Epidemia de rujeolă: Al 46-lea deces, la un copil de 9 luni, nevaccinat. Peste 200 de noi îmbolnăviri în ultima săptămână

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 aprilie 2018, 12:30 Actualitate | Sanatate


Copil la medic
Foto: Agerpres
Un copil în vârstă de 9 luni, din Constanța, nevaccinat, este cea de-a 46-a victimă a epidemiei de rujeolă, anunță Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile. Un al 47-lea deces, posibil cauzat tot de rujeolă, este în curs de inverstigare. În ultima săptămâna s-au înregistrat 200 de noi cazuri de îmbolnăviri.

Numarul total de cazuri de rujeola confirmate în Romania de la debutul epidemiei este de 11.988, dintre care 46 de decese, potrivit Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile.

În săptămâna 2 aprilie - 6 aprilie au fost raportate încă 204 cazuri nou confirmate în 23 de judete și în București.

România este țara europeană cu cea mai gravă epidemie de rujeolă și cu cea mai mică rată a vaccinării cu ROR.


















1385 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Oare are Olivia Steer mustrari de constiinta ? (Vineri, 6 aprilie 2018, 12:45)

    veratec [utilizator]

    dar macar are constiinta ?
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 6 aprilie 2018, 13:01)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui veratec

      dar parintii au un pic de minte?!
      • +9 (11 voturi)    
        Ai cui parinti? (Vineri, 6 aprilie 2018, 13:37)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Pentru ca vaccinul se face la 9 luni de cand cu epidemia, in mod normal se facea mai tarziu, deci probabil tocmai urma sa faca vaccinul, dar n-a mai apucat.

        Pana atunci trebuia sa fie protejat de efectul de turma, adica prin faptul ca, daca 98% dintre persoane sunt vaccinate, virusului ii este dificil sa se raspandeasca si probabilitatea de a intalni o persoana infectata este foarte mica.

        Dar cum o parte semnificativa din turma a fost deturnata de Olivia, a aparut epidemia, si probabilitatea crescuta de a-ti fi infectat copilul inainte de varsta necesara pentru vaccinare.

        Apropos Hotnews, asta ar trebui explicat in fiecare dintre aceste articole, cum functioneaza "heard immunity" in protejarea celor care nu pot fi inca vaccinati, nu doar sa numarati mortii.
        • +4 (6 voturi)    
          ... (Vineri, 6 aprilie 2018, 14:05)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          Adevarat, acum imi amintesc a facut copilul la 1 an si dupa aia la scoala in clasa zero la 6 ani. Cred ca au fost ultima generatie care au facut la scoala.
          M-am grabit sa dau vina pe parinti deoarece cunosc mamici cu pretentii (si studii superioare) care au refuzat sa-si vaccineze copiii ROR. Mai rau e ca in cazul fetelor exista riscul , mic-mare, nu conteaza, sa faca una din boli insarcinata fiind. Chiar i-am dat unei mamici acest argument si mi-a zis ca probabilitatea e extrem de mica si si-o asuma(EA).
          • -11 (13 voturi)    
            Nu sunt cu pretentii (Vineri, 6 aprilie 2018, 14:47)

            Lucello [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

            Cei cu studii superioare obisnuiesc sa se informeze inainte de a inghiti ce li se serveste! Asa ca nu mai acuzati inainte de a va informa! Nu sunt impotriva vaccinarii dar nu pot sa accept o campanie necinstita de manipulare agresiva in ce priveste vaccinarea. Un ziarist anunta moartea unui copil nevaccinat la 6 luni! Dar nu a spus nimic de imposibilitatea vaccinarii inainte de 9 luni! Bineinteles au urmat reactii de acuzare a parintilor, de cerere de decadere din drepturile parintesti etc. Cititi inainte a a acuza!
            • +6 (8 voturi)    
              Singura campanie de manipulare (Vineri, 6 aprilie 2018, 15:43)

              dorin35 [utilizator] i-a raspuns lui Lucello

              in privinta vaccinarii o duce Steer impreuna cu cateva organizatii religioase. Citeste despre herd immunity.

              https://en.wikipedia.org/wiki/Herd_immunity
      • +1 (3 voturi)    
        Crima impotriva umanitatii. (Vineri, 6 aprilie 2018, 16:46)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Asta este cei care au facut reclama impotriva vaccinarii.
        Trebuie toti deferiti Justitiei.
        Nu se poate accepta ca unii sa isi spuna parerea idioata, sa mai investeasca si bani in asta.
        Oamenii astia trebuie de urgenta pedepsiti.
        Sunt la fel de periculosi ca si criminalii.
    • -10 (12 voturi)    
      Nu acuza (Vineri, 6 aprilie 2018, 14:43)

      Lucello [utilizator] i-a raspuns lui veratec

      Primul inainte de a acuza - gandeste! Apoi citeste - informeaza-te! Era normal sa fie nevaccinat din moment ce vaccinarea nu se face inainte de 9 luni. Cu ani in urma se facea chiar mai tarziu!
      Este o problema chiar de jurnalism ca se arunca o informatie fara sa se spuna de ce copilul era nevaccinat la 9 luni
      • +3 (5 voturi)    
        Informeaza-te (Vineri, 6 aprilie 2018, 15:44)

        dorin35 [utilizator] i-a raspuns lui Lucello

        https://en.wikipedia.org/wiki/Herd_immunity
      • +3 (5 voturi)    
        Nu te pripi (Vineri, 6 aprilie 2018, 15:47)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Lucello

        Nu spune nimeni de vaccinarea bebelusului. Dar ala nu s-a imbolnavit din senin. Doar d-aia este epidemie. Lumea tipa la BOR, Olivia si la parinti nu sa vaccineze victimele, ci ceilalti din jur ca cei nou-nascuti sa nu se imbolnaveasca.

        Deci da, parintii sunt de vina ca nu isi vaccineaza copiii. Nu s-a gresit cu nimic nici in articol, nici in jurnalism de fel. Este vorba de semnalul de alarma sa inceapa trezirea la realitate a parintilor inconstienti.

        Sau este cazul sa aduc aminte de mama rusoaica care nu si-a tratat bebele pentru ca nu crede ca virusul HIV exista?
  • +4 (6 voturi)    
    Continua (Vineri, 6 aprilie 2018, 14:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Genocidul continua. Cineva va trebui sa raspunda pentru aceste CRIME ! Se aude PSD+ALDE+UDMR? Se aude ministreaso de doi lei care numai sa dai din gura pe la TV si sa minti ca totul e bine si s-a rezolvat? Sinteti coti niste CRIMINALI. Personalul din anatate tace mâlc si iese in strada numai când sunt fripti la buzunar. TOTI sunt complici cu ACESTI CRIMINALI!
  • +3 (7 voturi)    
    mda... (Vineri, 6 aprilie 2018, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    da noi o dam inainte cu anti vaccine si cu biserica...
    bravos...
    in stilu l asta nu dau tarii asteia mai mult de 50 de ani... pana atunci o sa facem parte din URSS sau mai stiu eu ce tara o sa ne cucereasca... sau o sa cucereasca pamantu... ca oamenii destepti o sa emigreze din cauza psd, aia prosti o sa moara de foame si de boli din cauza psd si a propriei prostii...
    • 0 (0 voturi)