Bulgaria: O noua destinatie turistica pentru Revelion - miraculoasa pestera Yagodinska

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Luni, 27 decembrie 2010, 0:08 Actualitate | Internaţional


Iubitorii de pesteri beneficiaza acum de o noua destinatie turistica pentru Revelion: pestera Yagodinska din sudul Bulgariei. Aceasta este situata in muntii Rodopi, are 10km lungime si se inalta pe trei nivele, dintre care ultimul este dotat cu electricitate si organizat astfel incat sa poata fi utilizat in scopuri turistice, scrie Novinite.

In ultimii ani speologii din cadrul clubului Rodopeya si turistii care viziteaza satele apropiate au ales sa isi petreaca Revelionul in interiorul pesterii. Cateva nunti au fost, de asemenea, organizate recent in pestera Yagodinska.

Primul nivel al pesterii cuprinde un sit arheologic valoros, in mileniul 4 i.Hr. fiind locuit de cativa olari care lucrau cu ajutorul unor cuptoare speciale.

Pestera este renumita pentru formele sale unice si pentru coloritul rocilor sale. In interiorul ei se inregistreaza o temperatura constanta de 6 grade Celsius.


Citeste mai multe despre   
















2085 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pestera Titanilor (Luni, 27 decembrie 2010, 8:28)

    Casargoz [anonim]

    Titanii din legendele olimpului dupa ce au fost infranti s-au ascuns intr-o pestera. Pestera Limanu.
    Nimeni din romania nu promoveaza astfel de proiecte.
  • +3 (5 voturi)    
    miraculoasa? (Luni, 27 decembrie 2010, 9:29)

    Stefan [anonim]

    Care e partea miraculoasa, ca nu inteleg
    • +4 (4 voturi)    
      Miracolul... (Luni, 27 decembrie 2010, 10:56)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      ... este ca toate acestea se intimpla in Bulgaria. O tara de banditi, o tara fara programe de "dezvoltare turistica", fara frunza, fara... cap. Nu poate fi alta explicatie decit miracolul.
      • 0 (0 voturi)    
        Miracol 2 (Luni, 27 decembrie 2010, 20:31)

        t [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

        Miracolul 1 e ala de care pomenesti tu. Miracolul 2 e ca in România, o tzara in care initiativa individuala pusa in practica se reduce in majoritatea cazurilor la diverse forme de smechereala, toti dau lectii tuturor despre toate. De unde atâta revarsare de know-how si de întelepciune împrastiate în masa? Miracol!
  • -3 (3 voturi)    
    re: (Luni, 27 decembrie 2010, 9:54)

    Miraculoasa !!! [anonim]

    Iti spun eu care e partea mircauloasa. In pesterile bulgaresti iti dispar telefoanele si banii.

    Unui prieten de-al meu chiar i-a disparut masina la Varna, si cu 3500 eur, s-a facut o magie si a venit inapoi ( cu optimizari )

    E adevarat ca in BG serviciile turistice momentan arata mai bine decat la noi si sunt mai bine promovate, dar cand te lovesti cu capu de ceafa aia groasa bulgareasca .... se duce miracolul cat ai clipi.

    Am fost in bulgaria din 2003 pana acum de cel putin 5 ori, asta pana m-am convins ca ceea ce se intampla acolo nu sunt exceptii si ca asa sunt ei ca oameni.
    • +1 (1 vot)    
      Cum sint bulgarii? (Luni, 27 decembrie 2010, 10:51)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Miraculoasa !!!

      Si eu am fost in Bulgaria. Nu mi-a disparut nimic. Mai stiu si altii carora nu le-a disparut nimic. Tu ai fost "de cel putin 5 ori". Tie ce ti-a disparut?
      Momentan cred ca bulgarii au ceva cu prietenul tau. Ce fel de ceafa are?
      • -1 (1 vot)    
        re: (Luni, 27 decembrie 2010, 13:35)

        re: [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

        Eu cred ca tu esti bulgar :) ... si nu numai tu ..
        • 0 (0 voturi)    
          M-ai ghicit! (Luni, 27 decembrie 2010, 16:09)

          Frobenius [anonim] i-a raspuns lui re:

          Sint urmasul Asanestilor.
          Imi dai 3500 euro?
  • +3 (3 voturi)    
    @re (Luni, 27 decembrie 2010, 10:35)

    bibi [anonim]

    eu stau de 3 ani in Bulgaria si pot spune ca bulgarii sint la fel de destepti sau de prosti sau de coinsititi sau de hoti ca romanii. doar ca sint o idee mai buni la turism si la prezervarea traditiilor si punerea in valoare a naturii, culturii si bucatariei lor, asa ca mai bine am invata de la ei si am aplica in loc sa fim deranjati