Putin: "Patriotismul este remediul impotriva xenofobiei"

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Luni, 27 decembrie 2010, 22:45 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin la Kiev
Foto: Reuters
Cultivarea patriotismului in societatea actuala ruseasca va contribui la eradicarea conflictelor interetnice existente in aceasta tara, a declarat luni premierul Vladimir Putin in cadrul unei reuniuni a Consiliului de Stat, transmite Ria Novosti.

Presedintele rus Dmitri Medvedev, care a condus dezbaterea, a schimbat in mod neasteptat ordinea de zi trecand de la subiecte legate de maternitate la metode de abordare a xenofobiei resimtite in Rusia.

"Autoritatile sovietice au creat un concept care il depaseste pe acela de relatii interetnice sau interconfesionale. Din pacate acest concept s-a bazat pe ideologie", a declarat Putin.

"Cred ca solutia nu este atat atat de departe de noi, iar aceasta consta in patriotism. Nu numai ca noi nu il folosim si nu il dezvoltam, dar din cand in cand ne este rusine de el", a adaugat Putin.


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

1535 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Putin are dreptate (Luni, 27 decembrie 2010, 23:09)

    diddlyjo [utilizator]

    focul se stinge cu vodka, cu ulei si cu benzina.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 28 decembrie 2010, 1:03)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

      el stinge focul xenofobiei cu benzina patriotismului. :)
  • +8 (12 voturi)    
    Penibil, si ce daca? (Luni, 27 decembrie 2010, 23:33)

    Liviu Iordache [anonim]

    Ba, nene, cum scoate asta o panglica pe gura, cum cade pe spate toata omenirea! Numai de-astea, adinci, rosteste. Cinta cu un deget la pian, hop televiziunile din toata lumea extaziate! Ii aduc aia un tigru injectat pina in ochi cu barbiturice, stati asa, ca-l vineaza! Un spion, care lucreaza la doua capete, sta pe un munte de materii prime si se da mare ginditor al omenirii! Un penibil!
    • +4 (8 voturi)    
      Cel mai puternic penibil din lume. (Marţi, 28 decembrie 2010, 0:21)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Cam asta-i... Isi permite omu sa spuna ce vrea. Daca in mintea lui ideea e buna...restul nu mai conteaza.
      Un fel de Mazare la puterea a zecea.

      P.S. Ca fapt divers...ti-ar placea sa fii in locul lui? Adica un penibil?
  • -1 (3 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 28 decembrie 2010, 3:05)

    dumi [anonim]

    100/100. gânditi-va puţin sau tărtăcuţa nu vă foloseşte? o să avem, pare-se un chinatown in Romania. ce înseamnă asta? izolare şi evaziune fiscală cu un zâmbet chinezesc pe buze. de unde sa-i iei, daca nu stiu romaneste? ce sa le faci? statul român corupt nu are încotro. chinatown e o mizerie.
    • -1 (1 vot)    
      comentezi? (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:39)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui dumi

      ai vazut, domnu' boc a fost la inaugurarea santierului primei constructii din viitorul chinatown; deci e de bine, daca domnu' boc zice ca e de bine.
      ce comentezi atat?
      a zis stapanirea ca se face, iaca, se face!
      si la rusi e la fel, doar ca acolo a zis ca nu se face...
    • 0 (0 voturi)    
      mda, o mizerie (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:42)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dumi

      chinatown-ul asta ... O sa fie evaziune legala! Si deja se fac extraordinar de multi bani pe acolo (va spun din surse sigure), asa ca in scurt timp vor incepe luptele pentru putere !
  • -1 (1 vot)    
    Cum potzi fi patriot sarac ??? (Marţi, 28 decembrie 2010, 12:09)

    Skarabelyan [anonim]

    Cu matzul gol, sarac si inghetzat in bordeii potzi sa gindesti patrioc ??? Ce te-ar motiva sa-l aperi pe cel bogat ?? Daca ie bogat si patriot sa se apere singur. Daca ie patriot de ce duce capitalul in alta tzara ?? Din patriotizm de ce i-mi ingradeste miscarea de libertate sa-mi fie si mie bine ?? Din patriotizm rusul bea ultima Rubla sa nu se striga pentru a fi luata de altzii. Rusii nu sunt prostii mor saraci, si patriotzii , lasa placerea bogatzilor sa fie de altzii flaminzii jefuitzi. In al doilea Razboi mondial din patriotizm 3 milione au ridicat intro zi minile in sus si sau predat cu saracia lor nemtzilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Din putul gindirii (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:25)

    Trojan.H [utilizator]

    :-)
  • +1 (1 vot)    
    clar Putin nu trebuie contrazis ! (Marţi, 28 decembrie 2010, 13:40)

    Bogdan [anonim]

    ati vazut ce-a patit Hodorkovsky daca l-a contrazis ! Si, asa cum zicea un alt mare destept al Europei - Base, statul e mai presus de cetatean si nu se ocupa de fiecare dintre ei, luara-i %$#@ !! :D
    Asa deci sa fie patrioti, sa se jertfeasca pentru stat, ca altfel are statul grija sa %$#$%# !! :D
  • 0 (0 voturi)    
    Vanataia (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:07)

    valisa [utilizator]

    Asta este poza de la articolul cu vanataia. Chiar nu puteati pune alta?

    In ce-l priveste pe Putin, va rog sa nu va luati de el. Are perfecta dreptate.
  • +1 (1 vot)    
    articol din washington post: (Marţi, 28 decembrie 2010, 21:10)

    dragos234 [utilizator]

    The Putinization of Hungary?

    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/12/26/AR2010122602111.html