VIDEO Criza pestei porcine. Daea, despre porcii crescuți în gospodării: Nu interzicem, dar trebuie să se facă în condiții sanitare de biosecuritate

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Joi, 13 septembrie 2018, 12:09 Actualitate | Sanatate


Petre Daea
Foto: Agerpres
​Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat, joi, că Guvernul nu va interzice creșterea porcilor în gospodăriile particulare, din cauza pestei porcine, însă trebuie să se facă în condiții sanitare , de biosecuritate. 75% din porcii crescuți în gospodării în UE sunt în România, a spus la rândul său comisarul european pentru agricultură Phil Hogan.

Întrebat de HotNews, într-o conferință, dacă Guvernul va interzice creșterea porcilor în gospodării, în contextul crizei pestei porcine africane din România, ministrul Daea a răspuns:

Sigur că nu interzicem creșterea porcului - Doamne ferește! - dar creșterea porcului trebuie să se facă în condiții sanitare, pe care trebuie să le respectăm cu toții, în condiții de biosecuritate ridicată în așa fel încât să ne protejăm de această molimă”.

La rândul său, comisarul european pe agricultură, Phil Hogan, a precizat că 75% dintre porcii din crescuți în curțile oamenilor, din Uniunea Europeană, sunt în România. El a mai spus că virusul pestei porcine a fost detectat în 800 de ferme din România, iar situația foarte dificilă din țară afectează comerțul cu proci al întregii Uniuni Europene.

„Lucrăm cu toții pentru rezolvarea acestei situații foarte dificile. 75% din porcii crescuți în spatele curții, din UE, sunt în România. (...) Faptul că avem un nivel semnificativ al detecției bolii în ultimele câteva luni, 800 de ferme,  este o indicație clară că controlul este făcut. Sigur, este un număr mare al cazurilor de boală într-o perioadă atât de scurtă. Pe termen scurt trebuie să oprim răspândirea bolii. Are un impact asupra statelor vecine, asupra comerțului cu porci al UE, asupra piețelor și trebuie să ajutăm fermierii să ia măsurile de securitate necesare”, a spus Phil Hogan, chestionat de HotNews în legătură cu măsurile pe care România le-a luat până acum pentru a nu ajunge la această criză.

„Sunt foarte mulțumit de nivelul de cooperare între Guvern și CE și am analizat azi să vedem cum putem să ajutăm mai mult cu măsuri de asistență veterinară și supraveghere, ceea ce va angaja susținere în CE împreună cu comisarul Vytenis Andriukaitis (pentru sănătate și siguranță alimentară -n.r.). Cel mai important este să fie oprită răspândirea bolii. Am discutat azi cu ministrul despre zonele roșii să vedem focusul potrivit pe zonele relevante și voi raporta comisarului relevant, Andriukaitis”, a mai spus Hogan.

De asemenea, comisarul pentru agricultură a fost notificat de Daea privind un posibil sprijin pe care fermierii care vor suferi pierderi din producția de porci din cauza măsurilor de protecție impuse de autorități să fie ajutați financiar de Comisia Europeană.

„Ministrul m-a notificat recent despre intenția de a primi asistența CE pentru a ajuta financiar  fermierii în această situație dificilă, dacă va trebui să oprească producția din cauza implementării programului pe pesta porcină. Am discutat azi posibilele soluții, dacă se va putea ceva ajutor financiar fermierilor afectați”, a precizat Hogan.

De asemenea, el a menționat că UE a alocat 10 milioane de euro pentru 2019, la nivelul Uniunii, pentru cercetare în vederean realizării unui vaccin care să funcționeze împotriva pestei porcine africane.



















3063 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Redactia Hotnews- Rugaminte (Joi, 13 septembrie 2018, 12:13)

    un domn [utilizator]

    Inlocuiti cuvantul Dezastru ( din titlu) cu Succesul Peste Porcine are un nume: de aia!
    • +3 (3 voturi)    
      prosti sunt aia care au votat PSD .... (Joi, 13 septembrie 2018, 14:48)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      prosti sunt aia care au votat PSD ....
  • +8 (8 voturi)    
    dar cum a inceput? (Joi, 13 septembrie 2018, 12:22)

    IonBridge [utilizator]

    Chiar nici un cuvant deespre cum a inceput raspandirea pestei in tara noastra? Ce masuri a luat dl. ministru la inceput? Au existat avertizari? Cand au fost primite? De la cine?
    • +9 (9 voturi)    
      se pare ca feciorul lui Dragnea (Joi, 13 septembrie 2018, 12:34)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui IonBridge

      A avut informatii si a vandut recolta inainte..destul de criminal sa faci asa ceva.si se pare ca nu raspunde nimeni penal
      • +1 (1 vot)    
        da... (Joi, 13 septembrie 2018, 14:25)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        m-am mirat si eu cum de a vandut repede inainte, ma asteptam sa vanda acum la pret dublu... mai are de invatat de la taticul lui..
  • +9 (9 voturi)    
    A invatat Daea cuvantul "biosecuritate" (Joi, 13 septembrie 2018, 12:23)

    2087 [utilizator]

    si se lauda cu el.

    De ce nu s-au saturat romanii de comunisti?
    • +8 (8 voturi)    
      Sa vezi ce Spirit Pedagogic va avea (Joi, 13 septembrie 2018, 12:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Cu Oamenii, le va desena in baligar cuvantul biosecuritate
  • +5 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 13 septembrie 2018, 12:24)

    ABCd...etc [utilizator]

    incepe sa fie precum povestea porcului ...
  • +8 (8 voturi)    
    nu este vina taranilor (Joi, 13 septembrie 2018, 12:28)

    g01an [utilizator]

    nu este vina taranilor sau a fermierul ca pesta a fost scapata de sub control.

    indferent de conditiile precare din gospodarii, singurii care sufera in urma lor sunt chiar oamenii respectivi care cresc animale pentru ""auto-consum"". daca erau luate masurile necesare la momentul potrivit, porcii din gospodarii nu ar fi patit nimic, problema era doar la fermele mari si la animalele salbatice si putea fi tinuta sub control.
    • +4 (4 voturi)    
      problema e ca s-a actionat cu heirup (Joi, 13 septembrie 2018, 12:35)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      si au luat la sacrificat si porcii sanatosi . ceea ce mise pare un abuz incredibil
      • +5 (5 voturi)    
        D aia era mandru ca duduia crematoriul (Joi, 13 septembrie 2018, 12:43)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Si Fericit Nevoie mare a trantit cu ceva in fasole mentionand Lagarul De Exterminare
  • -9 (15 voturi)    
    Asta era solutia! (Joi, 13 septembrie 2018, 12:36)

    BEDE [utilizator]

    Se dorea de catre unii ca sa nu mai creasca taranul roman porc in curtea casei si iata ca s-a gasit solutia. Or sa impuna niste masuri exagerate incat nu o sa mai renteze ca omul sa creasca porc in curte si oricine va trebui sa cumpere carnea de porc numai din supermarketuri.
    • +6 (6 voturi)    
      Se dorea!!! (Joi, 13 septembrie 2018, 12:44)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cine? Evident vesticii si americanii. Strainii astia in general...
      Pai nu sunt la putere psd istii vostri care va apara de straini?
    • +2 (2 voturi)    
      KGB in actiune. (Joi, 13 septembrie 2018, 15:15)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cand guvernanti fac nazbatii: cum ar fi de incompetenti ce sunt lasa tara la dispozitia pestei porcine africane, sunt tehnici prin care poporul in loc sa le faca ce trebuie ( sa-i dea jos prin revolta), este tinut in frau. Tehnicile sunt raspandite in media de factura kaghebista: antenele sunt facute din banii lui Ceausescu furati de Voiculescu, evident KGB-ul le controleaza, la fel multe alte site-uri si televiziuni de sorginte kaghebista.
      Ele constau in
      1. Negare (Nu-i adevarat domnule, nu exista pesta, strainii vor sa nu mai crestem porci ca ii concuram)
      2. Acuzare (Exista boala, dar strainii au adus-o in tarisoara noastra comunista ca le era ciuda de cat de dezvoltati suntem)
      3. Distragerea atentiei: Domnule nu e tragedie. Astia care vorbesc la televizor sunt firmele (acuzator), private (si mai acuzator), care vor sa castige bani (extrem de acuzator) de la popor (cel mai acuzator). Noi am vrut sa pastram banii pentru strazi si astia ne pistoneaza la TV sa-i cheltuim pe prostii ca au interese!
      Lantul de transmitere a ideilor sablon utile kaghebistilor este prin idioti utili care le raspandesc.
  • -10 (12 voturi)    
    deci aici era shpilu' problemei... (Joi, 13 septembrie 2018, 12:50)

    demaGOGU [utilizator]

    ...exterminarea micului crescator rural roman, ceva ce nici macar Ceaushescu nu a indraznit!

    aceasta UE nu merita sa existe.
    • +3 (3 voturi)    
      UE a spus la P$D din2016 (Joi, 13 septembrie 2018, 13:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Insa P$D #meikafoto
    • +6 (6 voturi)    
      citesti printre randuri!!! (Joi, 13 septembrie 2018, 13:11)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      e modul pesedist rupist de a arunca pisica moarta in curtea vecinului pentru a masca incompetenta crasa de care dau dovada!
      scoate capul din nisip!
  • +5 (5 voturi)    
    doamne (Joi, 13 septembrie 2018, 13:09)

    cristi_an [utilizator]

    cine e la conducerea tarii...ce incapabili..ce incompetenti..ce hoti...
    v-as face ce v-ar facea Vlad Tepes si asta in timp ce as savura o cafea cu zambetul pe buze
  • +3 (3 voturi)    
    Las' ca merge si asa... (Joi, 13 septembrie 2018, 13:44)

    Olyx [utilizator]

    Uite ca NU MAI MERGE ! A pleznit buboiul...Deocamdata nu va pasa, sunteti "la butoane" - aproape ca ati pus Justitia "cu botu' pe labe" insa astea sunt lucruri GRELE, cineva din Ministerul ala ar putea fi acuzat usor de subminarea economiei nationale...
  • +2 (6 voturi)    
    Domnule ministru (Joi, 13 septembrie 2018, 13:51)

    A310 [utilizator]

    ceea ce afirmati dvs. , ca in gospodariile taranesti porcul sa fie crescut in conditii sanitare de biosecuritate este O UTOPIE . Singura masura care ar da rezultate este aceea de a se interzice cresterea porcilor in gospodariile individuale , asa cum este in Portugalia .
    • +1 (1 vot)    
      ..... poate poate ....... (Joi, 13 septembrie 2018, 21:06)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Poate PSD-ului i se va trage de la porci - interzici cresterea particulara a porcilor si-ti faci dusmani peste noapte tot electoratul rural. Hai ca se poate !
      • -1 (1 vot)    
        Eu (Joi, 13 septembrie 2018, 23:59)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        doar doream sa reliefez , ce masura s-a luat in Portugalia pentru a eradica si preveni aceasta maladie .
        In cazul in care puteti si dvs. sa propuneti ceva , cred ca ar fi benefic .
        Dar constat ca la dvs. totul se reduce la PSD .
        Cu regret am afirmat , ca in gospodariile taranesti din Romania este IMPOSIBIL sa se respecte conditiile sanitare de biosecuritate .
  • +4 (4 voturi)    
    porcu politic trebuie interzis (Joi, 13 septembrie 2018, 15:18)

    elysyum [utilizator]

    Cu picioarele GOALE in slapii chinezesti prin comune din RO si doar cu MAXIM 40% dusuri in batatura in RURAL tu visezi biosecuritate..... hai ca esti hazliu mai inginere politruc....
    Cu caruta ca mijloc de locomotie pt transport aprobat inca legal se intra 2019 dati dovada esecului maagementului statal...intre tarile UE
  • +1 (1 vot)    
    Sa nu existe usa din spate (Joi, 13 septembrie 2018, 19:05)

    Dalinar [utilizator]

    Ca sa nu poata intra virusu, D’aoaia.