Medicii de la Spitalul Județean din Vaslui nu mai fac avorturi la cererea pacientelor, motivând că spitalul nu le plătește acest serviciu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 25 septembrie 2018, 12:23 Actualitate | Sanatate


Test de sarcina
Foto: Pixabay
​Ginecologii de la Spitalul Județean de Urgență din Vaslui nu mai fac întreruperi de sarcină la cerere în unitatea sanitară, medicii motivând că spitalul nu le plătește acest serviciu. "Printre motive se regăsesc și moralitatea, dar și faptul că nu sunt plătite. Este o manoperă pe care o facem noi și spitalul nu ne-o plătește, astfel că s-a luat decizia de a nu mai face astfel de întreruperi", a declarat șefa secției de Obstetrică Ginecologie, dr. Smărăndița Istrate, pentru Mediafax.

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Vaslui au declarat marți că medicii din cadrul Secției de Obstetrică și Ginecologie au decis să nu mai facă întreruperi de sarcină la cererea pacientelor. "Nu se mai fac întreruperi de sarcină la cerere în spital. A fost o decizie luată de medicii ginecologi, probabil din anumite considerente personale. Este vorba despre întreruperi de sarcină la cerere, nu despre situații medicale în care se impune acest lucru. Probabil că, în județ, există clinici care fac astfel de întreruperi de sarcină, nu cunosc cu exactitate situația", a declarat marți, Ana Rinder, managerul Spitalului Județean de Urgență Vaslui.

Aceasta a adăugat că nu știe cunoaște motivele acestei decizii, dar presupune că este vorba despre unele care țin de moralitate și religie.

De cealaltă parte, medicul-șef al secției de Obstetrică Ginecologie, dr. Smărăndița Istrate, susține că nu este vorba doar despre moralitate: "Întreruperile de sarcină la cerere se fac numai la cabinetele particulare din Vaslui sau din Iași. Nici înainte mulți colegi nu făceau avorturi la cerere. Printre motive se regăsesc și moralitatea, dar și faptul că nu sunt plătite. Este o manoperă pe care o facem noi și spitalul nu ne-o plătește, astfel că s-a luat decizia de a nu mai face astfel de întreruperi", spune medicul Smărăndița Istrate.

















1916 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    gresit (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:31)

    codyrocco [utilizator]

    1. astea-s cazuri de spitalizare de zi, se platesc foarte bine [ca intra la chirurgicale] si se contracteaza in primavara fiecarui an. ma indoiesc ca n-au prins astia de la vaslui chiuretajele terapeutice in contractare.
    2. pariez ca toate problemele de religie si morala ale medicilor dispar, cand pacienta se prezinta la cabinetul privat.
    • +4 (4 voturi)    
      Referendum (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:37)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Curând Coalitia pentru Familie va iniția un alt referendum pentru interzicerea totala a avortului (in cazul in care copilul nu este homosexual - glumesc ).
  • +8 (14 voturi)    
    mda (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:34)

    SoulSearcher [utilizator]

    deci se vor umple casele de copii de orfani... cum era acu vreo 30 ani cand erau tinuti ca la puscarie
  • +4 (8 voturi)    
    Moralitatea? (Marţi, 25 septembrie 2018, 12:51)

    MinDepous [utilizator]

    Pai, poate eu sunt mare fan L.A.R.P. si ma identific drept un dragon feroce, care se hraneste doar cu fripturi din medici idioti. Nu cu creierul lor, in mod particular. Sa nu se ia ceva.
    Ei. Daca, in baza moralitatii mele, ei dau pe unde lucrez eu si au de-a face cu mine, eu am voie sa-i halesc? Intreb si eu, nu dau cu parul...

    *pune carbunii in cutie*
    *freaca gratarul cu o perie de sarma*
    *face un mujdei mic*
  • +11 (15 voturi)    
    inapoi la babele din sat (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:09)

    revo [utilizator]

    pe urma, vine salvarea si le duce la spital - infectate, sangerand de moarte, nenorocite pe viata.
    E bineeeee! VOTATI PSD!
  • -7 (17 voturi)    
    Avortul la cerere nu e act terapeutic (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:29)

    c.radu [utilizator]

    Avortul la cerere chiar n-ar trebui să fie considerat un act terapeutic. Nu e pentru protejarea vieții, ci împotriva ei. Până se va ajunge și la noi să se legifereze ceea ce este de bun simț, și anume că fătul încă nenăscut este o altă ființă decât femeia care îl poartă (are propriul său ADN), măcar să se lase tuturor libertatea de conștiință, iar avorturile să se facă numai la clinici private.
    • +2 (2 voturi)    
      scriptic (Marţi, 25 septembrie 2018, 14:13)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

      nu e terapeutic, e doar prins la rubrica aia; chiar de n-ar fi, femeia ar plati o suma catre unitatea spitaliceasca [mult mai mica decat la privat], iar cazul nu se raporteaza catre casa de asigurari [internare la cerere].
      n-as merge prea mult in directia moralei, mai degraba m-as uita unde-s banii.
    • +3 (5 voturi)    
      esti femeie? (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:05)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

      nu? atunci ce te priveste?
      • -5 (7 voturi)    
        Îl privește pe copil (Marţi, 25 septembrie 2018, 15:38)

        c.radu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        De dreptul lui la viață este vorba, nu despre femeia care îl găzduiește ori îl omoară. Ea are dreptul să nu-l conceapă, atât. După aceea, cum spuneam, vorbim de altă ființă dpdv genetic. Care rezultă din combinarea genetică atât a mamei, cât și a tatălui, deci îl privește și pe bărbat în egală măsură.
        • +1 (1 vot)    
          care copil ? esti vizionar? (Miercuri, 26 septembrie 2018, 18:51)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

          e o aglomerare de celule si atat , pune mana si citeste!
  • +3 (7 voturi)    
    In judetul japcai.. (Marţi, 25 septembrie 2018, 13:39)

    Muncitoru [utilizator]

    avortul e refuzat!

    Cu cat oamenii sunt mai saraci,primitivi si agresivi cu atat fanatismul religios prinde mai bine si lipsa de umanitate si intelegere creste!