Amenzi pentru parintii care nu participa la cursuri de informare privind vaccinarea copiilor - ministrul Sanatatii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 12 februarie 2018, 12:46 Actualitate | Sanatate


Parintii ar putea fi obligati prin lege sa se informeze in privinta vaccinarii copiilor, iar refuzul informarii ar putea fi sanctionat pecuniar. Anuntul a fost facut, la RFI, de ministrul Sanatatii, Sorina Pintea.

Ministrul Sanatatii explica ce si-ar dori de la legea vaccinarii: "Vorbim despre obligativitatea informarii parintelui in ceea ce priveste vaccinarea, iar la sintagma obligativitate n-o sa renuntam. Am spus-o in declaratiile trecute: nu vom lua copilul de mana de pe strada sa-l vaccinam, dar pe parinte putem sa-l obligam sa se informeze, astfel incat sa stie toate consecintele care decurg din faptul ca nu vrea sa-si vaccineze copilul, il oblig sa se informeze, asa cum statul pune la dispozitie pentru copii, pentru parinti, pentru ca indiferent unde se naste copilul, privat sau public, tot banii publici finanteaza aceste maternitati. Deci am dreptul si eu sa-l informez, sa-l sanctionez daca nu se informeaza, avand in vedere sanatatea copilului".

Cum va fi obligat parintele sa se informeze in privinta vaccinarii? "Participand la cursurile de informare si sanctionandu-l daca nu participa, iar apoi sa declare pe propria raspundere ca nu doreste vaccinarea copilului. Dar aceasta este o discutie care tine de Parlament, pentru ca legea vaccinarii este la Camera Deputatilor si vor mai fi multe discutii pe aceasta tema", spune Sorina Pintea.

Citeste restul articolului pe RFI.ro



















1791 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    informarea (Luni, 12 februarie 2018, 12:53)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    este foarte buna. Totusi acesti copii nevaccinati reprezinta un pericol foarte mare pentru ceilalti copii mai ales in colectivitate (crese, gradinite, scoli, parcuri). Macar in colectivitati sa fie primiti doar cei vaccinati sau sa se faca clasa clase/scoli speciale pentru ei, sa nu inn contact nu ceilalti copii.
    • -2 (14 voturi)    
      nu inteleg (Luni, 12 februarie 2018, 14:01)

      mgf007 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      Va rog sa imi explicati, cum e posibil sa credeti ca un copil nevaccinat, constituie un pericol pentru cei vaccinati? eu cred ca asta este o dezinformare capcana, in care ati cazut. Sau nu am inteles eu ceva?
      • +8 (10 voturi)    
        Nu toti copiii pot fi vaccinati (Luni, 12 februarie 2018, 14:57)

        tarsic [utilizator] i-a raspuns lui mgf007

        ei sunt protejati prin vaccinarea celorlalti care pot fi vaccinati.
      • +7 (11 voturi)    
        cred ca stiti foarte bine la ce ma refer (Luni, 12 februarie 2018, 14:59)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui mgf007

        s-a discutat de n ori subiectul, nu e vreo nautate. Exista categorii de copii care nu pot fi vaccinati: datorita varstei (bebelusi) sau datorita unor probleme specifice de sanatate care nu permit vaccinarea. Aceste 2 categorii vulnerabile de copii pot fi protejati doar prin imunitatea colectiva, adica sa nu fie in jur focare de infectie (nevaccinati). De asta au si murit atatia copii anul trecut (in special bebelusi). O vizita in parc, la cresa, la policlinica cand trebuie sa astepti pe un hol (alaturi de alti copii) pana iti vine randul sa intrii ii poate fi fatal. Aceste lucruri au fost explicate de n ori de medici deci haideti va rog sa nu ne mai prefacem ca nu stim despre ce este vorba.
        Multumesc
        • -3 (11 voturi)    
          ai rapelurile la zi? (Luni, 12 februarie 2018, 15:14)

          florin22 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

          Daca teoria asta ar fi adevarata ar fi tragic deoarece extrem de putini adulti au rapelurile facute sau la zi.

          Sa inteleg ca tu ai rapelurile facute sau vrei doar sa moara capra vecinului?
        • -4 (8 voturi)    
          teribil (Luni, 12 februarie 2018, 15:19)

          mgf007 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

          Sunteti teribila in a da explicatii. Nu am inteles nimic, dar va rog sa nu confundati focare de infectie cu copii nevaccinati. Este oribila aceasta comparatie. In fine, va recomand sa jucati poker online, daca sunteti in stare doar prin monitor sa decideti pt dvs cine se preface si cine nu. Adica cum puteti sa ziceti asa ceva? Era o intrebare pura (a mea), iar dvs ziceti ca ma prefac, pentru ca medicii (corupti de big farma), au explicat de multe ori cum de un copil nevaccinat poate sa fie un pericol pentru unul vaccinat. Daca aveti disponibilitatea, puteti in continuarea sa aduceti aceasta lamurire. Multumesc .
          • +5 (5 voturi)    
            de exemplu (Luni, 12 februarie 2018, 15:33)

            yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui mgf007

            tocmai am explicat foarte clar ca ma refer la copii ce nu pot fi vaccinati (motivele fiind explicate in postarea anterioara), iar dumneavoastra continuati cu aceasi lozinca "cum de un copil nevaccinat poate sa fie un pericol pentru unul vaccinat". Deci omiteti ca nu despre copii vaccinati este vorba ci de cei care nu au putut fi vaccinati. Ce dialog bazat pe argumente se poate purta in aceste conditi....
            • +1 (1 vot)    
              nu (Marţi, 13 februarie 2018, 12:32)

              mgf007 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

              pana la urma impotriva caror boli va abuzati copiii? Impotriva unor boli eradicate de mult, precum poliomelita? bagati fratilor vaccinuri, si apoi dati-le medicamente toata viata, cat de praf sunt. Numai bine!
          • +3 (7 voturi)    
            nu pentru unul vaccinat (Luni, 12 februarie 2018, 15:51)

            CVL [utilizator] i-a raspuns lui mgf007

            ci pentru un bebelus care nu poate fi vaccinat inainte de termen. Adica, exista riscul ca daca dvs aveti copilul bolnav si nu aveti chef sa tineti copilul acasa desi stiti ca e bolnav, sa imbolnaveasca un sugar sanatos, nevaccinat.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai.. (Luni, 12 februarie 2018, 21:32)

        Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui mgf007

        Nu prea ai habar cum functiioneaza imunizarea. Nu inseamna ca cei vaccinati nu sunt afectati de cei care nu sunt vaccinati. Informeza-te mai bine.
    • -3 (9 voturi)    
      intrebare (Luni, 12 februarie 2018, 14:16)

      Aaandy [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      intrebatoare: cum se poate ca acesti copii nevaccinati sa reprezinte un pericol pentru cei vaccinati?

      E sau nu benefica vaccinarea, ii protejeaza sau nu pe cei care se vaccineaza? Makes no sense!
      • +6 (12 voturi)    
        Unii copii (Luni, 12 februarie 2018, 14:59)

        tarsic [utilizator] i-a raspuns lui Aaandy

        datorita varstei sau unor afectiuni nu pot fi vaccinati, ei sunt protejati daca un numar cat mai mare de copii sunt vaccinati, HERD IMMUNITY
        • 0 (10 voturi)    
          ai rapelurile la zi? (Luni, 12 februarie 2018, 15:17)

          florin22 [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

          Care imunitate de turma cand majoritatea adutilor au foarte putine vaccinuri facute pe vremea comunismului si la care nu s-au facut rapeluri?

          Teoria turmei se refera la altceva, si anume la naivitatea majoritatii.

          Tu ai toate rapelurile la zi? sau trebuie altii sa joace ruleta ruseasca sa ai tu o falsa idee de securitate?
          • +7 (11 voturi)    
            asta e intrebarea ta favorita (Luni, 12 februarie 2018, 15:37)

            yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui florin22

            "ai rapelurile la zi"? E ca si cum parchezi pe trecere si incepi sa zici "da tu sigur sigur nu ai parcat niciodata pe o trecere?" Probabil esti foarte mandru de acest rationament. Incercam desigur sa fim cat mai la zi cu vaccinurile (cele pentru boliile principale le-am facut cand eram copii iar acum facem anual antigripal, ce ai vrea sa facem in plus?) Probabil infuzii cu musetel ca tine. Medicii astia, niste prosti. Teoria conspiratiei si zeita Olivia sunt the shit.
            (pe vremea comunismului se faceau o gramada de vaccinuri inclusiv in scoala generala se faceau la cabinetul scolii)
            • 0 (2 voturi)    
              Hmm.. (Luni, 12 februarie 2018, 21:34)

              Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

              Eu am facut in perioada anilor 2000 in cabinetul scolii o gramada de vaccinuri. N-am nici pe dreacu. Le-as face din nou daca ar fi cazul.
          • -1 (1 vot)    
            eu le am (Luni, 12 februarie 2018, 22:13)

            Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui florin22

            si optionalele, la pachet.
            Bonus: vaccinul contra febrei galbene.
            Deplasari in zone cu risc.
            La 50 de ani o sa imi fac vaccinul contra zonei Zoster, ca sa nu ma nenorocesc asa cum suferea o matusa de-a mea.
            Varicela din copilarie, stii...chestii "care trec"..
            Si minti ca nu se faceau vaccinuri multe pe vremea comunismului.
            Mureau copii pe capete din cauza rujeolei si de asta a fost Romania una din primele tari care a introdus monovalentul contra rujeolei, in 1984.
            Mai cititi si voi.
    • +1 (9 voturi)    
      copilul meu a avut (Luni, 12 februarie 2018, 15:55)

      CVL [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      schema completa (cu supliment Prevenar) pana la 3 ani, cand dupa o pneumonie a facut o complicatie. 5 ani nu a avut voie nimic imunostimulator, dar nici acum (la 8 ani distanta) nu are voie vaccin. Ideea este ca nu vad de ce ar trebui sa il duc intr-o clasa cu nevaccinati, cata vreme el este protejat tocmai de faptul ca majoritatea din clasa sunt vaccinati. Pe cei vaccinati nu ar avea cum sa ii imbolnaveasca.
      • +3 (7 voturi)    
        pana la 3 ani (Luni, 12 februarie 2018, 16:30)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui CVL

        a apucat sa vaca principalele vaccinuri (ror, tbc, poliomelita, hepatita B, etc...) ceea ce este foarte ok. Problema sunt cei care nu au facut aceste vaccinuri (mai ales ror), nu copilul dumneavoastra. Intradevar, exact copii care nu pot fi vaccinati trebuiesc protejati prin vaccinarea celor care pot fi.
    • -1 (9 voturi)    
      Vânătoarea de vrăjitoare (Luni, 12 februarie 2018, 16:56)

      altVasile [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      și instaurarea fascismului medical este tot de ceea ce are nevoie România pentru a progresa pe culmele mărețe ale corupției și tâlhăriei nestingherite de nimic.

      Tot în numele binelui comun (declarativ). În mod real însă totul se reduce la Bani, Bani și încă o dată la Bani. Să-ți vinzi produsele, cu forța, în mod repetat la milioane și milioane de oameni - ce business mai bun decât acesta poți găsi?!
  • +9 (15 voturi)    
    statul paralel inventeaza dubla amenda (Luni, 12 februarie 2018, 13:03)

    anonimicus [utilizator]

    Il amendam pe parinte ca nu merge sa se informeze. Iar dupa ce se informeaza dar refuza in continuare, il mai amendam inca o data.
    L-am putea amenda si a treia oara pentru ca ... "pentru că putem" ...
  • +6 (10 voturi)    
    sper doar ca (Luni, 12 februarie 2018, 13:18)

    CVL [utilizator]

    aceste "cursuri" sunt obligatorii doar pentru cei care refuza vaccinarea
  • 0 (20 voturi)    
    Ne-am informat (Luni, 12 februarie 2018, 13:20)

    echidistantul_ [utilizator]

    Ne-am informat, riscurile sunt prea mari. Multumim pentru ca ati mai finantat niste "cursuri de informare" din banii publici.
    Sa fiti sanatosi.
  • +5 (13 voturi)    
    Ca in leprozeria Rromanistan. (Luni, 12 februarie 2018, 13:35)

    Marionette [utilizator]

    De ce sa faca cleptocratii ceva simplu? De ce sa nu foloseasca orice ocazie, orice criza pentru a FURA?
    Asadar in loc sa faca ceva functional: nu ai vaccinurile x, y, z, facute nu te angajezi la stat sau la privat, nu intri la scoala, nu intri la gradinita, nuuu ei fac altceva.
    1. Angajeaza securisti pensionari pe 13.000 lei pe luna de la 39 de ani ca profesori de vaccinologie.
    2. Obliga parintii sa vina la cursuri.
    3. Plateste ultraevalua cursurile catre securisti cu bani publici
    4. Fac parandaratul
    5. Cine nu vine la ineptia lor trebuie sa dea amenda, cu nu respecta LEGEA, data de ELITE.

    Uraaaa! Inca niste nasi, curve, amante, fini, pretenari au "job"!
    • +2 (2 voturi)    
      si (Luni, 12 februarie 2018, 13:52)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      daca copii sunt deja vaccinati mai trebuie sa faci prezenta? As zice ca da dupa cum vad ca merg treburile.
  • +2 (2 voturi)    
    puscareie (Luni, 12 februarie 2018, 13:56)

    mgf007 [utilizator]

    Eu cred ca daca vrea sa il pastreze pe manelistul asta, care acum 20 de ani schimba valuta in Slatina, parasuta trebuie sa merga cu el la puscarie, asa, ca sa faca echipa buna, mortii lor de pesedisti penali.
  • +1 (1 vot)    
    Anunti o prostie intai (Luni, 12 februarie 2018, 13:56)

    Picsius [utilizator]

    si vezi dupa cat de mare e.
    Informarea ar trebui sa se faca de la biologie din scoala cand inveti despre 'carcalacii; aia mici stimata doamna!
    Obligati parintii sa isi educe copii.
    Aia care au ajuns deja adulti needucati si analfabeti nu prea mai au nimic de 'invatat' de la 'cursuri', si mai ales pseudo-cursurile absurde si irealizabile pe care le propuneti.
    Va rog din suflet pe dvs. si pe colegii dvs. din guvern sa cereti cateva pareri inainte sa deschideti gura, preferabil de la cineva specializat in domeniu - incercati mai jos de nivelul de management ca acolo sunt ai dvs. si nu stiu aia prea multe.
  • -2 (10 voturi)    
    idea (Luni, 12 februarie 2018, 14:00)

    mgf007 [utilizator]

    Nu e rea idea. Cred ca e nevoie in tara asta de dezbateri civilizate, pe orice tema. Eu personal impreuna cu iubita mea, tocmai pentru ca ne-am informat despre vaccinuri, am decis sa nu ne vaccinam iubitul :) Are 18 luni, e super bine dezvoltat, fizic si emotional. Spre deosebire de prietenii lui vaccinati, nu are alergii, si nu s-a imbolnavit niciodata in 18 luni. Niciodata (i-au curs mucii de 2 ori). Cred ca vaccinurile sunt bune, ele au eradicat boli nasoale, insa in acest moment se fac abuziv. Cine a auzit de vreun caz de Poliomelita in Europa in ultimii 10 ani poate? sau 20....ati prin ideea....hai sa facem vaccinuri ca poate vine unu' cu avionu si ne aduce Polio. Pai atunci de ce nu facem vaccin si impotriva Malariei, sau atatora alte boli, cu care e aproape exclus sa ne intalnim (precum cu Poliomelita).
    • +4 (6 voturi)    
      poliomelita nu a disparut (Luni, 12 februarie 2018, 15:11)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui mgf007

      nu mai face victime tocmai datorita vaccinarii. Ai jucat ruleta ruseasca cu copilul si mai esti si mandru de asta. Macar sa tina norocul in continuare (el nu are nici o vina). Probabil si centura de siguranta a masinii e o conspiratie din partea constructorilor.
    • +2 (4 voturi)    
      pai polio din ce intelesesem (Luni, 12 februarie 2018, 16:28)

      CVL [utilizator] i-a raspuns lui mgf007

      a fost relativ recent intalnita in Ukraina (nu departe de Romania). Si nu cred ca va doriti copilul bolnav de polio.
    • +6 (6 voturi)    
      PPAV (Luni, 12 februarie 2018, 16:59)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui mgf007

      In prezent , in Romania nu exista virusul salbatic de polio. Este polio free de ani buni. din 2002 parca, ca si toata Europa.
      Dar exista inca tulpini derivate din vaccin care produc PPAV ( poliomielita asociata vaccinarii). Ultimul caz de polio, din Dobrogea ( Babadag in 2002) a fost cauzat de mutatie virala sau recombinare a unei tulpini folosite in vaccin, tip 1 (Sabin1/Sabin2/Sabin 1)
      Adica fratele mare a fot vaccinat, virusul din fecale a ajuns la fratiorul mic care nu avea varsta de vaccinare si asa a paralizat.
  • +2 (4 voturi)    
    da (Luni, 12 februarie 2018, 14:02)

    Adrian2017 [utilizator]

    dar vaccinurile cand le aduceti? ca suntem in urma cu multe si de cate ori intrb...nu sunt. Dar daca platesc se mai gasesc pe undeva, cateva, etc. Dar vaccinurile cele mai controversate, de ce nu se aduc altele care se folosesc in tarile mult mai dezvoltate? Sunt mute DAR -uri...
  • 0 (8 voturi)    
    centre de reeducare (Luni, 12 februarie 2018, 14:27)

    florin22 [utilizator]

    Informare inseamna prezentarea obiectiva a subiectului care sa arate si partea pozitiva si partea negativa, atunci cand se prezinta doar o parte care convine e propaganda.

    Nu credeam ca o sa vad infiintarea centrelor de reeducare obligatorii care sa faca propaganda produselor farmaceutice platite din bani publici.