Al doilea pod peste Dunare intre Romania si Bulgaria va fi gata in 2011

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:55 Actualitate | Internaţional


Aproximativ 60% din constructia celui de-al doilea pod peste Dunare dintre Romania si Bulgaria a fost finalizata. Lucrarile de infrastructura auxiliara din Bulgaria au ajuns si ele la jumatate. Un pod rutier cu lungimea de 600 de metri si opt pasaje de cale ferata sunt deja gata. Lucrarile vor continua la inceputul anului 2011, anunta Novinite.

Finalizarea podului peste Dunare, care va lega orasele Vidin si Calafat, urmeaza sa se incheie la sfarsitul anului 2011, inclusiv sa fie montate sinele de cale ferata.

Constructia podului trebuia sa fie gata in 2010, dar procedurile de expropriere si problemele firmei spaniole de constructii FCC, care executa lucrarile, au intarziat finalizarea proiectului. Deasemenea, problemele guvernelor de la la Bucuresti si Sofia au contribuit la amanarea termenului initial.


Citeste mai multe despre   
















10243 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 23:59)

    dragos234 [utilizator]

    Dar pe partea romaneasca s-a facut ceva? Trebuia sa fie si un segment de autostrada acolo de cativa km, totul parte din coridorul IVB.
    • -1 (3 voturi)    
      sosele (Joi, 30 decembrie 2010, 1:09)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Am trecut pe acolo acum 2 luni si se licra prin multe parti pe langa hidrocentrala, drumurile erau foarte proaste.
      • +3 (3 voturi)    
        care hidrocentrala fratica ???? (Joi, 30 decembrie 2010, 9:26)

        turistul [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

        prin zona e fosta fabrica de conserve, o fabrica de tricotaje ... da nu e nici o hidrocentrala !!!
      • +4 (4 voturi)    
        pod peste Dunare (Joi, 30 decembrie 2010, 9:40)

        himalaya [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

        Prietene, tu ai vazut trecerea in Serbia, in articol se vorbeste despre alt pod si alta tara... ai studiat geografia la spiru?
  • +1 (1 vot)    
    Romanii timoceni din Bulgaria (Joi, 30 decembrie 2010, 1:42)

    Badin din Tribalia [anonim]

    Timocul e o veche regiune romaneasca, fosta provincie a dacilor romanizati, acum ocupata si impartita intre Serbia si Bulgaria.

    In zona Vidin sunt zeci de sate romanesti, cateva zeci de mii de romani timoceni rezistand cu greutate deceniilor de ''bulgarizare''. Bulgaria comunista a practicat oficial aceasta politica de discriminare etnica, schimband fortat toate numele etnicilor romani sau turci, in anii '70-'80.

    Daca Ceausescu aplica politica lui Jidkov, acum Marko Bela s-ar fi numit Marcu Belu. Dar chiar cu nume romanesc, Marcu Belu tot etnic secui ar fi ramas, asa cum desi au nume bulgaresc, etnicii romani din Timocul bulgaresc raman tot de neam romanesc.

    Aceste legaturi de transport intre Romania si Bulgaria spre Timoc sunt utile politicii de re-romanizare treptata, nu doar legaturilor economice.

    Bulgaria are mari probleme de natalitate si emigratie, mai grave ca ale Romaniei, fiind tara balcanica in care se preconizeaza cea mai mare scadere procentuala a populatiei, de 30%, in urmatoarele decenii. Recent, oficiali bulgari aratau ca numarul bulgarilor ar scadea la 3 milioane, al turcilor ar ajunge la 1,5 milioane, la fel cu al tiganilor, etnicii bulgari riscand sa ramana minoritari in propria tara.
    • -2 (4 voturi)    
      Ai si n-ai dreptate (Joi, 30 decembrie 2010, 11:10)

      George [anonim] i-a raspuns lui Badin din Tribalia

      Pe de o parte, asa e, romanii de acolo au fost, mai mult sau mai putin fortat, asimilati.
      Pe de alta parte, o Europa unita tocmai astfel de probleme le rezolva... in vreo 10-20 de ani nu va mai interesa pe nimeni unde locuieste, ce limba vorbeste, unde are rude... Uite, azi In Spania azi sunt aproape 2 milioane de romani, din acestia, cred eu, mai mult de jumatate se vor stabili acolo, cu copii, cu catel, cu purcel... Si e doar inceputul unei Europe amestecata in viitor.
  • 0 (2 voturi)    
    60% (Joi, 30 decembrie 2010, 10:07)

    Mircea [anonim]

    60%, dar realitatea este putin alta....bulgarii si-au terminat partea lor, noi abia ne-am apucat. Cei 60% sunt de fapt toata partea bulgara terminata si doar putin inceput in partea noastra... Si asta de ceva vreme, caci bulgarii au fost mai harnici...Cel putin asa era in aprilie 2010.
    • +2 (4 voturi)    
      FCC (Joi, 30 decembrie 2010, 10:56)

      victoras [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      realitatea e ca SPANIOLII construiesc TOT podul, incepand din partea bulgara.....tu poti dormi linistit...
    • +1 (5 voturi)    
      Asta inseamna ca... (Joi, 30 decembrie 2010, 11:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      ..., potrivit estimarilor bulgarilor, la sfarsitul lui 2011, se va circula dinspre Bulgaria pana la jumatatea Dunarii, apoi cu bacul pana la malul romanesc si de aici, prin noroaie, pe coridorul IV !!
    • +2 (2 voturi)    
      cineva o sa faca ultimul metru! (Joi, 30 decembrie 2010, 12:34)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      si o sa fie injurat ca e ultimul. Dar fara acest ULTIM metru nu se circula pe pod.
  • +1 (1 vot)    
    Stadiul constructiei (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:04)

    JK [anonim]

    Pozele aratate in publicatia bulgara de specialitate arata constructia partii elevate a podului in zona Bulgara, dar incompleta (ne se distinge partea rutiera de cea de cale ferata, nu sunt suporti laterali, ancore etc). Stadiul de completare este 30 - 35% si nu 60% cum sustin ei. Probabil proiectul se va termina pe la sfirsitul lui 2012. Mint din nou cu nerusinare ca sa-si pastreze scaunele, niste incompetenti si corupti. Cred ca si costurile sunt teribil de umflate, deh trebuie sa furam bani de la comunitatea europeana.