Bloomberg: Sanctiunile occidentale impuse Rusiei dau nastere la noi miliardari

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 aprilie 2016, 18:38 Actualitate | Russia Report


Conflictele geopolitice din Rusia, preturile anemice la petrol si rubla slabita au ajutat cea mai mare companie listata la bursa din sectorul agrobusiness din Rusia sa se dezvolte extrem de rapid, scrie Bloomberg, citat de Mediafax.

Ros Agro are planuri ambitioase de a construi ferme de porci si sere in centrul si estul Rusiei, precum si de achizitii, prin vanzarea actiunilor listate la bursa in Marea Britanie.

Compania ar urma sa fie prima firma din Rusia care pune la vanzare actiuni in Londra, ceea ce ilustreaza o renastere a fermierilor rusi in miliardari.

Ros Agro, detinuta de miliardarul Vadim Moshkovich, va strange 250 de milioane de dolari pentru a finanta investitiile si pentru a acoperi cota de piata ramasa neocupata dupa sanctiunile impuse si reducerea importurilor alimentare.

"Compania va investi agresiv si va creste. Devalorizarea rublei a facut acest sector foarte atractiv din perspectiva generarii de bani", a spus Svyatoslav Arsenov, care gestioneaza 300 de milioane de dolari in cadrul UralSib Asset Management din Rusia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2593 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 aprilie 2016, 18:51)

    [anonim]

    • +1 (13 voturi)    
      Da ! Au dat rezultate ! (Luni, 25 aprilie 2016, 19:03)

      Sufleu [utilizator] i-a raspuns lui

      .... rusii fac foamea.

      Iar noi ca romani am facut la fel in anii 80, am interzis 'importurili' si drept rezultat am facut si noi foamea. Dupa care l-am impuscat pe Ceausescu pentru foamea aia. Aviz lui Putin !
    • +4 (12 voturi)    
      ... (Luni, 25 aprilie 2016, 19:15)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui

      E vorba de piata libera.
      Ceea ce-n Rusia nu prea exista.
      Asa ca vor manca patriotic porci rusesti mai scumpi.
      • -4 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 aprilie 2016, 21:55)

        [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      • +1 (3 voturi)    
        Câtă ignoranță! (Joi, 28 aprilie 2016, 11:59)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Normal că nu există. De aia dezvoltă afaceri vânzând acțiuni la Londra.
    • +2 (2 voturi)    
      aha (Luni, 25 aprilie 2016, 21:45)

      Marcel, ciolacul de padure [utilizator] i-a raspuns lui

      the Russian government hastened to commission the bridge [Russia-Crimea]. In typical fashion, a company owned by Arkady Rotenberg, Putin's erstwhile judo sparring partner, won the 384 billion ruble ($5.8 billion) tender for the design and construction of the bridge.
  • +3 (7 voturi)    
    Asta e bine (Luni, 25 aprilie 2016, 19:29)

    mitg [utilizator]

    Viitorii miliardari vor dori sa se duca la Londra la cumparaturi, la Berlin la muzeu, la Helsinki cu amanta, la Paris la simpozioane, la New York in vizita s.a.m.d.

    Dar surpriza! Gratie actiunilor lui Putin, sunt pe lista sanctiunilor si nu pot intra in UE, SUA, Japonia, Australia si alte tari pe care orice om cu bani ar dori sa le viziteze.

    Asa ca or sa sape tot mai mult sa-l darame pe Putin in vederea ridicarii sanctiunilor ...
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 aprilie 2016, 19:48)

    [anonim]