai exact, Ștefan poate fi operat în data de 14 ianuarie de o echipă de medici englezi din Bristol care vor opera gratuit pe cord mai mulți copii cu grave malformații în Clinica Polisano din Sibiu

Aș vrea să apreciez zecile de mesaje venite din partea unor părinți care au trecut prin același necaz cu copilul lor și au propus soluții pragmatice și rapide pentru salvarea lui Ștefan.

Le mulțumesc din suflet pentru solidaritate și empatie.

Ministerul Sănătății s-a implicat activ, la câteva minute după ce am făcut publică situația acestui copil.

Un consilier al doamnei ministru Sorina Pintea ține legătura cu familia Zoltan și cu medicii neonatologi.

Îi mulțumesc profesorului Suciu de la Institutul de Cardiologie din Mureș pentru că, deși se află în concediu, s-a mobilizat să evalueze acest caz împreună cu medicii de specialitate.

Sper ca Ștefan să reziste, situația lui rămâne gravă, el va fi transferat, după spusele tatălui, luni, la Institutul Inimii din Cluj-Napoca.

Aici, după o analiză atentă ce va fi realizată și de dr. Oprița care se va întoarce din concediu, echipa medicală și părinții vor lua o decizie cu privire la momentul optim pentru intervenție și echipa medicală cea mai potrivită să rezolve malformația.

Am încredere că toți medicii care se vor implica în rezolvarea problemei de sănătate a lui Ștefan vor renunța la orice urmă de orgoliu și vor colabora exemplar cu colegii lor din alte specialități, în interesul suprem al bolnavului.

Vă mulțumesc!"


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2901 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    Multumim PSD (Duminică, 6 ianuarie 2019, 11:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Va multumim PSD ca existati si ca v-ati ocupat personal de aceasta problema si ati rezolvat-o la propriu peste noapte. Sunteti intr-adevar cel mai bun guvern pe care l-ar fi putut avea Romania! Acest articol arata ca se poate daca se vrea.
    • -5 (13 voturi)    
      sarcasm (Duminică, 6 ianuarie 2019, 15:49)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      sau prostie ?? singurul care s-a preocupat de problema e un deputat USR - deci USR si nu Dancila
      • +1 (11 voturi)    
        Nu stiu (Duminică, 6 ianuarie 2019, 16:30)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        Tu ce zici? Depinde cat de mult citesti comentariile mele de obicei :)
      • +7 (7 voturi)    
        Sa nu politizam aiurea (Duminică, 6 ianuarie 2019, 19:52)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

        Vad in articol ca s-au mai implicat dr. Costache, prof. Suciu, clinica Polisano si un consilier al ministrului.
        Si oricum nu conteaza cine, important e sa se rezolve cu bine.
  • +16 (16 voturi)    
    Corect ar fi multumim Polisano (Duminică, 6 ianuarie 2019, 13:55)

    ids [utilizator]

    Ca de implicarea politicienilor, unii campioni la vorbe, altii mai noi mai ales pe net, sintem deja coplesiti.
  • -12 (18 voturi)    
    manipulare (Duminică, 6 ianuarie 2019, 15:32)

    srpc [utilizator]

    copilul poate fi operat cu succes pana in data de 15 ianuarie, cand cei doi medici sunt deja la job; atata doar ca s-a dorit demonizarea sistemului sanitar romanesc; ii injuram pe medici, ei pleca, apoi ne vaitam ca n-are cine ne opera; romani milogi, care vor sa fie tratati ca in Vest, unde te costa mii de euro asigurarea medicala, dar sa plateasca mizilicuri sau deloc
    • +1 (11 voturi)    
      Exact (Duminică, 6 ianuarie 2019, 16:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Si de preferat sa fie internat copilul pana atunci intr-un spital de stat ca poate au "noroc" medicii si se infecteaza cu vreun "cadou" de prin spital si nu mai e nevoie sa se oboseasca pe 15, nu-i asa?

      De multe ori ma intreb daca voi chiar ganditi inainte sa scrieti sau preferati sa va folositi de tragedii ca sa demonizati USR.
      • +8 (8 voturi)    
        Nu demonizeaza nimeni pe nimeni (Duminică, 6 ianuarie 2019, 19:59)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Pur si simplu unora li se pare ca USR incearca sa confiste rezolvarea situatiei si sa stranga capital politic. Nu spun ca au dreptate, dar au dreptul sa se exprime.
        Felicitari deputatului USR ca s-a implicat, dar poate nu trebuia sa iasa cu asta pe FB.
        • 0 (0 voturi)    
          +1 (Luni, 7 ianuarie 2019, 22:34)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          Neutru comentariu si sunt de acord. Insa din pacate PSd a ajuns sa profite de orice situatie ca sa-si faca imagine sau sa blameze pe altii desi scenele sunt scoase din context, incat poate e cazul sa mai faca si USR putina "miscare".

          Nu zic ca este ok sa se foloseasca de necazul unui bebe, dar eu vad asta ca o trezire la realitate a oamenilor cum ca PSD-ului nu ii pasa de ei, ci doar sa poata fura linistit, cetatenii sunt un numar de pe un buletin de vot si daca mor sa moara atata vreme cat ii voteaza (vezi sarcasmul din comentariul meu de mai sus).

          Pana la urma nu e cazul sa implicam politica aici, evident, dar sa nu uitam de ce s-a ajuns in acest punct. Nu stiu daca au gandit atat de departe, dar eu asa as fi adoptat abordarea in locul lor si poate chiar d-aia o fac. Nu le iau apararea, ma pun doar in pielea lor. Au facut bine? Discutabil. Dar nu voi spune "nu".

          In rest, conteaza sa se faca bine bebele. Restul sunt detalii.
    • -6 (14 voturi)    
      Punere in scena, marca SRI (Duminică, 6 ianuarie 2019, 17:29)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Punere in scena, marca SRI. Sa mai arunce niste noroi USR-ist peste Romania.

      PS: Aia ai lui Coldea erau mai profi, la astia de acum se vad cusaturile de la 9000 de km.
  • +2 (12 voturi)    
    Unde am ajuns ? (Duminică, 6 ianuarie 2019, 18:11)

    democtrates [utilizator]

    Cat de perfizi am ajuns! Viata unui bebelus atarna de un fir de par, iar voi o folositi pentru batalia politica. Foarte bine a facut acel deputat(poate fara interventia lui nu se facea nimic) , indiferent din ce partid este. Voi vedeti doar asa zisul "stat paralel", ca si paranoicul de Dragnea . In loc de asta ati incercat sa va puneti in locul acelor parinti? Oare ce simt ei ? Cum pot trai de pe o zi la alta ? Sa nu dea Dumnezeu ca cineva dintre voi sa fiti intr-o situatie similara. Sa va fie rusine, ati pierdut un har dat de Dumnezeu: omenia, demnitatea umana !