Emanuel Ungureanu (USR): 45 de milioane de euro irosiți pe referendum. 3 spitale așteaptă bani pentru radioterapie, 36 de medicamente noi care pot salva vieți nu au finanțare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 14:45 Actualitate | Sanatate


Emanuel Ungureanu
Foto: AGERPRES
"45 de milioane de euro au fost irosiți de coaliția PSD-ALDE pentru un Referendum complet inutil. Sunt 3 clinici de cancer care așteaptă bani de la Guvern prin Casa de Asigurări pentru programul de Radioterapie. 36 de medicamente noi care pot salva vieți nu au finanțare. Chestiuni de viață și de moarte. Cine răspunde pentru cele 45 de milioane de euro pierdute? Câte spitale puteam renova sau construi de la zero?", scrie deputatul USR Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, într-o postare pe Facebook.

Postarea integrală a lui Emanuel Ungureanu:


"45 de milioane de euro au fost irosiți de coaliția PSD-ALDE pentru un Referendum complet inutil.

Priviți din nou imaginile pe care le-am filmat cu o zi înainte de acest scrutin din exteriorul secției de Pneumologie din Cluj-Napoca în care sunt îngrijiți copiii care au tuberculoză.

Sunt 3 clinici de cancer care așteaptă bani de la Guvern prin Casa de Asigurări pentru programul de Radioterapie.

36 de medicamente noi care pot salva vieți nu au finanțare.

Chestiuni de viață și de moarte.

Cine răspunde pentru cele 45 de milioane de euro pierdute?

Câte spitale puteam renova sau construi de la zero?

Două doamne de fier cu inimă de aur, Oana Gheorghiu și Carmen Uscatu construiesc o clinică de cancer de la zero care va costa 12 milioane de euro.

Cu bani din sms-urile noastre, nu cu bani guvernamentali!"


Citeste mai multe despre   
















2161 vizualizari

  • -10 (22 voturi)    
    intrebarea fireasca e: (Luni, 8 octombrie 2018, 14:51)

    AndJorj [utilizator]

    de ce vreti sa cheltuiti alte 45 de milioane pentru un nou referendum, pentru penali?
    • +3 (9 voturi)    
      Pentru buget (Luni, 8 octombrie 2018, 18:28)

      tarabost [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Pentru a impiedica hoti cu patalama de la judecator sa decida cheltuirea banilor tuturor (sau ai nimanui, functie de punctul de vedere).
    • -1 (3 voturi)    
      pai coruptia dreneaza miliarde de euro (Luni, 8 octombrie 2018, 22:25)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      de la buget, e o mica investitie in viitorul copiilor nostri
  • -16 (36 voturi)    
    Dar (Luni, 8 octombrie 2018, 14:52)

    munuc [utilizator]

    Dar n-ar fi fost irosiți dacă unii ca el n-ar fi îndemnat lumea să stea acasa.
  • -13 (37 voturi)    
    Nicio problema! (Luni, 8 octombrie 2018, 15:09)

    accidutzu13 [utilizator]

    Renuntati la finantarea cu 278 milioane de euro (72.000.000 euro x 4 ani) a campaniilor de educare a parintilor si copiilor conform doctrinei LGBTQ si aveti suficienti bani pentru ce doriti.
    • -5 (15 voturi)    
      Cifre scoase din burta (Luni, 8 octombrie 2018, 15:57)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui accidutzu13

      Asa a lucrat propaganda si la Brexit, i-a mintit pe britanici ca vor economisi 300 de milioane de euro saptamanal daca ies din UE.
  • +14 (20 voturi)    
    Ar trebui sa raspunda non-votantii din 2016 (Luni, 8 octombrie 2018, 15:10)

    2087 [utilizator]

    care au dat tara pe mana PSD.

    Dar nu-i duce capul.
  • -21 (37 voturi)    
    vai, vai (Luni, 8 octombrie 2018, 15:11)

    cucuveauamov [utilizator]

    USR-ul nu mai poate dupa banii irositi. Nu i-am auzit intreband vreodata cat au costat incerceptarile facute de DNA/SRI vreme de ani de zile. De la Referendum macar am aflat ceva. De la SRI/DNA ce am aflat? a, stiu ce, ca au securistii mai multi bani. Noroc ca ii sustin #rezist.
    • +11 (15 voturi)    
      Nu ei, oamenii care mor cu zile in Romania (Luni, 8 octombrie 2018, 15:39)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pt ca nu sanitate, nu educatie, nu drumuri, nu mancare, etc etc. Tu nu te intrebi de ce gashka de mafioti psd inca mai e la putere? Ca sunteti toti atat de prosti ca pana si furturile is de neam prost.
    • +5 (11 voturi)    
      aici are dreptate USR-ul: (Luni, 8 octombrie 2018, 16:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      banii au fost cheltuiti degeaba. Mult mai in castig eram daca reparam niste scoli si spitale.
    • +3 (3 voturi)    
      s`a aflat deja (Luni, 8 octombrie 2018, 17:10)

      dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      a fost un comunicat official si detailat.

      http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=9110


      cu lux de amanunte chiar
    • 0 (2 voturi)    
      Că sunt politicieni care fură. (Luni, 8 octombrie 2018, 17:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Asta sa aflat la interceptări.Cine crezi că nu vrea interceptări?Oamenii cinstiți?Nu aș vrea să spun că nu te afli printre ei,ci că ești influențat de vreo-un prieten, cunoștință care nu are apucături oneste.
    • -1 (1 vot)    
      asa e ordinul de la moskova, orice opozitie (Luni, 8 octombrie 2018, 22:27)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      la clica ciorditorilor sa fie infierata. Inventati tot felul de porcarii si tipati ca disperatii
  • -9 (17 voturi)    
    Normal (Luni, 8 octombrie 2018, 15:29)

    reiand [utilizator]

    Normal, când nu ne convine subiectul, sunt bani irosiți. De ce să risipim bani pe democrație, când putem construi cu ei fabrici și uzine...
  • -10 (14 voturi)    
    Si uite cum (Luni, 8 octombrie 2018, 15:32)

    CPM1 [utilizator]

    am devenit minoritar: ca am fost la referendum si ca am votat pentru casatoria dintre un barbat si o femeie.
    Sa vedem cum se aplica de aici incolo teoria cu dictatura majoritatii. In mod normal acum guvernul ar trebui sa propuna parlamentului o lege prin care se admite casatoria de tip LGBT. Asta ca sa incheiem subiectul!
  • +13 (13 voturi)    
    Neinteresant... (Luni, 8 octombrie 2018, 15:43)

    quietguy58 [utilizator]

    Neinteresant...constructiile de spitate si scoli nu aduc voturi.
  • -9 (21 voturi)    
    Fiti linistit (Luni, 8 octombrie 2018, 15:45)

    izitoc [utilizator]

    USR-ul nu pupa voturi de la noi (tocmai ati pierdut 4 milioane de votanti). Tineti-o tot asa, macar sa ne reamintiti periodic pana la alegerile legislative pe cine sa nu votam.
    • +1 (7 voturi)    
      Logica de postac (Luni, 8 octombrie 2018, 15:59)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui izitoc

      tocmai ati pierdut mai habotnicilor. 20% atat ati putut cu tot cu BOR, PSD, frauda si propaganda A3 si RTV.
      • +1 (5 voturi)    
        hai hai (Luni, 8 octombrie 2018, 17:31)

        Tze [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        1. esti naiv daca crezi ca PSD a tras pentru referendumul asta, dovada fiind prezenta la vot in judetele "de casa" psd. Si referendumul a fost decis de cei care nu au votat deloc in ultimii 15-20 de ani, nu va luati merite pe care nu le aveti.
        2. habotnicii n-au voie sa initieze un referendum nici daca e semnat de 3 mil de oameni?
        3. #farapenali cu 800k, e mai legitim? (sustin #farapenali, am semnat, dar aduc in discutie numarul pentru legitimitate).
      • 0 (0 voturi)    
        Deci pana la urma tara e asa cum e... (Duminică, 28 octombrie 2018, 8:10)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        ...din cauza celorlalti 80% ca tine, cretinel. Daca doar 20% sunt "habotnici" si restul sunt "destepti" ca tine. E ridicol sa aduci vorba de logica, atunci cand esti atat de prost.
    • 0 (4 voturi)    
      cam da.. (Luni, 8 octombrie 2018, 16:22)

      Tze [utilizator] i-a raspuns lui izitoc

      Ala o sa fie adevaratul referendum anti progresism.
    • 0 (2 voturi)    
      de la (Luni, 8 octombrie 2018, 18:15)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui izitoc

      voi nu vrea nimeni voturi. Sunteti prea prosti sa fiti bagati in seama. Mars pe A3 si vezi ce mai zic stapanii tai galagtici
  • -2 (10 voturi)    
    HEHE (Luni, 8 octombrie 2018, 16:20)

    Tze [utilizator]

    Ce imi place cum se mai imbata usereul cu apa rece. Baieti, a "castigat" comoditatea si miserupismul (ca la majoritatea alegerilor din Romania), nu voi. Ai impresia ca aia 80% au stat acasa ca le-a zis usereul si accept... Aia de v-au votat pe voi au facut PNTCD si PDL istorie.. l-a voi nici nu se uita de doua ori.

    Na, numa bine in continuare, dar adevaratul vot anti-progresism va fi la parlamentare. Si parerea mea e ca hipsterii si oengistii nu-s suficienti sa va mai bage in parlament.
    • 0 (6 voturi)    
      Uite ca.... (Luni, 8 octombrie 2018, 16:43)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Tze

      Uite ca eu unul nu m-am dus la vot pentru ca nu am vrut sa validez rahatul asta politico-bisericesc. Nu m-am dus EXACT pentru ca am vrut sa boicotez. Asa imi manifest eu dezgustul. Si ca mine mai am ceva prieteni. Din astia care mai si gandesc singuri. Fara sa le zica unii sau altii ce sa faca, fara sa inghita toate gogosile din lume.... Votul anti-progresism la parlamentare va fi, ca de obicei, al celor care ne fac viitorul pentru o galeata sau un kg de orez... care nu stiu sa scrie, care nu stiu ce e aia periuta de dinti, pentru care luxul este WC-ul in casa, care se spala de doua ori in viata, la nastere si la deces...
      Nasol pentru unii este faptul ca, in lipsa de altceva, "usereul" va fi votat, dar, din pacate, tot prostimea (a se citi poporul) si PSD vor castiga... pentru o galeata sau un kg de orez.... trist....
      • +2 (4 voturi)    
        time will tell (Luni, 8 octombrie 2018, 17:23)

        Tze [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

        Afla ca eu si multi din prietenii mei vom vota anti-progresist sau deloc. Si ne spalam in fiecare, stim ce e pasta de dinti, si ne gandim bine ideile. Extremismul de dreapta s-a intors in Europa doar cand stanga a ajuns in extrema (e simpla treaba, forta aplicata genereaza forta normala). Tot ce vreau eu si cei ca mine e ca atat stanga cat si dreapta sa nu mearga in extrema.
        Cum am zis si in subiect, timpul va spune daca usereul mai intra sau nu in parlament. Daca nu, sper sa inteleaga ceilalti. Daca da.. va fi democratic si voi accepta.
        Cert e ca in momentul de fata, oamenii anti psd/coruptie dar cu valori conservatoare nu sunt reprezentati de nici un partid politic. Vedem ce apare in zona asta pana la alegeri.
        • 0 (0 voturi)    
          Bravo! (Marţi, 9 octombrie 2018, 8:20)

          Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Tze

          Bine spus! Stii bine ca nu m-am referit la tine/voi... cei care voteaza in ORICE fel in cunostinta de cauza au respectul meu!
          Dar, din pacate, larga majoritate ofera alte exemple. Si mai spun ceva. Am sentimentul ca nimeni dintre noi, cei care mai si gandim, nu are un reprezentant in Parlament. Si din aceasta cauza, votul meu de ani de zile (pentru ca eu chiar ma duc la vot, acum fiind exceptie) este de fapt ANTIVOT. Pentru ca nu am cu cine vota, dar nu pot sa le acord incredere unor penali! S-a spus ca toti ca mine ar trebui sa iasa in fata, sa candideze ei.... poate.... eu unul nu-s talentat in asa ceva...
          Pana cand va veni cineva sa ma convinga, voi vota impotriva partidelor de "traditie"
        • +1 (1 vot)    
          Si inca ceva (Marţi, 9 octombrie 2018, 8:23)

          Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Tze

          Din punctul meu de vedere, cei care nu voteaza nu merita a avea nemultumiri... Atentie, e PAREREA MEA
  • +1 (5 voturi)    
    cati bani inutili irosim cu Parlamentul? (Luni, 8 octombrie 2018, 16:54)

    Razvan_M [utilizator]

    In care voi toti sunteti partasi la dezmatul pe banii nostri?
  • +1 (3 voturi)    
    Pretexte (Luni, 8 octombrie 2018, 17:53)

    Setalcott [utilizator]

    Las' ca vin alegerile, sa vedem acolo cati bani se vor irosi pentru 10% prezental al vot.
  • -2 (4 voturi)    
    Cat poti fi... (Luni, 8 octombrie 2018, 23:04)

    astronaut [utilizator]

    de ticalos , sa arunci 47 mil. de EUR pe o tema neinteresanta pentru populatie , atunci cand tara GEME DE NEVOI ??
  • +2 (4 voturi)    
    Democratia este o risipa pentru USR. (Luni, 8 octombrie 2018, 23:12)

    adrianhn [utilizator]

    Cred ca au gresit tara ei; Rusia e mai inspre est. Sa se mute acolo, se vor imprieteni rapid cu Putin, vad ca impart aceeasi ideologie.