GRAFIC Rubla isi continua caderea si a ajuns la un minim istoric fata de dolar

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:09 Actualitate | Russia Report


Bancnota de 100 de ruble
Foto: Wikipedia/ Public Domain
Rubla a atins cel mai scazut nivel fata de dolar in conditiile scaderii preturilor petrolului si a corectiilor de pe bursa, informeaza Interfax, citata de The Moscow Times.  

Marti dimineata, dolarul american era cotat la 76,55 ruble.  

De la inceputul anului 2014, moneda ruseasca a pierdut jumatate din valoare fata de dolarul SUA.

Evolutia perechii valutare USD/RUB in ultimii cinci ani (Sursa Bloomberg).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4972 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    in curand rubla va fi foitza (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:14)

    un domn [utilizator]

    de etnobotanice....cele cuaroma de hrishca...vor fi pentru premianti
  • +10 (10 voturi)    
    Nu-i bai (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:27)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Important e ca a zis nu stiu cine de la ei, nu de mult, ca au iesit din recesiune. Ce conteaza ca rubla si pretul petrolului scade. Rusia nu e in recesiune. E in rahat.
    • +1 (1 vot)    
      Pai rusul cand audi de 1000 de ruble per $ (Joi, 14 ianuarie 2016, 21:13)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Crede ca-i tare rubla si se crede bogat.
  • +4 (4 voturi)    
    reteta saraciei (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:33)

    vlad21ro [utilizator]

    Aceasta devalorizare puternica a rublei va avea ca impact reducerea consumului, cresterea preturilor, salariile vor stagna si vor deveni insuficiente, vor creste tarifele la facturile de utilitati,si va creste dobanda la creditele persoanelor fizice. Creditele persoanelor fizice in valuta vor fi foarte greu de acoperit iar datoria tarii va fi mult mai greu de sustinut.
  • +7 (7 voturi)    
    <Hai la rubla cea "mare"...> ! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:35)

    Susufler0 [utilizator]

    E loc de "mai bine", poate se trezesc !
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:39)

    pathfinder [utilizator]

    Asa-i cand esti o mare benzinarie mafioata si te dai stat.
    "Superputerea" lu' peste...
  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 12 ianuarie 2016, 10:46)

    zet [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Vand suluri de ruble (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:43)

    CititorulComentator [utilizator]

    :)))