Clujul nu mai așteaptă Guvernul și vrea să-și facă singur spital regional

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2018, 10:07 Actualitate | Sanatate


Spital
Foto: pixabay.com
Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, a transmis Comisiei Europene, dar şi Autorităţii de Management din Ministerul Dezvoltării o adresă oficială prin care solicită preluarea de către forul administrativ judeţean a proiectului de construire a Spitalului Regional de Urgenţă de la Cluj, potrivit unui comunicat de presă al CJ.

"Această solicitare este o continuare firească a demersurilor pe care le-am întreprins în mod constant, atât în primul şi în actualul mandat la conducerea Consiliului Judeţean, cât şi în calitate de senator de Cluj, pentru construcţia acestui obiectiv medical de o importanţă strategică. Consider că expertiza necesară derulării unui proiect de o asemenea anvergură precum şi capacitatea noastră financiară şi instituţională au fost deja dovedite de fondurile europene în valoare de circa 190 milioane de euro pe care le-am accesat în actuala perioadă de programare pentru dezvoltarea infrastructurii rutiere, educaţionale şi de sănătate", a declarat Tişe.

Potrivit solicitării adresate comisarului european Corina Creţu şi conducerii Autorităţii de Management pentru POR din cadrul MDRAP, preşedintele CJ Cluj solicită acestor instituţii să agreeze şi să propună modificarea Programului Operaţional în sensul înlocuirii Ministerului Sănătăţii, ca şi aplicant eligibil, cu unităţile administrativ-teritoriale, respectiv judeţele pe raza cărora s-a decis amplasarea spitalelor regionale, în calitate de proprietari ai amplasamentelor propuse.

”O asemenea modificare este necesară întrucât, potrivit POR 2014 - 2020, se prevede în mod expres ca activităţile privind spitalele regionale de urgenţă să aibă ca beneficiar Ministerul Sănătăţii, cel ale cărui demersuri au înregistrat, până în prezent, progrese minime. Realizată în regim de urgenţă, iniţiativa va permite Consiliului Judeţean Cluj să demareze toate procedurile de realizare a acestui proiect prioritar, absorbind fondurile europene alocate în prezenta perioadă de programare”, se spune în comunicat.

În prezent, în judeţul Cluj funcţiile unui spital regional unic sunt îndeplinite de cinci spitale, cu o structură de 45 de clădiri separate şi care au, în total, 3.100 de paturi. În plus, în ultimii 2 ani, adresabilitatea serviciilor de urgenţă a crescut la nivelul judeţului de cel puţin 3 ori datorită pacienţilor care provin din judeţele limitrofe.

















4773 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    S-or fi săturat (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu poți să aștepti la infinit ca GUVERNUL HOTIEI NATIONALE sa miste ceva in Rom. in afara de a distruge Justitia. EI sunt doar o haita de TICALOSI condusa de CIOCOIUL ROSU de Teleorman si slugile lui odioase,
    • +10 (10 voturi)    
      Nu ma mir !!! (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:42)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cu hotii astia sudisti......o sa ajungem in falimentul de tara !!! Macar aici , in Ardeal , sa face ceva !!! Fara ei si hotiile lor....
  • +19 (19 voturi)    
    Nu faci nimic asteptand guvernul PSD, (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:09)

    2087 [utilizator]

    deci le urez sincer succes. Daca nu anul viitor, poate in vreun an, doi, dar se face.
  • +15 (15 voturi)    
    Bețe în roată (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:10)

    florinos [utilizator]

    PSD le va pune Bețe în roată pentru că decizia Consiliului Județean nu este conformă cu Planul de Guvernare.
    • +7 (7 voturi)    
      Care plan de guvernare? (Joi, 22 noiembrie 2018, 12:00)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Ala aruncat in privata de intreaga conducere a tarii (adica Valcov si slugile de la Scrovistea)?
  • -12 (12 voturi)    
    sa ne mai lase si finu' si boc (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:20)

    beeeeeenar [utilizator]

    piticu' a facut tot cat face si veorica, 0 spitale. diferenta e ca a mai si inchis unele recent renovate...
    • -1 (1 vot)    
      Doreleee... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:24)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      da are pacatele lui ca si prim ministru, dar ca si primar ....face treba e foarte gospodar! Iar comparatia cu Veorica sa fim sinceri aia nu stie sa "vorbeste" nu cred ca a exista un prim ministru mai slab in istoria Rromaniei. Ea pur si simplu nu intelege ce face acolo, coeficientul e mic mic mic....
      • 0 (0 voturi)    
        ABBV-ule.. (Luni, 26 noiembrie 2018, 13:04)

        beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        nu mi-au placut niciodata fruntasii de la sate. mai intreaba si lumea de prin cluj ce pareri are. vezi si isteata idee cu metrou'..
  • +4 (4 voturi)    
    .... (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:35)

    Hexadanus [utilizator]

    Cine sta in Cluj-Napoca sau Floresti stie ca astea sunt abureli.

    Daca domnul Tise e atat de preocupat de ordine si de corectitudine, ar trebui sa renunte a mai construi blocuri in Floresti. (prin intermendiul interefetelor si firmelor sotiei). Localitatea aia se sufoca, iar dansul primeste autorizarii de constructie pentru blocuri, in zona de case, unde accesul se face printr-o curba extrem de stansa.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu stiu daca dpdv legal se poate (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:40)

    Susufler0 [utilizator]

    dar mi-as dori din suflet sa se poata, pt ca este singura sansa de a se construi spitale regionale in epoca PSD si cu atat mai mult a PSDragnea !
  • +3 (3 voturi)    
    suna bine (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:17)

    User53221 [utilizator]

    Chiar daca asta face parte din campania electorala pentru urmatoarele alegeri, chiar si numai stirea asta are un efect pozitiv in societate. Eu sper la un efect de "uite ca se poate, daca alegem oameni capabili", in contrast cu ceea ce face PSD-ul azi.
  • -1 (1 vot)    
    Usor, usor, se pune de o secesiune (Vineri, 23 noiembrie 2018, 2:04)

    quietguy58 [utilizator]

    Usor, usor, se pune de o secesiune.

    Teleormanul este mai aproape de Turcia si Levant, pe cand Transilvania si Banat sunt mai aproape de Europa.