Mariana Luceanu, asistenta care a făcut greva foamei pentru a protesta față de condițiile de la Spitalul Universitar, a fost concediată

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2018, 19:05 Actualitate | Sanatate


Asistenta in greva foamei
Foto: Facebook
​Asistenta Mariana Luceanu, care a făcut greva foamei alături de colegul său, Daniel Simion, în semn de protest față de condițiile improprii din Spitalul Universitar, a fost concediată joi. 

Mariana Luceanu a confirmat pentru HotNews.ro că joi i-a fost desfăcut contractul de muncă și spune că va ataca decizia în instanță.

Motivul oficial care i s-a comunicat Marianei Luceanu pentru desfacerea contractului de muncă este absența timp de 4 zile de la lucru în luna august, când asistenta a fost în greva foamei, a precizat ea pentru HotNews.ro.  

Purtătorul de cuvânt al spitalului, Silvia Nica, a confirmat, pentru HotNews.ro, că decizia privind desfacerea contractului de muncă a asistentei Mariana Luceanu a fost luată în Comisia de disciplină a spitalului, pe motiv că asistenta a lipsit de la lucru în timpul programului. 

Purtătorul de cuvânt nu a putut preciza ce perioadă a lipsit Mariana Luceanu, dar a subliniat că decizia desfacerii contractului de muncă a fost luată respectându-se prevederile legale. 

CITEȘTE ȘI : Cei doi asistenți medicali de la Spitalul Universitar renunță la greva foamei după 17 zile de protest: "Am vrut să atragem atenția, poate se va face curățenie în spitalul ăsta"



















7612 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Păi dacă a îndrăznit (Joi, 11 octombrie 2018, 19:35)

    Captain Obvious [utilizator]

    Să iasă din sistemul șpăgii
    • +14 (16 voturi)    
      Creca despre alt sistem e vorba (Joi, 11 octombrie 2018, 20:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      In Rusia iti da polonium sau plumb de kalasnikov, in Bulgaria te macelareste, in China te impusca in piata publica, in Romania, binestiut fiind ca romanul este prietenos si linistit, te da afara ca...faci galagie, sau te ancheteaza, etc, pt ca ai avut curaj sa ridici glasul sau ai fluierat in Biserica. Trist.
      • +5 (5 voturi)    
        poate da in judecata spitalul (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:27)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        pentru concediere ilegala. Daca motivul concedierii este neintemeiat, castiga procesul si spitalul o reangajeaza pe aceiasi functie si acelasi salariu.
        Pana la urma exista si o legislatie a muncii in care se spun si motivele ptr care poti fi dat afara de la serviciu.
        • 0 (0 voturi)    
          in practica e altfel (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:27)

          carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Da, exista legislatie, Codul muncii etc. dar nu e de folos.
          Cine-l opreste pe manager sa-ti fabrice absente, de exemplu? E simplu, pentru el sa emita un document in care sa scrie ca in poerioada x nu ai fost.
          Asa am patit si eu, nu o data, CI DE 6 ORI! De 6 ori am fost sanctionata disciplinar si de 5 ori am reusity sa anulez sanctiunile in instanta. A 6 oara nu am mai reusit din mai multe motive, in primul rand din cauza lipsei de bani si a avocatului din oficiu.
        • +1 (1 vot)    
          nu va intrebati cum este sa fii reangajat (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:45)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          dupa un conflict de munca???

          Este ca si cum intri in flacari si te parlesc toti -

          legislatia exista, castigul in instanta poate sa dureze cel putin 1 an de zile si chiar daca castigi cum va spuneam ...

          dar nu este OK sa perturbi viata unui om in acest fel. sigur ca exista si daune morale dar inca nu le-am vazut materializandu-se pana in incidenta deplina a daunelor...
    • +4 (4 voturi)    
      nu neaparat spaga, (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      La spitalul Universitar nu prea se da spaga. Am avut si eu internati membrii din familie acolo, in stare chiar grava, si nu s-a cerut si nici nu am dat spaga.
      Problema este alta: asa se intampla in sistemul de stat daca ai curajul sa deschizi gura sa spui lucrurilor pe nume. La fel a patit si Dragos Patraru la TVR si altii. Deschizi gura, te dau afara. In acest sistem se cauta oamenii supusi, nu cei cu initiativa.
  • +30 (30 voturi)    
    nici o fapta (Joi, 11 octombrie 2018, 20:38)

    Ilidia [utilizator]

    Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...
  • +15 (15 voturi)    
    Asa isi rezolva banditii neplacerile. (Joi, 11 octombrie 2018, 21:12)

    Habermas [utilizator]

    Cu sange rece.
  • +17 (17 voturi)    
    Haha (Joi, 11 octombrie 2018, 21:17)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Avocat si intr-un an-doi e repusa in post si isi ia si toate salariile din urma. 4 zile lipsa nu sunt motiv de desfacere a contractului de munca la stat!
    • +1 (1 vot)    
      degeaba castigi, ca te da iarasi afara (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:16)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Asa am patit si eu, am fost data afara prima data, am castigat, insa in loc sa fiu reintegrata, Monica Pop mi-a defacut iarasi contractul de munca, inventand 30 de absente, De aceasta data i-a reusit, folosind o foaie de grafic falsa in care scria ca am absentat o luna. Citeste linkul pentru detalii:

      http://spitaluldeoftalmologie.blogspot.com/2017/02/statul-criminal-roman-partea-ii.html

      Inainte de asta, ma mai sanctionase disciplinar de 4 ori, insa aceste sanctiuni le-am anulat in instanta. Cu alte cuvine, conducerea spitalului poate sa repete abuzurile la nesfarsit.
  • +12 (12 voturi)    
    Mergem încet (Joi, 11 octombrie 2018, 23:32)

    Observatory [utilizator]

    dar sigur “înapoi la anii nenorociți ai Împușcatului “
    Mizeria și lipsa medicamentelor din spitale trebuie cine sa între la răcoare , își bate joc de populație...
    Dar bani pentru referendum și catedrala sunt cu milioanele.
    Hotii și criminali României !
  • +9 (9 voturi)    
    pleaca (Vineri, 12 octombrie 2018, 7:16)

    mihaela.b [utilizator]

    De ce ar mai sta in tara? Ca asistenta de anestezie poate trai excelent oriunde in Europa.
    • +5 (5 voturi)    
      de ce sa plece ea?? (Vineri, 12 octombrie 2018, 11:12)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui mihaela.b

      de ce sa plece ea? sa plece spagarii, daddy, fie-su lui daddy, ciordache, serban nicolae, etc...... astia sa plece nu oamenii corecti....
  • +5 (5 voturi)    
    Ce bine ar fi... (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:35)

    mondrian [utilizator]

    ....sa se aplice si prin Parlament desfacerea contractului de munca pentru 4 zile lipsa!!!! Cred ca nu 300, ci zero parlamentari am avea....
  • +5 (5 voturi)    
    Excelent! (Vineri, 12 octombrie 2018, 11:05)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Felicitari guvernului Dracnea!

    Asa se procedeza: cine protesteaza, indiferent cum, indiferent daca are dreptate sau nu, este dat afara!

    "CINE NU PUPA, ZBOARA!"
  • +1 (1 vot)    
    seamana nitel cu situatia mea (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:09)

    carmen_i [utilizator]

    Si eu am fost asistenta la Spitalul de Oftalmologie, Intrucat am indraznit sa demasc coruptia (toata conducerea spitalului era in sitiuatie de incompatibilitate si de conflict de interese) am fost data de doua ori afara.

    Prima data mi s-a inscenat ca nu aveam aviz de libera practica, desi aveam. Am catigat in instanta si trebuia sa ma intorc, insa Monica Pop a facut alta magarie: a emis o hartie pe care scria ca m-a reincadrat, urmata imediat de o noua decizie de concediere, pe motiv de absente (inexistente in realitate). De data asta a reusit sa castige in instanta folosind masiv documente false. De retinut ca la data cand ma dadea afara, ea se afla de ani buni in incompatibilitate, fapt recunoscut oficial de Ministerul Sanatatii.

    Cam asa merg treburile in sanatate, daca nu tolerezi coruptia, zbori din functie imediat.