“In Italia nu se dă şpagă la medic / Aici, doctorii câştigă bine” - gestul băiatului care a dat un plic cu bani unui doctor a emoţionat Italia

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 13:57 Actualitate | Sanatate


Un copil si-a donat economiile doctorului
Foto: Captura Facebook
Gestul lui Giovanni, un copil de 5 ani, care a înmânat un plic din economiile sale medicului care i-a operat mama, a emoţionat întreaga Italie. Însă banii nu erau destinaţi doctorului, ci au fost donaţi cu un scop precis: cercetarea împotriva cancerului. Suma donată: 0,45 de euro, în monede de 1, 2 şi 5 cenţi.

Povestea a ajuns în presa din Italia după ce însuşi medicul italian Pietro Caldarella, director adjunct la Institutul European de Oncologie din Milano, a postat pe Facebook o fotografie cu plicul primit de la băieţel. “Azi dimineaţă, fiul unei paciente mi-a dat acest bilet să-mi mulţumească pentru că am avut grijă de mama lui. În plic erau economiile sale, pe care a vrut să le doneze pentru cercetarea cancerului la sân.  Mi-a venit să plâng de emoţie” - a scris medicul, pe  reţeaua de socializare.


Pe plic, Giovanni a scris cu litere de tipar propriul nume şi apoi dedicaţia către medic: “Dragă Caldarella”.

În câteva ore, fotografia şi mesajul au devenit virale pe internet: mii de utilizatori, printre care şi români din Peninsulă, au apreciat, distribuit şi au comentat gestul băiatului. Comentarii de laudă şi de mulţumiri au venit şi din partea pacienţilor medicului italian, care au apreciat profesionalismul şi empatia lui Pietro Caldarella.

Despre medici, plicuri şi donaţii am discutat cu o româncă din Peninsulă care lucrează de 9 ani în sistemul medical italian, ca asistentă la Centrul de Excelenţă pentru Transplant de ficat din Torino, printre cele mai prestigioase 5 centre de acest fel din Europa. Dana Bejenaru, originară din Botoşani, a avut ocazia să cunoască îndeaproape sistemul de asistenţă sanitară din Peninsulă şi a declarat pentru Hotnews.ro că gestul micului Giovanni este simbolic pentru modul în care este perceput actul donaţiei pentru cercetare, în Italia.

“Aici sunt numeroase campaniile de fundraising destinate spitalelor şi centrelor de cercetare medicală. Sunt organizaţii şi Institute care participă la manifestări de tip Teledon, campanii prin SMS sau prin sensibilizarea opiniei publice în pieţele din principalele oraşe cu vânzarea anumitor produse, câştigurile fiind destinate cercetării. Cu siguranţă şi băieţelul a considerat că este un gest prin care poate contribui, chiar şi cu puţin, la cercetare”.

“În Italia nu se dă şpagă, - continuă românca - medicii câştigă bine şi pot exercita profesia şi în sistem privat, chiar în incinta spitalelor - aşa numitul sistem intra moenia. Mai sunt şi persoane, în funcţie de posibilităţile lor, care aduc diferite cadouri medicilor, personalului medical sau chiar spitalelor. E vorba de aparate radiologice, paturi electrice, sau câte un televizor pentru saloanele pacienţilor. Medicii italieni obişnuiesc să lase obiectele primite spitalelor. De exemplu, un medic cercetător de la noi a avut ca pacient un artist cunoscut. După ce a fost externat, i-a adus cadou un tablou al său. Medicul putea să-l ia acasă, însă a fost expus în secţia spitalului. Trebuie să facem distincţie între un cadou ca “şpagă” şi un gest de recunoştinţă sincer din partea pacientului faţă de o persoană care salvează vieţi. Diferenţa este simplă: recunoştinţa se manifestă după externare şi nu reprezintă o condiţionare a exercitării actului medical în sine: pacienţii sunt trataţi toţi la fel, nu este o “cumpărare de favoruri”.


















5604 vizualizari

  • -21 (35 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 14:02)

    srpc [utilizator]

    la noi si cadourile primite DUPA actul medical se considera spaga
    • +12 (20 voturi)    
      Ce-ți mai place corupţia (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:19)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      E o diferenţă enormă între a finanţa o instituţie din donaţii şi a da şpagă ca să aibă asistenta grijă să nu-ţi moară ruda internată.
    • +5 (9 voturi)    
      Dar ce nevoie are ca sa primeasca de la toti (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:52)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      pacientii?
  • +13 (15 voturi)    
    In afara de salariu,medicul roman considera ca.... (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 14:54)

    Plagarus [utilizator]

    ......merita si o spaga !!!! ( de regula la chirurgie o si conditioneaza,ca-i mai "deosebit " decat restul muritorilor)
    • +1 (7 voturi)    
      ce salariu? (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 21:40)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Cat castiga un medic in Italia? 3000, 5000?
      Pai la noi un Dom Profesor castiga 1000 pe zi fara probleme. Despre ce vorbim?
      • 0 (2 voturi)    
        Vorbim prosti... (Duminică, 8 aprilie 2018, 17:30)

        radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        In primul rand compari medici din Italia cu Profesori de la noi. Fa bine si compara medici cu medici.
        Apoi de unde ai informatia ca un profesor, orice profesor, castiga 1000/ zi? Lucrezi la SRI? La DNA? La fisc? Sau esti numai o persoana care vrea sa spuna ceva rautati cu orice chip?
      • -1 (1 vot)    
        Vorbim prosti... (Duminică, 8 aprilie 2018, 17:30)

        radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        In primul rand compari medici din Italia cu Profesori de la noi. Fa bine si compara medici cu medici.
        Apoi de unde ai informatia ca un profesor, orice profesor, castiga 1000/ zi? Lucrezi la SRI? La DNA? La fisc? Sau esti numai o persoana care vrea sa spuna ceva rautati cu orice chip?
  • +6 (22 voturi)    
    In Torino... (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:18)

    adrianhn [utilizator]

    Dute mai jos de Roma si dupa aceea explicane cum e cu spaga.

    https://uk.reuters.com/article/uk-italy-politics-corruption/italy-passes-law-to-tackle-rampant-corruption-idUKKBN0O62LH20150521

    Dar bineinteles ca hotnews a sarit sa ne explice noua cum e cu spaga in Italia. Nu exista bineinteles, asa cum zice copilul =)))

    Poate ar trebui sa faca si un articol despre deputata din Italia care nu poate sa isi arate fata ca altfel va fi omorata de mafia italiana.

    https://www.telegraph.co.uk/news/2018/03/06/mafia-targeted-candidate-finally-dares-show-face-triumph-five/

    Dar intr-un astfel de articol nu ar mai avea ce sa scrie rau de Romania. Deci "nu se merita" ... asta e jurnalismul in Romania.
    • -3 (15 voturi)    
      Atunci pleaca tu (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 15:53)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      la Torino!
  • +10 (18 voturi)    
    o poveste lacrimogena (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:24)

    andreiu [utilizator]

    stim ca avem un sistem medical de rahat, nu avem nevoie de telenovele italiene. Italienii nu sunt chiar asa de civilizati, sunt mai aproape de noi si rusi decat de occident.
  • +10 (12 voturi)    
    jumatati de adevar (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:51)

    Kornell [utilizator]

    Coruptia exista in Italia si nu e deloc neinsemnata, dar...articolul trece prea usor, in URA actuala fata de medici , peste cateva lucruri : medicii castiga BINE in Italia, fac privat chiar in spital(ex. o zi consultatii de sat, 2 zile doar privat, la fel operatiile). Medicii primesc acolo DUPA (la noi ar fi considerat folos necuvenit, spaga si te agata imediat) si lasa lucrurile CARE LE VOR spitalului. Pacientii isi respecta medicii acolo si chiar in conditiile sistemului de acolo, tot e nevoie de televizoare in saloane si paturi electrice. PS - nu ma intereseaza cate minusuri imi vor da pitecantropii, acesta e adevarul
  • -3 (11 voturi)    
    . (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:18)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    La o adica mai bine telenovele lacrimogene italiene decat articole de proslavire a civilizatiei saudite...
  • -5 (9 voturi)    
    Inca un motiv in plus (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 19:40)

    galeo [utilizator]

    Sa fugiti mancand pamantul din Romania.
    Doar sa fii masochist, sa iti placa sa te chinui pentru a ramane in Romania.

    Daca medicii, asa zisa elita a intelectualitatii romanesti, sunt niste spagari chiar si atunci cand li s-au marit salariile, ce pretentii sa mai ai de la acest popor din punct de vedere moral ?

    Oameni mai sclavi sclavi ai banilor ca in Romania nu gasesti nicaieri. In Romania banii sunt un scop, nu doar pentru medici
  • +4 (8 voturi)    
    Nu mai huiduiti Romania (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 21:29)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Hotnews a publicat deunazi un studiu european din care reiesea ca 81% din romani NU dau spaga la medic. Nu este ideal dar sa ne aducem aminte ca am plecat in 89 cind 100% dadeau spaga. Cine nu e un stare sa vada schimbarea isi merita locul.
    • 0 (2 voturi)    
      Esti un patriot (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 22:04)

      ionelutu [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      81% ??? Pai jumatate din ei traiesc peste hotare, iar cealalta jumatate nu are bani sa dea spaga si... se trateaza acasa (in cel mai fericit caz unii se inscriu pe liste de asteptare vesnice pentru a se opera)
    • 0 (2 voturi)    
      81% nu dau șpagă (Duminică, 8 aprilie 2018, 10:19)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Ceilalți sunt pacienții!
      • 0 (2 voturi)    
        Gata, te-ai racorit? (Duminică, 8 aprilie 2018, 17:32)

        radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

        Ai gasit undeva unde sa iti versi nervii si "sa apari pe net"?
  • -1 (3 voturi)    
    Spaga si de la farmacii ! (Duminică, 8 aprilie 2018, 10:00)

    Andra99 [utilizator]

    La noi medicii nu se multumesc cu spaga de la pacienti, ci incaseaza si spaga consistenta de la farmacisti, pentru retete. Cu cat mai multe retete se dirijeaza spre o anume farmacie, cu atat este mai mare spaga. Fenomenul s-ar putea depista fara probleme la casele de asigurari de sanatate, dar nimeni nu verifica.