Un bărbat din Craiova a stat peste 6 ore pe masa de operație din cauză că un medic urolog a refuzat să îl opereze. Conducerea spitalului a chemat alt doctor de acasă

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2018, 16:28 Actualitate | Sanatate


Medic
Foto: pixabay.com
​Un bărbat în vârstă de 41 de ani din Craiova a stat peste 6 ore pe masa de operaţie din cauză că medicul urolog a refuzat să îl opereze, relatează Mediafax. Conducerea spitalului a chemat un alt doctor de acasă şi a demarat o anchetă internă în acest caz.

Aurel Drugă, în vârstă de 41 de ani, din Craiova, a stat mai bine de şase ore, duminică seara, pe masa de operaţie după ce medicul urolog Mugur Rizea a refuzat să îl opereze, motivând că nu există suficient personal medical.

Pacientul a povestit că a ajuns la Spitalul Judeţean din Craiova cu dureri în zona genitală, iar după ce a fost investigat şi diagnosticat a fost trimis în Secţia de Urologie pentru a fi operat de urgenţă și a fost dus în sala de operaţie, numai că aici a stat cu dureri insuportabile timp de aproape şapte ore.

"Am înţeles că acel bloc operator era închis până a doua zi şi l-am rugat pe domnul doctor să mă coboare până la etajul şase să mă opereze, iar dânsul refuzat. Aveam dureri foarte mari. Domnul doctor mi-a spus că nu are cu cine să opereze", spune Aurel Drugă.

Conducerea Spitalului Judeţean din Craiova a decis, după şase ore, să cheme de acasă un alt medic să opereze bolnavul care aşteptase în tot acest timp pe masa de operaţie

Managerul unităţii medicale, Alin Demetrian, a anunţat că a demarat o anchetă în acest caz: "A refuzat să coboare un etaj mai jos, acolo unde era firesc să opereze, însă domnul doctor dorea, firesc, deschiderea unui bloc operator care la ora respectivă trebuia să fie închis. Nu era o intervenţie grea, dar pacientul din păcate a stat şase ore în sala de operaţie şi eu îmi cere iertare familiei. Intervenţia respectivă ar fi putut să fie făcută fără probleme cu un etaj mai jos şi vorbim aici de 16 trepte coborâte de doctorul Rizea dacă nu îşi dorea să coboare cu liftul", a declarat Alin Demetrian.

Bărbatul în vârstă de 41 de ani spune că va depune plângere la Colegiul Medicilor Dolj împotriva medicului urolog Mugur Rizea.

















5937 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Articol alandala (Luni, 11 iunie 2018, 16:51)

    AdrianBorza [utilizator]

    Investigatie zero, lamuriri pe minus: medicul a zis ca nu are personal suficient pentru operatie (probabil asistente si poate un secund), spitalul spune ca era alta sala de operatii si Hotnews arunca totul la gramada intr-un articol si lasa cititorii sa ghiceasca daca redactorul e platit sau e un liceean venit sa vada ce e prind redactie si care se joaca la butoane.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa e, alandala articolul (Luni, 11 iunie 2018, 18:35)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Managerul da vin pe doctor iar doctorul da vina pe lipsa de personal, iar ziaristul da vina tot pe doctor cand de vina este exodul de doctori in strainate care face sa nu mai fie personal in spitale.
      • 0 (0 voturi)    
        adevarul ar putea fi in alta parte (Marţi, 12 iunie 2018, 15:32)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

        Un prieten de-al meu a avut un accident, si l-am dus la un spital dintr-un oras de provincie, tot din zona Olteniei. L-au pus pe masa de operatie, l-au conectat la transfuzii, era in semicoma, trebuia operat de urgenta. Doctorii au zis ca e urgenta, il opereaza in 10 min.
        Problema este ca atunci au aparut vreo 20 tigani, inarmati cu iatagane, care au venit pe brate cu alt tigan, care si el trebuia operat de urgenta. Doctorii au refuzat, spunand ca il au de operat pe prietenul meu, si ca tiganul sa mai astepte vreo 2 ore.
        Atunci au scos tiganii iataganele, le-au pus la gatul doctorilor, si le-au spus ca daca nu il opereaza, le iau gatul (daca il opereaza si operatul scapa, le vor da bani). Doctorii au refuzat cu o jumatate de gura, au chemat si gardianul (livid la fata de frica), a venit si politia, dar tot degeaba: in final a fost cum au vrut tiganii, adica doctorii au operat intai pe tigan. Abia dupa vreo 2 ore l-au operat pe prietenul meu, care a intrase in coma totala intre timp.
        Tiganul a fost salvat complet, prietenul meu a ramas cu niste sechele pentru ca s-a intervenit cam tarziu,
        Asa ca, oamani buni, ce se intampla in provincie in spitale e jale. Pot fi 1000 explicatii pentru faptul ca un doctor nu te opereaza la timp.
    • +2 (2 voturi)    
      N-am inteles nimic .... (Luni, 11 iunie 2018, 22:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Firesc sa coboare si la fel de firesc sa se deschida un bloc operator. Oare ala care a scris a inteles macar el ce s-a intamplat acolo ????
  • +13 (13 voturi)    
    Probabil are si medicul dreptate. (Luni, 11 iunie 2018, 17:16)

    eGerula [utilizator]

    Chiar si cand repari o masina iti mai trebuie un ajutor. Daca se intampla ceva rau in timpul operatiei, nu era tras medicul la raspundere?
    Nu lucrez in domeniu dar mi se pare firesc sa fie un minim de personal ptr un anumit tip de interventie.
    Sunt prea multe necunoscute in articol ca sa poti trage o concluzie corecta.
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Luni, 11 iunie 2018, 17:39)

    tudorr [utilizator]

    Lasa boss, data viitoare cand votezi psd sa-ti aduci aminte ca ei sunt cauza plecarii medicilor din Romania, si nu numai a medicilor!
    • 0 (4 voturi)    
      wow (Luni, 11 iunie 2018, 17:57)

      corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Asta ai inteles tu din tot articolul...
      Esti exemplul clasic de analfabet functional... citesti dar nu intelegi nimic LOL
      Nu e de mirare ca suntem praf ca tara
      • 0 (2 voturi)    
        ! (Luni, 11 iunie 2018, 22:29)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

        Analfabet functional esti tu, si sa-ti spun si de ce! Ai citit ce-am scris, dar n-ai inteles nimic... Au ramas in sistem foarte multi odiosi care taie si spanzura si extrem de multi doctori cu bun simt si bine pregatiti au plecat din tara din cauza salariilor mici si a presiunii "colegilor" de care spuneam mai sus, probabil si ca doctorul din cazul de fata! Mai taie din ele ca ai gresit persoana, baiatul meu!
    • -5 (7 voturi)    
      ... (Luni, 11 iunie 2018, 18:01)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Nu pot sa nu raspund mai intai unui /// ca tine! Atat de mare iti este simbria incat si in fata unui abuz ca asta trebuie sa ajungi la psd? O fi medicul asta psdist, o fi guvernat mai mult psdul din 1990 incoace? Nici una nici alta, ci incapacitatea ta de a gandi liber.
      In cea ce il priveste pe rizea (eu nu pot sa ii zic medic) care o fi fost motivatia pentru care a ales o profesie atat de nobila cand mintea lui este una total ignobila? Cum sa lasi un suferind fara ajutor in spital!? Am citit despre un medic englez caruia i s-a interzis sa practice in regat. E drept, intamplarea a avut loc cu multi ani in urma. Nu se poate si la noi?
    • -1 (5 voturi)    
      Ai (Luni, 11 iunie 2018, 18:49)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      dreptate pnl a vrut sa le mareasca salariile medicilor si psd s a opus cu toata forta....din cauza ca nu a crescut productivitatea muncii!!!!. La fel si cu transplanturile , constructia de spitale noi etc toate initiative ale pnl si usr sau urss mai precis.
  • +1 (7 voturi)    
    O fi dat plicul gol... (Luni, 11 iunie 2018, 18:14)

    IancuJianu [utilizator]

    .