Un bărbat de 46 de ani a murit la Spitalul din Câmpia Turzii după un stop cardiac. În ambulanța care l-a preluat și în spital nu exista un defibrilator

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2018, 14:26 Actualitate | Sanatate


Spital din Romania
Foto: Hotnews
Un bărbat în vârstă de 46 de ani din Câmpia Turzii a suferit un stop cardiac în timpul unei sesiuni de culturism și a murit la spitalul din Câmpia Turzii. Ambulanța care l-a preluat pe bărbat nu era dotată cu defibrilator, iar în spital nu exista, de asemenea, acest aparat, scrie Monitorul de Cluj.

Bărbatul a mers la sala de sport luni seara pentru a face exercițiile de forță pe care obișnuia să le facă, însă i s-a făcut rău și a intrat în stop cardio-respirator.

Potrivit Monitorul de Cluj, prima ambulanță a venit de la Turda, la peste 30 de minute de la apelul la 112 și nu era dotată cu defibrilator.

Victima a fost transportată la spitalul din Câmpia Turzii, însă nici la această unitate medicală nu există defibrilator.

În cele din urmă, un echipaj SMURD a fost chemat de la Cluj Napoca, însă acesta a ajuns după mai bine de o oră, iar bărbatul deja decedase.


















1418 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Nu-i bai (Marţi, 4 septembrie 2018, 14:38)

    tudor74 [utilizator]

    Avem clopote sfintite, 18.000 de biserici, 50.000 de popi si catedrala toate platite de la buget. Spitalele si ambulantele nu au nevoie de bani.
    • +5 (5 voturi)    
      Flaushat are mare nevoie (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:05)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      de banii serviciilor si, in general, de siguranta poporului pe care-l iubeshte si siluieshte prin simplul fapt ca respira.
      Flaushat lucreaza pentru mafia statala rusa.
      Flaushat a ordonat incendiul de la colectiv, shtiind ca ponta, lash, va ceda locul.
      Flaushat este un criminal.
      Ishi cere scuze flaushat pentru ne-infractori ?
      Flaushat va termina asa cum a inceput: in picioare, in sandale cu ciorapi, in glod.
      Cei ce-l sustin, shi pe amicii lui, la fel.
    • +6 (8 voturi)    
      Bine spus! (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:18)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Din pacate, asta-i cruda realitate! Numai cu banii dati pe cele x clopote de sute de tone sfintile de mai marele preotilor din tara, se puteau dota spitale din orase mai mici, cel putin cu lucruri des stricta necesitate, gen defibrilatoare. Este o mare rusine ca un spital municipal/orasenesc nu are asa ceva in dotare!
      Lasa ca sparge sultanul Dragnea (impreuna cu camarila) milioane de euro de la buget, pe actiunile PDS-ului (gen 2 zile la Neptun, cu cateva zile in urma).
      • 0 (0 voturi)    
        Mai bine spus (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:48)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        Cu banii din tepe de tipul "Hexifarma" se pot dota spitale la nivel occidental, cate unul in fiecare luna. Asta-i cruda realitate!
  • +9 (11 voturi)    
    Se mai intampla (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:13)

    ipolitic [utilizator]

    si in tarile mai evoluate ca noi. Recent am citit un caz asemanator in Somalia, dar s-a intamplat si in Bangladesh, Burkina Fasso, Liberia....
    • +1 (1 vot)    
      Ha! Ha! Ha! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 0:09)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      E buna! Cand am inceput sa citesc era sa sar in sus, ca nu stiu de vreo tara civilizata unde ambulantele trimise la urgente sa nu aiba AED. Abia cand am citit lista m-am lamurit. E buna tare, dar nu as baga mana in foc nici pentru acele tari...
  • +6 (8 voturi)    
    ala e un oras (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:23)

    alllx [utilizator]

    complet abrutizat. Nimic nu functioneaza acolo, e in evul mediu pretimpuriu!
    Nimic! Nada! Nothing!
    oras decedat!
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie nishte coduri de cheat (Luni, 10 septembrie 2018, 14:49)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui alllx

      ca-n Age of Empires pentru ca Romania sa urce la nivel +.
      Cu flaushat shi clica, sansele sunt sub zero barat.
      Dar e democratie !

      Asta era o vorba de duh de imediat dupa '89...
  • -4 (4 voturi)    
    Defibrilatorul (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:26)

    teoalcola [utilizator]

    Defibrilatorul nu este folosit pentru a trata un stop cardiac (adica cand nu mai bate inima) ci situatiile cand inima bate iregulat/anormal. Desigur, ar trebui sa il aiba in dotare, insa nu ar fi ajutat in cazul unui stop cardiac.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu zau? Cine te-a invatat asta? (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:47)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui teoalcola

      Ca sa nu mai spun ca nu pot concepe o ambulanta fara AED. De spital ce sa mai zic? Epoaca de piatra... In alte parti exista si la servici, in statii de metrou, etc. Iar in Romania nici macar in ambulante?
      • +2 (2 voturi)    
        P.S. am certificat de prim ajutor (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:34)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Ca sa nu crezi ca vorbesc degeaba. Iar la servici am vreo 3 defibrilatoare, la circa 100 oameni si suntem cativa colegi antrenati in asta. Si am si trecut prin asta asa ca stiu ce spun din ambele puncte de vedere. Sa mai spun ca aici si pompierii au pe masini AED, ca intr-un caz din asta (sau mai grav daca nici nu se stie ce ai) vin toti: pompieri, salvare, politie. Ca primul ajuns sa poate actiona daca e nevoie.
        • 0 (0 voturi)    
          Chiar asa (Miercuri, 5 septembrie 2018, 15:55)

          oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Chiar asta voiam sa spun si eu, ca in alte tari sint defibrilatoare in gari, metrouri, aeroporturi, si cladirile cu multi angajati.
          Am citit ieri de cazul culturistului decedat, era la sala, isi facea antrenamentul uzual. Doi voleibalisti (sau handbalisti, nu mai stiu) au sarit sa ii faca masaj cardiac, unul fiind fost steward (la Wizzair parca), si antrenat in prim ajutor.
          Deci, ca sa zic asa, omul ar fi avut noroc de o prima interventie care l-ar fi putut salva. Dar ce sa faci, daca ambulanta vine dupa 30 de minute si fara defibrilator?
          E de neconceput, de neimaginat! Praful s-a ales de Romania: manuale tembele, ambulante si spitale fara dotari de prim ajutor, guvern si parlament de handicapati mental. E un vis urat din care nu ne mai trezim.
      • -1 (1 vot)    
        Te rog (Marţi, 4 septembrie 2018, 19:47)

        teoalcola [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        citeste si tu la ce se foloseste un defibrilator inainte de a comenta in necunostinta de cauza
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca tu trebuie sa ma citesti (Marţi, 4 septembrie 2018, 22:03)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui teoalcola

          Vezi: https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/defibrillators, si aici: http://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/about-heart-attacks/heart-attack-or-sudden-cardiac-arrest-how-are-they-different. In ambele spune clar si de oprirea inimii. Cred ca il confunzi cu pacemaker-ul care intr-adevar e pentru aritmii. Asta da, nu e din dotarea ambulantelor, se pune in tine.