Un ordin al ministrului Sănătății obligă instituțiile din subordine să solicite un aviz de la minister înainte să dea orice informație presei

de Viorela Marin     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2018, 19:37 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea, ministrul Sanatatii
Foto: Agerpres
Un ordin semnat de ministrul Sănătății, Sorina Pintea, obligă toate direcțiile de sănătate publică și unitățile din subordine să solicite în orice situație care presupune comunicarea cu presa un aviz prealabil din partea Ministerului, pentru a se evita - se spune în document - apariția unor situații de natură să aducă prejudicii imaginii instituției.

Documentul, intitulat "Instrucțiune", a fost emis în data de 15 mai și transmis apoi către Direcțiile de sănătate publică județene, respectiv a municipiului București; Serviciile de ambulanță județene și Serviciul de Ambulanță București - Ilfov; Institutul Național de Sănătate Publică; Institutul Național de Sănătate Sportivă, Agenția Națională de Transplant; Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale; Compania Națională "Unifarm" - S.A. București; Societatea Comercială "Antibiotice" - S.A. Iași și altele [Vezi mai jos FOTO 2]

Ce prevede "Instrucțiunea", la Art. 2 [Vezi mai jos FOTO 1]:

„Pentru a evita apariția unor situații de natură a aduce prejudicii imaginii instituției, unitățile aflate în subordinea, autoritatea și coordonarea Ministerului Sănătății au obligația de a solicita, în prealabil, avizul Ministerului Sănătății, în orice situație care presupune o comunicare cu mass-media (presa scrisă, radioul, televiziunea și internetul)”.

Și se precizează mai departe: „Conducerea fiecărei unități aflate în subordinea, subordinea, autoritatea și coordonarea Ministerului Sănătății răspunde de aducerea la îndeplinirea celor reglementate prin prezenta Instrucțiune...”

Documentul a fost făcut public și distribuit pe rețelele de socializare.





Citeste mai multe despre   


















4659 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    Daca e groasa (Miercuri, 23 mai 2018, 19:44)

    terkos [utilizator]

    Daca e groasa, sa nu se stie :)
    • +9 (9 voturi)    
      . (Miercuri, 23 mai 2018, 22:09)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui terkos

      Contestare in contencios administrativ
  • +10 (10 voturi)    
    Pintea propagandista (Miercuri, 23 mai 2018, 19:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ministeasa Mortii speră sa ascundă astfel ceea ce stim - ca e vorba de un adevarat GENOCID pe care il adminstreaza - spitale mizerabile, lipsa medicamentelor, echipamente invechite sau nefunctionale. șpagă generalizată. Ca sa tacă, i-a cumparat pe medici cu salarii NESIMTITE. Petru asa ceva Ceauseasci a fost IMPUSCAT.
  • +26 (26 voturi)    
    Ca la Radio Ro (Miercuri, 23 mai 2018, 19:55)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cenzura peste cenzura...
  • +26 (28 voturi)    
    Cer permisiunea (Miercuri, 23 mai 2018, 19:59)

    ipolitic [utilizator]

    sa comunic presei ca astia sunt bolnavi la cap.
    Lipsa de comunicare reprezinta situatia cea mai grava posibila care aduce cele mai ireparabile prejudicii imaginii unei institutii.
  • +6 (6 voturi)    
    poartă (Miercuri, 23 mai 2018, 20:21)

    Chitcaila [utilizator]

    un nume de haiduc (Pintea), dar se poartă ca un zbir. Comunism sadea.
  • +8 (8 voturi)    
    pe net am voie? (Miercuri, 23 mai 2018, 20:23)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa spun ca sunt niste imbecili?
  • +13 (15 voturi)    
    ????? (Miercuri, 23 mai 2018, 20:45)

    nedumeritul [utilizator]

    n-am cuvinte......
  • +16 (18 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 23 mai 2018, 20:45)

    vorbeste lumea [utilizator]

    adica spui ce vezi, da' vezi ce spui ... daca mai poti sa spui ...
  • +17 (19 voturi)    
    vomitat (Miercuri, 23 mai 2018, 21:07)

    esc [utilizator]

    este calcata in picioare revolutia din 89" pt libertate
  • +13 (13 voturi)    
    Precedente (Miercuri, 23 mai 2018, 21:50)

    Isobar [utilizator]

    Ce urmareste de fapt aceasta masura de suprimare a transparentei activitatilor desfasurate in cadrul ministerului sanatatii ?
    Imposibilitatea de a comunica opiniei publice ca mor
    oameni cu zile din cauza lipsei de medicamente din o proasta planificari facute de ministerul sanatatii ?
    Imposibilitatea de a comunica opiniei publice mizeria din spitalele din subordinea ministerul sanatatii ?
    Si multe alte informatii care demasca proasta functionare a acestui minister.
    De unde sa inspirat Dna.Ministru ?
    In ce epoca traim ?
  • +10 (10 voturi)    
    gunoi (Miercuri, 23 mai 2018, 22:02)

    Ilidia [utilizator]

    Pe romaneste ASCUNDEREA GUNOIULUI SB PRES.
  • +9 (9 voturi)    
    Au cam intarziat..... (Miercuri, 23 mai 2018, 22:51)

    Costello [utilizator]

    .... la alte ministere acest ordin a fost dat de mai bine de un an!
  • +15 (15 voturi)    
    Daca nici asta nu-i abuz in serviciu.... (Miercuri, 23 mai 2018, 23:56)

    justin puscasu [utilizator]

    Art. 31 din Constitutia Romaniei
    (1) Dreptul persoanei de a avea acces la orice informaţie de interes public nu poate fi îngrădit.
    (2) Autorităţile publice, potrivit competenţelor ce le revin, sunt obligate să asigure informarea corectă a cetăţenilor asupra treburilor publice şi asupra problemelor de interes personal.

    Nu se sesizeaza nimeni?
    • +1 (1 vot)    
      da nu-i abuz (Joi, 24 mai 2018, 9:30)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      pentru ca dupa noua lege propusa nu aduce avantaje materiale celui care-l face, este doar o mica incalcare a constitutiei si pentru incalcarea constitutiei nu se prevad pedepse....se prevede doar corectarea cat mai degraba.....(dupa posibilitati)
  • +3 (3 voturi)    
    hahaha (Joi, 24 mai 2018, 7:32)

    toxx [utilizator]

    Astept cu nerabdare si la TV cantarea Romaniei, intre orele 20 si 22, iar in prima ora sa vorbeasca dragnea despre absorbtia de 400% a fondurilor UE, cresterea economica de 140%, pe locul 1 in lume, etc. Si evident, daca zici duie mragnea sa te ia o duba neagra.
  • +1 (1 vot)    
    27 martie 1973 (Joi, 24 mai 2018, 8:32)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Din Arhivele Nationale:

    "Opis, referate medicale, informări,
    note, adrese privind starea de sănătate a
    conducerii de partid şi de stat precum şi altor
    cadre din nomenclatura C.C. al P.C.R.,
    primite de la Ministerul Sănătăţii la data de
    21 martie 1973; stenograma şedinţei
    Colegiului Ministerului Sănătăţii din 21-22
    octombrie 1966 în care s-au analizat cauzele
    şi condiţiile decesului lui Leontin Sălăjan;
    documente medicale privind evoluţia bolii
    lui Gheorghe Gheorghiu Dej din perioada
    ianuarie-20 martie 1965. Anexe."
  • +1 (1 vot)    
    Orice roman . . . (Joi, 24 mai 2018, 9:45)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . care are minister ce conduce trebuie sa dea neaparat dovada ca este idiot, chiar daca are diploma de doctor pe frunte! Mai, chiar toate femeile astea din PSD calca in strachini? Nu e una mai de Doamne ajuta!
  • +1 (1 vot)    
    sinteti jenanti! (Joi, 24 mai 2018, 9:59)

    iodixit [utilizator]

    "...pentru a se evita...apariția unor situații de natură să aducă prejudicii imaginii instituției."
    mai jos de atit e greu sa decadeti!
  • 0 (0 voturi)    
    ATENTIE ! (Joi, 24 mai 2018, 12:58)

    transilvania [utilizator]

    Scandalul salariilor este varful aisbergului.
    Nu mai sunt bani la Sanatate!!
    Spitalele primesc bani mai putini, nu mai pot face servicii medicale cat este necesar populatiei. intrebati managerii de spitale.
    Asta e problema.