Presedintele Tunisiei fuge din tara, primul ministru preia controlul

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2011, 22:39 Actualitate | Internaţional


Primul ministru tunisian a preluat puterea dupa ce presedintele Zine El Abidine Ben Ali a fugit din tara vineri dupa-amiaza, informeaza Al Jazeera, citata de RIA Novosti.

Armata tunisiana a intrat in capitala si a cucerit pozitii cheie din oras, inclusiv palatul prezidential, cladirile ministerelor si aeroportul international, dupa ce tara a fost afectata de proteste ample ce dureaza inca de la jumatatea lunii decembrie. Tunisienii au iesit pe strazi in numar mare pentru a protesta impotriva politicilor economice ale guvernului, iar protestele au degenerat in violenta odata cu sinuciderea unui protestatar caruia autoritatile i-au retras autorizatia de a vinde legume.

Revoltele au continuat si dupa ce presedintele a demis guvernul si a anuntat alegeri anticipate, protestatarii cerand demisia presedintelui, care detine puterea inca din 1987.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






6055 vizualizari

  • -11 (31 voturi)    
    Asa ca stati linistiti :)) (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:04)

    CezarN [utilizator]

    Ca, daca-l fugariti pe Base, vedeti ca vin Boc si Oprea
    :)))
    • -1 (3 voturi)    
      Tampit mai esti! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 12:35)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Cand nu cunosti un subiect ca sa poti comenta,stai pe margine,citeste ce spun ceilalti,cultivate.Ai dat cu bata in balta.Macar intelegi de ce te bucuri?
  • -4 (14 voturi)    
    Interesant (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:09)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    In retragerea imperiului, sunt tot mai vizibile relatiile celorlalte...RIA citeaza Al Jazzera...
    Imi da ceva de gandit asupra actiunilor politice ale SUA in regiune
  • +5 (7 voturi)    
    Deja l-au botezat. "Ceausescu al dunelor" (Vineri, 14 ianuarie 2011, 23:48)

    V. Istina [utilizator]

    Zine el-Abidine Ben Ali si Ceausescu. Nu stiu sigur ce e mai usor de pronuntat pentru un neamt totusi.

    Oricum, comparatia nu e tocmai deplasata.
    S-au schimbat putin jucariile. De la televiziune la internet.

    http://www.sueddeutsche.de/politik/tunesiens-ex-praesident-ben-ali-auf-der-flucht-vor-dem-volk-1.1046909

    Un blog interesant :
    http://anisb.wordpress.com/2010/12/28/j%E2%80%99ai-31-ans-et-je-n%E2%80%99ai-jamais-vote/
  • +5 (9 voturi)    
    Tunisia (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 2:20)

    V.R. [utilizator]

    De bine, de rau, dictatorul ala era cat de cat secular... puteti sa spuneti adio vacantelor in Tunisia daca vin islamistii si alqaizii la putere acolo.
    • -2 (2 voturi)    
      cam asa ceva.... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:42)

      Body [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      exact la asta ma gandeam si eu. daca vor permite ca religia sa interfereze cu politicul, va fi vai de mama lor. iar probabilitatea fiind ft mare, nu-i vad prea bine pe termen mediu si lung
    • +2 (2 voturi)    
      Exact la asta ma gandeam si eu... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 11:13)

      C [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Am facut o vacanta extrem de interesanta acolo exact acum trei ani; nu neaparat frumoasa, insa interesanta, instructiva, educativa...
      Zonele turistice erau pazite la greu, politie peste tot -- desi discreta -- cum era candva Club Med la Mamaia.
      Te simteai putin cam ca-ntr-un tarc, insa avantajul era ca n-am avut nicio clipa senzatia ca as fi in pericol, nici macar prin bazaruri.
      Saracie lucie insa, in cea mai mare parte a tarii. Lucie. Nici nu-si imagineaza putorile de pe la noi care se plang ca n-au ce face, n-au ce munci, cum e cand natura e cu adevarat ostila...
      Ben Ali asta nu era deloc iubit (de altfel, nimeni care sta de 20 de ani la conducere nu are cum sa fie iubit), dar nici n-am avut impresia ca e o situatie exploziva, sau ca-si oprima poporul la modul ceausist.
      Decat dictatoriala, cred ca era mai degraba o conducere autoritara, corupta, una care a esuat mai ales in plan economic, criza, foame... si pe chestia asta l-au zburat, mai degraba decat pe considerente politico-ideologice.
  • 0 (2 voturi)    
    Foamea (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 9:16)

    Cristina [anonim]

    Ieri a fost o emisiune despre omenirea infometata.
    Erau date exemplu protestele din Tunisia. Dupa ce ca de la natura nu prea au ce manca, daca or mai fi avut si proasta guvernare, somaj mare, le-a ajuns. Macar sa fi avut bani sa hraneasca armata
  • +1 (1 vot)    
    Similitudine (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 9:21)

    Un pensionar [anonim]

    Am fost in 2005 in Tunisia. Peste tot -vitrine,hoteluri,marginea soselelor...erau portrete ale presedintelui. In capitala Tunis si un oras mare Souse era plin de politie. Domnea o atmosfera apasatoare si in conversatii cu tunisienii am constatat ca au teama si evita probleme politice sau economice. Magazinele erau aproape goale si slab aprovizionate. M-am gandit atunci ca situatia era si la noi asemanatoare pana in 89.
  • 0 (2 voturi)    
    mai incet cu panica (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 9:26)

    marius [anonim]

    Cred ca suntem complet alienati.
    Amintiti-va de revolutia de la noi (ma refer la cei care au participat, nu cei ce au manifestat la televizor pana la anul nou) si vedeti ca n-au venit la putere nici teroristii unguri, nici agentii KGB, per ansamblu o ducem mai bine, iar unii mai bine decat merita. Miscarea a fost determinata de o dictatura lunga si corupta(24 de ani se faceau in 2011) pe care populatia nu a mai suportat-o. Stiu ca noi invatam marile principii "n-are rost schimbarea, toti sunt la fel" "schimbarea nu poate aduce decat rau", dar ati vazut la TV ce doreau oamenii. Multi tunisieni invata afara, inclusiv la noi si se intorc aducand civilizatie, nu ev mediu.
    Mult noroc poporului tunisian!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Islamismul... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 11:30)

    Dr.Ionescu [anonim]

    Maghrebul...Marcoc, Algeria, Tunisia...sunt pandite de potentzialul pericol islamic...Europa nu trebuie sa stea indiferenta...educatzie laica, implanturi de comunitatzi crestine, intarirea institutziilor statului trebuie sa fie esentziale...
  • 0 (0 voturi)