Spitalul din Alexandria despre bărbatul care a murit după ce a participat la protestul diasporei: Pacientul a fost internat cu hemoragie digestivă şi sindrom anemic sever

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 20 august 2018, 15:48 Actualitate | Sanatate


Proteste 10 august 2018
Foto: Hotnews
Bărbatul în vârstă de 68 de ani din Turnu Măgurele care a murit noaptea trecută la Spitalul Județean de Urgență din Alexandria și se simțise rău după ce a participat, pe 10 august, la mitingul diasporei din Piața Victoriei, a ajuns la spitalul din Alexandria prin transfer de la spitalul din Turnu Măgurele, cu "hemoragie digestivă superioară (...) şi sindrom anemic sever", anunță unitatea medicală, într-un comunicat. El a fost diagnosticat cu ulcere multiple sângerânde şi internat la Terapie Intensivă, "unde a beneficiat de tratament specific pacientului critic", arată reprezentanții spitalului. Cauza decesului bărbatului urmează să fie stabilită în urma efectuării necropsiei.

"La Spitalul Judeţean s-a prezentat în data de 15 august, prin transfer, un pacient de 68 de ani cu hemoragie digestivă superioară exprimată prin malenă şi sindrom anemic sever. Investigaţiile au confirmat diagnosticul de ulcere multiple sângerânde şi a fost internat la Terapie Intensivă unde a beneficiat de tratament specific pacientului critic", se arată într-un comunicat al Spitalului Judeţean din Alexandria, citat de Mediafax.

Directorul medical al Spitalului Alexandria, Valentina Roibu, a precizat că reprezentanţii unităţii sanitare au solicitat deschiderea unei anchete, pentru a nu exista vreo suspiciune în acest caz: "Am solicitat Serviciul de Medicină Legală şi Poliţia pentru a ridica orice suspiciune, să vedem ce a fost. Nu am avut de la aparţinători nicio solicitare, iar aparţinătorii nu ne-au declarat nouă nimic."

Directorul medical al spitalului din Alexandria mai spune că starea pacientului era una degradată: "Pacientul s-a prezentat la camera de gardă a Spitalului Turnu Măgurele, de acolo, cu vărsături, cu sângerare, cu melenă hematemeză, a fost trimis către spitalul nostru. A fost internat în Serviciul de Terapie Intensivă, unde i s-au făcut toate cele, cu tratament maximal, respectând tot protocolul. În data de 19, a prezentat stop cardio-respirator, care nu a răspuns la manevrele de resuscitare şi s-a declarat decesul. Pacientul era într-o stare destul de critică."

Spitalul de Urgență din Alexandria anunțase inițial, luni dimineață, că pacientul mort avea 62 de ani. În comunicatul dat publicității luni după-amiază, spitalul informează că vârsta bărbatului era de 68 de ani.


Departamentul pentru Situații de Urgență: Bărbatul suferea de boli cronice și hipertensiune

Departamentul pentru Situații de Urgență anunțase, anterior, că I.G. suferea de boli cronice, precum hipertensiune arterială. Potrivit DSU, acesta s-a prezentat, în seara protestului, la una dintre ambulanțele SMURD aflate la fața locului, acuzând epistaxis (o sângerare la nivelul nasului) și a refuzat transportul la spital, sub semnătură, după ce i s-a acordat primul ajutor. (Pe larg aici)

Precizările Departamentului pentru Situații de Urgență:

"Precizare referitoare la pacientul G. I., decedat în cursul nopții de 19 către 20 august 2018 la Spitalul din Alexandria:

În urma informațiilor conținute în documentele de la intervenția echipajelor medicale de urgență și prim ajutor calificat din Piața Victoriei în noaptea de 10 august 2018, s-a constatat că pacientul s-a prezentat la una dintre ambulanțele SMURD aflate la fața locului, acuzând Epistaxis (sângerare la nivelul nasului).

Pacientul a declarat echipajelor de urgență că suferea de boli cronice, precum hipertensiune arterială, iar la momentul examenului clinic, pacientul era conștient, cooperant, cu tensiunea arterială mărită (161/126), și oxigenare în limite normale (97%).

În urma acordării primului ajutor, i s-a propus pacientului transportul la spital, acesta refuzându-l sub semnătură."


Cauza decesului bărbatului va fi stabilită în urma necropsiei

Reamintim că poliţiştii din Teleorman au deschis dosar penal după ce reprezentanții Spitalului Județean de Urgență din Alexandria i-au sesizat în legătură cu decesul unui bărbat în vârstă de 68 de ani, care s-a simţit rău după ce a participat la protestul diasporei din 10 august din Piața Victoriei și a murit la spitalul din Alexandria. Cauza decesului bărbatului va fi stabilită cu exactitate în urma efectuării necropsiei. (Pe larg aici).

Bărbatul ar fi leșinat după ce a inhalat gaze lacrimogene la mitingul din Piața Victoriei, susțin surse locale, citate de corespondentul Mediafax. Bărbatul ar fi suferit o puternică hemoragie nazală și bucală, iar de atunci starea sa de sănătate s-a înrăutăţit, susțin sursele citate.

"Un bărbat în vârstă de 68 de ani, din Turnu Măgurele, ar fi decedat în noaptea de 19 spre 20 august. În această (luni- n.red.) dimineaţă, colegii noştri au deschis un dosar penal. S-a dispus efectuarea necropsiei pentru a se stabili cauza decesului. Cercetările se efectuează sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Alexandria", a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Teleorman, Teodora Dragole, citată de Mediafax.

La rândul său, directorul medical al Spitalului Alexandria, Valentina Roibu, a declarat, pentru Mediafax, că reprezentanții unității sanitare au solicitat deschiderea unei anchete pentru a nu exista vreo suspiciune: "Am solicitat Serviciul de Medicină Legală şi Poliţia pentru a ridica orice suspiciune, să vedem ce a fost. Nu am avut de la aparţinători nicio solicitare, iar aparţinătorii nu ne-au declarat nouă nimic."

Medicul Valentina Roibu a precizat că "Pacientul s-a prezentat la camera de gardă a Spitalului Turnu Măgurele, de acolo, cu vărsături, cu sângerare, cu melenă hematemeză, a fost trimis către spitalul nostru. A fost internat în Serviciul de Terapie Intensivă, unde i s-au făcut toate cele, cu tratament maximal, respectând tot protocolul. În data de 19, a prezentat stop cardio-respirator, care nu a răspuns la manevrele de resuscitare şi s-a declarat decesul. Pacientul era într-o stare destul de critică."




















4943 vizualizari

  • -5 (23 voturi)    
    ei pe dracu ulcer (Luni, 20 august 2018, 15:53)

    danete [utilizator]

    de la gaze lacrimogene e sigur. ce sa spuna de la spitalul din Alexandria?
    • +12 (14 voturi)    
      Vă rog să nu vă grăbiți să trageți concluzii... (Luni, 20 august 2018, 16:03)

      micsinegru [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Conform "DEX":
      ÚLCER, ulcere, s. n. 1. Leziune (fără tendință de cicatrizare) care apare pe suprafața pielii sau a mucoaselor (stomacului, duodenului); boală caracterizată prin prezența unor astfel de leziuni; ulcus (1). 2. Boală a arborilor, pricinuită de distrugerea treptată a straturilor lemnoase. – Din fr. ulcère, lat. ulcus, -eris.

      Nu au menționat că este ulcer gastric.
      Așteptam rezultatele...

      Dumnezeu să-l odihnească!
      • +12 (14 voturi)    
        pai bolnavii de ulcer nu au voie.... (Luni, 20 august 2018, 16:48)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui micsinegru

        pai bolnavii de ulcer nu au voie sa manance usturat ..... dar bravii jandarmi romani a dat la tot cartieru,.... este caz clar de omor din culpa iar sefii jandarmerii+prefecta+ministresa secretara de la videle sunt cei vinovati ....
      • -5 (9 voturi)    
        E de la gazele lacrimogene sigur! (Luni, 20 august 2018, 16:52)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui micsinegru

        Dar hemoragie digestiva iti spune ceva?
        Stii care este mortalitatea in Romania la 100.000 de persoane si cati ar trebui sa moara zilnic?
        Sunt intrebari pe care protestatarii impreuna cu cei de dreapta nu si le vor pune niciodata.
        Am ajuns de rasul lumii!
        • +3 (3 voturi)    
          Nu mă înțelegeți greșit... (Luni, 20 august 2018, 17:51)

          micsinegru [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          Am zis să așteptăm rezultatele, deoarece, pe lângă "comunicatele" slugilor lui Dragnea, au mai apărut alte dezinformări sau speculații și în "cealaltă parte", deci solicitam doar puțină răbdare... Recunosc, sunt momente când "la nervi", prima reacție este de a-i înjura pe tovarășii din PSD, apoi caut să văd dacă i-am înjurat "pe drepte" sau nu.
    • +12 (12 voturi)    
      ... (Luni, 20 august 2018, 16:16)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Sigur, era oricum pe moarte, ma intreb cum de-a ajuns la miting dat muribund in faza terminala fiind. Numai hotii PSDisti care ies din puscarie pe motiv ca au cancer in ultima faza traiesc dupa aia cu anii.
    • +9 (9 voturi)    
      Oficial, e dictatura. (Luni, 20 august 2018, 17:23)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui danete

      O grupare terorista autointitulata PSD a instaurat oficial un regim in care te supui sau mori. Ceea ce s-au facut toti romanii ca nu vad, intr-un final, s-a intimplat. Multa bafta!
  • -21 (33 voturi)    
    Oricine a fost la proteste si moare in urmatorii (Luni, 20 august 2018, 16:07)

    adrianhn [utilizator]

    100 de ani a fost omorat de Dragnea, sa fie clar.

    Cu toti stim ca suntem nemuritori... deci oricine va murii in urmatorii 100 de ani e de la proteste.

    Nu stiu daca haterii PSD sunt atat de prosti sau se prefac...

    probabil Iohanel va face o declaratie .. daca il va lasa Merkel sau Putin ...
    • +11 (15 voturi)    
      ... (Luni, 20 august 2018, 16:18)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Si daca murea la miting calcat in picioare de jandarmi tot nu era Dragnea de vina. Stim deja.
    • +11 (13 voturi)    
      tare-n pumn (Luni, 20 august 2018, 16:24)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Ești jandarm?
    • +5 (11 voturi)    
      ... (Luni, 20 august 2018, 16:32)

      micsinegru [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Să nu uităm că tovarășul Dragnea are exclusivitate când vine vorba de ordine primite de la Putin.
      Vezi că Putin nu a înțeles semnalul de la Dragnea... Trebuia să aștepte să se lase cu vărsare de sânge și apoi să trimită bombardierele să ne "salveze".
    • +5 (5 voturi)    
      pai necromanul (Luni, 20 august 2018, 17:34)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      iubeste mortii, ei ii aduc voturi, nu il martiriza pe jegul asta
  • +10 (14 voturi)    
    Da mortul e de vina (Luni, 20 august 2018, 16:20)

    strubex [utilizator]

    El era incalzit, pulanele jandarmilor erau reci... asa ca a racit subit.

    Nu stiu daca iubitorii PSD sunt atat de prosti sau se prefac...
  • 0 (12 voturi)    
    HN, titlul e gresit...rushinika (Luni, 20 august 2018, 16:24)

    natbl73 [utilizator]

    "hemoragie digestivă superioară ... diagnosticul de ulcere multiple sângerânde"

    DIGESTIVA SUPERIOARA!!! gura, gat, nas...
    • +5 (5 voturi)    
      te inseli (Luni, 20 august 2018, 18:01)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      hemoragia digestiva superioara are loc pana la jejun si alea inferioare mai jos
      • +1 (1 vot)    
        ok, am mai invatat ceva, nu sunt doctor (Luni, 20 august 2018, 20:13)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        dar sa nu uitam ca omul a fost tratat initial pentru hemoragie nazala...daca i-au fost afectate si esofag, stomac, chiar si parte din intestinul subtire, e cu atat mai grav
  • +11 (15 voturi)    
    PSD=MOARTE (Luni, 20 august 2018, 16:26)

    Harold [utilizator]

    Deci chiar se moare la proteste!


    Jandarmeria = mercenari plătiți!
  • +9 (13 voturi)    
    pai nu zicea smecheru ala de arafat ca nu e letal (Luni, 20 august 2018, 16:31)

    viziru [utilizator]

    pai nu zicea smecheru ala de arafat ca nu e letal?? iar idiotii aia de la jandarmeriei si-au pulverizat pe fata dar in camp deschis si nu intr-un spatiu imprejmuit de blocuri turn, este o mare diferenta !!!! in cazul din Piata Victoriei probabil ca cei care au stat pe acolo mai mult au inhalat ore in sir gaz .... iar daca e cu piper eu stiu ca cai cu ulcer nu au voie sa manance ardei usturati .... sa ne explice treaba asta arafat, expertul lui peste prajit.....
    • +8 (10 voturi)    
      Daca (Luni, 20 august 2018, 17:03)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Nu e, daca e folosit conform instructiunilor si daca fericitorul primitor e sanatos.

      Daca.
  • +9 (9 voturi)    
    in Videle exista spital doar teoretic (Luni, 20 august 2018, 17:45)

    platitor_de_taxe [utilizator]

    Ati putea verifica in ce hal arata si spitalul din orasul prim-ministerial Videle, judet Teleorman?

    Acolo mergi ca sa mori. Daca nu esti inspirat sau daca nu ai timp sa ajungi la Bucuresti esti condamnat la moarte.

    Nu inteleg de ce se numeste spital.
  • +7 (9 voturi)    
    În Pița Victoriei au fost două categorii... (Luni, 20 august 2018, 17:46)

    doru68 [utilizator]

    ...de persoane. Oamenii civilizați, eleganți, culți, care au fost manifestanții majoritari și cea de a doua categorie, de derbedei, care au provocat haos și au bătut tot ce le-a stat în cale: huliganii și unii jandarmi. Culmea, cea de a doua categorie, aduși de PSD.....
  • +6 (8 voturi)    
    Dar Harafat a asigurat ca Gazu era de calitate (Luni, 20 august 2018, 17:57)

    Dalinar [utilizator]

    De cea mai inalta calitate si neexpirat..
    • +6 (6 voturi)    
      Pana la urma trebuie expirat (Luni, 20 august 2018, 19:21)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      daca il tii mult si nu-l expiri...