Sorina Pintea anunţă înfiinţarea unui comitet pentru combaterea infecţiilor intraspitaliceşti: "Prefer să fiu pusă la zid pentru că recunosc, decât pentru că s-a întâmplat ceva"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2018, 16:23 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a anunţat că urmează să fie înfiinţat un comitet interministerial privind combaterea infecţiilor în spitale. "Noi avem o problemă în a recunoaşte, pentru că toată lumea are senzaţia că dacă recunoşti eşti pus la zid. Eu prefer să fiu pusă la zid pentru că recunosc, pentru că sunt nişte probleme, decât să fiu pusă la zid pentru că s-a întâmplat ceva", a afirmat ministrul Sănătății, într-o emisiune la Antena 3. Potrivit acesteia, nivelul raportat al infecţiilor spitaliceşti din România este de 1,4%, în vreme ce în Germania este de 8%.

"Pe transparenţă decizională, la Ministerul Sănătăţii există un act normativ pe care îl vom promova probabil peste două săptămâni, un comitet interministerial pentru combaterea infecţiilor asociate actului medical, pentru că este o problemă foarte gravă, o problemă de care suntem cu toţii responsabili. Acel comitet interministerial va avea sarcini concrete, precise, inclusiv în zona legată de dezinfectanţi", a anunțat Sorina Pintea, citată de Agerpres.

Ministrul Sănătății a adăugat că "Noi avem o problemă în a recunoaşte, pentru că toată lumea are senzaţia că dacă recunoşti eşti pus la zid. Eu prefer să fiu pusă la zid pentru că recunosc, pentru că sunt nişte probleme, decât să fiu pusă la zid pentru că s-a întâmplat ceva. Acestea sunt lucruri care trebuie spuse public, pentru că în toate spitalele din această lume există infecţii, există probleme. În Germania există un spital dedicat pacienţilor cu infecţii intraspitaliceşti, un spital de terapie intensivă care tratează pacienţii cu infecţii intraspitaliceşti. Deci acest lucru se recunoaşte la nivel mondial."



















948 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    O să tremure streptococii de frica comitetului ! (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:33)

    Tescovin [utilizator]

    Cum îngropăm o problemă ? Înființăm o comisie !
  • +1 (1 vot)    
    serios? (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:51)

    ion-ion-ion [utilizator]

    "nivelul raportat al infecţiilor spitaliceşti din România este de 1,4%, în vreme ce în Germania este de 8%."

    De aceea la noi se moare pe capete din cauza infectiilor si preferam sa ne transferam in strainatate?
    Sau punem la raportari doar cei care scapa si reusesc sa raporteze, nu si pe cei care crapa in spital?
    • -1 (1 vot)    
      La noi (Miercuri, 25 iulie 2018, 22:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Politruca Pintea patroneaza un GENOCID.
  • -1 (1 vot)    
    Aceeasi poitruca (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceleasi minciuni si demagogie. O incompetenta carierista si politruca. Daca era ceva de capul ei nu se inhaita cu hotii psd-alde. Are pe constiinta mii de morti!
  • +1 (1 vot)    
    ce ar fi sa nu mai faceti comparatii mincinoase (Miercuri, 25 iulie 2018, 17:08)

    misa2002_2006 [utilizator]

    ce ar fi sa nu mai faceti comparatii mincinoasesi idioate cu alte tari!
    Oare nu va e rusine?
    Daca in Germania nivelul raportat al infecţiilor spitaliceşti e 8% si in Romania 1.4%, sa aflam si o rata a mortalitatii in spitalele de acolo, versus spitalele din Romania!
    Una e sa recunoasteti, si alta e sa recunoaateti adevaruri!
    Romanii chiar nu au nevoie sa recunoasteti! Pentru ca stiu! isi pierd apropiati si rude in spitale, din cauza bacteriilor colectate.. Romanii au nevoie sa actionati! sa faceti ceva ca spitalele sa nu mai fie loc cu grad ridicat de imbolnavire, ci sa fie loc de tratament al afectiunilor pentru care ajungem acolo...
  • 0 (2 voturi)    
    comisie (Miercuri, 25 iulie 2018, 18:01)

    tatoi531360956407942 [utilizator]

    Dupa ce ai infiintat comisia poti sa te duci la culcare. Crezi ca in comisii sta rezolvarea problemelor insurmontabile din sanatate? Somn usor!
  • +1 (1 vot)    
    un fel de "studiu de fezabilitate?" (Miercuri, 25 iulie 2018, 18:02)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Cum vine aia "comitet pt combaterea infectiilor ?" adica un fel de "ghost busters" care vor prinde agentii patogeni si ai vor baga la carantina ?