Vlad Voiculescu: Cisplatin, medicament esențial în tratamentul cancerului, nu este disponibil în România

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2018, 9:01 Actualitate | Sanatate


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
Cisplatin, medicament esențial folosit de zeci de ani în tratamentul cancerului, nu este disponibil în România, semnalează, pe Facebook, fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu. "Zeci de oameni îmi scriu că Cisplatin - un medicament esențial care se folosește de zeci de ani în tratamentul cancerului și care costă mai puțin de 100 lei/cură - nu este disponibil", scrie Vlad Voiculescu.

"În mod normal, în fața unor astfel de nenorociri, ne întrebăm: 'cum am ajuns aici?'. De data asta însă știm foarte bine și cine și cum (printr-o politică de prețuri tembelă și prin eliminarea în 2017 a Listei Medicamentelor Esențiale introduse de mine în legislație în 2016) ne-a adus aici. Poate îi întreabă cineva totuși pe domnii de la PSD și de ce au făcut-o? De ce au lasăt oamenii fără medicamente?", adaugă Vlad Voiculescu.

Vlad Voiculescu le amintește pacienților și medicilor că, în cazul în care au nevoie de un medicament și acesta lipsește, pot semnala lipsa acestuia pe site-ul www.medicamente-lipsa.ro, iar Ministerul Sănătății și Agenția Națională a Medicamentului ar trebui să le ofere un răspuns.

În România se înregistrează constant discontinuități în aprovizionarea cu medicamente, cele mai cunoscute crize din ultimii ani fiind criza de citostatice pentru pacienții oncologici, care s-a întins pe mai mulți ani, și criza imunoglobulinei, declanșată în vara anului trecut. De asemenea, în toamna anului trecut, peste jumătate dintre medicamentele esențiale în tratamentul tuberculozei lipseau din România, iar medicii stomatologi se plângeau că trebuie să achiziționeze anestezice din afara țării sau la suprapreț.



















2867 vizualizari

  • -21 (25 voturi)    
    Credeam ca Vlad Voiculescu se pregateste (Miercuri, 4 aprilie 2018, 9:06)

    un domn [utilizator]

    Pentru PMB, acum revine la pasiunea lui cu medicamentele lipsa, vorba aia, cu..in doua luntrii..nu merge
    • +18 (18 voturi)    
      duamna voastra firea (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:06)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nu a castigat capital electoral in campanie cand ne explica cum duce Vlad Voiculescu organele romanilor in UE ? si aia era o miciuna desantata pe cand ce spune Voiculescu acum e perfect adevarat !
      • -3 (5 voturi)    
        Da, pe vremea la domnu Vlad (Miercuri, 4 aprilie 2018, 12:02)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        mergea ca uns sistemu sanitar, da a distrus tot hoți de ciuma rosie!
    • +14 (16 voturi)    
      Spune asta... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:17)

      miluch [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...bolnavilor carora le lipseste acest medicament.

      Nu toata lumea e lipsita de scrupule ca sa isi faca cariera politica pe suferintele unora.
    • +1 (5 voturi)    
      Răspund unui țăran (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:35)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca trebuie să te semnezi cu "un domn", asta spune tuturor exact ceea ce nu ești.

      Omul a făcut pentru pacienții bonavi de cancer mai mult decât oricine altcineva în țara asta, VOLUNTAR.

      Se poate pregăti și pentru Consiliul Galactic din punctul meu de vedere, faptele lui rămân. Ai tăi ce mai exact au făcut pentru România?
    • +1 (5 voturi)    
      Iti dorim sa ai nevoie (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:57)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de medicament si sa nu fie "pasionati" care sa ajute la aducerea lui. Simplu raspuns pentru o asemenea gandire primitiva
    • +2 (6 voturi)    
      Ce nu merge mai (Miercuri, 4 aprilie 2018, 11:49)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      postac pesedist?

      Voiculescu a atras atentia asupra unei stari reale de fapt...inexistenta unor medicamente esentiale!

      Ce legatura are faptul ca ar putea candida la primaria capitalei cu inexistenta anumitor medicamente de pe piata romaneasca?!

      Dar de la voi din psd se vede ca totul este roz, ca romanii o duc bine ca tara prospera...

      O adunatura de incompetenti a incercat fara succes sa conduca RO...este grav faptul ca adunatura asta nu are limite si nu se va opri pana nu va baga RO intr-o criza profunda.

      Mai postaci incoerenti...intelegeti si voi si transmiteti stapanilor vostri ca singura sansa a RO spre prosperitate este sa fie condusa de oameni profesionisti, integri si cu bun simt!
  • +19 (21 voturi)    
    ce alarmist (Miercuri, 4 aprilie 2018, 9:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ne-a spus ieri viorica vasilica ca totul e roz si treaba merge ca pe roate !?
  • +17 (17 voturi)    
    CISPLATIN (Miercuri, 4 aprilie 2018, 9:59)

    anonimo [utilizator]

    Pot sa confirm din pacate acest lucru. Un prieten foarte bun are cancer bucal si ii trebuie Cisplatin, a incercat la toate depozitele si cu toate 'relatiile' fara succes. In final a reusit sa procure prin cineva din Austria. Este o bataie de joc. Se moare cu zile in Romania. Oricum si cand se face rost de acest medicament se foloseste numai in perfuzie controlata, deci in spital. Asa ca sunt numai minciuni din partea organelor abilitate din Ministerul Sanatatii.
  • +7 (7 voturi)    
    Cine plateste? (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cine plateste pentru mortiicei morti din lipsa de medicamente? Din pricina mizeriei din spitale? Pentru zecile de mii de medici plecati din tara? Cine sunt CRIMNALII care trebuie sa pleatasca pentru toate acestea?
    • +4 (4 voturi)    
      Ciuma rosie! (Miercuri, 4 aprilie 2018, 11:51)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Astia trebuie sa plateasca!
    • +3 (3 voturi)    
      iliescu si votantii lui (Miercuri, 4 aprilie 2018, 11:52)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      din 89 pana la ultimele alegeri din 2016 , aia sunt responsabili , de platit nu plateste nimeni stai linistit.
    • -6 (6 voturi)    
      Pai n-am vorbit ca mergem a-n Viena (Miercuri, 4 aprilie 2018, 12:12)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ?
  • -16 (16 voturi)    
    Cancerul (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:11)

    Unforgiven [utilizator]

    Este tratat extrem de gresit cu aceste oncologice de tip chimioterapie. Tratamentul cancerului prin chimioterapie distruge organismul si ii grabeste si asigura moartea mult mai repede decat s-ar face chiar si in mod natural.
    De ce nu se introduce in mod oficial tratamentul cancerului prin vitamina B17 care nu are niciun efect negativ si poate salva de la moarte foarte multi pacienti??
    Cisplatin este o mizerie de medicament daca cititi cate ceva despre el: https://clinicaoncologieseverin.ro/ro/despre-cancer/cancer-de-la-a-la-z-pentru-medici/agenti-chimioterapici-citostatice/cisplatin/
    • +5 (5 voturi)    
      Maiexista si varianta cu apa (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:59)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      de izvor vrajita de zane pe luna plina - rezultate garantate doar pentru cei inscrisi in psd. Noroc de inepti ca tine ca au incompetentii din psd motiv sa nu aduca medicamente care cu adevarat salveaza vieti
      • 0 (0 voturi)    
        Esti pe alta lume (Joi, 5 aprilie 2018, 12:23)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Si cu siguranta ca n-ai vazut niciodata ce efecte distrugatoare asupra organismului au aceste tratamente tip chimioterapie sau radioterapie.
        Daca n-ai auzit de vitama B17 asta nu inseamna ca ea nu exista sau ca nu ai fi inept.
        Mai intai te documentezi despre rata de success a mizeriilor de medicamente oficiale de pe piata si vezi care are dreptate.
        Toti pe care ii cunoasteam cu cancer au murit indiferent de tratamentul scump si distrugator pe care l-au luat.

        Tu ai vazut ca acest Cisplatin are chiar efecte cancerigene asupra organismului???

        Stii ce-i aia sa fii tratat prin chimioterapie, iar organismul sa fie distrus complet si sa nu mai aiba nicio aparare imunitara naturala???

        Uita-te la acel medicament si convinge-te singur, apoi vezi care este inept aici!!
  • +10 (10 voturi)    
    Unde e adevarul (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:21)

    Delicatu [utilizator]

    Buna ziua.
    Daca este adevarat ca acest mediocament lipseste atunci site-ul MS minte si nu este actualizat motiv pentru care trebuie inchis deoarece dezinformeaza. Poate reusiti sa ii intrebati de ce pe site-ul lor spun ca exista
    CISPLATINA ACCORD
    1mg/ml CONC. PT. SOL. PERF.
    Total pe tara - 5377.
    In acest caz mai bine nu ar exista acest site.
    https://ser.ms.ro/access/user
    • +4 (4 voturi)    
      Cum asa? (Miercuri, 4 aprilie 2018, 11:09)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

      Si cu demagogia tipica PSD+ALDE+UDMR cum ramâne? Ei traiesc prin MINCIUNA si JAF, ca sa ne asigure Lelea Viorica din Rosiori ca problemele sunt rezolvate, la fel si propagandista de la ministerul Sanatatii (?) inregimentata in GUVERNUL HOTIEI NATIONALE:
  • +3 (3 voturi)    
    iau apelam la austrieci... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:30)

    liviu_ [utilizator]

    apoi iar ii injuram (pe ei si UE)
    apoi se descopera lipsa altui medicament
    iar cerem ajutori
    s.a.m.d.
  • +6 (6 voturi)    
    PSD ingradeste dreptul la viata (Miercuri, 4 aprilie 2018, 11:42)

    FA [utilizator]

    Coalitia de infractori ingradesc dreptul la viata al cetatenilor garantat de constitutie, si nimeni nu se sesiseaza, interesant, nici avocatul poporului nici justitia, nici siguranta nationala.