Jurnalista Magda Vasiliu, mama unui copil bolnav de cancer: "Nu mai cotizați la sănătate! Sunt bani pierduți, furați de un stat care își calcă cetățenii în picioare"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2018, 12:54 Actualitate | Sanatate


Magda Vasiliu
Foto: Facebook.com
Jurnalista Magda Vasiliu critică dur, într-o postare pe Facebook, sistemul de asigurări de sănătate din România: "Sfatul meu: nu mai cotizați la sănătate! N-are rost! Sunt bani pierduți, furați de un stat care în fiecare secundă își calcă cetățenii în picioare în timp ce le zâmbește parșiv...Auzi! Să-ți cauți sponsori ca să-ți faci bine copilul!!!" Magda Vasiliu este mama unui băiețel în vârstă de 8 ani, diagnosticat cu cancer, care este tratat în Italia.

"L-am cunoscut pe Dănuţ Isac la Roma. Ca și mine e la tratament cu fetița lui la același spital, Bambino Gesu. Întors în România, imbecilii de la sănătate îi recomandă să-și caute sponsori sau să apeleze la fundații/asociații dacă mai are nevoie de bani pentru tratamentul copilului!!! Cum își permit??? Cât își mai permit??? Băi, cotizezi 10 ani și nu vor să-ți deconteze 2300 de euro, în schimb, statul italian suportă un transplant de măduvă de 150.000 de euro dupaă doar 4 (!) luni de cotizație la sănătate! În ce tara trăim??? Cât tupeu să ai tu, stat roman, să-ți permiti să-i spui unui om să-și caute sponsori?? Tu, stat roman , care nu poti să oferi nimic! Nimic! E plin la Roma de copii romani, nu doar cu cancer...sunt boli rare pentru care România nu are de oferit nimic! Rușine!! Sfatul meu: nu mai cotizați la sănătate! N-are rost! Sunt bani pierduți, furați de un stat care în fiecare secundă își calcă cetățenii în picioare în timp ce le zâmbește parșiv...Auzi! Să-ți cauți sponsori ca să-ți faci bine copilul!!!"



















6502 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    pai (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:09)

    Xorciser [utilizator]

    Si nu are dreptate?....
    • +7 (7 voturi)    
      corect (Vineri, 27 aprilie 2018, 14:45)

      asdasd222 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Ia sa nu mai platim, sa vedem unde se ajunge?!
      Dar cum s-ar face asta?

      Ce-ar fi ca sistemele astea sa fie curatate?
      Hai sa cautam oameni care merita sa ne conduca. Deci hai si la vot, fara invocare de motive de genul "toti fura si nu am cu cine sa votez".... Hai sa votam pe altul, pana merge.

      Plus, intre timp, ce-ar fi sa ne ajutam noi intre noi? Sa nu mai asteptam porcariile de la stat... Hai cu o solutie sa nu mai fim dependenti. Hai cu propuneri de la ONG-uri sa modificam legea astfel ca pentru sanatate si invatamanat sa facem ceva mai bun... Sigur sunt si ONG-uri care vor binele societatii si care au puterea de a spune un cuvant alesilor (chiar si cei actuali)
    • -5 (7 voturi)    
      hei (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:09)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Solutia: privatizarea masiva a sistemului medical din Romania. CNAS va continua sa ofere asigurari gratuite celor cu venituri modeste si va acoperi situatiile catastrofice. Restul - asigurari private.
      O problema care ramane este plecarea a mii de doctori in strainatate, unul din dezavantajele apartenentei la UE.
      • +4 (4 voturi)    
        dr si UE (Vineri, 27 aprilie 2018, 16:04)

        asdasd222 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Nu vad legatura intre UE si plecarea doctorilor (medici sau alte domenii)... Vad legatura intre plecarea multori categorii pentru o viata mai buna, predictibila. Daca nu se putea in UE, se putea peste ocean, sau in orice alt loc bine platit (remuneratia cred ca e unul din argumente)
        • 0 (0 voturi)    
          hei (Duminică, 29 aprilie 2018, 14:13)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui asdasd222

          In UE le recunoaste automat diplomele, peste Ocean, mai putzin.
  • +15 (15 voturi)    
    Corect (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:16)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Oare ce ne retine sa-i urmam indemnul? Frica, prostia, lasitatea... Statul Roman devine, pe zi ce trece, prada infractorilor, analfabetilor, lenesilor si hotilor. Sfarsitul e aproape!
  • +14 (14 voturi)    
    boierii si iobagii (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:17)

    de-pe-aici [utilizator]

    "statul suntem noi", adica cei care ajung in parlament. iar relatia dintre stat si cetateni este aceeasi ca cea din vechime, dintre boieri si iobagi. valabil in orice situatie si institutie din tara asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Eh... (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:25)

    Nevermind [utilizator]

    Pai saracutii auxiliari din sanatate, cu ce sa mai traiasca?

    http://www.sjuvaslui.ro/images/SALARII_NETE_MARTIE__2018.pdf

    2800 + aprox 300 o SPALATOREASA. La brancardieri, la fel. Si asta este salariul pe varianta REDUSA la "auxiliari". Probabil au fost la marea manifestatie, ca le-or fi luat vreun spor de 500-1000. Mda...
    • +3 (3 voturi)    
      Nici atat nu merita (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      TOTI sun complici la CRIMELE din spitale si la miile de morti datorate sistemului de EXTERMINARE din care fac parte
  • +10 (10 voturi)    
    Cotizatie la sanatate (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:26)

    Dumitrut [utilizator]

    Ne spuneti sa nu mai cotizam la sanatate insa nu ne ziceti cum sa o facem pentru ca statul ne-a prins ''in galeata'', daca esti angajat cotizatia o retine firma, daca ai contract de inchiriere sau alte venituri trebuie sa depui declaratie , daca nu o faci e infractiune. Sigur nu as platii asigurari de sanatate daca as putea la urma urmei sunt niste prestari de servicii care s-ar preta foarte bine in mediu privat. De la Bismark incoace statul si-a arogat rolul de'' tatuc '' al tuturor cetatenilor cea ce e contra naturii. Numai tarile bogate pot sa aibe un sistem de sanatate cat de cat acceptabil ( a se vedea Anglia) . Aceasta chestiune s-a tot discutat de zeci de ani in Statele Unite noroc ca acolo D-zeu nu le-a luat inca mintile. La fel e si cu asigurarile sociale (pensii si somaj) sunt numai surse de coruptie si de incurajare a lenei. D-ne ajuta !
  • +9 (9 voturi)    
    Solidaritatea sociala distrusa .... (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:36)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ... tocmai de cel mai "Social" partid din Romania. Cand dai bani la sanatate si nu esti bolnav inseamna ca platesti, DIN SOLIDARITATE SOCIALA, tratamentul unuia care acum are nevoie de acesti bani.

    Si speri ca, DIN SOLIDARITATE SOCIALA, cand vei avea nevoie de bani pentru sanatate, si tu ii vei primi de la ceilalti.

    Totul e bine daca constati ca exista un echilibru intre ce platesti si ce primesti. Daca acest echilibru se rupe atunci incepe sa ti re rupa in suflet de solidaritate.

    Din solidaritate pentru ceilalti am avut o blonda la cotroceni cu genti de zeci de mii de euro, din solidaritate cu ceilalti avem un ministru de finante cu tablourile ascunse prin pereti, din solidaritate cu ceilalti politicienii se trateaza in strainatare si lasa romanului de rand deliciul gandacilor din spitalele romanesti,

    Tu, domnule Dragnea, cum esti solidar cu romanii?
    • +4 (4 voturi)    
      a (Vineri, 27 aprilie 2018, 14:05)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      ne-a luat de pe cap Belina, sa nu ne mai chinuim noi cu pestii de pe acolo
  • +6 (6 voturi)    
    Sanatate? (Vineri, 27 aprilie 2018, 13:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gresit! Platim pentru sistemul de EXTERMINARE care produce mii de victime anual. Un sistem CRIMINAL, vecin cu GENOCIDUL, girat de gastile de hoti numite partide si guvernt azi de PROPGANDISTII Pintea & Arafat, lideri in talk-showuri si minciuni, dar INCOMPETENTI si INEFICIENTI in guvernare. SI mai avem un corp medical 'cumparat' cu salarii nesimtite ca sa fie complice la aceasta CRIMA impotriva poporului român,. Pentru asa ceva, Ceausescu a fost impuscat!
  • -1 (3 voturi)    
    Putina rabdare, oameni buni (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:50)

    tarantella [utilizator]

    Ok, avem probleme mari la sanatate. Din fericire pentru noi, avem si politruci ingrijorati peste masura din aceasta cauza. Pai, il avem pe imbecilul ala de la pemepe care vrea sa interzica ceva masini prin Bucuresti, de grija sanatatii noastre. O mai avem si pe imbecila aia de la mediu care vrea sa impoziteze masinile in toata tara. Tot din cauza ca o freaca grija de sanatatea noastra. Asadar, sanatatea e pe maini bune. In curand, se vor rezolva toate problemele. Cotizati linistiti!
  • 0 (0 voturi)    
    CUM ???? (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:20)

    baimarean [utilizator]

    1. Nu putem opri statul sa ne fure.
    2. Asigurari PRIVATE de sanatate (mai ales pt copii, incepute cat mai curand).
    Da, chiar si inafara tarii -- e doar putin mai scump daca socotesti platile de aici + portarii+asistentele+mita la seful de sectie + "atentiile" +...+...
  • 0 (0 voturi)    
    medicii sunt niste excroci cu tupeu (Vineri, 27 aprilie 2018, 22:25)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dupa cum declara si raposatul fost jurnalist si consilier pe la ministerul finantelor, Andrei Gheorghe, pe astia poti sa-i platesti si cu un milion de euro pe luna , si tot nu vor renunta la spaga sau plic.
    intr-un spital din Romania astazi, dupa ce li s-au marit salariile medicilor, pacientii sunt trimisi sa-si cumpere glucoza iar chitanta este ceruta de medic, oare pt. ce ? pt a mai fi decontata inca odata ?
    maririle salariale n-au avut nici un efect asupra empatiei si coonstintei medicilor, daca nu dai plicul, spaga, nu te baga in seama.