​FOTO Cum a blocat un șofer accesul către heliportul Spitalului Județean Constanța, pe unde pacienții în stare gravă ar trebui transportați către elicopterele SMURD

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:30 Actualitate | Sanatate


Masina parcata pe locul de acces spre heliport
Foto: Facebook
​Un șofer și-a parcat, marți, mașina exact pe locul pe unde se face accesul tărgilor cu pacienți în stare gravă către heliportul Spitalului Județean din Constanța, unde aterizează elicopterele SMURD care preiau astfel de pacienți, el blocând, practic, accesul către heliport. Cazul a fost semnalat pe Facebook, unde fotografiile cu mașina parcată de șofer chiar pe locul pe unde se face accesul către heliport s-au viralizat.


Cazul a fost semnalat pe Facebook, unde fotografiile cu mașina parcată de șofer chiar pe locul pe unde se face accesul către heliport s-au viralizat.

Medicii de la spitalul din Constanța nu au putut, marți, să transporte cu targa un pacient grav rănit într-un accident până la elicopterul SMURD care aterizase pe heliport, ei fiind nevoiți să îl transporte pe acesta pe brațe și să se strecoare printre mașinile parcate.


















4918 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    ce bine imi pare...!!! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:36)

    Fuscus [utilizator]

    cand sesizez politiei romane astfel de aspecte in trafic mi se raspunde:"nu sunt domnule locuri de parcare. unde vreti sa parcheze!?" de parca politia romana ar fi un ONG de protejare a drepturilor soferilor!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Portarii care intind mana dupa 10 lei... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:03)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      Cum este posibil ca administratiile spitalelor sau politia tolereaza accesul autovehiculelor contra unor avantaje materiale?

      Haosul din curtile spitalelor este incurajat de aceste practici interlope ale portarilor!

      Daca in paznic de noapte care doarme in timpul serviciului este amendat si unul care baga masinile luand spaga pe geamul masinii... nu pateste nimic?
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar Politia sta cu Polo-ul pe trecere (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:48)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      exact intr-o intersectie lipita de o curte unde functioneaza 3 scoli, in Bucuresti, sector 1, pe strada Virgiliu, colt cu Fagaras. Deci chiar ei dau 2 bani pe regulile privind parcarile...
  • +13 (13 voturi)    
    Clasic! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:06)

    Martinezu [utilizator]

    Ce ba nu poti sa ma ocolesti?
    ceea ce fac si asistentii cu neferictul in targa.
  • +5 (5 voturi)    
    Asta-i tara in care (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 20:15)

    rov [utilizator]

    cei mai prosti sunt la conducere si organizare
  • +3 (5 voturi)    
    Treaba romaneasca (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 22:54)

    NeculaiBuhai [utilizator]

    Am fost martor la cateva aterizari pe acolo si in afara faptul ca spatiul heliportului, nu este delimitat si securizat deloc, nu exista indicatoare(atentie, zgomot, accesul interzis, parcarea interzisa) sau alte semnalizatoare luminoase, care sa indice importanta locului ala. Aleea de acces are o panta destul de mare, iar personalul medical se cam chinuie sa tina targa in siguranta. Heliportul ar trebui sa respecte niste standarde, dar acolo e doar o lucrare facuta romaneste. E o gluma! Apropo, daca vrei sa furi un elicopter, il poti lua pe ala de acolo-securitate zero. oricine poate accesa zona si poate bea cafeaua pe heliport.
  • +3 (3 voturi)    
    Multe felicitari lui Daddy! (Joi, 15 noiembrie 2018, 9:21)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Sigur, nu dracnea personal este de vina in acest, caz, dar Partidul dumnealui este cel care a dat tonul:

    - de ce ai blocat accesul la heliport?
    - PENTRU CA PUTEM!!!
  • 0 (0 voturi)    
    dosar penal (Joi, 15 noiembrie 2018, 14:41)

    liviu_ [utilizator]

    FARA DISCUTIE!!!

    inteleg... nu sunt locuri de parcare... dar NU blochezi accesul la un heliport, spital, pompieri etc! asa ceva este INADMISIBIL! eu personal i-as anula permisul unei astfel de persoane!