Ministrul Sănătăţii: Mă întâlnesc cu managerii spitalelor unde au loc proteste. Trebuie să se înţeleagă că aplicăm o lege

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 16 aprilie 2018, 10:06 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, spune că i-a chemat la discuţii pe managerii spitalelor unde angajaţii au declanşat proteste din cauza diminuării sporurilor, ea afirmând că trebuie aplicată o lege, iar prin această lege au existat şi majorări importante ale salariilor medicilor, informează news.ro.

"Am chemat managerii să avem o discuţie, cu managerul Spitalului Bagdasar Arseni deja m-am întâlnit şi revizuit acordarea sporurilor. Nu cred că vor mai fi probleme deosebite. Noi aplicăm o lege şi există şi scăderi pe care încercăm să le echilibrăm", a declarat Sorina Pintea, luni dimineaţă, la Digi 24. 

Ea a spus că în privinţa acordării sporurilor este vorba despre interpretarea corectă a legii şi despre modul în care managerii spitalelor ştiu să gestioneze fondurile.

"Trebuie să aplicăm o lege şi să avem în vedere că aceeaşi lege a dus şi la majoări, la creşteri salariale importante pentru medici şi asistenţi medicali. Este vorba până la urmă de interpretarea corectă a legii şi din acest motiv am ales să discut cu fiecare manager să vedem care sunt modalităţile de aplicare şi să îi rog să vadă modul în care s-au repartizat sporurile, dar nu este obligatoriu ca toata lumea să ia sporuri maxime", a adăugat ministrul Sănătăţii.

Sute de angajaţi ai Spitalului Judeţean de Urgenţă din Craiova au întrerupt lucrul şi protestează, luni dimineaţă, în curtea unităţii medicale, relamând că le-au fost diminuate sporurile cu până la 50%. Un protest spontan are loc și la Spitalul Bagdasar Arseni din Capitală, unde câteva zeci de persoane au ieșit în curtea unității și reclamă scăderea veniturilor.





















2563 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Lege? (Luni, 16 aprilie 2018, 10:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Baga-ti-va legea in fund, idiotilor!

    Aplicati o lege cretina gandita de niste oameni incapabili sa compuna o propozitie fara sa comita doua dezacorduri, aia faceti!
    • +2 (2 voturi)    
      Curios,PSD aplică o lege! (Luni, 16 aprilie 2018, 14:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ei care spun că legile sunt proste.Făcute de ei și tot ei fac altele noi mai proste decât cele existente.Cum s-ar zice,cu PSD din rău în mai rău.
  • +12 (12 voturi)    
    aplicam legea (Luni, 16 aprilie 2018, 10:20)

    semperfidelis [utilizator]

    ce scuza penibila.
    aplica o noua lege tampita facuta chiar de ei
  • +13 (13 voturi)    
    Deci nu conteaza ca legea e proasta (Luni, 16 aprilie 2018, 10:22)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Voi a plicati.
    Si cum e aia "există şi scăderi pe care încercăm să le echilibrăm"? Deci legea aia beton duce la ceva pe care vreti sa echilibrati apoi? Pai ori respectati legea si nu echilibrati nimic, ori nu o respectati si echilibrati.
  • +12 (12 voturi)    
    lege proasta? (Luni, 16 aprilie 2018, 11:12)

    gdegal [utilizator]

    Daca legea e proasta, lumea ar trebui sa o accepte doar ca e lege? chiar daca e data de niste incompetenti?
  • -1 (9 voturi)    
    hahaha!!! (Luni, 16 aprilie 2018, 11:22)

    tearoftime [utilizator]

    ...hahaahahahaahaaa!!!
    ...Mwhahahahahahaahaa!!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Lege e stramba! (Luni, 16 aprilie 2018, 11:59)

    micul_licurici [utilizator]

    Bravo ma, dati o lege stramba si apoi vedeti cum rezolvati cu managerii spitalor. Ei sunt de vina ca dati voi legi aiurea ???

    Du-te si discuta cu Olguta ca acolo e buba! Nu te face ca nu vezi care e problema.
  • +8 (8 voturi)    
    Cucoana, (Luni, 16 aprilie 2018, 12:20)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ati mintit!
    Asta este cea mai tare lege a voastra!
  • +9 (9 voturi)    
    "Trebuie să se înţeleagă că aplicăm o lege" (Luni, 16 aprilie 2018, 12:21)

    sentenced [utilizator]

    O lege proasta facuta de voi.
    Oricine poate da o lege oricat de imbecila iar apoi sa-ti spuna ca nu poti protesta pentru ca asa e legea.
  • +7 (7 voturi)    
    fa duamna (Luni, 16 aprilie 2018, 12:22)

    ..13 [utilizator]

    Carevasazica legea este proasta -

    fie ca lege a condus la scaderi de salarii, fie la reduceri de sporuri fie ca este asa de neclara ca trebe matale sa discuti cu fiecare manager.

    Fa doamna - unde este lege nu mai este tocmeala - nici cu managerul de spital si nici cu ministrul.

    Asadarsiprin urmare _ D E M I S I A!

    Si ia cu tine la pachet si pe ferchesa duamna Veorica!

    Pute tara de prosti ajunsi care mai de care in nu stiu ce functiune politica!
  • +7 (7 voturi)    
    Lege tampa by psd,fara bani !!!! (Luni, 16 aprilie 2018, 12:45)

    Plagarus [utilizator]

    Greu la deal,cu boii mici.
  • +7 (7 voturi)    
    Da... (Luni, 16 aprilie 2018, 12:50)

    mircea_cjn [utilizator]

    O lege proastă !
    Spuneți-le asta și in mod sigur vor fi mulțumiți... ☺
  • +9 (9 voturi)    
    vrajeala (Luni, 16 aprilie 2018, 12:54)

    martel55 [utilizator]

    ieftina cu aplicarea legii...cand aveti interese personale, le modificati si peste noapte ca hotii, asa individa asta sa lase minciunile
  • +5 (5 voturi)    
    Legea trebuie aplicata (Luni, 16 aprilie 2018, 13:03)

    Padova [utilizator]

    Oamenii stau de vorba cu Ministrul Sanatatii tocmai ca are puterea data de Constitutie de a avea initiativa legislativa pt a schimba o lege proasta, total sau in parte.
    Cind au constatat ca au gresit in alte parti cu legea salarizarii au dat 4 OUG-uri de modificare.
    Acum vine Pintea sa ne spuna ca legea trebuie aplicata chiar daca a determinat scaderea veniturilor tocmai acolo unde veniturile oficiale sunt mai mici.
    Spunea ca odata cu aplicarea legii trebuie sa se termine cu spaga pt ca au crescut veniturile. Oare acolo unde au scazut trebuie ca de acum sa ceara oficial mila pacientilor??
  • +2 (2 voturi)    
    lege sau ordin de ministru? (Luni, 16 aprilie 2018, 13:04)

    CVL [utilizator]

    ??
    • 0 (0 voturi)    
      precizare suplimentara: in lege (Luni, 16 aprilie 2018, 14:29)

      CVL [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      sunt alte sporuri decat ce se aplica cf ordin de ministru. Deci cine incalca legea?
  • +5 (5 voturi)    
    a (Luni, 16 aprilie 2018, 13:20)

    adrian67 [utilizator]

    Dar voi intelegeti ca ne-am saturat de voi? Ca ne-am saturat sa ne furati, sa ne mintiti, sa ne luati de fraieri si sa ne cheltuiti banii din taxe pe prostiile voastre?
  • +2 (2 voturi)    
    Mi se pare (Luni, 16 aprilie 2018, 14:08)

    BibiAfricanul [utilizator]

    ca se omite ceva foarte important - psd a castigat alegerile cu promisiunea ferma ca salariile (la stat) vor creste cu 25%. Ele au crescut cu ~ 25% la brut, prin mutarea taxelor de la angajator la angajat, lucru care are rezultat 0 la net.
    Acum marea miza este sa nu scada salariile...
    In cazul medicilor, le-au marit (unora) salariul de baza si le-au micsorat corespunzator sporurile, ca sa dea tot 0. Ba in anumite cazuri da -0....
    Imi amintesc din timpul campaniei electorale, cum zicea seful lor psdragnea (redau aproximativ) - "daca nu putem indeplini programul de guvernare, ne consideram demisionati....."
    Pai tineti-va de cuvant fratilor - demisionati!!!!! sau sa va consideram demisionati din oficiu??????
  • +2 (2 voturi)    
    lege (Luni, 16 aprilie 2018, 14:09)

    hamurabi [utilizator]

    Pai tocmai asta e problema, e o lege tampita ! Asta nu e argument, daca legea e proasta inseamna ca trebuie schimbata !
  • +1 (1 vot)    
    Degeaba va obositi degetele... (Luni, 16 aprilie 2018, 15:52)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...pe tastatura. Singura solutie, GRAVA GENERALA si garantat in 3 zile guvernul pleaca !