UPDATE Situație incertă la Spitalul din Botoșani: Purtătorul de cuvânt anunță că nu se mai fac avorturi la cerere "din motive religioase". Șefa secției de Ginecologie susține că se fac în continuare întreruperi de sarcină

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 13 septembrie 2018, 13:05 Actualitate | Sanatate


Test de sarcina
Foto: Pixabay
Medicii de la Secţia de Obstetrică şi Ginecologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Mavromati din Botoşani au decis să nu mai efectueze avorturi la cerere, din motive religioase, a declarat joi purtătorul de cuvânt al unităţii medicale, medicul Ştefan Bercea. Decizia a fost luată la începutul acestui an, iar în primele 8 luni ale anului nu s-a efectuat aici niciun avort la cerere, potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului. Ștefan Bercea a precizat, pentru HotNews.ro, că decizia nu a aparținut conducerii spitalului, ci medicilor secției de Obstretică-Ginecologie. Contactată de HotNews.ro, Maria Olaru, șefa secției de Obstretică-Ginecologie de la Spitalul din Botoșani, susține că se fac în continuare întreruperi de sarcină la cerere și pune declarațiile purtătorului de cuvânt pe seama "lipsei de comunicare".

UPDATE: Contactat de HotNews.ro, medicul Ștefan Bercea a declarat că de la începutul acestui an nu s-a mai făcut la spitalul din Botoșani nicio întrerupere de sarcină la cerere, ci doar avorturi terapeutice, iar decizia nu a aparținut conducerii spitalului, ci medicilor secției de Obstretică-Ginecologie, care au decis să refuze acest serviciu medical din motive religioase.

"Din motive religioase, medicii din Botoşani nu doresc să mai facă avorturi la cerere, doar avorturi terapeutice, care sunt urgenţe medicale", spune Ștefan Bercea.

În primele opt luni ale anului, la Spitalul din Botoşani s-au făcut 147 de avorturi terapeutice și niciunul la cerere, în condiţiile în care, spre exemplu, în 2011, au fost efectuate peste 1.000 de întreruperi de sarcină.

Întreruperile de sarcină sunt permise de lege în România și se pot face în spitalele de stat la cerere, contra cost.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10881 vizualizari

  • +35 (73 voturi)    
    ia duceti-va in moastele voastre (Joi, 13 septembrie 2018, 13:12)

    cristi_an [utilizator]

    ar tb concediati imediat!
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +33 (57 voturi)    
    cand medicii incep sa faca religie... (Joi, 13 septembrie 2018, 13:14)

    leeloo2 [utilizator]

    mai bine te tratezi in alta parte.
      #showComment
  • +24 (46 voturi)    
    ... (Joi, 13 septembrie 2018, 13:16)

    Andrei_Buc [utilizator]

    trebuie dati afara din serviciu.
  • -22 (48 voturi)    
    Legea 489/2006 (Joi, 13 septembrie 2018, 13:22)

    Altiro [utilizator]

    Art. 1. – (1) Statul român respectă şi garantează dreptul fundamental la libertate de gândire, de conştiinţă şi religioasă al oricărei persoane de pe teritoriul României, potrivit Constituţiei şi tratatelor internaţionale la care România este parte
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +25 (45 voturi)    
    contract de munca (Joi, 13 septembrie 2018, 13:26)

    gpavel [utilizator]

    cred ca incalca contractul de munca,normal in acest caz se desface disciplinar contractul!
      #showComment
  • +15 (35 voturi)    
    nu e adevarat (Joi, 13 septembrie 2018, 13:27)

    costinescu [utilizator]

    nu din motive religioase, e din cauza ca sunt mult prea beti ca sa mai munceasca.
  • +31 (45 voturi)    
    O idee foarte buna (Joi, 13 septembrie 2018, 13:36)

    LiviuX [utilizator]

    Propun sa fie extinsa:
    - Esti catolic? Nu te consult si tratez
    - Idem pentru cei de alte religii.
    - Daca din intamplare doctorul e de alta religie, evident se aplica acelasi principiu, de ex doctorii catolici sa nu consulte si trateze pacienti ortodocsi sau de alte religii, etc.
    Ca doar de asta sunt doctori, ca sa slujeasca religia, nu pacientii...
      #showComment#showComment
  • +22 (40 voturi)    
    Este legal??? (Joi, 13 septembrie 2018, 13:38)

    war4peace [utilizator]

    Nu pricep. Cum adică, să nu oferi un serviciu medical din cauza convingerilor religioase?
    Ce se întâmplă dacă nu se mai efectuează nicio operaţie pe motive religioase, deoarece este interzis să verşi sângele altui om? Dar dacă nu mai oferi consultaţii, din convingere religioasă, pentru că "Dumnezeu îţi va vindeca boala"?

    Ca părinte, înţeleg că avortul este un subiect controversat, dar aici vorbim de lege. Ce spune legea în astfel de cazuri?
      #showComment
  • +15 (23 voturi)    
    Referendum (Joi, 13 septembrie 2018, 14:11)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Eu zic sa economisim niste bani, si la referendumul pentru definitia familiei sa bagam si intrebarea care sa interzica avortul si contraceptia. Daca tot intram in fundamentalism religios, sa o facem repede si dintr-o lovitura.
      #showComment#showComment
  • +13 (25 voturi)    
    concediati (Joi, 13 septembrie 2018, 14:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta e decizie pe care o iei la cabinetul particular
  • +13 (27 voturi)    
    romania este un stat laic (Joi, 13 septembrie 2018, 14:30)

    revo [utilizator]

    spitalul este un spital judetean, al statului laic.
    Daca extrapolam cretinismul sefilor de acolo, spitalul de stat trebuie desfiintat, pentru ca bolile sunt trimise de Dumnezeu, din cauza pacatelor!
  • -8 (20 voturi)    
    Dar este scris (Joi, 13 septembrie 2018, 14:42)

    ipolitic [utilizator]

    Geneza cap.3.16
    [Iar femeii i-a zis: "Voi înmulţi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale;
    în dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpâni"]
    Medicii religiosi trebuie sa inmulteasca necazurile femeii,
    MAI ALES in vremea sarcinii sale. E voia lui Dumnezeu.
      #showComment
  • +13 (23 voturi)    
    DA SPAGA?!?!? (Joi, 13 septembrie 2018, 14:46)

    programatoru [utilizator]

    acolo nu sunt motive religioase?

    mi-e scarba de "evlaviosi" de can can / conjunctura / de duminica, gunoaie mai mari nu sunt ca acesti oameni, care mimeaza religia, si in majoritate timpului sunte niste scarbe, sau uita repede la primul semafor de crestinism in sensul pozitiv ...
      #showComment#showComment
  • +12 (22 voturi)    
    Hop si eu! (Joi, 13 septembrie 2018, 14:52)

    XtrO [utilizator]

    Daca asa sta treaba, si doctori pot face o interventie sau nu, in functie de convingerile lor religioase si legea le da dreptate, de azi ader la religia Huo-Anaf care imi impune sa nu mai platesc vreun schvantz (sau schwantz, ca nu le am cu italiana:)) statului roman.
    Ia sa vedem daca ma poate ataca vreo autoritate, ca o reclam la aia cu discriminarea. Pai! Ori suntem toti religiosi, fiecare pe felia lui, ori nu mai suntem!
  • +16 (28 voturi)    
    Exista un ""sau" (Joi, 13 septembrie 2018, 14:58)

    RalucaC87 [utilizator]

    Tind sa cred ca aceasta "constiinta religioasa" se manifesta doar in maternitate. Ia sa vedem daca acelasi medic care refuza avortul la cerere in spital nu cumva ill accepta la cabinetul particular. Majoritatea practica si in privat si ceva imi spune ca motivul pentru care nu s-au facut de 8 luni intreruperi de sarcina in maternitate tine mai mult de cresterea numarului de intreruperi facute in cabinetele private. Evident, pe principui "hai la mine la cabinet si rezolvam"��
      #showComment
  • -7 (23 voturi)    
    Respect! (Joi, 13 septembrie 2018, 16:13)

    Alex735 [utilizator]

    Cinste lor.
  • -4 (6 voturi)    
    Mai ce de (Joi, 13 septembrie 2018, 18:26)

    Observatory [utilizator]

    ceaușei, ăștia care scriu immod sigur sunt făcuți la ordinul Celui mai iubit, ( nu acea el nici 4 clase) dar era cel mai....Nu numai ca ne a călărit 50 de ani, dar ne a și indobitocit, fara sa stim...pe românește se spune: spălare de creiere.
      #showComment
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Joi, 13 septembrie 2018, 18:39)

    Gojira [utilizator]

    Păi eu consider că este un conflict de interese.

    Dacă medicii respectivi își imaginează că un om se poate naște dintr-o coastă, atunci ei n-au ce căuta să mai profeseze meseria asta. Sunt liberi să facă ce doresc dânșii, inclusiv să devină preoți, dacă i-a lovit credința. Dar dacă ei neagă biologia, pe motive religioase, nu pot profesa în domeniul ăsta.

    Ca societate, trebuie să tragem linie undeva în ceea ce privește religia.

    Mie mi se pare înfricoșător că există medici religioși.

    Mă aștept să mă duc la spital, iar tratamentul să-mi fie refuzat de un doctor musulman, pentru că am mâncat carne de porc. În deziluzia în care trăiește el, poate părea normal, dar nu e normal ca o societate să accepte astfel de comportamente.


    Nu știu, parcă m-am trezit cu câteva sute de ani în urmă săptămâna asta...
  • 0 (0 voturi)    
    E simplu (Duminică, 16 septembrie 2018, 1:14)

    Gigeleanu [utilizator]

    Avortul nu e o chestie usoara, si nici placuta. Nici pt femeia insarcinata, nici pentru medic.Sincer, pt mine e o parte a realitatii care nu imi place, dar exista.Alternativa e mult mai rea.
    Dar legal, pana la o anumita durata a sarcinii, e dreptul femeii sa decida. Si hai sa nu ne intoarcem la perioada sumbra a "decreteilor", cand mii de femei au murit ca tovarasii din varf vroiau forta de munca.

    Inteleg ca un medic sa aiba probleme religioase cu asa ceva. Dar un intreg spital - e inacceptabil. Medicii nu pot decide in locul pacientilor, cat timp ei au optiunea sa faca asta. Restul, e poveste.

    Pentru mine, e un alt caz de intoarcere in vremurile medievale, la acelasi nivel cu campania impotriva educatiei sexuale/ medicale in scoli.

    Acum serios, daca aia nu vor sa faca avort la cerere, macar sa asigure trasnport in alta unitatate medicala care poate. Si sa caute medici...

    Si asta o spun din perspectiva cuiva care traieste doar pt ca a fost dorit de mama :)