SONDAJ Cum apreciati proiectul de crestere substantiala a salariilor medicilor, anuntat de ministrul Olguta Vasilescu?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 15:56 Actualitate | Sanatate


Sondaj salariile medicilor
Foto: Hotnews
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a anuntat ca, incepand de joi, vor creste salariile tuturor medicilor si asistentelor. Ea a dat drept exemplu salariul de baza al unui medic primar, care ar creste de la 4.000 de lei la 15.000 de lei, la care se adauga sporurile. Obiectivul masurii este acela de a stopa exodul medicilor.

  • Cum apreciati masurile anuntate de ministrul Muncii? Participa la sondajul HotNews.ro






Citeste mai multe despre   


















5274 vizualizari

  • +12 (24 voturi)    
    ????? (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:02)

    viziru [utilizator]

    pariu ca vor lua spaga si la salariul asta ????
    • +5 (11 voturi)    
      Sunt sigur ca asa ar fi. (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:36)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Dar nu va fi asa. Aceste lefuri nu sunt sustenabile.
      • +7 (7 voturi)    
        Daca maresc salariile (Miercuri, 28 februarie 2018, 20:19)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Ar trebui sa introduca si masuri mai dure anti spaga.

        Dar din pacate, cam ca toate heirupurile psd, e o masura nesustenabila care se va sparge in capul tuturor in mai putin de un an si va motiva si ultimii medici mediocri sa plece.

        O sa ramanem cu "profesorii" fermecati de mirosul propriilor basini ca Lucan si doctorii incompetenti. Amestecul perfect.
  • +8 (14 voturi)    
    ?? (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:12)

    searcher8206 [utilizator]

    Dar spitalele cui le lasa???
  • +8 (10 voturi)    
    ramane de vazut (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:42)

    nedumeritul [utilizator]

    daca va avea loc aceasta marire si cine va beneficia de ea.....
  • +5 (13 voturi)    
    Celelalte categorii (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:49)

    Lu48 [utilizator]

    Lipseste cea mai importanta intrebare !
    Ce se intampla cu celelalte categorii de salariati ?
    Se vor crea mari dezechilibre. Poate vor ramane medicii, dar vor pleca mai masiv ceilalti. Ne vom transforma intr-un stat de medici si alti zeci de mii de absolventi de facultati particulare incompetenti !
  • +4 (12 voturi)    
    O minciuna (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:56)

    Razvan002 [utilizator]

    Evident ca acum doctorii, chiar si cei atei se gandesc serios sa se apuce de pupat moaste si de aprins lumanari ca sa-i ajute la rugaciuni. Cand Olguta se pune pe treaba stim cu totii rezultatul. Salariile se maresc semnificativ cu un procent minuscul care de obicei e negativ.
    Prin urmare doctorii ar trebui sa fie multumiti daca dupa ce trece revolutia fiscala - "uraganul Olguta" - pe la ei, le mai ramane ceva de-o paine.
  • +5 (13 voturi)    
    Calcule (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:10)

    ijohn [utilizator]

    57500 medici in Romania * 3000 euro/luna *12 luni = 2,07 miliarde de euro/an.
    Bugetul ministerului sanatatii este 1,95 miliarde euro. Deci de unde?
    Nu mai vorbim de peste 135000 personal cu pregatire sanitara medie si peste 65000 personal auxiliar.
    Sau plateste aceste salarii altcineva? O fi platite de ministerul muncii?
    Ministerul muncii are aproximativ 7 miliarde de euro buget.
    Stie cineva ?
    Hotnews?
    • +4 (4 voturi)    
      de la Casele de sanatate (Miercuri, 28 februarie 2018, 19:35)

      GabelHN [utilizator] i-a raspuns lui ijohn

      Venitul spitalelor (cel putin al celor aflate in subordinea primariilor si a consiliilor judetene) provine in mare parte din contractele cu Casele de Sanatate, pentru serviciile medicale efectuate. Banii Caselor de sanatate vin din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate (adica acei 10% ce se retin din salar).
      Primariile/Consiliile Judetene/Ministerul Sanatatii asigura bugetul pentru investitii/reparatii capitale, dar toate celelalte (medicamentele, salariile, alimentele, materialele sanitare etc.) se platesc din bugetul provenit de la casele de sanatate.
    • 0 (2 voturi)    
      cate contracte tip Hexifarma or mai fi? (Miercuri, 28 februarie 2018, 19:48)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui ijohn

      /
  • +6 (12 voturi)    
    de crezut? (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:23)

    Dizidentul [utilizator]

    nimeni nu vrea salariu de zeci de mii (lei sau euro) dar salariul care il primesc sa imi dea posibilitatea de a trai omeneste in tara in care locuiesc. doctorii din vest incaseaza de la 5000 euro in sus dar o chirie este de circa:1000-1500 Euro un pachet de tigari 6-7 euro etc. Dar in nici-o tara din lume politicienii nu maresc in panica salariile cu350%. Medici din Romania nu pleca neaparat din cauza salariilor vor pleca din cauza lipsei de perspective.
  • +9 (11 voturi)    
    Restul (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:44)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Nu demult am fost internat cu sotia la un spital de rcuperare: majoritatea medicamentelor, de cca 300 de lei le-am adus de acasa, nici cele mai banale tablete specifice sectiei in care am fost nu le-au avut in stoc. Majorarea salariilor la stat vor arunca in aer si tarifele de la privati, tarifele de la laboratoare, deci pentru acelasi fonduri CASS vor creste timpi de asteptare bla consultatii la stat.etc.etc... un cacat in ploaie...
  • 0 (14 voturi)    
    Salarii mari la spagari! (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:45)

    angels [utilizator]

    Pai la spagarii astia sa le mai si maresti salariile?...ptiu !!! Credeti ca de maine n-o sa mai ia spaga? Fac facultatea pe banii nostri si apoi pleca in strainatate? Pai stiu ei acesti spagari cat costa facultatea lor in Anglia sau in SUA? 400.000-500.000 $ !....iar ei o fac gratis si tot nu le ajunge...E si asta o meserie ca oricare alta....s-au facut doctori ca sa se pricopseasca nu ca sa ajute oamenii....mi-e scarba de ei !
    • +1 (9 voturi)    
      Salarii mari la spagari! (Miercuri, 28 februarie 2018, 19:07)

      cartofiprajiti [utilizator] i-a raspuns lui angels

      mirosi a prost !
  • +12 (12 voturi)    
    praf in ochi si scindare sociala. (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:53)

    dr_bear [utilizator]

    Medicii din spitale. Medicii din policlinici si medicii de familie tot de stat sunt platiti dar prin CNAS. Pe ei i-a sarit Olguta.
    Doar la spital!. Culmea, pe aia din policlinici si pe aia de familie, daca nu isi fac treaba, ii poti sanctiona. De la medicul de familie te muti de pe lista si ala ia bani mai putini iar la medicul din policlinica nu te duci. Daca sunt slabi, astia pot (teoretic) ramane fara paine.
    Aia din spitale? nu ii da nici dracu' afara. La 14 cel tarziu au rupt usa, concedii peste concedii, congrese, tot ce vrei (daca te ai bine cu managerul spitalului/seful de sectie).
    Evident ,niciun criteriu de performanta, nicaieri. Mariri doar pentru o parte......tipic PSD-ist. Invrajbirii bugetari-privati ii urmeaza invrajbirea 2.0 medicii de spital VS medicii de policlinica. familie...
    mi-e scarba..
  • +6 (10 voturi)    
    am o senzatie (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:05)

    lula [utilizator]

    ca o sa iasa foarte urat la toate nivelele odata cu decizia asta.
    good luck Volgutza, nu o sa te spele nici apele Dunarii, in foarte scurt timp!
  • +8 (10 voturi)    
    Exemplu intamplator (Miercuri, 28 februarie 2018, 18:49)

    Andrei453530 [utilizator]

    "Ea a dat drept exemplu salariul de baza al unui medic primar, care ar creste de la 4.000 de lei la 15.000 de lei, la care se adauga sporurile"

    Ne poate spune si cine este acel medic?
    • 0 (0 voturi)    
      ce intrebare!!!! (Joi, 1 martie 2018, 11:47)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      ACEL medic va fi Sorin Oprescu, desigur!
  • +5 (5 voturi)    
    Sănătate să fie... (Miercuri, 28 februarie 2018, 22:55)

    Fisherman [utilizator]

    ... că belelele vor curge la fel !

    Exodul cadrelor sanitare depășise de mai multă vreme nivelul de alarmă devenind o amenințare la siguranța națională.
    Acoperirea uriașelor spații vacante din organigramele sănătății de către felurite inițiative private nu a fost satisfăcătoare.

    În acest context nu este constructiv să stai în dubiu asupra aspectului sustenabilității acestei măriri de salarii: pur și simplu era o necesitate.
    Însă doar salariile mari nu sunt suficiente !
    Manevra nu va avea niciun efect câtă vreme Guvernul României nu va declanșa a o masivă Reformă în Sănătate !

    Mi-e teamă că este doar praf în ochi...