La inmormantarea primului soldat rus mort in Siria, familia acestuia nu crede in teza sinuciderii

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:02 Actualitate | Russia Report


Familia primului soldat rus mort in Siria nu crede teza suicidului, avansata de armata, scrie AFP. "Nu e o sinucidere", a declarat Ekaterina, sora sa, in conditiile in care familia se pregateste sa il ingroape pe Vadim Kostenko, intr-un sat din sud-vestul Rusiei.

In ciuda celor 14 ani ai sai, Ekaterina a devenit purtatorul de cuvant al familiei sale, parintii fiind prea afectati de durere. Ea raspunde ziaristilor din casa familiei sale din Greceanaïa Balka, o mica localitate in apropiere de Krasnodar.

Potrivit armatei, Vadim Kostenko, un tehnician militar in varsta de 19 ani, s-a spanzurat in timpul unei permisii in baza aeriana din Hmeimim, in nord-vestul Siriei. Anchetatorii sustin ca acesta avea probleme cu o tanara fata.

Dar familia sa nu crede in aceasta varianta.

"Cadavrul sau a sosit noaptea trecuta. Am vazut ca avea nasul si barbia sparte. Avea urme in jurul gatului", povesteste Ekaterina.

Cateva zeci de persoane, dintre care multi soldati in tinuta de camuflaj, s-au adunat miercuri in jurul locuintei, aducand coroane si buchete de flori.

Ramasitele sale urmeaza sa fie ingropate in fata a circa o suta de persoane in cimitirul satului, la circa o ora si jumatate de mers cu masina de capitala regionala, Krasnodar.

"Nimeni nu crede istoria sinuciderii. Nu ar fi putut sa-si puna capat zilelor din cauza unei fete. Nu e genul asta de baiat", sustine Svetlana Shpag, o fosta colega a mamei lui Vadim.

Parchetul militar rus a anuntat miercuri ca o ancheta a fost deschisa pentru a determina circumstantele mortii lui Vadim Kostenko.

"Primele elemente ale anchetei indica faptul ca Vadim Kostenko s-a sinucis prin spanzurare in timpul unei permisiuni din cauza unor probleme in viata sa privata", a spus un purtator de cuvant militar, citand rezultate ale autopsiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2635 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Asa-i cind esti rus (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:12)

    ac [utilizator]

    Nu te crede nimeni nici daca ceasul tau arata 8:00 si e ora 8:00.
    • +3 (5 voturi)    
      Viata mizera din Rusia l-a omorat! (Miercuri, 28 octombrie 2015, 14:06)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ac

      - Vodka bauta de vecinii din sat in ziua alegerilor l-a omorat!
      - Lipsa locurilor de munca de acasa l-a omorat
      - Indepartarea de casa l-a omorat!


      Daca traia cu bucurie acasa, nu era nevoie ca la 19 ani sa se faca technician militar, si sa-si puna viata in pericol pentru pentru cateva copeici in plus...
  • +2 (4 voturi)    
    Ionică și lupul (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:36)

    aqualung [utilizator]

    E posibil ca varianta oficială să fie adevărată. Dar după atâția ruși morți în Ucraina despre care rușii știu, dar a căror existență este negată de guvernul rus, cine îi mai crede pe aceștia din urmă?
  • +3 (5 voturi)    
    S-a sinucis e adevarat ! (Miercuri, 28 octombrie 2015, 14:57)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Atunci cand a ales sa nu fuga dintr-un stat mafiot cum e Rusia lui putinica. Din acel moment nu a mai fost decat o chestiune de timp. A avut noroc ca a terminat repede.
    • -5 (7 voturi)    
      Rusia lui Putinica (Miercuri, 28 octombrie 2015, 15:34)

      Mr John [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Cand CIA si Mossad-ul sacrifica mii de persoane ( vezi 9/11 https://www.youtube.com/watch?v=l47D5ISemds) tu numesti Rusia stat mafiot?

      Postacel bogdan tu ce crezi?
      • +1 (3 voturi)    
        Cred ca am dreptate (Miercuri, 28 octombrie 2015, 17:30)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mr John

        Si mai cred ca esti un amarat de troll rusnac. Cat despre teoriile conspirationiste ele nu denota decat saracie intelectuala. Statul mafiot e cel ce incalca tratatele internationale semnate (Crimeea) si omoara opozantii politici. ceea ce califica 200% rusia lui putinica la apelativul de stat mafiot. Asta-i realitatea Ivane.
        • -2 (2 voturi)    
          Tu nu citesti presa? (Joi, 29 octombrie 2015, 0:24)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Tony Blair tocmai si-a cerut scuze pt milionu de victime din Irak. Mafiotul asta spune "daca i-ar fi spus cineva la vremea aceea ca nu exista arme de distrugere in masa"
          Asta dupa ce dr Kelly a fost asasinat iar dosarul secretizat 70 de ani in ce priveste moartea sa..