Proteste, luni dimineață, la Spitalul de Urgență Craiova și la Spitalul Bagdasar Arseni din București

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 16 aprilie 2018, 8:45 Actualitate | Sanatate


Protest la Spitalul Craiova
Foto: Gazeta de Sud
Sute de angajaţi ai Spitalului Judeţean de Urgenţă din Craiova au întrerupt lucrul şi protestează, luni dimineaţă, în curtea unităţii medicale, relamând că le-au fost diminuate sporurile cu până la 50%, transmite news.ro. Protestul a început în jurul orei 8.00, când aproximativ 200 de angajaţi, în mare parte asistenţi medicali şi infirmieri, au ieşit în curtea spitalului, nemulţumiţi că sporurile le-au fost diminuate cu procente între 20 şi 50%.

Potrivit Digi 24, un protest spontan are loc și la Spitalul Bagdasar Arseni din Capitală, unde câteva zeci de persoane au ieșit în curtea unității și reclamă scăderea veniturilor.

Unii angajați ai  Spitalului "Bagdasar Arseni" au protestat şi vineri, reclamând că au ajuns să piardă din venituri chiar şi 1/700 de lei, după reducerea sporurilor. Cei mai afectaţi sunt asistenţii şi infirmierii, care spun că au scăderi salariale între 1.000 şi 1.700 de lei în urma aplicării noii legi a salarizării şi a noului regulament al sporurilor. O delegaţie a protestatarilor ar urma să meargă la discuţii cu conducerea spitalului. 

În ultima perioadă, au avut loc proteste ale angajaţilor în mai multe spitale din Capitală - Institutul de Pneumologie "Marius Nasta”, Institutul Naţional de Boli Infecţioase "Matei Balş” şi Institutul pentru Boli Cardiovasculare "C. C. Iliescu" din cadrul Spitalului Fundeni.

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a anunţat vineri, la finalul unor noi negocieri cu sindicaliştii din sănătate, că va da o circulară prin care cere spitalelor ca în baza legii să acorde stimulente angajaţilor care vor avea veniturile mai mici în luna martie, astfel încât să fie compensate pierderile. Pintea a precizat că aproximativ 10 la sută dintre angajaţii din domeniul medical vor avea pierderi la salarii în această lună. 




















2815 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    daca scaderea este de 1.500, cat aveau salariul? (Luni, 16 aprilie 2018, 9:06)

    kingdavidhotel [utilizator]

    inainte?

    Se poate spune?
  • +8 (8 voturi)    
    Craiova ? (Luni, 16 aprilie 2018, 9:18)

    florinos [utilizator]

    Nu ma așteptam la proteste din partea Craiovei doar Olguta Vasilescu este de-al lor.

    Nu a explicat Olguta, ministrul muncii cu studii de filologie, ca salariile mici se datoreaza lunii februarie care are mai puține zile ? Si este vina opoziției, a lui Iohannis, a justitiei, Kovesi, statul paralel etc.
  • +7 (7 voturi)    
    Proteste? (Luni, 16 aprilie 2018, 9:23)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sunt sigur ca au fost si ieri sa sustina justitia, nu? Ah uitasem... ei sunt cei care sunt "cumparati" usor de catre PSD.
    • +1 (1 vot)    
      loool (Luni, 16 aprilie 2018, 10:13)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ei au votat cu toata prostia lor ... acum sa suporte.
    • +1 (1 vot)    
      nu justitia, ci procuratura (Luni, 16 aprilie 2018, 11:19)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Pe judecatori sa-i apere hotii, ca lor le dau decizii de rejudecare pe banda rulanta.
  • +4 (4 voturi)    
    Ci miile de morti (Luni, 16 aprilie 2018, 9:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    din spitalele mizerabile, din lipsa de medicament esentiale sau noi, din lipsa de cadre medicale plecate su zecile de mii de scârbă, cu astea cum rămâne? Nu cumva sunteti toti complicii GENOCIUDULUI produs de sistemul de "Sanatate" din România?
  • +1 (1 vot)    
    xxxxl (Luni, 16 aprilie 2018, 9:58)

    vorbeste lumea [utilizator]

    iar lucreaza cineva vartos impotriva binelui aluia facut de doamna ministru al muncii ... sigur doamna asta nu are prieteni ...
  • +2 (2 voturi)    
    pacientii, protesteaza si ei (Luni, 16 aprilie 2018, 10:06)

    ...!? [utilizator]

    pentru abrogarea mitei/ bacsisului/ peschesului/ din sistemul de sanatate !?
  • 0 (0 voturi)    
    Asistentele si brancardierii sunt obraznici (Luni, 16 aprilie 2018, 10:25)

    Metec [utilizator]

    Ma bucur sa aud ca aceste cresteri de salarii nu s-au facut otova. In mod obisnuit, pacientii sunt rau tratati de asistente si de brancardieri, nu de medici.
    Insa ma tem ca pacientii vor fi tratati si mai prost, dupa aceste reduceri salariale...
  • +1 (1 vot)    
    90% din personalul medical (Luni, 16 aprilie 2018, 10:44)

    Itsoc [utilizator]

    ...a votat PSD, mi s-a confirmat asta din multe surse, cam in toate spitalele de stat din Bucuresti s-a votat PSD cu doua maini de frica reformelor lui Vlad Voiculescu.
    De ce protesteaza? sa ia mariri de la Olguta si sa-ti tina gurile alea pesediste !
  • -1 (1 vot)    
    sofer de ambulanta (Luni, 16 aprilie 2018, 11:20)

    mmmircea [utilizator]

    nemultumit ca salariul de 8000 nu s-a dublat si nu s-a adaugat sporul de 50%. Speram si eu la 200 de milioane pe luna....
  • +1 (1 vot)    
    perfect (Luni, 16 aprilie 2018, 11:23)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    ce bine imi pare ca ati luat teapa :) votezi PSD, ai PSD. Succes!
  • +3 (3 voturi)    
    Situatie: (Luni, 16 aprilie 2018, 11:30)

    BOBster [utilizator]

    inainte NET 1200 LEI salariu + 1700 LEI sporuri = 2900 lei venit net/ acum NET 2400 LEI salariu + 480 LEI sporuri = 2880 lei venit net. Deci salariu dublu venit cu 20 lei mai mic.
  • +1 (1 vot)    
    Am o idee (Luni, 16 aprilie 2018, 11:55)

    micul_licurici [utilizator]

    Domana Ministru nu mai bine nu mai platiti niciun leu de la buget si dati o CIRCULARA prin care cereti spitalelor sa plateasca in intergime salariile angajatiilor ?

    Stiu, stiu, si eu ma mir de cat de genial sunt!