Un candidat republican la alegerile prezidentiale din SUA doreste interzicerea moscheilor

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Duminică, 17 iulie 2011, 23:10 Actualitate | Internaţional


Unul dintre candidatii republicanilor pentru Casa Alba, Herman Cain, este de parere ca orasele ar trebui sa poata interzice functionarea moscheilor pe teritoriul Statelor Unite. Cain, care este cunoscut drept ultraconservator, considera ca interzicerea moscheilor nu ar fi un gest de discriminare ci de protejare a interesului majoritatii, anunta AFP.

Afro-americanul in varsta de 65 de ani se bucura de popularitate in interiorul partidului, ocupand locul 5 in cadrul ultimului sondaj realizat la inceputul lunii iulie in vederea alegerilor primare din cadrul partidului.

Pozitia sa fata de comunitatile musulmane este bine cunoscuta, potrivit lui Cain musulmanii nu sunt pe deplin loiali tarii si Constitutiei si multi dintre ei incearca sa impuna legea islamica Sharia cetatenilor americani. In luna martie Cain a declarat pentru un blog american ca el nu ar numi musulmani in functia de judecatori si nici in aparatul administrativ.

Cu toate acestea, republicanul sustine ca in intreaga sa cariera nu a discriminat nicio persoana pe motive de religie, sex sau etnie, dar ca americanii trebuie sa fie constienti ca exista intotdeauna o amenintare terorista.


Citeste mai multe despre   

















886 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    ok (Luni, 18 iulie 2011, 0:02)

    MirceaA [utilizator]

    perfect de acord, dar sa se declare stat religios, asa cum e Iranul.
  • +3 (7 voturi)    
    Bun asa (Luni, 18 iulie 2011, 5:03)

    Vizitiul [utilizator]

    Atat timp cat musulmanii dovedesc peste tot in lume ca sunt pusi pe scandal si pretentii teritoriale (stai ca nu e mult pana un anumit grup o sa seara o parte din SUA) este normal sa fie discriminati (daca asa se cheama respectarea legii unei tari).
  • +3 (9 voturi)    
    America... (Luni, 18 iulie 2011, 7:39)

    John M. [anonim]

    e patria lui "e interzis sa interzici", d-le Cain. Daca nu stiai asta, o s-o inveti la urne. Copiii emigrantilor arabi, indonezieni sau africani nascuti in America si care devin automat cetateni americani sunt protejati de Constitutie sa-si deschida orice lacas de cult ar vrea.
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Luni, 18 iulie 2011, 6:26)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui John M.

      De ce nu intelegi ca au si ei "vadimii" lor ?
      • +1 (1 vot)    
        americanul de rand... (Luni, 18 iulie 2011, 9:21)

        John M. [anonim] i-a raspuns lui iancu jianu

        e un om muncitor, credincios, cinstit, intelegator si tolerant. Nu-l intereseaza la ce te rogi tu, atata timp cat nu-ti bagi nasul la ce se roaga el. Si vine un idiot ca acest Cain (au fost si altii inaintea lui, dar nu ti-i insir aici) ca sa tulbure apele. El ar vrea sa ajunga presedinte, dar nu stie ca Statul n-are nimic de-a face cu Biserica. (Constitutia). Sunt 35 de milioane de musulmani in America. O sa-i opreasca nenea Cain din Nebraska sa-si faca moschei ?! Cu cat inaintam in epoca informatiei cu atat mi se pare mai clar ca cei care vor sa ne conduca de-abia au iesit din pesteri...
  • 0 (0 voturi)    
    Religia bat-o vina!!!! (Luni, 18 iulie 2011, 9:11)

    roxana [anonim]

    Uffff!!!!

    Oare cand o sa invatam sa nu mai utilizam motivul religios pentru toate epurarile rasiale si pentru setea de putere si control?????

    Oare cand o sa invatam sa fim mai toleranti cu cei cu care impartim aceasta lume si ne fortam un pic in a gasi un punct comun pentru a crea o atmosfera amiabila pe lumea asta????

    Daca institutiile bisericesti din lume nu isi schimba atitudinea in urmatorii ani, are sa ajunga sa se scarbeasca toata lumea de dogmatismul si de sistemul manipulator al Bisericii.
  • +4 (8 voturi)    
    de ce moscheile? (Luni, 18 iulie 2011, 10:25)

    obama [anonim]

    prietene, declaratiile tale sunt incadrate la "not politically correct", insa s-ar putea sa nu suferi in urma lor.. sunt curios daca ai fi avut curajul sa propui interzicerea... sinagogilor, de exemplu?