Proteste in Moscova impotriva introducerii parcarilor platite

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2015, 12:18 Actualitate | Russia Report


Locuitorii din Moscova au protestat sambata impotriva introducerii taxei pentru parcare, informeaza The Moscow Times. 

Primaria din Moscova a introdus in 2012 plata pentru parcare, initial in districte ocupate in principal de cladiri de birouri. Moscovitii au incercat sa pacaleasca sistemul ascunzandu-si numarul de inmatriculare in fata camerelor de filmat. 

Saptamana trecuta zona parcarilor platite a fost extinsa pana in zonele rezidentiale, ce a facut ca soferii sa iasa in strada. "Nu am participat niciodata intr-un protest stradal, dar am venit astazi aici pentru ca au depasit limita si au implementat parcarea platita in strazile rezidentiale" a declarat Yulia Shumilina, o protestara de 25 de ani. 

Atunci cand a fost introdusa parcarea platita pentru prima data, autoritatile au declarat ca este o modalitate de a face oamenii sa foloseasca transportul public in locul masinilor personale.

"Am fost de-acord cu parcarea platita in centrul orasului. (...) Dar nu inteleg de ce trebuie sa platesc pentru a-mi parca masina langa casa. Ce s-a schimbat in spatiul de langa casa incat sa ma oblige la plata?" a adaugat Shumilina. 

Protestatarii s-au adunat in jurul unei scene improvizate unde deputati din Duma de stat (a doua camera decizionala din Rusia) - cei mai multi din partidul Comunist - au tinut prelegeri impotriva primarului Sergei Sobyanin si a lui Maxim Liksutov, responsabilul pentru transport din Moscova. 

"Sa fiu sincera, nu cred ca asta poate schimba ceva. Dar trebuie cel putin sa incercam - nu putem doar sa acceptam" a declarat Olga Miloshenko, un cetatean ce traieste in zona aeroportului. 

A fost al doilea protest din ultima saptamana, in urma cu trei zile avand loc unul in districtul Ostankino. Sute de oameni au colectat semnaturi pentru o petitie prin care se va cere demisia lui Liksutov. Urmatorul protest este programat pentru 17 octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2457 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Asa e in comunism, vrei chestii pe gratis (Luni, 12 octombrie 2015, 12:45)

    AdrianBorza [utilizator]

    S-au obisnuit cu mult comunism in care primeau diverse chestii pe gratis, acum cand nu mai e gratis ies in strada. Ca si la noi, de altfel.
    • +1 (1 vot)    
      asa e cand ai nevoie de bani (Luni, 12 octombrie 2015, 17:24)

      gia [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      iei de la patura care are. Adica de la cei care au masini. Urmeaza si la noi, nu va faceti griji.,
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 octombrie 2015, 19:07)

      [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      • 0 (2 voturi)    
        hmm (Luni, 12 octombrie 2015, 22:46)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui

        Judecand dupa faptul ca imigrantii nu fac coada sa intre-n rusia, presupun ca-i mai rau decat in Siria sau Afganistan.
  • +1 (3 voturi)    
    si de ce e asta o stire ???? (Luni, 12 octombrie 2015, 12:47)

    Tudor_Al [utilizator]

    Sunt convins ca se intampla o gramada de lucruri si in Irkutsk sau in Kamteatka. De ce e asta o stire importanta pentru Romania, astfel incat sa merite postata pe un site de stiri. Am vazut in ultima vreme o gramada de stiri banale din URSS - sa fie asta o schimbare brusca de aliniere catre Moscova ? Nu am invatat nimic din istorie ? Inseman ca ne meritam soarta.
    • +4 (4 voturi)    
      Sa invatam si noi (Luni, 12 octombrie 2015, 14:26)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Tudor_Al

      E o stire pentru ca si la noi in oras primaria a introdus taxe pentru parcarile de langa blocuri dar nimeni nu a protestat
  • +3 (5 voturi)    
    Atentie protestatari! (Luni, 12 octombrie 2015, 12:56)

    emil bobu [utilizator]

    Aveti grija cand traversati podurile de langa Kremlin, sa nu va treziti cu gloante in spate.
  • -3 (3 voturi)    
    Volodea, probleme, mă ?... (Luni, 12 octombrie 2015, 13:24)

    Tescovin [utilizator]

    Din cauza imperialiștilor putrezi, care se joacă cu prețul petrolului, nu mai ai bani să finanțezi mocangeala pentru norodul mujic, așa-i ? Și norodul mujic, dacă nu-i dai mocangeală, dintrodată nu mai e strâns unit în jurul Partidului...
  • -1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 octombrie 2015, 14:31)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      parcari (Luni, 12 octombrie 2015, 15:57)

      AngryDan [utilizator] i-a raspuns lui

      Sa inteleg din textul dumneavaostra ca problema cu locurile de parcarea din Bucuresti este ca exista taxa pe locurile de parcarea rezidentiale (de langa locuri) si ca astfel sunt blocate artificial locuri de parcare, altfel neutilizate?
      Pentru ca nu aveti dreptate. In cartierele mari rezidentiale (Militari, Drumul Taberei, Berceni, Rahova etc) pe timpul zilei se poate cat de cat parca;
      In centru si in cartierele cu birouri este insa dezastru.

      (transport in comun eficient, rapid si curat, singura solutie dovedita ca functionala in tarile mai civilizate)
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 octombrie 2015, 16:39)

        [anonim] i-a raspuns lui AngryDan

  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 octombrie 2015, 19:05)

    [anonim]

  • -1 (1 vot)