Ministerul Sănătăţii l-a schimbat pe șeful Agenţiei Naţionale de Transplant, la o zi după ce un tânăr a murit în așteptarea unui transplant. Anca Mureşan - noul director executiv

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2018, 20:28 Actualitate | Sanatate


Agentia Nationala de Transplant
Foto: transplant.ro
Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a numit-o, miercuri, pe Alexandra Anca Mureşan în funcţia de director executiv al Agenţiei Naţionale de Transplant (ANT), anunţă Ministerul Sănătăţii.

"Se impune restructurarea Agenției Naționale de Transplant, pentru buna funcționare și transparentizare a activității de transplant în România. Numirea de astăzi este un prim pas în acest sens. Am încredere că noul director executiv va reuși să organizeze un sistem care să funcționeze în condiții optime, în beneficiul pacienților a căror viață depinde de efectuarea unui transplant. Mai mult, sperăm că noua lege a transplantului va putea fi gata în cel mai scurt timp pentru consultare. Mi-am propus să continui să fac tot ce-mi stă în putință pentru ca drama tânărului care a pierdut ieri lupta cu viața să nu se mai repete", a declarat Sorina Pintea, ministrul Sănătății, potrivit unui comunicat de presă remis miercuri de minister și citat de Mediafax.

Până acum, funcţia de director executiv al Agenţiei Naţionale de Transplant a fost ocupată de Radu Deac.

Printre atribuţiile directorului executiv al ANT se numără reprezentarea Agenţiei în relaţiile cu organele statului, precum şi cu persoane fizice sau juridice din țară şi din străinătate, aprobarea regulamentului de ordine interioară şi normele privind disciplina tehnologică şi administrative, acreditarea şi reacreditarea centrelor de transplant, autorizarea importului şi exportului de organe, ţesuturi şi celule de origine umană destinate transplantării la om sau supravegherea sistemului de calitate, securitate sanitară şi trasabilitate a organelor, ţesuturilor şi celulelor de origine umană destinate transplantării.

Anca Muresan, noul director al Agentiei de Transplant
Foto: clinicachirurgie3.ro
Noul director executiv al Agenţiei Naţionale de Transplant, Alexandra Anca Mureșan, este medic primar chirurgie generală din 2013. Până în prezent şi-a desfăşurat activitatea la Institutul Regional de Gatroenterologie şi Hepatologie "prof. dr Octavian Fodor" din Cluj-Napoca.

Fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu, a spus, după aflarea veștii că tânărul Călin Farcaș, care aștepta un transplant pulmonar, a murit, că Ministerul are obligația să "facă de urgență curățenie în viermuiala de la Agenția Națională de Transplant".

Călin Farcaș, un tânăr în vârstă de 29 de ani, din Brașov, care aștepta un transplant pulmonar de mai bine de doi ani, a murit luni noapte la Institutul "Marius Nasta" din Capitală, ministrul Sorina Pintea precizând că există un protocol cu Eurotransplant, însă a intrat în vigoare abia anul acesta.



Citeste mai multe despre   


















1529 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Propaganda ieftina (Miercuri, 4 iulie 2018, 20:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Minsitreasa politruca incearca sa se scoata basma curata desi conduce un sistem CRIMINAL si are sute de morti pe constiinta. Dar continua sa dea din gura cu un tupeu greu de imaginat. O LEPADATURA si un medic de doi lei cu constiinta vanduta hotilor psd-alde-udmr.
    • -3 (3 voturi)    
      Cred ca totusi ministrul Sanatatii si (Joi, 5 iulie 2018, 7:26)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ministrul Agriculturii sunt singurii care au miscat ceva in guvernul asta. Sa ne gandim la ce haos e pe la Transporturi, Educatie si apoi sa acuzam.
      • +4 (4 voturi)    
        A miscat? (Joi, 5 iulie 2018, 7:37)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Da, a dat din gura mai mult ca altii, a dat interviuri, a mancat r*t cu polonicul in vreme ce oamenii bolnavi de cancer mureau din lipsa de medicamente, bolnavii ies mai bolnavi din spitalele care sunt bombe biologice sau sunt purtati pe drumuri zile intregi pentru ca nu „merge” sistemul info. A gestionat un sistem CRIMINAL si are mii de morti pe constiinta. Pentru asa ceva Ceausescu a fost impuscat.
        • +1 (1 vot)    
          Well .. de ce nu l-a schimbat inainte ? (Joi, 5 iulie 2018, 9:37)

          MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Muistra Sanatatii este din aceeasi categorie de lepre politicianiste cu Dragnea & Co.

          L-a schimbat pe Radu Deac DUPA ce a murit un tanar - care nu avea nici spagile si relatiile politice ale lui Parsivel sau ale securist0-folkistului ...

          Degeaba - problema este simpla - sistemul lucreaza pentru hoti, pasivei si delatori - deoarecesi ei sunt cetateni (sic!) dar mai deosebiti ...

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
      • +1 (1 vot)    
        ce sa (Joi, 5 iulie 2018, 9:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        ma fac?
        Au taiat capul acarului Paun.
        Vina nu e doar a sefului agentiei ci mai ales a decidentilor politici in frunte cu "patriotii" dragnea si firea.
  • +5 (5 voturi)    
    clar... (Miercuri, 4 iulie 2018, 21:02)

    liviu_ [utilizator]

    asta era problema...

    nu faptul ca cei din GUVERN IGONARA toate problemele poporului, in favoarea problemelor hotilor ce nu pot sa fure in liniste din cauza procurorilor...
  • +6 (6 voturi)    
    Asa, si trebuia sa MOARA cineva ca sa se "impuna" (Miercuri, 4 iulie 2018, 21:15)

    Habermas [utilizator]

    Asa si cu Colectiv. Asa si cu copiii morti in spital, ETC (adica si fiecare din celelalte vieti pierdute).
    Cati mai trebuie sa moara ??

    Romania este condusa de o birocratie politizata, cleptocrata, incompetenta si inumana.
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 iulie 2018, 21:54)

    ak33 [utilizator]

    si s-a rezolvat toate problemele
    simplu , nu?
    solutii marca psd
  • +6 (6 voturi)    
    Rotatia cadrelor! (Joi, 5 iulie 2018, 0:07)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Inainte de 1989, asta se numea "rotatai cadrelor", sunt schimbati cei care sunt in fruntea bucatelor, ca sa poata si altii saisi faca un rost ...
  • +5 (5 voturi)    
    Stirea asta (Joi, 5 iulie 2018, 0:14)

    JHolden [utilizator]

    a trecut total neobservata prin presa. In alte tari, se lasa cu revolte pe strazi pentru asa ceva, pentru ca ar fi trebuit sa vina demisii, incepand de la ministru in jos. Incredibil cum l-au gasit ei pe acarul Paun.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamna Pintea (Joi, 5 iulie 2018, 9:57)

    lp [utilizator]

    este de-o mie de ori mai vinovata decat colegii dansei de guvern. Pentru ca este cu mult deasupra infractorilor din jur si totusi nu deschide gura, ci se complace in mocirla aia si mai mult, permite ciumei rosii sa se foloseasca de credibilitatea ei. Ea si Arafat au facut extrem de mult rau fiindca si-au "donat" imaginea de oameni cinstiti si profesionisti unor ticalosi de prima mana
  • +1 (1 vot)    
    cu parere de rau (Joi, 5 iulie 2018, 10:44)

    un_cetatean_cinstit [utilizator]

    am asa impresia ca marea majoritate a romanilor sunt facuti cam din aceeasi stofa cu asa-zisii conducatori.

    altfel nu se putea sa fim condusi de asemenea incompetenti.

    trist.