O femeie din Bârlad, care urma să nască, a fost refuzată de 5 spitale pe motiv că are 160 de kilograme și nu au masă de operație care să o susțină

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2018, 15:25 Actualitate | Sanatate


Femeie insarcinata
Foto: Wikimedia Commons
O femeie în vârstă de 28 de ani din Bârlad, care urma să nască, a fost refuzată de 5 spitale, motivul invocat de reprezentanții unităților medicale fiind acela că tânăra are 160 de kilograme, iar mesele de operație nu ar fi susţinut-o, relatează Mediafax. Femeia a fost transportată, în cele din urmă, cu o ambulanță a Serviciului de Ambulanţă Vaslui, la Spitalul Pantelimon din Bucureşti, unde a născut prin cezariană.

Femeia a fost însoțită în ambulanță de un medic, iar ambulanța a oprit și la Spitalul din Buzău, pentru ca pacienta să primească tratament, deoarece ea putea oricând să intre în travaliu.

Ajunsă la Spitalul Pantelimon, femeia a născut, prin cezariană, un copil care cântărește 3,9 kilograme. Atât ea, cât și bebelușul, sunt în stare bună, potrivit cadrelor medicale.

Tânăra a ajuns la Spitalul din Bârlad în timpul nopții, pentru că trebuia să nască, însă medicii şi-au declinat competenţa, dată fiind complexitatea cazului, către Maternitatea "Elena Doamna" din Iași. Și aici, însă, cazul a fost refuzat.

"Pacienta are peste 160 kg, la o înălţime de 1,50 m. Medicul de gardă a prezentat cazul colegilor de la Maternitatea 'Elena Doamna' Iaşi, acolo unde erau transferate, de regulă, cazurile de risc, ce ne depăşesc competenţele. Transferul a fost refuzat, invocându-se faptul că maternitatea nu are o masă care să susţină greutatea unei paciente obeze. Acest lucru este unul fals. Mesele de acest gen pot susţine o persoană de până la 250 kg", a declarat marţi Adrian Gheorghiu, purtătorul de cuvânt al spitalului din Bârlad.

Acesta a adăugat că medicul de la Bârlad ar fi încercat transferul şi la Spitalul Judeţean Vaslui, şi la Maternitatea 'Cuza Vodă', din Iaşi, precum şi la spitalul din Galaţi, iar, în cele din urmă, femeia a ajuns la Bucureşti, la Spitalul Pantelimon, după câteva ore.

"Din ce ştiu, medicul a cerut transportul la Bucureşti cu ajutorul unui elicopter SMURD, dar, de asemenea, ar fi fost refuzat. Aici nu cunosc motivele. Ştiu, însă, că gravida a ajuns la Spitalul Pantelimon", a mai precizat Adrian Gheorghiu.

Șeful UPU-SMURD Iaşi, prof.univ.dr. Diana Cimpoșu, a recunoscut faptul că a fost primit un apel pentru elicopterul SMURD, precizând însă că elicopterul era la un alt caz: "Am primit apelul şi celor de acolo (de la Bârlad - n.red.) li s-a transmis că elicopterul se afla la un caz de infarct miocardic. Ei nu au insistat, au decis transportul cu o ambulanţă de la Vaslui, din ce am înţeles. Când a revenit elicopterul era deja seară" a explicat Diana Cimpoeșu.



















2250 vizualizari

  • -4 (22 voturi)    
    trebuia sa se duca la biserica (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:31)

    qwerasdf [utilizator]

    sa nasca acolo

    sunt sigur ca din cate milioane de biserici sunt in Romania, era probabilitatea mai mare sa gaseasca una cu medic in ea si pat rezistent... decat probabilitatea de a nimeri un spital cu medici si paturi...

    tot voteaza PSD.... care da bani la biserici?
    • 0 (6 voturi)    
      hooo (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:36)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      cate paciente cu 160 kg vin in spitale? sau trebuie sa le dotam special pentru 1 (un) caz la milion?
      • +10 (10 voturi)    
        e irelevant ce sarcina poate sustine o masa (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:15)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ideea e ca esti refuzat ca pacient, pentru ca un anume spital de municipiu cu peste 50.000 de locuitori nu are capacitatea necesara sa te primeasca

        pentru stiinta ta, un pat de spital tine bine peste 200 kg

        tot pentru stiinta ta, in orasul de unde vin eu, cca 70.000 de locuitori, la spitalul municipal nu avem medic cardiolog

        dar avem popi si biserici peste tot, asta e un lucru cert!
      • +7 (7 voturi)    
        Si unul la 100 milioane si tot se justifica (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:24)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Asta ca sa nu mai spun ca vorbesti prostii, nu numai ca paturile TREBUIE sa reziste, dar pana si o targa rezista. Cel putin in vest, pana la circa 300 kg. So stiu asta din experienta proprie! Eu am avut un infarct, am fost pus pe targa. Eu am circa 105kg. Tot pe targa e si aparatura, care mai cantareste si aia circa 20 kg. Aparatul a inceput sa piuie asa ca tot pe targa s-a suit si infirmierul sa faca resuscitare, in timp ce celalalt impingea targa. Sa zicem ca al doilea avea circa 80 kg. La cat se ajunge? Si daca mai pui si presiunea pe care o exercita, la cat se ajunge? Deci o targa... Daramite in sala de operatie???
      • +2 (2 voturi)    
        Gandesti ca un nazist (Marţi, 18 septembrie 2018, 17:06)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Unul de mana a doua.
  • +10 (10 voturi)    
    vad ca s-au activat trolii din CPF si BOR (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:45)

    qwerasdf [utilizator]

    cu minusurile... nu le convine cand le zici de fonduri si partidul lor mult prea-iubit
  • -4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:45)

    tirolez [utilizator]

    Depasiti sunt, dar salarii cer. Sa fie si salariul pe masura capacitatilor.
    • +1 (3 voturi)    
      Fleoshk! Depasit esti tu la logica! (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:21)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Medicii nu cer salarii mari. Le dai salarii mari de 15-40.000 lei pe luna in functie de ceea ce fac iti raman in jegul asta corupt si nedotat de asa zisa tara.
      Nu le dai, sunt doua optiuni: a) varfurile se pi*a pe Romania si pe tine si pleaca in strainatate.
      b) cei care au repetat anii si habar n-au se pi*sa pe tine si pe toti ceilalti pacienti si-ti cer spaga si nici nu stiu sa te trateze si raman in tara si prospera.
      Nu stiu daca ai observat dar in general se pi*a pe tine daca nu-i platesti. Chestia cu vocatia si cu binele facut omului cant-o judecatorilor si militienilor cu salarii si pensii speciale.
      Daca atunci cand esti bolnav vrei sa fii mai mult decat un cobai si sa nu se p*se pe tine cineva, plateste-l cat merita. Pentru ca el era cel care nu era repetent/corijent din clasa ta si care a invatat mai mult decat ai invatat tu de vreo 3 ori.
      Te pi*i pe invatatura lui? Nici o problema, iti va veni randul sa primesti inzecit, atunci cand vrei mai putin ceea ce oferi!
  • +8 (12 voturi)    
    :-) (Marţi, 18 septembrie 2018, 15:59)

    Soljenitin [utilizator]

    Lasand la o parte incapacitatea clasica a sistemului sanitar de a gestiona situatia, trebuie sa recunosc ca sunt impresionat de vitejia, curajul si neinfricarea temerarului care s-a incumetat sa se “lupte” cu behemothul in urma cu 9 luni :-)))
  • +3 (3 voturi)    
    Nu sunt spitale (Marţi, 18 septembrie 2018, 16:25)

    Observatory [utilizator]

    Nu sunt doctori, nu exista personal sanitar și medicamente....
    Indirect, și fără ironie, Aveți ce ați Votat.
    Votați corect și mișcați putorile care refuza sa voteze...
    Sa auzim de mai bine,!