FOTO Medicii de la Spitalul Județean din Cluj, acuzați de fiul unei paciente că i-au fixat acesteia cu carton mâna fracturată, din cauză că nu aveau atele în spital

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:01 Actualitate | Sanatate


Mana fracturată fixată cu carton
Foto: Stiri de Cluj
Medicii de la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Cluj au fixat cu bucăți de carton mâna ruptă a unei femei ce fusese lovită de o mașină, fiul femeii susținând că în spital nu existau nici măcar atele, care sunt necesare în astfel de cazuri, potrivit Știri de Cluj. Reprezentanții Spitalului Județean din Cluj nu au putut fi contactați de HotNews.ro pentru explicații pe marginea acestui subiect până la momentul publicării acestui articol.

"Mama mea a fost lovită azi de o mașină încercând să traverseze strada neregulamentar și, după 6 ore de așteptat la Spitalul de Urgență Cluj, au trimis-o cu mâna ruptă la Spitalul de Ortopedie și i-au improvizat atele dintr-o bucată de carton", a povestit fiul femeii, pentru Știri de Cluj.



"Orice trusa medicala dispune de atele. Au zis că dacă vrea să o ducă cu ambulanța la Ortopedie să-i pună ghips va trebui să mai aștepte 3 ore. Plus de asta mai are o rană deschisă pe genunchi, de care la Urgență au uitat. Au dezinfectat-o doar la Ortopedie. Trebuia cusută rana. Mi se pare o jignire ca în 2018 să nu aibă la Clinica de Urgență atele și să o trateze așa. La Ortopedie i-au făcut ce au avut de făcut, dar la Urgență am stat 6 ore degeaba. Nici măcar nu i-au dezinfectat tăietura de pe genunchi. Mi se pare inacceptabil", a adăugat bărbatul.

Surse medicale au declarat pentru Știri de Cluj că se întâmplă frecvent ca personalul de la Urgență să rămână fără consumabile medicale, iar medicii trebuie să improvizeze sau chiar să îi trimită pe aparținători până la farmaciile din zonă, pentru a cumpăra.


















1343 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    .... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:08)

    tirolez [utilizator]

    N-au mai ramas bani,platesc salariile. Sau n-or fi dat suficienta spaga? Pariu ca daca venea cineva important se gaseau atele. Daca era vreo vedeta? Dupa aia se supara Arafat si facea ancheta.
  • +4 (6 voturi)    
    pai (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:09)

    torna_fratre [utilizator]

    fondul de asigurari sanatate statul stie sa-l ia obligat fortat.
    dar de ce nu asigura bani in spitale?
    ar trebui ca ce cumperi din afara spitalului din cauza ca nu exista in spital sa lasi factura la receptie si sa se deconteze in maxim 7 zile.Cu penalitati asa cum si statul te penalizeaza daca nu platesti la timp.
    mai departe spitalul nu are decat sa se bata cu casa de sanatate sa-si recupereze banii.
    nu trebuie sa sufere un stres in plus cel care si asa sufera fizic...
  • +5 (5 voturi)    
    Bani sunt (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:17)

    ABBV [utilizator]

    la asistati sociali la pensii speciale de 25000 euro pe luna .....in conturi la hotii din PSD ALDE UDMR ....dati inutil pe referendum. Fara stres vor fii si mai multi hotii. Inca doi ani de PSD si o sa se vada si la noi ceva procent din inflatia din Venezuela. Dormiti linistitii alianta monstruasa va fura!
  • +3 (3 voturi)    
    Aveti ce ati votat atatia ani (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:40)

    2087 [utilizator]

    Ati votat PSD, ca sa fure si sa va dea si voua ceva.

    Poftim, ceva.

    Natie de fraieri mandri.
  • +3 (3 voturi)    
    management de spital (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:44)

    Lucian* [utilizator]

    nu cred ca sunt medicii de vina aici care de fapt merita felicitati ca s-au descurcat.
    Insa managementul de spital ar trebui facut troaca de porci!
    Cum adica ti se termina atelele?
    Cum naiba se face aprovizionarea spitalului de ramai fara consumabilele necesare activitatii?
    Nu exista un stoc minim obligatoriu si o regula de achizitie automata cand se atinge nivelul stocului minim?
    • 0 (0 voturi)    
      spitalul cluj (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 20:16)

      transilvania [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      spitalele nu mai au bani de consumabile pe capat de an.
      • 0 (0 voturi)    
        nu mai au (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:14)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

        dar au fost 200milioane de euro pentru catedrala prostiei neamului...
  • -1 (1 vot)    
    noroc (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:11)

    NoFive [utilizator]

    Sursa necazurilor este ca a trecut strada neregulamentar. De obicei vad facind asta tocmai pe cei mai in virsta, sau care se misca mai greu. Sau parinti cu copii de mina, asa, ca sa aiba de unde invata astia micii. Intr-o alta intorsatura a situatiei fiul s-ar fi putut plinge ca nu sint destule frigidere si i-au lasat mama pe hol acoperita cu pungi. Macar de-ar invata ceva de aici. Ceea ce nu cred ca se va intimpla. Orasele sint pline cu oameni veniti de la tara si care nu se vor adapta niciodata cu viata de la oras.